به طور کلی، استراتژی معاملاتی یک روش سیستماتیک است که برای خرید و فروش در بازار اوراق بهادار و ارزهای دیجیتال، استفاده می‌شود. در واقع، آنها براساس قوانین و معیارهای از پیش تعریف شده‌ای است که هنگام تصمیم‌گیری در مورد معاملات، کاربرد دارد. این استراتژی‌ها ممکن است ساده یا پیچیده بوده و شامل ملاحظاتی مانند تحلیل بنیادی، افق زمانی، میزان ریسک‌پذیری، تحلیل تکنیکال و… باشد.

یکی از انواع آنها استراتژی کپی تریدینگ است. کپی تریدینگ، یک استراتژی معاملاتی است که کاربران، پرتفوی و به طور کلی، استراتژی یک معامله‌گر حرفه‌ای را کپی و اجرا می‌کنند. این روش، یکی از بهترین استراتژی‌ها برای افراد تازه‌وارد است که به صورت دستی و خودکار، قابل انجام است. در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتر، آن را توضیح می‌دهیم.

کپی تریدینگ Copy Trading چیست؟

Copy Trading، یک ابزار مدیریت پرتفوی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد موقعیت معاملاتی و پرتفوی افراد حرفه‌ای را در بازار کپی کنند. این روش، بهترین استراتژی معاملاتی برای افراد تازه‌وارد و کم‌تجربه است که تخصص چندانی در بازار مالی ندارند. معامله‌گران پیرو، همان استراتژی را که معامله‌گر اصلی استفاده می‌کنند، کپی کرده و اجرا می‌کنند.

اگرچه معمولاً تریدر اصلی، دارای سال‌ها تجربه و دانش است، اما همواره خطر از دست دادن سرمایه برای شما وجود دارد. به همین دلیل، بهتر است که قبل از کپی کورکورانه، یک بررسی و ارزیابی را در نظر داشته باشید.

کپی تریدینگ Copy Trading

استراتژی Copy Trading، چگونه کار می‌کند؟

در استراتژی کپی تریدینگ، تمام کاری که معامله‌گران باید انجام دهند این است که یک تریدر حرفه‌ای را انتخاب کرده و پرتفوی (سبد سرمایه‌گذاری) خود را با آنها هماهنگ کنند. معامله در زمان واقعی، انجام می‌شود و معامله‌گر می‌تواند انتخاب کند چه میزان پول را سرمایه‌گذاری کند. این استراتژی در بازار سرمایه مانند کریپتو، سهام و فارکس، امکان‌پذیر بوده و استفاده از آن، به سال ۲۰۰۵ باز می‌گردد.

مردم این روش را بررسی کرده و متوجه شدند نیازی به نظارت مستمر بر موقعیت‌های معاملاتی ندارند. Etoro و Zulutrade، اولین شرکت‌هایی بودند که به معامله‌گران اجازه دادند تا حساب‌های خود را به پلتفرم آنها متصل کنند. امروزه کارگزاران کپی تریدینگ زیادی در بازار مالی وجود دارد. طبق یک گزارش، از هر سه معامله‌گر، برای یکی از آنها معامله به روش سنتی پیچیده است و امکان دارد به Copy Trading روی بیاورد.

این کار به معامله‌گران اجازه می‌دهد موقعیت‌های معاملاتی را به دلخواه خود باز یا بسته کرده و از مهارت و تخصص تریدر دیگر، استفاده کنند.

نحوه عملکرد Copy Trading

انواع استراتژی Copy Trading

سه استراتژی اصلی برای معاملات Copy Trading وجود دارد که در ادامه هر یک از آنها را بررسی می‌کنیم.

استراتژی دستی Manual

روش دستی، مشابه معاملات عادی است. تریدر تصمیم می‌گیرد پیرو معامله‌گر دیگری باشد که به بازدهی خوب معروف است یا صرفاً به این دلیل که سبک سرمایه‌گذاری او را دوست دارد از او کپی کند. به این نوع از استراتژی کپی تریدینگ Copy Trading، سوشال تریدینگ نیز گفته می‌شود.

استراتژی نیمه‌خودکار Semi-Automated

استراتژی نیمه‌خودکار، به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا پوزیشن‌ها و موقعیت‌های معاملاتی تریدر مورد علاقه خود را مشاهده کنند. آنها می‌توانند انتخاب کنند که کدام یک از موقعیت‌ها را معامله کرده و به طور خودکار با آنها شروع کنند. به این روش، نیمه‌خودکار گفته می‌شود، زیرا بخشی از آن با تلاش تریدر و بخش دیگر، بدون فعالیت انسانی، انجام می‌شود.

استراتژی خودکار Automated

در این روش، معامله‌گران، سرمایه‌گذاران دلخواه خود و بهترین استراتژی‌ها را در یک سیستم کاملاً خودکار انتخاب می‌کنند. بنابراین پوزیشن‌ها و سایر معاملات بعدی به طور خودکار در پرتفوی آنها کپی می‌شود.

توضیح انواع استراتژی Copy Trading با مثال

در این بخش، با توضیح مثال‌هایی، استراتژی کپی تریدینگ را بیشتر بررسی می‌کنیم.

مثال یک

مریم، کار جدید خود را شروع کرده و درآمد خوبی دارد. او همیشه مشتاق سرمایه‌گذاری در بورس بوده است، اما برای نظارت و تحلیل بازار به دانش و زمان بیشتری نیاز دارد. او درباره امیر، که یک سرمایه‌گذار با تجربه است، تحقیق کرده و به سبک ترید او علاقه دارد. بنابراین به صورت دستی از معاملات و موقعیت‌های پرتفوی او، تقلید می‌کند. علاوه بر آن، پیگیر هر سرمایه‌گذاری جدیدی است که امیر انجام می‌دهد و عین همان را در سبد خود، کپی می‌کند.

در طول ۹ ماه، مریم دارای ۱۱ درصد، بازدهی بوده و به همین دلیل همچنان، استراتژی امیر را دنبال می‌کند. این مثال ساده، استراتژی کپی تریدینگ را نشان می‌دهد که چطور یک سرمایه‌گذار تازه‌وارد، از یک تریدر حرفه‌ای پیروی می‌کند. در واقع معامله‌گر، بدون نیاز به تجربه و تخصص در بازار، می‌تواند بازدهی خوبی را کسب کند.

استراتژی Copy Trading

مثال دو

با در نظر گرفتن مثال اول، حامد، خواهر مریم از این ایده استقبال می‌کند، اما بیشتر به کریپتو علاقه‌مند بوده و قیمت ارزهای دیجیتال را مدام چک و بررسی می‌کند. او تحقیقات خود را انجام داده و یک سرمایه‌گذار در کریپتو به نام علی را پیدا می‌کند که به بازدهی بالا معروف است. به همین دلیل، حامد، مقدار زیادی پول را برای کپی تریدینگ در ارز دیجیتال پرتفوی علی، سرمایه‌گذاری می‌کند. پس از ۴ ماه، سبد ارز دیجیتال حامد مانند علی، در ضرر منفی ۹ درصدی است، اما علی به عنوان یک سرمایه‌گذار قدیمی، ریسک‌پذیری بیشتری نسبت به حامد دارد.

هر دوی این مثال‌ها به خوبی نشان می‌دهند این استراتژی مزایا و معایب خود را دارد و ممکن است فردی از این روش، سود کسب کرده و دیگری دچار زیان شود.

مزایای استراتژی Copy Trading چیست؟

هر سبک سرمایه‌گذاری که انتخاب می‌کنید دارای مزایا و معایبی است که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. در این بخش، مزایای استراتژی کپی تریدینگ را توضیح می‌دهیم.

 • یک معامله‌گر می‌تواند از دانش و تخصص دیگران، استفاده کند.
 • باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی معامله‌گران می‌شود. زیرا آنها مجبور نیستند نوسانات و حرکات بازار را مدام بررسی و تحلیل کنند.
 • معمولاً تریدرها یک معامله‌گر با تجربه، همراه بازدهی بالا که مهارت خود را ثابت کرده است دنبال می‌کنند. بنابراین ریسک پایینی در آن وجود دارد.
 • پلتفرم‌های ترید زیادی وجود دارد که به شما پرتفولیوهای آماده از سرمایه‌گذاران با تجربه را ارائه می‌دهد.

مزایای کپی تریدینگ

معایب استراتژی  Copy Trading‌چیست؟

در کنار تمام مزایای گفته شده در بالا، این استراتژی، معایبی نیز دارد که حتماً پیش از انتخاب این روش، باید آنها را در نظر گرفت. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در کپی تریدینگ، کل سرمایه‌گذاری معامله‌گر، براساس موقعیت و بازده شخص دیگری است.
 • اگر چه موقعیت‌های معاملاتی را می‌توان کپی کرد، اما همیشه احتمال ریسک در آنها وجود دارد.
 • هنگامی که شما یک تریدر حرفه‌ای را انتخاب می‌کنید، احتمالاً ریسک‌پذیری متفاوتی با یکدیگر دارید. در واقع، مبلغی که برای آنها یک ضرر ناچیز محسوب می‌شود، ممکن است برای شما زیان زیادی باشد.
 • هنگام استفاده از یک پلتفرم برای Copy Trading خودکار، کارمزد مازاد نیز وجود دارد.
 • هر سرمایه‌گذار دارای نقص‌هایی در زمینه بازار مالی است و ممکن است موقعیت‌های معاملاتی او، نتیجه معکوس داشته باشند. بنابراین هیچ تضمینی برای بازدهی خوب، وجود ندارد.
 • یک تریدر با انتخاب خود و آگاهانه کپی تریدینگ را انجام می‌دهد. مسئولیت هرگونه ضرر، با شخصی جز معامله‌گر نیست.

استراتژی سوشال تریدینگ Social Trading‌ چیست؟

در سوشال تریدینگ یا معامله جمعی، داده‌های مالی را با نگاه کردن به آن چه معامله‌گران دیگر انجام می‌دهند (کپی کردن و مقایسه تکنیک‌ها و استراتژی‌های آنها)، جمع‌آوری می‌کنند. این استراتژی به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با کمک دیگران، ترید کرده، در پلتفرم مختص آنها، با دیگران در تعامل بوده و نحوه معاملات آنها را تماشا کنند. همچنین آنها یاد می‌گیرند که چرا یک معامله‌گر در وهله اول، یک موقعیت معاملاتی به خصوص را انتخاب می‌کند.

سوشال تریدینگ

کپی تریدینگ چه تفاوتی با سوشال تریدینگ دارد؟

تفاوت‌هایی بین سوشال تریدینگ و Copy Trading، وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

 • Copy Trading، بخشی از سوشال تریدینگ است. در واقع، معامله جمعی دارای ماهیت و دامنه وسیع‌تری است.
 • معمولاً معامله‌گران جدید و کم‌تجربه از استراتژی Copy Trading، استفاده می‌کنند، درحالی که معمولاً در سوشال تریدینگ، تریدرها تجربه متوسطی از بازار دارند.
 • در کپی تریدینگ، معامله‌گران از اشتباهات ساده‌لوحانه و زیان‌های کوچک، اجتناب می‌کنند. از طرفی دیگر در سوشال تریدینگ، معامله‌گران می‌توانند ارتباطات طولانی‌مدت ساخته و تجربه کسب کنند.
  کپی تریدینگ سوشال تریدینگ
بهترین گزینه برای افراد مبتدی افراد مبتدی تا متوسط
مزایا پرهیز از اشتباهات  جزئی و ضررهای ناچیز کسب تجربه و ساخت شبکه و ارتباطات
  ریسک پایین زمان‌بر بودن ساخت شبکه
معایب عدم کسب دانش زیاد در مورد نحوه یک معامله خوب سختی اعتماد به اینفلوئنسرها در این استراتژی

سوشال تریدینگ در مقایسه با Copy Trading‌

استراتژی ترید آینه‌ای Mirror Trading چیست؟‌

ترید آینه‌ای، نوعی استراتژی معاملاتی خودکار است که به تریدرها اجازه می‌دهد معاملات تریدرهای منتخب خود را کپی کنند. این کار با استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارهای از پیش برنامه‌ریزی شده، انجام می‌شود که دائماً بازار را براساس معیارهای از پیش تعیین شده، نظارت می‌کنند. از آنجایی که معاملات آینه‌ای صرفاً به صورت خودکار است، فرآیند را بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از ترید دستی می‌کند. این امر مانند کپی تریدینگ، برای افرادی مناسب است که زمان یا تخصص زیادی برای تحقیق و تحلیل ندارند.

معاملات آینه‌ای

Copy Trading با معاملات آینه‌ای چه تفاوتی دارد؟

تفاوت‌های کلیدی میان ترید آینه‌ای و Copy Trading، وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

ترید دستی در مقابل ترید خودکار

معاملات آینه‌ای یک سیستم کاملاً خودکار است که نیازی به تعامل بین معامله‌گر و سرمایه‌گذار ندارد. اما کپی تریدینگ به ورود دستی معامله‌گران برای انتخاب و سفارشی کردن سبد سرمایه‌گذاری، نیاز دارد.

الگوریتم از پیش برنامه‌ریزی شده در مقابل تحلیل انسانی

سیستم معاملات آینه‌ای، معاملات از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای هستند که می‌توانند نسبت به سیستم Copy Trading که بیشتر به تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری انسانی، متکی هستند، قابل اعتمادتر باشند. برای مثال اگر بخواهید برای خرید ارز دیجیتال اقدام کنید یا بر روی جفت ارز USD/JPY معامله کنید، سیستم ترید آینه‌ای خودکار، این کار را بدون در نظر گرفتن رویدادهای خبری احتمالی یا عوامل کلان اقتصادی، انجام می‌دهد.

کپی تریدرها باید این موارد را قبل از شروع معامله در نظر بگیرند.

میزان ریسک

معاملات آینه‌ای برای سرمایه‌گذاران بلندمدتی که مایل به سرمایه‌گذاری با درجه ریسک پایین هستند، مناسب‌تر است. درحالی که کپی تریدینگ، معمولاً به مشارکت بیشتر نیاز دارد و می‌تواند سودآورتر باشد، اما سطوح بالاتری از ریسک را به همراه دارد.

تفاوت Copy Trading با ترید آینه‌ای

معاملات آینه‌ای چه شباهتی با Copy Trading دارد؟

هر دوی این استراتژی‌ها، روشی آسان به معامله‌گران برای مشارکت در سرمایه‌گذاری آنلاین، بدون نیاز به انجام تحقیق و تحلیل، ارائه می‌دهند. بدین ترتیب، هر دو روش برای معامله‌گرانی که می‌خواهند با زمان یا دانش محدود، سود خوبی کسب کنند مناسب است. به طور کلی Copy Trading برای افرادی مناسب است که نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کرده و دچار فومو می‌شوند.

نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که صرف نظر از اینکه معاملات آینه‌ای یا کپی تریدینگ را انتخاب می‌کنید، ابتدا تحقیقات لازم را انجام داده، ریسک آنها را بسنجید تا تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید. در واقع مهم است از سیستمی استفاده کنید که با اهداف و میزان ریسک‌پذیری شما مطابقت داشته باشد.

پلتفرم‌های مناسب برای Copy Trading

پلتفرم‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برای Copy Trading از آنها استفاده کرد. در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم.

پلتفرم   eToro

eToro، یک پلتفرم محبوب است که به دلیل شبکه سوشال تریدینگ خود، شناخته شده و به کاربران اجازه می‌دهد تا ترید و عملکرد سایر کاربران را در زمان واقعی، مشاهده کنند. این می‌تواند ابزار مفیدی برای پیدا کردن معامله‌گران موفق باشد. این پلتفرم، علاوه بر شبکه سوشال تریدینگ، طیف گسترده‌ای از ابزارهای معاملاتی مانند سهام، خرید بیت کوین BTC و سایر رمزارزها را نیز ارائه می‌دهد.

یکی از معایب احتمالی eToro، کارمزدها و کمیسیون‌های آن است که از برخی پلتفرم‌های دیگر، بالاتر است. با این حال، انواع ابزارها و منابع را برای بهبود مهارت‌های معاملاتی سرمایه‌گذاران، ارائه می‌دهد.

کیف پول eToro

پلتفرم Tradeo

این پلتفرم، انواع ویژگی‌ها مانند توانایی کپی تریدینگ، شبکه سوشال تریدینگ، تجزیه و تحلیل بازار در زمان واقعی و منابع آموزشی را ارائه می‌دهد. مانند eToro، Tradeo نیز طیف وسیعی از ابزارهای معاملاتی از جمله فارکس، سهام و شاخص‌ها را ارائه می‌دهد. یکی از مزیت‌های Tradeo، کارمزدها و کمیسیون‌های کمتر آن در مقایسه با برخی از پلتفرم‌های دیگر است.

با این حال، شبکه سوشال تریدینگ آن، ممکن است به اندازه برخی پلتفرم‌های دیگر، گسترده نباشد که به نوبه خود می‌تواند تعداد معامله‌گران موجود برای دنبال کردن را محدود کند. همواره این موضوع را در نظر داشته باشید که بهترین پلتفرم کپی تریدینگ برای یک سرمایه‌گذار، بستگی به نیازها و اهداف خاص آنها دارد.

پلتفرم Tradeo

پلتفرم Zulutrade

زولو ترید، به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا حساب‌های کارگزاری خود را به یکدیگر متصل کرده و معاملات سایر تریدرها را کپی کنند. این پلتفرم برای مبتدیان مناسب است و طیف گسترده‌ای از ابزارهای آموزشی را برای کمک به معامله‌گران ارائه می‌دهد تا در مورد Copy Trading‌ بیاموزند. Zulu Trade، انواع مختلفی از دارایی‌ها از جمله سهام، ارز دیجیتال، کالا و… را ارائه داده و معاملات کریپتو ۲۴ ساعته و ۵ روز هفته در دسترس است.

هنگام انتخاب یک معامله‌گر در زولو ترید برای کپی تریدینگ، ‌می‌توانید از فیلترهایی نظیر عملکرد، سطح ریسک و سبک معاملات، استفاده کنید. این پلتفرم همچنین سیستم‌های رتبه‌بندی را ارائه می‌دهد تا شما موفق‌ترین معامله‌گران را برای دنبال کردن پیدا کنید. به طور کلی این پلتفرم، ساده و کاربر پسند بوده و مناسب تریدرهایی است که می‌خواهند Copy Trading‌انجام دهند.

زولو ترید Zulu Trade

آیا Copy Trading سودآور است؟

معامله در بازار مالی دارای ماهیت خطرناکی بوده و هیچ تضمینی برای سود، وجود ندارد. این موضوع در مورد کپی تریدینگ نیز صدق می‌کند که ممکن است ریسک‌های معاملات عادی مانند از دست دادن سرمایه را داشته باشد. دستیابی به بازده سالانه بالا بدون ریسک قابل توجه و صرف تکیه بر شانس، غیرعادی و نادر است. اگر بتوانید تشخیص دهید که کدام معامله‌گر یا فرد سیگنال‌دهنده، موفق خواهد بود، احتمالاً بتوانید Copy Trading سودآوری داشته باشید.

بیشتر پلتفرم‌ها به معامله‌گرانی که ترید آنها کپی می‌شود، انگیزه می‌دهند تا عملکرد خوبی داشته باشند. همچنین اغلب کارگزاران به این تریدرها برای افزایش تعداد فالوور، پاداش می‌دهند. این روش از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است. بدین معنا که اگر متوجه شوید از این روش سود کسب نمی‌کنید، ارائه‌دهنده سیگنال یا استراتژی را می‌توانید تغییر دهید.

Copy Trading، سودآور است؟

سخن پایانی

یکی از انواع استراتژی‌ها در بازار مالی، استراتژی کپی تریدینگ است. این روش می‌تواند به صورت دستی، نیمه خودکار و یا خودکار انجام شود. این استراتژی برای افرادی مفید است که تجربه و تخصص کمی در این زمینه دارند. در نتیجه می‌توانند با اتکا به یک معامله‌گر حرفه‌ای، احتمال کسب یک بازدهی خوب را افزایش دهند. اما با این حال نباید فراموش کرد که احتمال ریسک و از دست دادن سرمایه همواره وجود دارد. به عبارتی عملکرد خوب گذشته، دلیل صد در صدی بر عملکرد مناسب در آینده نیست.

علاوه بر این، توصیه می‌شود که محدودیت‌های مشخصی را برای فعالیت کپی تریدینگ خود، تنظیم کنید تا با میزان ریسک‌پذیری و اهداف سرمایه‌گذاری فردی شما هماهنگ باشد.