اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

چرا ریزش قیمت بیت کوین به پایان نمی‌رسد؟

قیمت بیت کوین در رو قبل به زیر محدوده ۶۴٬۰۰۰ دلار رسید و نشان داد که اصلاح آن ممکن است هنوز به پایان نرسیده باشد.

خلاصه خبر

  • احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به بیت‌ کوین منفی است.
  • جریان خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت‌ کوین تشدید شده‌ است.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین که طی چند هفته گذشته به آرامی کاهش یافته‌ بود، روز جمعه با ریزش بیشتری مواجه‌ شد. به عبارت دقیق‌تر این ارز دیجیتال در روز قبل بیش از ۳ درصد کاهش یافت و به حدود ۶۳٬۴۰۰ دلار رسید که پایین‌ترین سطح آن در پنج هفته گذشته محسوب می‌شود. همچنین، ارزش بیت کوین در ماه گذشته نیز ۸ درصد کاهش یافته‌ است.

داده‌های وب سایت سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهند که احساسات عمومی سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین برای چهارمین هفته‌ متوالی در وضعیت «بسیار منفی» قرار دارد. این شرکت خاطرناشن کرد:

عموم مردم یا از بیت کوین می‌ترسند یا به آن بی‌علاقه شده‌اند. این سطح طولانی از فاد خیلی کم پیش می‌آید؛ چراکه معامله‌گران همچنان در حال تسلیم شدن و فروش هستند. خستگی معامله‌گران بیت کوین همراه با انباشت آن توسط نهنگ‌ها معمولاً منجر به جهش‌های قابل‌توجهی می‌شود تا پاداش صبر هولدرها را بدهد. 

شاخص احساسات وزنی سنتیمنت، با بررسی پست‌های مربوط به بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی و مقایسه‌ نسبت نظرات مثبت به منفی و حجم معاملات، تلاش می‌کند احساسات عمومی آن را تعیین نماید. این شاخص تا روز جمعه در محدوده منفی ۰.۷۳ قرار داشت و از ۲۳ مه (۳ خرداد) تاکنون منفی بوده است.

شاخص احساسات وزنی بیت کوین
شاخص احساسات وزنی بیت‌ کوین

از سوی دیگر، داده‌های «Google Trends» نشان‌دهنده‌ کاهش علاقه‌ سرمایه‌گذاران خرد نسبت به بیت‌ کوین است. به عبارت دقیق‌تر داده‌های موجود نشان می‌دهد که جستجوی کاربران سراسر جهان برای «بیت کوین» از مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) به طور پیوسته‌ کاهش یافته‌ است.

داده‌های «Google Trends» از بیت کوین
داده‌های «Google Trends» از بیت‌ کوین

بیت ‌کوین در چند هفته اخیر به دلایل مختلفی از جمله فروش ۱ میلیارد دلاری هولدرهای بزرگ آن، داده‌های اقتصادی و تقویت دلار آمریکا و عملکرد قوی بازار شاخص فناوری ایالات متحده به مشکل خورده‌ است.

خروج سرمایه از صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت ‌کوین نیز به بدترین وضعیت خود از اواخر آوریل رسیده‌؛ به طوری که تاکنون در این هفته ۹۰۰ میلیون دلار از این صندوق‌ها خارج شده‌ است. ETFهای بیت کوین از ۲۴ آوریل (۵ اردیبهشت) تا ۲ مه (۱۳ اردیبهشت) نیز به طور خالص ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه را از دست داده‌اند.

جریان ورود و خروج سرمایه از ETFهای اسپات بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه از ETFهای اسپات بیت‌ کوین

برخی از معامله‌گران به دلیل کمبود محرک‌های رشد، انتظار دارند بیت کوین در در کوتاه‌مدت به سطح ۶۰,۰۰۰ دلار برسد. با این چشم‌انداز بلندمدت BTC همچنان صعودی باقی مانده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید