اخبار ارزهای دیجیتال

تحلیل بازار ارزهای دیجیتال فوریه و مارچ ۲۰۲۳؛ از سقوط بانک‌ها تا وقایع پیشِ رو

زمان زیادی از شروع روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال نمی‌گذرد با این وجود اخبار عجیب بسیاری از گوشه و کنار به گوش می‌رسد. بسته شدن بانک‌های آمریکایی، ناپایداری استیبل کوین‌هایی که برای ذخیره ثابت ارزش، طراحی شده بودند و… تنها بخشی از این اخبار هستند. با توجه به شرایط فعلی پیش‌بینی آینده بازار شاید سخت‌تر از همیشه باشد؛ با این وجود مرور شرایط و اتفاقات می‌تواند در روشن‌تر کردن وضعیت فعلی کمک کننده باشد. در ادامه این تحلیل نوبیتکس مگ به وقایع اخیر و همچنین رویدادهای مورد انتظار بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت. 

سلب مسئولیت در خصوص تحلیل منتشر شده در نوبیتکس

از ورشکستگی سیلیکون ولی تا نوسانات استیبل کوین‌ها؛ مروری بر وقایع اخیر بازار ارز دیجیتال

در ابتدا مروری بر این موضوع داشته باشیم که در ماه گذشتهٔ میلادی (فوریه) و اوایل ماه جاری چه رویدادها و اتفاقاتی در حوزهٔ کریپتوکارنسی افتاده است و سپس با رویکردی چندگانه به بررسی اتفاقات پیش رو بپردازیم.

رشد 12 درصدی ارزش بازار ارزهای دیجیتال

در ماه فوریه شاهد این بودیم که روند افزایشی قیمت‌ها در بازار که از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی شروع شده بود، ادامه‌دار شد و بیت کوین برای اولین بار از ماه اوت سال ۲۰۲۲ میلادی، سطح ۲۵ هزار دلار رو دید؛ توجه کنید که در این تاریخ، نرخ تورم بر اساس شاخص CPI یا شاخص قیمت مصرف‌کننده با اختلاف زیادی با انتظارات فاصله داشت. با این حال بازار از خود مقاومت نشان داده و ترسی را که از قانون‌گذاری‌ها به بازار تزریق شده بود، بلعید. جدول زیر نشان‌دهندهٔ این است که در ماه فوریه، شاهد رشدی ۱۲ درصدی در ارزش بازار یا مارکت کپ بودیم.

درصد تغییرات ماهانهٔ ارزش بازار به تفکیک ماه‌های مختلف طی سال‌های ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۳
درصد تغییرات ماهانهٔ ارزش بازار به تفکیک ماه‌های مختلف طی سال‌های ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۳

 10 ارز برتر از نظر سوددهی در فوریه

 در جدول بعدی، به تفکیک عملکرد ارزهای می‌توانیم مشاهده کنیم که ارزهای ماتیک، شیبا، پولکادات و اتریوم بهترین عملکردها را در این ماه ثبت کردند. بایننس کوین، ریپل، بیت کوین، سولانا، کاردانو و دوج کوین در رتبه‌های بعدی این رده بندی در ماه فوریه قرار دارند. 

۱۰ ارز برتر بازار از دیدگاه عملکرد قیمتی در فوریه ۲۰۲۳
۱۰ ارز برتر بازار از دیدگاه عملکرد قیمتی در فوریه ۲۰۲۳

 

رشد ارزش قفل شده در بازار دیفای

در نمودار زیر شاهد این هستیم که ارزش قفل‌شده (TVL) در بازار دیفای هم نسبت به ماه گذشته تقریبا ۶ درصد رشد داشته است. اگر به این نمودار نگاه کنید، می‌بینید که اتریوم با وجود به‌روزرسانی شانگهای، سهم خود را از TVL در طول یک سال گذشته حفظ کرده و رول‌آپ‌های (Rollup) مقیاس‌پذیری اتریوم مانند آپتمیزم و آربیتروم در طی سال گذشته سهم خود را از بازار بیشتر کردند. فعالیت در شبکهٔ این دو پروژه پیشتازِ لایه دومی هم در سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. این روند از بررسی «تعداد تراکنش‌ها در ثانیه» در اتریوم و میانگین همین شاخص در این پروژه‌های لایه دوم‌ قابل مشاهده است. با همهٔ این تفاسیر به نظر می‌رسد که اکوسیستم اتریوم در طی آینده‌ای قابل پیش‌بینی، خانهٔ اصلی امور مالی غیرمتمرکز (Defi) باقی خواهد ماند؛ اما از طرفی پروژه‌های لایه دوم هم تا مدت زمان قابل‌قبولی امیدوارکننده به نظر خواهند آمد.

سهم بلاک چین‌های مختلف از میزان ارزش قفل‌شده کل در دیفای
سهم بلاک چین‌های مختلف از میزان ارزش قفل‌شده کل در دیفای

 طوفان بلر در حوزه NFT!

بازار NFTها اما کمی خشن و زمخت‌تر به نظر می‌رسد. سایه بلر، بازار تجمیع‌کننده NFT و نوظهور در حوزهٔ کریپتو بر روی اپن سی سنگینی می‌کند. نمودار سیاه حجم معاملات روزانه در بلر و نمودار زرد، همین میزان را در اپن سی نشان می‌دهد. در واقع بلر (Blur) از زمان راه‌اندازی خود در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر) پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشته و در وضعیت فعلی، ۴۰ تا ۶۰ درصد از حجم معاملات روزانه NFTها را به خود اختصاص داده است.

نمودار حجم روزانهٔ معاملات در اپن‌سی و بل
نمودار حجم روزانهٔ معاملات در اپن‌سی و بل

ورشکستگی بانک سیلیکون ولی و افزایش هزینه گس اتریوم

در این حین شاید مهم‌ترین اتفاق و در واقع شوک خبری ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، اصلی‌ترین بانک وام‌دهنده به استارتاپ‌های آمریکایی بود. سقوط بانک سیلیکون ولی که مستقیم با اکوسیستم رمزارزها در ارتباط بود، باعث شد که قیمت استیبل کوین‌ها به شدت نوسان کنند و هزینه‌های گس (Gas Fee) در بازار کریپتو افزایش یابد.

میانگین هزینه‌ٔ گس که مقدار هزینهٔ انجام یک تراکنش را بر روی شبکه اندازه می‌گیرد، در اتریوم تا gwei ۲۳۱ به بالا حرکت کرد. برای این که متوجه این افزایش شدید شوید، می‌توانید مشاهده کنید که در ساعاتی قبل از این جریان، این عدد در محدودهٔ ۲۰ الی ۴۰ gwei نوسان داشته است.

میانه هزینه گس در شبکه اتریوم
میانه هزینه گس در شبکه اتریوم 

بحران USDC

در همین راستا استیبل کوین USDC از استیبل‌کوین‌ها بیشتر از باقی ارزها آسیب دید، پگ یک دلاری خود و چندین میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد و حتی در صرافی کراکن به ۰.۸۶۹ دلار سقوط کرد. در این حین در حالی که استیبل کوین غیرمتمرکز دای نیز به همین صورت تناظر قیمتی یک به یک خود را با دلار از دست داد، تتر در صرافی کراکن به ۱.۰۶ دلار افزایش پیدا کرد و بیت کوین به بالای سطح ۲۰،۰۰۰ دلاری خود بازگشت.

دی پگ (Depegg) شدن استیبل کوین USDC و ریزش قیمت
دی پگ (Depegg) شدن استیبل کوین USDC و ریزش قیمت

پس لرزه‌های سیلیکون ولی برای DAI و سایر استیبل کوین‌ها

MakerDAO، عرضه‌کنندهٔ استیبل کوینِ دای (DAI)، پروتکلی اضطراری برای جلوگیری از فروش هیجانی تشکیل داد و در کنار آن گروهی دیگر از پروژه‌ها که این استیبل کوین غیرمتمرکز را در اکوسیستم خود داشتند، متحمل ضرر شدند. پلتفرم کرو فایننس (Curve Finance) به دنبال این جریان، بالاترین حجم معاملات روزانه را در تاریخ خود با رقم ۵.۶۷ میلیارد دلار گزارش کرد و کایبرسواپ هم با مشکلاتی در سواپ‌های معاملاتی مواجه شد که در نهایت منجر به ضرر دائمی شد.

نتیجه ورشکستگی بانک سیلیکون ولی طبیعتاً باعث تشدید نگرانی‌هایی در مورد ثبات بازار ارزهای دیجیتال شد، زیرا حوزه ارزهای دیجیتال با توجه به ماهیت غیرمتمرکز آن، فاقد بانکی مرکزی مانند فدرال رزرو است که در شرایط بحرانی را پوشش دهد و صنعت را نجات دهد.

اخباری که به دنبال این جنجال بزرگ منتشر شدند، در نوع خود جالب هستند؛ جبران کسری ذخایر USDC توسط شرکت توزیع‌کننده آن یعنی سیرکل و نقدکردن سهام مدیر عامل بانک سیلیکون ‌ولی قبل از سقوط از جملهٔ این موارد هستند.

در نهایت می‌دانیم که سکتور استیبل کوین‌ها در این صنعت از زمان سقوط ۴۰ میلیارد دلاری استیبل کوین ترا یو‌اس‌دی (TerraUSD) در ماه مه گذشته، تحت نظارت شدید قانون‌گذاران قرار گرفته است. این آشفتگی جدید در این بازار به‌خصوص منجر به عدم اطمینان بیشتر برای سرمایه‌گذاران در ارزهای دیجیتال می‌شود و به صداهایی که خواستار اعمال مقررات سخت‌گیرانه‌تر هستند، قدرت بیشتری می‌بخشد.

نیمهٔ پر لیوان اما این است که سیرکل حدود ۷۷ درصد از ذخایر خود را در ابزارهای مالی بسیار نقدشونده‌ای مثل اسناد خزانه و تحت مدیریت بلک راک (Blackrock)، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی نگهداری می‌کند که امنیت قابل توجهی را برای  این استیبل کوین فراهم می‌کند. علاوه بر این، روی کاغذ سود انباشته و درآمد بهره این شرکت باید برای پوشش هرگونه زیان مورد انتظار کافی باشد. صرافی پرآوازه کوین بیس هم که تعهد خود را به رعایت مقررات و ثبات مالی نشان داده است. می‌تواند یک سوپاپ اطمینان اضافی برای سرمایه گذاران ایجاد کند.

مهم‌ترین رویدادهای پیش رو در ماه جاری میلادی (مارس) 2023

حال که مروری بر اتفاقات ماه گذشته میلادی داشتیم، به سراغ رویدادهای کلیدی و مهم پیش رو در ماه جاری می‌رویم تا توانایی رصد این پروژه‌ها و واکنش بازار به این وقایع پیش رو را داشته باشیم.

اجرایی شدن ماشین مجازی فایل کوین

در مرحلهٔ نخست اجرایی‌شدن ماشین مجازی فایل کوین (FVM) را داریم؛ این ابزار به توسعه‌دهنده ها این توانایی را خواهد داد که قراردادهای هوشمند بر روی بستر فایل کوین نوشته و اجرایی شوند یا قراردادهای ذخیره ابری، منعطف‌تر و شخصی‌‌سازی‌‌شده‌تر در میان مشتری‌ها و فراهم‌کننده‌های فضای ذخیره‌سازی در شبکه فراهم شوند.

آپگرید بدراک

آپگرید بدراک (Bedrock) در پروژهٔ آپتیمزم رویداد مهم بعدی است که در شرایطی که اتفاق آرا به تصویب این به‌روزرسانی منجر شود، در طی دو هفتهٔ بعد از رای‌گیری اجرایی خواهد شد.

آخرین تست پیش از آپگرید مهم شانگهای

توسعه‌دهندگان اتریوم هم به‌روزرسانی شانگهای را در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) به عنوان آخرین آزمایش قبل از انتشار بر روی شبکه اصلی اجرایی می‌کنند. ارزیابی تأثیر آپگرید شبکه بر اکوسیستم اتریوم را می‌توانید در تحلیل آپگرید شانگهای مشاهده کنید. (آپدیت: این مرحله از تست آپگرید شانگهای نیز با موفقیت انجام شد.)

مهاجرت هلیوم به شبکه سولانا

شبکه هلیوم هم در تاریخ ۲۷ مارس به بلاک چین سولانا مهاجرت خواهد کرد تا مقیاس‌پذیری و اعتبار شبکه خود را بهبود بخشد. این انتقال که ۲۴ ساعت طول خواهد کشید، بلاک چین فعلی هلیوم را متوقف می‌کند، اما فعالیت‌های انتقال داده بدون تغییر خواهند ماند. پس از توقف زنجیره، یک عکس فوری نهایی از بلاک چین گرفته شده و انتقال آغاز خواهد شد.

راه‌اندازی نسخهٔ بتای zkEVM 

در آخر پالیگان لبز، راه‌اندازی نسخهٔ بتای zkEVM را اعلام کرده است که هدف از راه‌اندازی این ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر، ایجاد انقلابی در مقیاس‌پذیری اتریوم و باز کردن پتانسیل کامل وب ۳.۰ خواهد بود است.

سخن پایانی

در شرایط فعلی بازار، اتفاقات اغلب هیجان انگیز و گاهی ترسناکی در حال وقوع است که ممکن است به زودی تاثیر خود را بر بازار ارزهای دیجیتال نشان دهند. در شرایط فعلی حتی در هجوم بدترین خبرها، تحلیلگران بسیاری در انتظار تحولات بعدی ارزهای دیجیتال و پیشرفت هر چه بیشتر این صنعت هستند. در شرایطی که اوضاع اقتصاد جهان چندان مساعد به نظر نمی‌رسد، ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان راه نجاتی امیدبخش عمل کنند. با این وجود عده‌ای دیگر معتقدند که ارزهای دیجیتال خود به نجات یافتن نیاز دارند! تنها زمان می‌تواند پاسخی روشن برای این گمانه زنی‌ها داشته باشد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =