تحلیل ارز‌های دیجیتال

بیت کوین زیر ذره‌بین تحلیل؛ حرکت بعدی شاه صفحه شطرنج کریپتو چیست؟

طی دو هفته‌ای که گذشت، شاهد این بودیم که قیمت بیت کوین پس از مدت‌ها بعد از اوایل ماه می ۲۰۲۲، به نزدیکی سطح روانی ۳۵ هزار دلار رسیده است. به نظر محرک و کاتالیزور اصلی این حرکت، احتمال تأیید صندوق قابل‌معامله در بورسِ (ETF) مبتنی بر بیت کوین و متعلق به شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بلک راک است. سه دلیل اساسی دیگر این رشد قیمت را در این تحلیل می‌توانید مطالعه کنید. در این تحلیل، فارغ از بررسی دلایل، به پیامدهای حرکت اخیر تغییر قیمت طی دو هفتهٔ گذشته و حرکات احتمالی بعدی آن می‌پردازیم.

سلب مسئولیت نوبیتکس

 

پیامدهای رشد اخیر قیمت بیت کوین چه بود؟

همانطور که می‌دانید هیجانات حول ETF بیت کوین بلک راک، منجر به افزایش حجم معاملات بازار نقدی بیت کوین و بازارهای آتی این دارایی در بازار بورس شیکاگو شده و در نهایت قیمت‌ها را به سمت اهداف بالاتر هدایت کرده است. این افزایش حجم قابل‌توجه در معاملات آتی در بازار رمزارزها می‌تواند نشانه‌ای از افزایش فعالیت‌های سفته‌بازی، استراتژی‌های پوشش ریسک و توجه نهادی باشد. در این میان استیبل کوین‌ها نیز نقش مهمی در افزایش قدرت خرید بیت کوین داشته‌اند. 

داده‌های اخیری که از بلومبرگ به اشتراک گذاشته شده است، افزایش قابل‌توجه سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمومی را نشان می‌دهد که این میزان قابل‌توجه، ۱۰ درصد از کل جریان ورودی در یک سال گذشته و تنها در یک روز معاملاتی (۲۴ اکتبر) را نشان می‌دهد. این ارقام نشان‌دهندهٔ اعتماد به بیت کوین به عنوان یک مقصد مطمئن سرمایه‌گذاری است. 

 همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، بخش قابل توجهی از این جریان‌ها به سمت محصولات قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETPs) هدایت می‌شود. این مسئله هشداری از  تغییر بالقوه در استراتژی‌های سرمایه‌گذاری سنتی، با تأکیدی فزاینده بر دارایی‌های دیجیتال است.

جریان ورودی سرمایه به صندوق‌های قابل‌معاملهٔ بیت کوین در یک روز
جریان ورودی سرمایه به صندوق‌های قابل‌معاملهٔ بیت کوین در یک روز

در هر صورت عملکرد اخیر بیت کوین توانست توجه بالایی را به خود جلب کند. قیمت در ۲۳ اکتبر، بیش از ۱۰ درصد در یک روز معاملاتی افزایش یافت. این میزان بهترین عملکرد یک‌روزه بیت کوین از زمان سقوط صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ است. این اسپایک‌ (رشد سریع قیمت) در نهایت به جریان لیکوییدشدن‌های آبشاری و دومینووار بیش از ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه در موقعیت‌های شورت از سمت معامله‌گرانی بود که انتظار کاهش قیمت را داشتند. 

نکتهٔ جالب این که در عین حال که هر سه ناحیهٔ بازارهای معاملاتی در ایالات متحدهٔ آمریکا، اروپای مرکزی و آسیا چشم‌اندازی صعودی برای قیمت بیت کوین در نظر داشتند، درجات صعودی‌بودن این چشم‌اندازها متفاوت بوده است. هر سه منطقه برای اولین بار از ماه ژوئیه، با پیشروی آسیا، انباشت موقعیت‌ها و احساسات مثبت را در بازار تجربه می کنند. این داد‌ه‌ها، موقعیت قوی بازار آسیا را تأیید کرده که این مسئله می‌تواند به طور بالقوه بر مسیر آینده بیت کوین تأثیر بسزایی بگذارد؛ اما آیا می‌توان با قطعیت گفت که بازار وارد چرخهٔ صعودی شده است؟ از اینجا تحلیلی در این رابطه بخوانید.

با دیدی کلان‌تر، درگیری‌ها در اسرائیل اثر خود را بر بازارها به جا گذاشته است. بیت کوین و طلا که اغلب دارایی های امن در نظر گرفته می شوند، افزایش قیمت داشته‌اند که نشان‌دهندهٔ انعطاف‌پذیری آنها در زمان‌هایی نامعین است. از طرفی رشد قیمت بیت کوین در کنار شرایط ناپایدار ین، یعنی ارز ملی کشور ژاپن به معنای تصمیمات سختی برای بانک مرکزی ژاپن است. ثبات ارزهای سنتی در کنار رشد قیمت این کلاس جدید از دارایی یعنی بیت کوین، ما را وادار می‌سازد تا با پرسشگری و تعمق بیشتری به تحلیل ثبات قیمت در سطوح فعلی بپردازیم. 

در ادامه با بهره‌گیری از پلتفرم تریدینگ ویو tradingview به چارت رجوع کرده و بیت کوین را با تفسیر عوامل تکنیکالی موجود در آن، بررسی می‌کنیم تا مسیر احتمالی بعدی و موانع موجود بر سر راه را بررسی کنیم. 

چرا ناحیهٔ ۳۴,۴۰۰ الی ۳۵,۴۰۰ دلار، مقاومتی مستحکم بر سر راه روند صعودی قیمت است؟

به نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی توجه کنید؛ باکس سفیدرنگ، ناحیهٔ ۳۴,۴۰۰ الی ۳۵,۴۰۰ دلار در قیمت این دارایی است. با ترسیم ابزار فیبوناچی ریزشی بر روی موج نزولی بزرگ قیمت در این تایم فریم، مشاهده می‌کنیم که سطح ۳۸.۲ درصد این ابزار در این ناحیه قرار دارد و برخورد قیمت به زیر این سطح، احتمال اصلاح قریب‌الوقوع قیمت را هشدار می‌دهد. با توجه به گذشته‌ٔ قیمت نیز متوجه وجود گره‌های معاملاتی بااهمیتی در این ناحیه در گذشته می‌شویم که با توجه به برخوردهای قیمت به شکل سایه به این ناحیه قابل‌استناد هستند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (اندیکاتور VWAP)
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (اندیکاتور VWAP)

از طرفی این ناحیه سطح ۵۰ درصد اصلاحی موج صعودی بلندمدت قیمت نیز هست. همپوشانی این سطوح فیبوناچی در این تایم فریم، اهمیت بالای این ناحیه را نشان می‌دهند.  از طرفی قیمت در این تایم فریم به باند بالایی دو اندیکاتور بولینگر بندز و VWAP نیز برخورد کرده که تأییدیه‌ای دیگر بر اهمیت این ناحیه است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (اندیکاتور بولینگر بندز)
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (اندیکاتور بولینگر بندز)

سطوح حمایتی مهم در مسیر اصلاح قیمت کدام نواحی هستند؟

با توجه به برخورد قیمت به ناحیه حمایتی مستحکم، انتظار اصلاح قیمت تا اولین حمایت قیمت در سطح ۳۱,۰۰۰ دلار وجود دارد که سقف نقض‌شده و قبلی قیمت است. بعد از برخورد این قیمت انتظار واکنش قیمت به آن را داریم، اما با بریک اوت قیمت به زیر آن اولین ایستگاه‌ قیمت سطح ۲۷,۰۰۰ دلار است که سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی موج اخیر صعودی است. این احتمال نیز وجود دارد که قبل از شروع اصلاح، قیمت یک بار تا ۳۶,۲۰۰ دلار به سرعت حرکت کرده و شاهد برخورد سایه قیمت به این سطح باشیم. با تکمیل یک واگرایی در این تایم فریم و تثبیت قیمت در زیر سطح ۳۱,۰۰۰ دلار، احتمال اصلاح عمیق‌تر قیمت بیشتر خواهد شد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (سطوح اصلاحی)
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (سطوح اصلاحی)

با تمام این تفاسیر، پیامد اصلی حرکت اخیر بیت کوین در آینده می‌تواند افزایش فعالیت‌های سوداگرانه در بازار مانند سفته‌بازی بیشتر در بین معامله‌گران و توجه بیشتر نهادهای سرما‌یه‌گذاری به بازار و استراتژی‌های پوشش ریسک باشد. از طرفی می‌توان گفت که اکنون بار دیگر بازیگران آسیا فرمان حرکت بعدی را در دست خواهند داشت و باید بیش از پیش در حال رصد تحرکات این منطقهٔ معاملاتی در بازار باشیم.

از طرفی همان‌گونه که گفته شد، عوامل تکنیکال با تحکم بسیار به اصلاح قریب‌الوقوع قیمت به سمت ایستگاه‌هایی مثل ۳۱,۰۰۰ و ۲۷,۰۰۰ دلار اشاره دارند؛ البته قبل از شروع اصلاح، امکان حرکت سریع (اسپایک) قیمت تا سطح ۳۶,۲۰۰ دلار وجود دارد. بنابراین بهتر است منتظر قبل از ورود به هرگونه معامله منتظر علائم تأیید از جمله نقض سطوح حمایتی مثل خط روند و مشاهدهٔ عناصر تکنیکالی مانند واگرایی در قیمت ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =