شاید هیچ موضوعی در بازار مالی ایران به اندازه خرید و فروش ارزهای دیجیتال چالش برانگیز نبوده است. از زمان عرضه بیت کوین و سایر ارزها همواره خبرهای ضد و نقیضی درباره قوانین این حوزه به گوش رسیده است. موضوع قانونی بودن فعالیت در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال، هنوز هم برای بسیاری نگران کننده است. در این مقاله می خواهیم به این سوال که آیا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی است؟ پاسخ دهیم. اگر موضوع قانونی بودن فعالیت در بازار کریپتوکارنسی برای شما نیز یک دغدغه است، در ادامه همراه ما باشید.

نگاهی به تاریخچه خرید و فروش ارز دیجیتال، یک داستان قدیمی

بازارهای مالی در همه کشورها حساسیت های زیادی دارد. ترس از پولشویی، اختلال و انجام اقدامات خلاف قانون همیشه باعث شده تا قانون گذاران به دنبال تصویب و اجرای قوانین کنترل کننده باشند. خرید و فروش ارز دیجیتال نیز از ابتدای ورود با این چالش ها مواجه بود. در ادامه نگاهی به فرآیند قانون گذاری ارزهای دیجیتال در ایران داریم.

پرده اول، سکوت و ابهام در فرآیند قانون گذاری

در ابتدای ورود ارزهای دیجیتال به بازار ایران، قانون مشخصی وجود نداشت. در حقیقت در این زمان بازار کریپتوکارنسی برای بسیاری از مردم مبهم و پر از سوال بود. از طرف دیگر به دلیل نوسانات شدید قیمت ارز دیجیتال، هنوز اعتماد چندانی به این بازار وجود نداشت. به همین دلیل و ناشناخته بودن این بازار در داخل کشور، قوانین مشخصی وجود نداشت. البته بعدها قانون گذار استخراج، خرید و فروش ارز دیجیتال را در کشور ممنوع کرد.

پرده دوم، قانون گذاری و شفاف شدن فعالیت در بازار کریپتوکارنسی

با گذشت زمان و جلب توجه جذابیت های بازار خرید و فروش ارزدیجیتال، سرانجام دستور العمل مشخصی برای این بازار به وجود آمد. در تاریخ 31 تیرماه سال 1398 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از به رسمیت شناخته شدن صنعت بیت کوین در ایران خبر داد. اما هنوز برای استفاده از ارزهای دیجیتال در سطح مبادلات بین کشوری مجوزی صادر نشده است. به عبارت بهتر مردم منعی برای حضور در این بازار ندارند اما بانک ها و صرافی های زیر نظر بانک مرکزی امکان انجام تبادلات مالی بین خود با ارزهای دیجیتال را ندارند.

نظر نهایی قانون درباره خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

بر اساس قانون، خرید و فروش بیت کوین جرم نیست. طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، (هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.) از آنجا که خرید فروش و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال جرم تلقی نمی شود، بنابراین مشکل خرید و فروش ارزهای دیجیتال برطرف شده است.

آیا این قانون مختص بیت کوین است یا تمام ارزهای دیجیتالی را شامل می شود؟

در حال حاضر محدودیت خاص و اعلام شده ای برای هیچ کدام از ارزهای دیجیتالی وجود ندارد. بنابراین می توان با خیال راحت در بازار جذاب ارزهای دیجیتال به فعالیت پرداخت.

آیا استخراج ارزهای دیجیتالی قانونی است؟

بازار خرید فروش انواع ارزهای دیجیتالی مانند خرید ریپل یا خرید بیت کوین به بازار استخراج آن گره خورده است. همان طور که افراد زیادی علاقه مند به ترید کردن در این بازار هستند، تعداد زیادی از افراد نیز به سود استخراج این ارزها فکر می کنند. بازار استخراج ارزهای دیجیتال با چالش های بیشتری مواجه است. در ابتدا دولت استخراج ارز دیجیتال را به دلیل سو استفاده از برق های صنعتی و خانگی ممنوع اعلام کرد. اما در حال حاضر استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در ایران قانونی است. اما برای شروع فعالیت استخراج باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز بگیریم.

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از کجا شروع کنیم؟

معمولا کسانی که وارد بازار خرید و فروش ارزدیجیتال می شوند، با سوال های متعددی رو به رو هستند. بازار خرید و فروش ارز دیجیتال، بازاری جذاب اما چالشی است. بسیاری این بازار را تنها محدود به بیت کوین می دانند اما ارزهای فراوان و جذابی در این بازار وجود دارد. کاربران می توانند به خرید و فروش آنلاین اتریوم،، خرید تتر و سایر ارزهای دیجیتال اقدام کنند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد فعالیت حرفه ای در این بازار را دارید، ابتدا با انواع ارزهای دیجیتال و نحوه خرید و فروش آن ها آشنا شوید. پس از آشنایی با مفاهیم اولیه می توان به تدریج وارد این بازار شد.

شروع خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نوبیتکس

در این مقاله به بررسی قانونی بودن خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران پرداختیم. همان طور که بارها در متن اشاره کردیم، مشکلی درباره فعالیت در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود ندارد. برای شروع فعالیت در این بازار جذاب هم می توانید به صفحه اصلی سایت نوبیتکس https://nobitex.ir مراجعه کنید. ما در نوبیتکس امکان خرید و فروش انواع ارز دیجیتال را فراهم کرده ایم.