آموزش مفاهیم پایه

معرفی کیف پول BlueWallet یکی از بهترین کیف پول‌های شبکه لایتنینگ

 

کیف پول BlueWallet یک کیف پولی غیر امانی (Non-custodial) است که برای نگهداری بیت کوین طراحی‌شده است. این کیف پول ارزدیجیتال از شبکه Lightning پشتیبانی می‌کند. در ادامه می توانید بیشتر با BlueWallet ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا شوید. 

کیف پول BlueWallet چیست و چه امکاناتی ارائه می دهد؟

کیف پول BlueWallet دارای ویژگی‌های کاربردی بسیاری است و اغلب جدیدترین امکانات پیاده‌سازی شده بر روی شبکه بیت کوین در این کیف پول در دسترس عموم قرار می‌گیرد. همچنین رابط کاربری این کیف پول ساده طراحی‌شده تا کاربران تازه‌وارد هنگام استفاده از Blue دچار سردرگمی و مشکل نشوند.

به دلیل غیر امانی بودن این کیف پول، کلید خصوصی از همان ابتدا در اختیار کاربر قرار گرفته و در هیچ سروری ذخیره نمی‌شود. سازندگان کیف پول از هیچ طریقی به کلید خصوصی کاربر دسترسی نداشته و مسئولیت حفظ کلید خصوصی بر عهده کاربر است. در ادامه ویژگی‌های این کیف پول را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. اگر به دنبال یک کیف پول بیت کوین مناسب هستید می‌توانید کیف پول بلو را به گزینه‌های خود اضافه کنید.

مهم ترین ویژگی‌های کیف پول Blue 

دسترسی و پشتیبانی

مانند بسیاری از کیف پول‌های غیر امانی، BlueWallet تقریباً در تمامی کشورها قابل‌دسترسی است. این کیف پول علاوه بر زبان انگلیسی، بیش از 20 زبان دیگر، ازجمله زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این کاربران می‌توانند معادل بیت کوینی دارایی خود را به‌صورت ارز کشورهای مختلف مشاهده کنند.

ویژگی Watch-only 

کیف پول wallet امکانی به نام “حالت مشاهده” یا Watch-only  را برای کاربران فراهم کرده است. حالت مشاهده، وضعیت مانده و تراکنش‌های  کیف پول را بدون نیاز به واردکردن کلید خصوصی امکان‌پذیر می‌کند. در این حالت شما تنها می‌توانید اعداد را مشاهده کنید ولی ازآنجایی‌که کلید خصوصی خود را وارد نکرده‌اید؛ امکان ارسال دارایی کیف پول در این حالت وجود ندارد. به زبان ساده‌تر این ویژگی تنها وضعیت مانده‌حساب را از بلاکچین خوانده و در رابط کاربری بلو والت به نمایش درمی‌آورد.

پشتیبانی SegWit

BlueWallet به‌صورت پیش‌فرض از آدرس سگویت SegWit پشتیبانی می‌کند. استفاده از سگویت باعث کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوینی در شبکه و افزایش سرعت در انجام تراکنش‌ها می‌شود. به‌طورکلی پشتیبانی و استفاده از سگویت فشار بر شبکه بیت کوین را به‌صورت محسوسی کاهش می‌دهد.

کارمزد جابجایی دستی

کیف پول بلو دارای یک محاسبه کننده کارمزد تراکنش داخلی است که کمترین هزینه را برای انجام سریع تراکنش در بلوک بعدی، محاسبه می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بااین‌حال همیشه لزومی بر انجام سریع تراکنش‌ها نیست، بنابراین کیف پول Blue به کاربران خود اجازه می‌دهد که کارمزد تراکنش را خود بر اساس (ساتوشی/ بایت)  sats / byte  تعیین کنند.

علاوه بر این BlueWallet از ویژگی بسیار کاربردی جایگزینی هزینه کارمزد ( Replace-By-Fee یا RBF) نیز پشتیبانی می‌کند. این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد تا پس از مخابره شدن تراکنش به بلوک و پیش از تائید آن، میزان کارمزد تراکنش را تغییر دهد. این امر درصورتی‌که کاربر کارمزد بسیار کمی را انتخاب کند و یا نظر خود را در مورد سرعت تراکنش تغییر دهد؛ بسیار کاربردی است. 

فرض کنید برای کارمزد یک تراکنش، 5 ساتوشی/بایت انتخاب‌شده است اما هنوز تراکنش پس از 1 ساعت تائید نشده است. شما می‌توانید با استفاده از ویژگی RBF میزان کارمزد را به 10 ساتوشی/بایت افزایش داده  تا جذابیت تراکنش برای ماینر بیشتر شده و سریع‌تر تراکنش مخابره شده در شبکه  را به تائید برساند.

ویژگی‌های مربوط به کارمزد این کیف پول به اینجا ختم نمی‌شود. گاهی شخصی برای شما بیت کوین ارسال کرده اما میزان کارمزد تراکنش را بسیار پایین در نظر گرفته است؛ درنتیجه سرعت این تراکنش و تائید آن به‌آرامی پیش می‌رود. اما شما می‌خواهید که دارایی هرچه سریع‌تر به کیف پول شما واریز شود. برای این کار، با این کیف پول می‌توان از ویژگی‌ای به نام Child-Pays-for-Parent یا CPFP استفاده کرد و میزان کارمزد اضافه‌تری به‌عنوان مابه‌التفاوت را از جیب خود برای این تراکنش پرداخت کنید.

تراکنش‌های دسته‌ای

تراکنش‌های دسته‌ای بیت کوین ( انتقال بیت کوین به چندین آدرس با استفاده از یک تراکنش) روشی معمول برای صرفه‌جویی در هزینه‌های کارمزد تراکنش‌ها است. اگرچه این روش بیشتر از سوی صرافی‌ها یا خدمات دهندگان بزرگ بیت کوین با حجم تراکنش بالاتر، استفاده می‌شود. این ویژگی اغلب در دسترس کاربران عادی قرار نمی‌گیرد.

این ویژگی در BlueWallet پیاده‌سازی شده است. به این صورت که هنگام ایجاد یک تراکنش، کاربر می‌تواند لیستی از دریافت‌کنندگان را در یک تراکنش اضافه کرده و مبلغ موردنظر برای هر دریافت‌کننده را تعیین و اقدام به انتقال دارایی کند.

علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های پرداختی برای کارمزد انتقال، کاربران حرفه‌ای‌تر می‌توانند از این ویژگی برای بهبود حریم خصوصی هم استفاده کنند. این روش ویژگی Coinjoin را شبیه‌سازی می‌کند و نهایتاً منجر به پنهان‌سازی و بهبود حریم خصوصی می‌شود.

گره قابل‌اعتماد

راه‌اندازی یک گره کامل یا فول نود بیت کوین شخصی، می‌تواند کامل‌ترین پاسخ به نیاز حق مالی افراد باشد. 

به‌طور پیش‌فرض، بیشتر کیف پول‌های غیر امانی برای پخش و تائید تراکنش‌های بیت کوین به گره کامل شرکت خود متصل می‌شوند. این موضوع می‌تواند حریم خصوصی افراد را به خطر انداخته و همچنین آن‌ها را مجبور به پذیرش قوانین یا پروتکل‌هایی کند که با آن موافق نیستند (مانند هارد فورک یا انشعاب بیت کوین ).

خوشبختانه در BlueWallet  ماجرا به این شکل نیست و امکان اتصال کیف پول کاربر به گره کامل یا فول نود شخصی، با اتصال به سرور شخصی الکترام (EPS ) یا  ElectrumX یا Electrs وجود دارد.

 کیف پول لایتنینگ و بازار Lapps

این کیف پول همچنین از کیف پول لایتنینگ به‌صورت امانی (custodial) پشتیبانی می‌کند. با این ویژگی کاربران می‌توانند به شبکه لایتنینگ دسترسی پیدا کنند. به‌طور خلاصه، لایتنینگ یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم است که کاربران را به کمک تراکنش‌های خارج زنجیره‌ای (Off-chain)، قادر به پرداخت سریع با کارمزدهای کمتر می‌کند. نوبیتکس نیز از انتقال در شبکه لایتنینگ برای بیت کوین پشتیبانی می‌کند. برای خرید بیت کوین نیز می‌توانید به صفحه اصلی سایت نوبیتکس مراجعه کنید. 

ازآنجایی‌که این بخش کیف پول به‌صورت غیر امانی نیست و کلید خصوصی در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد؛ بد نیست تا از نگهداری مقادیر زیاد در کیف پول لایتنینگ Bluewallet خودداری کنید. 

این کیف پول همچنین امکان دسترسی به بازاری به نام “Lapps Marketplace” را فراهم می‌کند. در این بازار لیستی از برنامه‌ها و سرویس‌هایی که از پرداخت‌های لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند؛ دسته‌بندی‌شده است. هدف این بازار تشویق کاربران به امتحان پرداخت‌های لایتنینگی و آشنایی با اکوسیستم لایتنینگ است.

کلید خصوصی ایمن / واژگان بازیابی 

برای بازیابی این کیف پول از واژگان بازیابی 24 کلمه‌ای استفاده‌شده است. همچنین کاربران نیازی به ذخیره کردن کلید خصوصی آدرس عمومی‌ای که کیف پول ایجاد کرده است؛ ندارند. زیرا کاربر حتی آن‌ها را مشاهده نمی‌کند و کلیدهای خصوصی در دستگاه کاربر به‌صورت خودکار رمزگذاری می‌شود. درواقع کاربر تنها در هنگام امضای تراکنش‌ها است که به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کند. در صورت گم‌شدن تلفن همراه یا فراموش کردن پین کیف پول، تنها کافی است واژگان 24 کلمه‌ای بازیابی را در جایی ذخیره کرده باشید.

بیومتریک و رمزنگاری

در این کیف پول می‌توان از قابلیت  بیومتریک یا اثرانگشت برای باز کردن قفل، حذف و جابجایی (Export) کیف پول یا امضای تراکنش نیز استفاده کرد. علاوه بر این در BlueWallet امکان رمزنگاری کیف پول با اضافه کردن یک گذرواژه نیز فراهم‌شده است. البته فراموش نکنید که در صورت فعال کردن لایه رمزنگاری کیف پول با گذرواژه، بخش بیومتریک یا اثرانگشت برای انجام فعالیت‌های اشاره‌شده کافی نبوده و شما به گذرواژه نیز نیاز خواهید داشت. 

ویژگی‌های پیشرفته امنیتی

کیف پول Blue به کاربران این امکان را می‌دهد تا رمز عبور متفاوتی تعریف کنند که یک کیف پول جعلی را رمزگشایی می‌کند. به‌این‌ترتیب، اگر مجبور باشید قفل کیف پول خود را بازکنید می‌توانید گذرواژه ورود به حساب جعلی را وارد کنید. به‌این‌ترتیب به کیف پول اصلی خود وارد نمی‌شوید و عمده دارایی شما در امان خواهد بود.

پشتیبانی فنی

پشتیبانی از این کیف پول به‌صورت زنده و چت ارائه نشده است. اما پاسخ‌دهی به مشکلات کاربران به‌صورت تیکت در طی یک روز پاسخ داده می‌شود. 

سخن پایانی

BlueWallet لیستی از قابلیت‌های شگفت‌انگیزی ارائه می‌دهد و یکی از کامل‌ترین کیف پول‌های موجود در بازار است و تقریباً از اکثر پیشرفت‌های پروتکل بیت کوین پشتیبانی می‌کند. این کیف پول همچنین تلاش بسیار زیادی برای ساده‌سازی رابط کاربری انجام داده تا تجربه کار با آن لذت‌بخش باشد. بااین‌حال به نظر می‌رسد که هنوز امکان بهبود این کیف پول در بخش UX وجود دارد. زیرا مراحل مختلف این بخش کمی گیج‌کننده است و امکان حذف برخی مراحل برای سادگی کار وجود خواهد داشت.

نوشته های مشابه