یکی از پدیده‌های حیرت‌انگیز دنیای دارایی‌های دیجیتال، توکن غیر مثلی یا همان توکن بی‌همتا است. این پدیده، که همه ما آن را با نام اختصاری NFT می‌شناسیم، حالا مدت زیادی است که مخصوصا توجه هنرمندان، کلکسیونرها و هنر دوستان را به خود جلب کرده است. اگر می‌پرسید NFT چیست؟ باید بگوییم این توکن‌ها به عنوان یکی از نوآورانه‌ترین تکنولوژی‌های عصر حاضر شناخته می‌شوند و درک دنیا را از مفهوم و تبادل دارایی‌های دیجیتال تغییر داده‌اند؛ یعنی آن‌ها به دلیل ویژگی‌های ذاتی و ماهیتی خود توانسته‌اند درهای جدیدی را به روی دنیا باز کنند. 

اکنون، با ظهور ان اف تی‌ها، مفهوم اصالت و مالکیت دارایی‌های دیجیتال دچار تحول چشم‌گیری شده است. این توکن‌های غیرقابل تعویض با پر کردن شکاف بین حوزه فیزیکی و دیجیتال، عصر جدیدی را در جهان شروع کرده‌اند. به کمک این دارایی‌ها یک تولید کننده، سازنده و یا خالق (هنرمند) می‌تواند آثار خود را به توکن‌هایی تبدیل کنند که یکتا و یگانه هستند و هیچ نمونه دیگری ندارند. سپس می‌توانند آن‌ها را به صورتی کاملا امن و مستقیم به مخاطبان خود ارائه دهند. برای درک بهتر این پدیده همراه ما باشید تا به زبانی ساده همه چیز را در مورد NFTها بررسی کنیم.

NFT چیست؟

 ان اف تی چیست؟ 

NFT مخفف عبارت  Non-Fungible Token و به معنی توکن غیرقابل تعویض است؛ یعنی یک دارایی دیجیتال بی‌همتا که خاص و منحصربه‌فرد است. مانند اثر انگشت انسان‌ها که در هیچ دو انسانی یکسان و مشابه نیست. اگر شما آن را داشته باشید، هیچ کس دیگری نمی‌تواند مالکش باشد. 

حالا شاید این سؤال به وجود بیاید که تفاوت این توکن‌ها با دیگر دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لینک و یا توکن‌های دیگر در چیست؟ جواب را باید در مفهوم تعویض‌پذیری جست‌وجو کنیم. 

تعویض‌پذیری چیست؟ 

تفاوت اساسی این توکن‌ها دقیقاً در نام آن گنجانده‌شده است؛ ارزهای دیجیتالی که معمولا  با آن‌ها سروکار داریم، Fungible یا تعویض‌پذیر هستند. این مسئله به این معنا است که تفاوتی ندارد کدام واحد از این ارزها در اختیار شماست چرا که از لحاظ کاربرد و ارزش هیچ تفاوتی میان واحدهای ارز مورد نظر وجود ندارد، برای مثال اگر شما ۱ واحد اتر (ETH) داشته باشید و دوست شما هم به همین میزان اتر در اختیار داشته باشد؛ هر دو شما می‌توانید اتر خود را با قیمتی یکسان در بازار مبادله کنید یا اصلاً اترهای خود را با هم جابجا کنید. هیچ وجه تمایز یا برتری بین دارایی شما و دوست شما وجود ندارد. 

در این زمینه مثال‌های دیگری نیز در دارایی‌های دیگر وجود دارد. مثل طلا، اسکناس یا پول فیات. اما توکن غیرقابل تعویض به آن دسته از دارایی‌ها گفته می‌شود که قابلیت جابجایی یا تعویض‌پذیری ندارند، چرا که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی‌اند که باعث می‌شود هر کدام از آن‌ها خاص باشند؛ یعنی یک توکن بی‌همتا. مانند یک اثر نقاشی، بلیت تئاتر، یک خانه یک پوسته برای شخصیت بازی‌های ویدیویی یا یک علامت تجاری!

برخی از این دارایی‌ها فیزیکی و ملموس هستند و برخی دیگر دیجیتال و نامشهود. توکن به‌طورکلی به یک گواهی یا یک سند دیجیتال ذخیره‌شده در یک پایگاه داده توزیع‌شده امن به نام بلاکچین اشاره دارد. بنابراین NFT ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، دارایی‌های دیجیتالی هستند که دارای مالکیت معنوی قابل تأیید عمومی‌اند و از اعتبار و وجهه قانونی برخوردارند.

ویژگی‌های ان اف تی 

ویژگی‌های NFT

 NFT‌ها چشم انداز و آینده دنیای دیجیتال را از همین حالا متحول کرده‌اند و الگوی جدیدی برای مالکیت، اصالت در حوزه دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهند. این حد از تاثیرگذاری بخاطر وجود ویژگی‌های فوق‌العاده جالب آن‌هاست. این ویژگی‌ها را در ادامه ببینید. 

 • منحصر‌به‌فرد بودن

ان اف تی‌ها یونیک و منحصر‌به‌فردند؛ یعنی اگر حتی یکی از این توکن‌ها را داشته باشید، چیزی را دارید که هیچکس دیگری در دنیا نمی‌تواند آن را داشته باشد و تنها مالک آن شما هستید. 

 • تقسیم ناپذیری: 

NFT‌ها را نمی‌توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد. آن‌هامثل ارزهای دیجیتال (مثلا بیت کوین) نیستند که بتوان کسر دلخواهی از یک واحد از آن‌ها را خرید. درست مانند یک کالا (مثلا یک میز) که نمی‌شود فقط بخشی از آن (مثلا فقط یک پایه‌)‌ را خرید و هر واحدش مستقل خرید و فروش می‌شود.

 • مالکیت و قابلیت انتقال: 

مالکیت یک NFT را می‌توان از طریق تراکنش روی بلاکچین از فردی به فرد دیگر منتقل کرد (همان خرید و فروش). در نظر داشته باشید که این انتقال تحت قوانین خاصی انجام می‌شود که فرد سازنده NFT وضع کرده است. 

 • گستردگی کاربرد: 

NFT‌ها در حوزه‌های مختلفی از جمله هنر، املاک مجازی، کالا‌های مجازی، بازی‌ها، موسیقی و غیره کاربرد دارند. آن‌ها روزبه‌روز در حال فتح قله‌های جدیدی هستند و دامنه کاربردشان ممکن است حتی از این هم فراتر رود. 

 •  حق امتیاز: 

توسط قراردادهای هوشمند می‌توان ان اف تی‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرد که به محض فروش، مبلغ درآمد را بین مالک جدید و سازنده اصلی تقسیم کند. این قابلیت باعث می‌شود هنرمندان همیشه یک راه درآمدی از اثر خود داشته باشند. 

NFT ها چگونه کار می‌کنند؟

ان اف تی چگونه کار می‌کند؟

چارچوب‌های مختلفی برای ایجاد و صدور ان اف تی وجود دارد اما شناخته‌شده‌ترین آن‌ها  استاندارد ERC-721 است که برای صدور و معامله دارایی‌های غیرقابل تعویض درون بلاکچین اتریوم توسعه‌یافته است. البته استاندارد جدیدتر و پیشرفته‌تری به نام ERC-1155  نیز وجود دارد که با کمک آن می‌توان قراردادی هوشمند نوشت که هم دارای توکن‌های قابل تعویض و هم دارای توکن‌های غیرقابل تعویض است. این پیشرفت طیف وسیعی از احتمالات را برای آینده مهیا می‌سازد. استانداردسازی صدور NFT، بستر همکاری بیشتری را فراهم می‌کند که در نهایت به نفع کاربران است. در واقع دارایی‌هایی با ویژگی منحصربه‌فرد می‌توانند با سهولت نسبی بین برنامه‌های مختلف منتقل شوند.

شیوه عملکرد NFT به زبان ساده

برای درک عملکرد NFTها، ابتدا باید به پتانسیل حوزه شگفت‌انگیز فناوری بلاکچین نگاه کنیم. در واقع NFT‌ها از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد بلاکچین (غیرمتمرکز بودن و تایید اطلاعات در یک زنجیره) برای تعیین مالکیت و اعتبار دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید، هر ان اف تی دارای محتوای خاصی (مانند آثار هنری، موسیقی، کالاهای مجازی) است که به صورت یک توکن بی‌همتا ثبت شده و تمام تاریخچه خرید و فروش و انتقال مالکیت آن در بلاکچین وجود دارد. حالا، از آنجایی که بلاکچین بسیار امن و معتبر است و هیچ انسان یا سازمانی نمی‌تواند اطلاعات آن را دستکاری یا کنترل کند، بنابراین NFT شدن مثل ثبت یک گواهی اصالت دارایی دیجیتال است که تمام سوابق تراکنش‌ها و مالکیت آن در بلاکچین موجود است.

هنگامی که یک شخص، NFT می‌سازد، معمولاً هزینه‌ای می‌پردازد و اطلاعات لازم مانند نام، توضیحات و تصویر دارایی را ثبت می‌کند. در فرآیند توکن‌سازی، محتوای دیجیتال (که شخص آن را ارائه کرده) به یک توکن غیرمثلی تبدیل می‌شود. سپس این توکن در کیف پول سازنده‌اش موجود می‌شود و آن شخص می‌تواند طی انجام تراکنش‌هایی توکن مورد نظر خود را بفروشد و یا آن را برای شخص دیگری ارسال کند. تمام اطلاعات تراکنش‌های او در بلاکچین ثبت می‌شود و هر کس که دریافت کننده این توکن در کیف پول خود باشد، مالک حقیقی آن است و احدی نمی‌تواند ادعای مالکیت آن را داشته باشد و یا آن را کپی کند. 

چطور به NFT‌ها دسترسی پیدا کنیم؟

 پلتفرم‌ها و مارکت‌پلیس‌های زیادی برای دسترسی به ان اف تی‌ها وجود دارد. در این پلتفرم‌ها می‌توانید انواع مختلفی از NFT‌ها را مشاهده کنید و در صورت تمایل اقدام به خرید آن‌ها کنید. البته فراموش نکنید که NFT‌ها در پاسخ به عرضه و تقاضای بازار مستعد تغییرات قیمتی هستند. با این حال، بیایید تمام مراحل خرید آن‌ها را باهم بررسی کنیم. 

مراحل خرید NFT

آموزش خرید NFT

قبل از اینکه تمام این مراحل را بررسی کنیم، به یاد داشته باشید که حتما اعتبار NFT‌های مورد علاقه خود را بررسی کنید. همچنین، در مورد پلتفرم ارائه دهنده و مارکت‌پلیس آن‌ها تحقیق کنید و مراقب کلاهبرداری‌های احتمالی یا توکن‌های تقلبی باشید. 

۱- راه اندازی یک کیف پول دیجیتال

اولین کاری که باید بکنید، راه‌اندازی یک کیف پول مخصوص دارایی‌های دیجیتال است. NFT‌های مبتنی بر اتریوم، که رایج‌ترین نوع ان اف تی‌ها هستند، معمولاً به کیف پولی نیاز دارند که از استانداردهای توکن ERC-721 یا ERC-1155 پشتیبانی کند. 

۲- خرید یک ارز دیجیتال

برای انجام تراکنش‌های مربوط به NFT به ارز دیجیتال نیاز دارید. ارزی که روی همان بلاکچینی فعال باشد که NFT مورد نظر شما روی آن است. بنابراین باید از یک صرافی معتبر مانند نوبیتکس، برای خرید ارزهای دیجیتال مورد نظر خود اقدام کنید و سپس آن را به کیف پول خود ارسال کنید. 

۳- اتصال کیف پول به بازارهای NFT (مارکت‌پلیس‌ها)

حال زمان آن است که کیف پول خود را به همان بازاری متصل کنید که NFT مورد نظر شما در آنجا قرار دارد. با این کار امکان تعامل بین کیف پول شما و آن بازار برقرار می‌شود و می‌توانید پس از انجام تراکنش، دارایی خود را تحویل بگیرید. 

۴- در حراجی شرکت کنید یا بلافاصله بخرید

اگر NFT مورد نظر شما برای حراج فهرست شده، می‌توانید با مبلغی که مایل به پرداخت آن هستید، پیشنهاد خود را ارائه بدهید. حراج‌ها در این بازار معمولا مدت زمان مشخصی دارند و در انتها بالاترین پیشنهاد برنده NFT می‌شود. از طرف دیگر، برخی از NFT‌ها در یک حراجی حضور ندارند و می‌توانید بلافاصله آن‌ها را با قیمت مشخصی خریداری کنید. پس از خرید ان اف تی به کیف پول شما منتقل می‌شود. 

چگونه NFT بفروشیم؟

 آموزش فروش NFT

قبل از اقدام برای فروش ان اف تی در نظر داشته باشید که مهم‌ترین عامل جذابیت یک توکن بی‌همتا در داستان پشت آن است. اگر یک اثر هنری شاهکار خلق کنید که داستان جذابی نداشته باشد، نمی‌توانید آن را با قیمت مناسبی بفروشید؛ اما اگر حتی یک اثر هنری معمولی ساخته باشید که داستانی جذاب و خیره کننده داشته باشد، احتمال موفقیت شما در فروش آن (با قیمتی خوب) بیشتر است. حالا برویم سراغ بررسی مرحله‌به‌مرحله ان اف تی:

۱- NFT خود را در یک مارکت پلیس (بازار) لیست کنید:

یک بازار مناسب برای فروش ان اف تی خود پیدا کنید و عواملی مانند میزان شناخته‌شده بودن آن پلتفرم را در نظر بگیرد. همچنین مهم است که پلتفرمی را انتخاب کنید که در بین کاربران محبوبیت خوبی داشته باشد. هر کدام از پلتفرم‌ها قوانین خاص خود را برای لیست کردن آثار شما دارند. طبق آن‌ها عمل کنید تا ان فی تی شما برای فروش آماده شود. OpenSea نمونه‌ای از این مارکت پلیس‌ها است که به هر کسی اجازه می‌دهد تا توکن غیر مثلی خود را در آن لیست کند.

۲- قوانین و شرایط NFT خود را وضع کنید

در پلتفرم‌های فروش ان اف تی می‌توانید برای اثر خود شرایط خاصی را تعیین کنید. مثلا قیمت دقیق آن، چگونگی انتقال حق امتیاز آن و محدودیت‌ها و شرایطی که افراد برای خرید آن باید رعایت کنند. تمام این موارد را به طور مشخص تعیین کنید تا افراد با خیال راحت اثر شما را بررسی کنند. 

۳- از تبلیغ و بازاریابی غافل نشوید

کار اصلی شما در فروش تازه پس از لیست کردن ان اف تی در یک پلتفرم شروع می‌شود. باید به دنبال این باشید تا در شبکه‌های مجازی یا وب‌سایت اختصاصی آثار خود، آن‌ها را تبلیغ کنید و به افراد دلیلی بدهید تا آن را خریداری کنند. هنرمندان زیادی در این بازار فعال هستند و آثار زیادی برای خرید وجود دارد؛ اگر از تبلیغ و بازاریابی ان اف تی غافل شوید، احتمال فروش نرفتن آن بسیار زیاد است. 

نحوه ذخیره NFT چگونه است؟

NFT را می‌توان درست مانند سایر توکن‌ها ذخیره کرد. به‌عنوان مثال می‌توانید از برنامه‌ای مانند تراست ولت Trust Wallet استفاده کنید. درست مانند سایر توکن‌های موجود در بلاکچین، NFT شما درون یک آدرس وجود خواهد داشت. بد نیست بدانید که NFTها بدون اجازه مالک یا حتی توسط پدیدآورنده NFT قابل تکرار یا انتقال نیستند.

موارد استفاده و کاربرد NFT چیست؟ 

 کاربردهای NFT

NFT‌ها  در حوزه مختلفی کاربرد دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. این توکن‌ها جهان را متحول کرده‌اند؛ از دنیای بازی‌ها گرفته تا هنر و موسیقی را تحت شعاع خود قرار داده‌اند. برای آشنایی با تمام کاربردهای ان اف تی، موارد زیر را بررسی کنید.    

۱- استفاده در دنیای بازی‌ها

 صنعت بازی به‌هیچ‌عنوان صنعت جدیدی نیست. از آنجایی که بسیاری از بازی‌های آنلاین از مدت‌ها قبل رونق خود را داشته‌اند، استفاده از بلاکچین برای رمزگذاری دارایی‌های درون بازی تنها یک قدم رو به جلو محسوب می‌شود. 

به زبان ساده‌تر NFT‌ها با ایجاد امکان مالکیت واقعی بر دارای‌‌های درون هر بازی، این صنعت را دگرگون کرده‌اند. در واقع بازیکنان می‌توانند آیتم‌های قابل استفاده و خرید در هر بازی را (مانند سلاح‌ها، اسکین‌ها یا همان پوسته‌ها را به صورت ان اف تی بخرند، بفروشند، معامله کنند و مالک انحصاری آن‌ها باشند. تصور کنید که با روی کار آمدن ان اف تی در بازی‌ها، می‌توانید آیتمی را داشته باشید که هیچ کس دیگری در آن بازی ندارد. 

۲- توکنایز کردن دارایی‌های واقعی

درحالی‌که دنیای مجازی از مدت‌ها قبل راه شکوفایی را در پیش‌گرفته، یک کاربرد هیجان‌انگیز دیگر NFT،  توکنایز کردن دارایی‌های دنیای واقعی است. اما این به چه معنی است؟ در واقع NFT‌ها می‌توانند نماینده‌ای از دارایی‌های دنیای واقعی باشند؛ یعنی دارایی‌ها به صورت توکن روی بلاکچین ذخیره و معامله شوند. این ویژگی می‌تواند نقدینگی مورد نیاز بسیاری از بازارها را  فراهم کند و این مورد تا پیش‌ازاین امکان‌پذیر نبوده است، مانند هنرهای زیبا، املاک، کالاهای کمیاب و کلکسیونی و بسیاری دیگر.

۳- خرید و فروش املاک

برای درک بهتر مفهوم املاک مجازی، ابتدا باید مفهوم متاورس را درک کرد. متاورس شبکه‌ای از جهان‌های مجازی مشترک و همه‌جانبه است که در آن افراد می‌توانند با یکدیگر معاشرت کنند، چیزی بسازند، بازی کنند، به خرید بروند و یا حتی سرکار بروند! 

املاک مجازی یکی از مهم‌ترین و پرسودترین ابعاد متاورس است که حتی همین امروز هم بازار پر رونقی دارد. در دنیاهای مجازی متاورس (مانند Decentraland) زمین‌هایی وجود دارد که با NFT معامله می‌شوند. به طور مثال یکی از بزرگترین شرکت‌هایی که در این سرزمین مجازی دارای ملک مخصوص خود است، برند معروف گوچی است. همچنین افرادی مانند پاریس هیلتون و اسنوپ داگ نیز در این دنیا ملک شخصی خود را دارند. 

انواع NFT که همین حالا وجود دارد

دنیای NFT همیشه در حال تکامل است و روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. هیچ معلوم نیست که در آینده چند مدل ان اف تی داشته باشیم و گستردگی جهان NFT تا کجا رشد کرده باشد. با این حال انواع مختلف این توکن‌ها به صورت زیر هستند. 

 • NFT هنری: آثار هنری هنرمندان.
 • موسیقی: قطعات موسیقی که حق امتیاز آن‌ها برای نوازنده یا خواننده محفوظ است.
 • کالای مجازی: آیتم‌هایی مانند اشیاء گوناگون در بازی‌ها
 • املاک مجازی: مانند املاک موجود در دنیای دیسنترالند. 
 • بلیط رویدادهای خاص: مانند کنسرت‌های متاورس یا واقعیت مجازی

معروف‌ترین نمونه‌های NFT

معروف‌ترین NFT‌های دنیا

تعداد NFT ها در طول این سال‌ها بسیار زیاد شده است، در اینجا تنها نام چند نمونه موفق از بازی‌ها و موارد کلکسیونی را معرفی خواهیم کرد: 

 • Decentraland:

 یک دنیای واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که در آن بازیکنان می‌توانند زمین‌های مجازی و سایر موارد ارائه‌شده را به صورت NFT درون بازی بخرند و یا با یکدیگر مبادله کنند. همچنین Cryptovoxels یک بازی مشابه است که در آن بازیکنان می‌توانند املاک مجازی بسازند، آن را توسعه دهند و یا به مبادله آن بپردازند.

 • Gods Unchained: 

یک بازی  جمع‌آوری کارت‌های دیجیتال است که در آن کارت‌ها به صورت NFT در بلاکچین صادر می‌شوند. از آنجا که هر کارت دیجیتال منحصربه‌فرد است، بازیکنان می‌توانند درست مانند کارت‌های فیزیکی صاحب این کارت‌ها شوند و یا به جابجایی این کارت‌ها با دیگران بپردازند.

 • My Crypto Heroes:

 یک بازی نقش‌آفرینی چند نفره (RPG) است که بازیکنان می‌توانند قهرمانان تاریخی را با انجام مراحل مختلف و شرکت در نبردهای مختلف به رتبه‌های بالاتر برسانند. قهرمانان و آیتم‌های درون بازی به صورت توکن در بلاکچین اتریوم لیست شده‌اند و امکان خرید و جابجایی آن‌ها وجود دارد.

 • Crypto Stamps: 

توسط شرکت خدمات پستی اتریش صادر می‌شوند و دنیای دیجیتال را به دنیای واقعی متصل می‌کنند. از این تمبرها برای حمل نامه مانند هر تمبر دیگری استفاده می‌شود. همچنین تمبرها به صورت تصاویر دیجیتالی در بلاکچین اتریوم  نیز ذخیره می‌شوند، و آن‌ها را تبدیل به یک کالای کلکسیونی دیجیتال می‌کند.

 • Crypto Kitties:

 یکی از اولین پروژه‌های NFT که مورد استقبال عموم قرار گرفت بازی کریپتو-کیتیز بود، این بازی بر روی شبکه اتریوم  ساخته شده است و به بازیکنان امکان جمع‌آوری، پرورش و یا تبادل گربه‌های مجازی را می‌دهد. این بازی بامزه از اولین موارد استفاده بلاکچین در صنعت سرگرمی و تفریح بود و نشان می‌داد که بلاکچین تنها استفاده مالی ندارد. به‌طورکلی میلیون‌ها دلار به  واسطه  این گربه‌های مجازی جابجا شدند و برخی گربه‌های خاص و کمیاب این بازی هر کدام به قیمت صدها هزار دلار فروخته‌شده‌اند.

جدول گران‌ترین NFTهای جهان

قیمت به میلیون دلار

نام NFT

رتبه

۹۱/۸ 

The Merge

۱

۶۳/۹ 

Everydays: The First 5000 Days

۲

۵۲/۸

Clock

۳

۲۸/۹۵

HUMAN ONE

۴

۲۳/۷

CryptoPunk #5822

۵

۱۱/۷۵

CryptoPunk #7523

۶

۱۰/۵

TPunk #3442

۷

۱۰/۲۶

CryptoPunk #4156

۸

۷/۷

CryptoPunk #5577

۹

۷/۵۸

CryptoPunk #3100

۱۰

۷/۵۷

CryptoPunk #7804

۱۱

۷/۱

Ringers #109

۱۲

 

نکته: با گران‌ترین NFTها بیشتر آشنا شوید. 

آموزش ساخت NFT

 آموزش ساخت NFT

مسیر ساخت NFT چندان پیچیده و سخت نیست. در واقع فروش ان اف تی است که برای‌تان مسئله ساز می‌شود و باید حسابی برایش برنامه‌ریزی کنید. حالا برویم سراغ مراحل ساخت ان اف تی: 

۱- انتخاب بلاکچین

دقت کنید که بلاکچین انتخابی شما باید از NFT پشتیبانی کند. اتریوم رایج‌ترین بلاکچین ساخت این توکن‌های بی‌همتا است که می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. البته می‌توانید از بلاکچین‌های دیگری مانند بایننس اسمارت چین و Flow نیز استفاده کنید. 

۲- ساخت کیف پول 

انتخاب کیف پول ارز دیجیتال برای این است که در آینده محلی برای ذخیره NFT خود داشته باشید. برای این کار می‌توانی از دو کیف پول متامسک یا تراست ولت استفاده کنید؛ چون هر دو قابلیت ذخیره، دریافت و ارسال NFT را در اختیار شما قرار می‌دهند. 

۳- ارز دیجیتال بخرید

برای پوشش هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های احتمالی که در مراحل مینت کردن با آن مواجه می‌شوید، به یک ارز دیجیتال نیاز دارید. به عنوان مثال اگر بلاکچین انتخابی شما اتریوم، باید ارز رایج آن یعنی اتر ETH را خریداری کنید. 

۴ – NFT خود را مینت کنید

آخرین مرحله ساخت ان اف تی، مینت کردن آن است. یعنی یک توکن منحصربه‌فرد و یونیک روی بلاکچین بسازید. در واقع تنها بعد از فرآیند مینت کردن است که یک ان اف تی روی بلاکچین ذخیره می‌شود. در این فرآیند شما باید اثر هنری دیجیتال خود را انتخاب کنید و اطلاعات مربوط به آن را ثبت کنید. اطلاعاتی مانند: نام، توضیحات و عکس. با این کار ان اف تی شما رسما ساخته می‌شود. 

نکته: این‌ها مراحل و اقدامات کلی‌ای است که باید در مسیر ساخت ان اف تی طی کنید؛ اما اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد چگونگی طی کردن هر کدام از آن‌ها هستید، مطلب آموزش ساخت NFT حسابی به‌کارتان می‌آید.   

نحوه ارزش گذاری ان اف تی‌ها


ارزش گذاری NFTها هیچ قانون یا قاعده خاصی ندارد. با این حال مواردی هستند که ممکن است در قیمت آن‌‌ها تاثیرگذار باشند. اولین مورد، نایابی و کمیابی آن‌ها است. اگر فقط چند نسخه از NFT وجود داشته باشد ارزش بیشتری دارد. مورد بعد، شهرت هنرمند یا خالق آن است. هنرمندان یا سازندگان مشهوری که طرفداران زیادی دارند، ان اف تی‌های‌شان بسیار گران‌تر از افراد جویای نام یا گمنام است. 

علاوه‌براین موارد، برخی از NFT‌ها ممکن است دارای کاربردها یا ویژگی‌های خاصی باشند که باعث ارزشمند‌تر شدن آن‌ها می‌شود. مثلا اگر آیتم‌های خاصی درون یک بازی باشند. در نهایت، دقت کنید که هیچ قانون یا ملاکی برای تعیین قیمت NFT وجود ندارد، و این کاربران هستند که ممکن است به هر دلیلی ناگهان از یک NFT خوش‌شان بیاید و قیمت آن را به شکلی افسانه‌ای بالا ببرند. 

آینده NFT چطور پیش‌بینی می‌شود؟

 آینده NFTها

با توجه به پتانسیل‌های بسیار خوبی که NFT به جهان ارائه کرده (مانند همین شیوه جدید مالکیت دارایی‌ها) به طور قطع آینده بسیار درخشانی در انتظار این توکن‌های غیرمثلی است. بسیاری بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک صنعت‌های بیشتر و گسترده‌تری به استفاده از NFT روی می‌آورند و دامنه کاربرد آن را بسیار افزایش می‌دهند. کما اینکه همین حالا نیز استفاده از NFT در حوزه‌های مختلفی (هنر، بازی، ورزش، کالاهای مجازی) رواج  پیدا کرده است. 

 البته ممکن است همه چیز به این خوبی‌ها پیش نرود، با توجه به گزارش Nonfungible.com در سال ۲۰۲۲، با اینکه تعداد فروشندگان ان اف تی ۳۶۹۹ درصد افزایش داشته، اما تعداد خریداران تنها ۲۹۶۲ درصد افزایش داشته است؛ یعنی حدود ۷۰۰ درصد کمتر. علاوه‌براین، در سال ۲۰۲۲ میانگین نگهداشت NFT ۴۸ روز بوده، در حالی که در سال قبل از آن، این عدد ۱۵۶ روز بوده است. این آمار ممکن است نشان‌دهنده این باشد که این بازار رو به اشباع شدن است.

یک مورد نگران کننده دیگر در مورد آینده ان اف تی، مسیر فرهنگی آن است. بر خلاف اینکه ان اف تی‌ها با هدف احترام به هنرمندان و حفظ ارزش مادی و معنوی آثار آن‌ها روی کار آمدند، در حال حاضر این بازار تحت سلطه کسب‌وکارها و افراد فرصت طلبی قرار گرفته که فقط جنبه سود و زیان آن را بررسی می‌کنند. این کار ممکن است شرایط را برای هنرمندان واقعا سخت کند.  

سخن پایانی

حالا که فهمیدیم NFT چیست، می‌دانیم که این مجموعه‌های کلکسیونی دیجیتال به‌طورکلی مسیری جدید را برای فناوری بلاکچین هموار کرده‌اند. در واقع باهم دیدیم که NFT‌ها این توانایی را دارند که نه تنها در اکوسیستم بلاکچین بلکه در اقتصاد کلان نیز نقشی حیاتی ایفا کنند. همچنین، از آنجایی که موارد استفاده توکن بی‌همتا بسیار وسیع است، این احتمال وجود دارد که در آینده بسیاری از توسعه‌دهندگان به نوآوری‌های جدید و مهیج‌تری در این مسیر دست پیدا کنند. در سال‌های اخیر بیشتر تمرکز بر روی آثار هنری دیجیتال و مجموعه‌های کلکسیونی دیجیتال و همین‌طور آیتم بازی‌های ویدئویی معطوف بوده است. هنوز کسی نمی‌داند که در آینده چه درهای جدیدی به روی این بخش گشوده می‌شود.