آموزش سرمایه‌گذاری

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟ نکات مهم در خرید ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، فرصت‌های منحصربه‌فردی را ارائه می‌کند، اما دارای چالش‌ها و ریسک‌هایی است که در بازار سنتی با آنها مواجه نمی‌شوید. نوسانات شدید و عدم اطمینان می‌تواند سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار دهد، اما اگر استراتژی‌های محتاطانه‌ای را به کار گرفته و تحقیقات کامل انجام دهید، دارایی‌های کریپتویی در بلندمدت از پتانسیل رشد خوبی برخوردار هستند.

با دانستن نکات مهم در خرید ارز دیجیتال می‌توانید میزان ضرر را در سرمایه‌گذاری‌های خود به حداقل برسانید. در واقع اگرچه قیمت ارزهای دیجیتال، ثبات بالایی ندارد، اما با دانستن نکاتی که در ادامه مقاله توضیح می‌دهیم، از فرصت‌های کسب سود در بازار کریپتو می‌توانید به خوبی استفاده کنید.

نکاتی که قبل از خرید ارز دیجیتال باید بدانید

 پیش از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و خرید بیت کوین یا آلت کوین‌ها، باید با پیچ‌وخم‌های این فضا آشنا شوید. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که برخی از آنها برای سرمایه‌گذاری در تمام بازارهای مالی حائز اهمیت و برخی مختص بازار ارزهای دیجیتال است.

هرگز بیشتر از آنچه می‌توانید از دست دهید سرمایه‌گذاری نکنید

ارزهای دیجیتال همچنان دارایی‌های جدید و پرنوسانی محسوب می‌شوند که درصد قابل توجهی از ارزش آنها در یک روز در جهت مثبت یا منفی، تغییر می‌کند. اگرچه روند بلندمدت در این بازار، صعودی بوده است، اما لازم است که جانب احتیاط را رعایت کنید. بنابراین، میزانی از سرمایه خود را به کار بگیرید که در صورت از دست دادن آن به صورت کامل، مشکلی از نظر مالی نداشته باشید. به عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید تنها بخشی از پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری خود را به ارزهای دیجیتال، اختصاص دهید و مابقی را روی دارایی‌های با نوسان کمتر سرمایه‌گذاری کنید.

از میانگین هزینه دلاری DCA استفاده کنی

یکی دیگر از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، استفاده از روش میانگین هزینه دلاری یا DCA است. با کمک این استراتژی به طور منظم و طبق یک زمان‌بندی مشخص، مانند بازه‌های هفتگی یا ماهانه خریدهای کوچکی را فارغ از کاهش یا افزایش قیمت انجام می‌دهید. در واقع شما مبلغی را که برای سرمایه‌گذاری روی یک دارایی در نظر گرفته‌اید، در بازه‌های زمانی مختلف خرید کرده و از این طریق، ریسک را کاهش می‌دهید. این روش به شما کمک می‌کند تا از معاملات احساسی دوری کنید. 

بنابراین با افزایش قیمت، واحدهای کمتر و با کاهش قیمت، رمزارزهای بیشتری را خرید کرده و تأثیر نوسانات را هنگام معامله ارز دیجیتال، کاهش می‌دهید. 

استراتژی DCA

بیشتر روی ارزهای دیجیتال اصلی تمرکز کنید

تمرکز بیشتر روی ارزهای دیجیتال اصلی، یکی دیگر از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال است. رمزارزهای بزرگ و تثبیت‌شده مانند بیت کوین و اتر از مزایای پذیرش گسترده، پیشتاز بودن، مارکت کپ یا ارزش بازار بالا و محصولات مالی، برخوردار هستند. این کوین‌ها در طی سال‌ها چرخه‌های متعدد بازار و رکود را پشت سر گذاشته‌اند. اگر چه ریسک آنها همچنان باقی است، ارزهای دیجیتال بزرگتر معمولاً انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کوین‌های کوچک‌تر یا جدیدتر دارند. با این حال، سود هر دوره از دارایی‌های اصلی را می‌توانید به پروژه‌های جدیدتر با کاربردهای واقعی هم اختصاص دهید.

از ذخیره‌سازی ایمن استفاده کنید 

دارایی‌های رمزنگاری را در کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ایمن، نگه داشته و ترجیحاً از نگهداری طولانی‌مدت آنها در صرافی‌های متمرکز خودداری کنید. از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محبوب می‌توان به ترزور (Trezor)، لجر (Ledger)، تراست ولت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) اشاره کرد. از جمله نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، محافظت از عبارت بازیابی (۱۲ کلمه) و نگهداری آن در جایی امن مانند گاوصندوق است. بهتر است که این عبارت را به صورت الکترونیکی ذخیره نکرده یا به صورت رمزگذاری شده نگه دارید. 

علاوه بر این، از رمز عبورهای پیچیده و منحصربه‌فرد برای حساب‌های مختلف خود استفاده کنید. اگر کیف پول خود را به هر دلیلی از دست بدهید، از طریق عبارت بازیابی می‌توانید دارایی‌های خود را بازگردانید. بنابراین ذخیره‌سازی ایمن آن، اهمیت زیادی دارد. 

ذخیره‌سازی ایمن

دچار فومو (FOMO) نشوید

سرمایه‌گذاری‌های خود را به دقت ارزیابی و از روی فومو یا ترس از دست دادن فرصت‌ها، معامله نکنید. اگر دارای دانش کافی در این بازار نباشید و آموزش ندیده باشید مثلاً به تحلیل تکنیکال و بنیادی (فاندامنتال) مسلط نباشید، ممکن است هنگام افزایش قیمت‌ها از ترس عقب ماندن از بقیه سرمایه‌گذاران، خرید کنید و زمان کاهش قیمت، داریی خود را فروخته و دچار ضرر شوید. مبتدیان در بازار سرمایه ممکن است گرفتار تبلیغات و وعده بازگشت پول به صورت تضمین‌شده شوند. به این موضوع توجه کنید که در بازار سرمایه، هیچ چیز بدون ریسک نبوده و همواره احتمال ضرر، وجود دارد. 

همچنین به عنوان یکی از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، لازم است قبل از خرید هر نوع رمزارز، صحت و اعتبار آن را بررسی کرده و از تصمیمات احساسی دوری کنید. در نهایت، متناسب با وضعیت مالی و اهداف شخصی خود، از متخصصین مالی کمک بگیرید. 

فومو

برای درک فناوری ارزهای دیجیتال زمان بگذارید

برای درک فناوری مربوط به دارایی‌های رمزنگاری، زمان بگذارید. درک موضوعاتی نظیر بلاکچین، مکانیسم اجماع، الگوریتم‌های هش و عملکرد قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به شما بینش بهتری نسبت به قابلیت‌ها و محدودیت‌های یک پروژه می‌دهد. همچنین یادگیری این مبانی به شما کمک می‌کند تا از پتانسیل راه‌حل‌هایی مانند اثبات دانش صفر (Zero-knowledge proof)، بهتر استفاده کنید. به عنوان یکی دیگر از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، به روز ماندن و کسب اطلاعات در این حوزه از منابع معتبر مانند کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، ضروری است. 

به روز ماندن از اخبار کریپتو

به قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال توجه کنید

موارد قانونی مربوطه و تحولات نظارتی رمزارزها را در داخل و خارج از کشور، بررسی کنید. اقدامات نظارتی عمده می‌تواند به‌طور قابل توجهی بر قیمت‌ها و پذیرش این دارایی‌ها، تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، ممنوعیت استخراج بیت کوین توسط دولت چین در سال ۲۰۲۱، باعث شد بسیاری از استخراج‌کنندگان، عملیات خود را متوقف کنند و روند بازار ارزهای دیجیتال برای مدتی نزولی شود. 

سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنید

شاید این اصطلاح را در بازار سرمایه شنیده باشید که «تمام تخم مرغ‌های خود را نباید در یک سبد بگذارید». یکی از نکات مهم در سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، این است که پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری خود را تنها به یک کریپتو اختصاص ندهید، بلکه سرمایه خود را میان دارایی‌های مختلف، تقسیم کنید. در این شرایط اگر ارزش یکی از آنها به شدت کاهش یابد، میزان ریسک و ضرر شما کمتر خواهد بود. 

متنوع کردن پرتفوی

سرمایه‌گذاری بلندمدت کنید

از جمله نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری بلندمدت است. قیمت ارزهای دیجیتال به صورت روزانه در نوسان بوده و معامله‌گران مبتدی اغلب هنگام کاهش موقت قیمت‌ها در اثر نگرانی از ضرر بیشتر، دارایی خود را می‌فروشند؛ اما اگر برنامه‌ریزی بلندمدت برای نگهداری رمزارزهای خود داشته باشید، احتمال کسب سود، افزایش می‌یابد. 

یک برنامه معاملاتی بسازید 

داشتن یک برنامه زمانی و استراتژی معاملاتی منظم به شما کمک می‌کند تا بتوانید دارایی‌های خود را بهتر مدیریت کنید. بازار رمزارزها با بازار سنتی متفاوت بوده و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، امکان خرید و فروش ارز دیجیتال در آن وجود دارد. تعیین یک بازه زمانی برای نظارت بر بازار و انجام معامله، بسیار مهم است. در غیر این صورت، ممکن است به صورت اعتیادآور در این بازار فعالیت کرده و فشار زیادی را تحمل کنید. 

اخبار بر قیمت تأثیر می‌گذارد

یکی دیگر از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، در نظر گرفتن تأثیر رسانه‌ها بر قیمت کریپتو است. بازار ارزهای دیجیتال تحت تأثیر رسانه‌ها و اخبار قرار دارد. بنابراین لازم است که از اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتالی که قصد خرید آنها را دارید، آگاه باشید. 

از اطلاعات دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

یکی از نکات مهم قبل از سرمایه‌گذاری در کریپتو، پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم است. کیف پول ارز دیجیتال آفلاین، از نظر امنیتی بهترین گزینه برای شما است، اما همچنان باید چند نکته را در مورد آن بدانید. اگر سخت‌افزار کامپیوتر شما خراب شود ممکن است تمام فایل‌های موجود در هارد دیسک خود را از دست بدهید که موجب از بین رفتن کوین‌های شما می‌شود. بنابراین اقداماتی نظیر پشتیبان‌گیری آنلاین، ذخیره در هارد دیسک جداگانه و رمزگذاری، ضروری است. 

اشتباهات رایج در بازار کریپتو 

علاوه بر رعایت نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، اجتناب از برخی موارد، ضروری است. از آنجایی که اشتباهات مربوط به کریپتو بسیار رایج است و افراد زیادی در دام آن گرفتار می‌شوند، برخی از آنها را در ادامه توضیح می‌دهیم. 

تنها به دلیل قیمت پایین یک ارز دیجیتال آن را خریداری نکنید

پایین بودن قیمت، همیشه ملاک بر خوب و مقرون‌به‌صرفه بودن نیست. گاهی توسعه‌دهندگان یک پروژه را رها کرده و باعث کاهش بازدهی آن می‌شوند. 

کسب سود از بازار رمزارزها آسان نیست

اگر چه بازار رمزارزها پتانسیل بازدهی بالایی دارد، اما کسب سود از آن آسان نیست. برای کسب سود از ارزهای دیجیتال، لازم است که در این زمینه آموزش ببینید و از ابزارهای تحلیل، نظر متخصصین و منابع معتبر برای کسب اطلاعات استفاده کنید. 

گرفتار کلاهبرداری نشوید

گرفتار نشدن در کلاهبرداری رمزارزها، یکی دیگر از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال است. کلاهبرداران گاهی از طریق ایمیل یا پیامک با عنوان فرصت سرمایه‌گذاری، با قربانی تماس می‌گیرند. آنها به شما وعده می‌دهند که در صورت ارسال ارز دیجیتال خود به یک کیف پول خاص، دو یا سه برابر آن مبلغ را به شما بازمی‌گردانند. همواره به پیشنهاد پول رایگان، با تردید نگاه کنید. 

نکته مهم دیگر، استفاده از کیف پول‌های شناخته شده و محبوب است که اعتبار خود را ثابت کرده‌اند. کیف پول‌های ناشناخته یا نامعلوم که در گوگل پلی، اپ استور اپل یا به‌صورت فایل در پیام‌رسان‌ها دانلود می‌کنید، ممکن است دارایی‌های رمزنگاری شما را به سرقت ببرند. در نهایت مراقب کوین‌های جعلی باشید. به دلیل وجود تعداد زیادی ارز دیجیتال در بازار، تشخیص درست و معتبر بودن پروژه‌ها نیاز به صرف وقت و تحقیق دارد. بنابراین پیش از معامله رمزارزها به این موضوع دقت کنید. 

کلاهبرداری ارز دیجیتال

اصطلاحات تخصصی ارزهای دیجیتال را بشناسید

در کنار تمام موارد گفته‌ شده، شناخت اصطلاحات تخصصی بازار کریپتو از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال است. در ادامه لیستی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال را توضیح می‌دهیم. 

آلت کوین (Altcoin)

به تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. 

صرافی ارز دیجیتال

برخلاف بازار سهام استاندارد، صرافی‌های ارز دیجیتال، آنلاین بوده و ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، باز هستند. در این صرافی‌ها امکان معامله و خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال را دارید. 

مارکت کپ (Market Cap) 

ارزش کل یک ارز دیجیتال با ضرب قیمت رمزارز در تعداد کل کوین‌های در گردش، محاسبه می‌شود. مارکت کپ، یک معیار مفید برای مقایسه ارزش کل یا اندازه بازار ارزهای مختلف است.

مارکت کپ

فورک (Fork) 

فورک رمزارز، یک تقسیم است که در آن دو بلاکچین مجزا ایجاد می‌شود. این موضوع، گاهی اوقات به دلیل اختلاف نظر توسعه‌دهندگان در مورد نحوه سازماندهی بلاکچین است. برای مثال، در سال ۲۰۱۷ بیت کوین به دو بلاکچین مجزای بیت کوین کش و بیت کوین، تقسیم شد. 

بازار گاوی و خرسی (Bullish and Bearish Market)

دو اصطلاح بازار گاوی و خرسی از بازار سهام سنتی، وام گرفته شده‌اند. در بازار گاوی، روند صعودی بوده و سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت‌ها افزایش یابد. اما در بازار خرسی، روند نزولی است و انتظار کاهش قیمت‌ها وجود دارد. 

وایت پیپر (Whitepaper)

وایت پیپر ارز دیجیتال، یک سند جامع است که جنبه‌های فنی و اقتصادی یک ارز دیجیتال را توضیح می‌دهد. معمولاً تیم توسعه یا اعضای اصلی آن را می‌نویسند که به‌عنوان راهنمایی برای سرمایه‌گذاران و استخراج‌کنندگان عمل کند.

وایت پیپر

سخن پایانی

بازار ارزهای دیجیتال همواره پر نوسان بوده و توجه به نکات مهم در خرید ارز دیجیتال می‌تواند به شما در ایجاد معاملات خوب، کمک کند. اگر قصد خرید و فروش در بازار رمزارزها را دارید، نباید از ریسک‌های بالقوه آن غافل شوید. بنابراین بخشی از سرمایه خود را استفاده کنید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. آموزش دیدن و دنبال‌کردن اخبار و تغییرات مرتبط با رمزارزها یک اقدام ضروری برای کسب سود است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. 

سؤالات متداول

آیا کسب سود از بازار رمزارزها آسان است؟ 

اگر چه بازار رمزارزها دارای پتانسیل کسب سود بالایی است، اما نمی‌توان ریسک‌های آن را نادیده گرفت. در واقع متناسب با بازدهی بالا، ریسک زیادی نیز وجود دارد و به همین نسبت، سود یا زیان، افزایش می‌یابد. بنابراین پیش از معامله ارزهای دیجیتال، لازم است که دانش و تخصص کافی را در این زمینه، نظیر یادگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی، کسب کنید.

منظور از فومو در خرید ارز دیجیتال چیست؟

یکی از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، معامله نکردن در اثر فومو یا ترس از دست دادن فرصت‌ها است. به ویژه مبتدیان در بازار سرمایه ممکن است زمانی که قیمت‌ها در حال افزایش است، به دلیل عقب نماندن از باقی سرمایه‌گذاران، اقدام به خرید کرده یا در زمان کاهش قیمت‌ها دارایی خود را بفروشند. با یادگیری اصول تحلیل می‌توانید از معامله ناشی از فومو جلوگیری کنید.

متنوع کردن پرتفوی به چه معنا است؟

به عنوان یکی از نکات مهم در خرید ارز دیجیتال، بهتر است یک سبد سرمایه‌گذاری متعادل از دارایی‌های مختلف نظیر کریپتو، سهام، طلا و… داشته و سبد خود را محدود به کریپتو یا یک نوع ارز نکنید.

چرا تمرکز روی ارزهای دیجیتال اصلی نسبت به باقی رمزارزها بهتر است؟‌ 

رمزارزهای بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم از مزایایی نظیر پذیرش گسترده، پیشتاز بودن، مارکت کپ یا ارزش بازار بالا و… برخوردار هستند. همچنین این کوین‌ها معمولاً انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کوین‌های کوچک‌تر یا جدیدتر دارند.

مرجان شکیبا

به طور کلی در حوزه تولید محتوا و فیلمنامه‌نویسی فعالیت می‌کنم. به تحقیق و پژوهش در زمینه موضوعات جدید از جمله ارزهای دیجیتال علاقه دارم و از سال ۲۰۲۳ برای نوبیتکس، محتوا تولید می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 6 =