شیبا اینو ارز دیجیتالی است که در ابتدا چندان جدی گرفته نشد؛ اما حالا با توجه به بسیاری مسائل، نمی‌توان آن را نادیده گرفت. شاید تفسیر اشتباهی نباشد که ارز شیبا را دیگر در جایگاه یک میم کوین پیشرو در بازارهای ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. شیبا در سال 2021 به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کرده است. علاوه بر این، تیم سازنده شیبا اینو در تلاش‌اند تا چیزی فراتر از یک کپی از دوج کوین باشند و برای گسترش اکوسیستم این میم کوین، مدتی است که شیبا سواپ را معرفی کرده‌اند. در این مقاله با شیبا سواپ ShibaSwap و نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

شیبا سواپ چیست؟

خرید شیبا برای طرفداران میم کوین‌ها همواره یکی از مطرح‌ترین گزینه‌ها بوده است. با این وجود به نظر می‌رسد شیبا مدام در تلاش است تا چیزی بیشتر از یک میم کوین بامزه و پرطرفدار باشد! شیبا سواپ نمونه یکی از تلاش‌های این ارز دیجیتال است.

شیبا سواپ یا ShibaSwap  یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) است که امکان معاملات همتا به همتا را امکان‌پذیر می‌کند. این بدان معناست که می‌توان توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال را مستقیماً در شیبا سواپ بدون نیاز به طرف مقابل مبادله کنید.

شیبا اینو چیست

شیبا سواپ نسبت به بیشتر صرافی‌های متمرکز (CEX) محیط خصوصی و البته امن‌تری را برای خرید و فروش دارایی‌های کریپتویی ارائه می‌دهد.

بر اساس متن سپیدنامه شیبا اینو:

«هدف از ایجاد شیبا سواپ، فراهم آوردن محیطی امن و غیرمتمرکز برای  ترید ارزهای دیجیتال ارزشمند شما است. ما به طور مستمر این اکوسیستم را بزرگ خواهیم کرد تا تعداد بیشتری جذب  پلتفرم ShibaSwap شوند.»

 

شیبا سواپ دارای بسیاری از ویژگی‌های صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر است از جمله سواپ یا جابجایی توکن ها، استخرهای نقدینگی، حاکمیت، استیکینگ یا سهام گذاری، ییلد فارمینگ و بازار توکن‌های NFT همه در شیبا سواپ وجود دارد.

ارز اصلی شیبا سواپ، توکن SHIB است اما در کنار آن دو توکن دیگر به نام‌های BONE و LEASH نیز وجود دارند. این دو توکن بر اساس استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند. نام توکن BONE در واقع Bone ShibaSwap است و نام توکن  LEASH، قاتل دوج یا Doge Killer است و هر کدام نقشی در اکوسیستم شیبا سواپ ایفا می‌کند.

شیبا سواپ در تابستان سال 2021 بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. در شیبا سواپ می‌توان توکن های ERC-20، استیبل کوین‌ها و چندین توکن دیگر را ترید کرد. علاوه بر این طیف وسیعی از روش‌های مختلف برای کسب درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال در شیبا سواپ موجود است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌های شیبا اینو چیست و همچنین پیشبینی آینده شیبا و بهترین کیف پول های شیبا را مطالعه کنید.

آموزش شیبا سواپ

شیبا سواپ چگونه کار می‌کند؟

برای درک کارکرد شیبا سواپ ابتدا باید نگاهی به توکن های پرچم‌دار این صرافی غیرمتمرکز کرد. ارز SHIB توکن بومی این اکوسیستم است و طبیعتاً اولین ارز ارائه‌شده در شیبا سواپ هم ارز SHIB بود.

با این حال، توکن BONE نقش توکن حاکمیت شیبا سواپ را ایفا می‌کند و به دارندگان این ارز اجازه می‌دهد تا از طریق Doggy DAO به طرح‌های پیشنهادی و تغییرات آتی رأی دهند. هر چه توکن های BONE بیشتری در اختیار کاربر باشد، قدرت رأی آن‌ها بیشتر می‌شود. مجموع عرضه BONE روی 250 میلیون توکن ثابت‌شده است.

توکن LEASH یا قاتل دوج از دیگر ارکان شیبا سواپ است که به عنوان ذخیره ارزش برای سرمایه‌گذاران در این اکوسیستم عمل می‌کند. این توکن دارای عرضه محدود تنها 107647 واحد توکن است.

چندین عملگر مختلف نیز در این صرافی غیرمتمرکز وجود دارند که با استفاده از هر کدام رخدادهای مختلفی انجام می‌شود. برای نمونه عملگر DIG در استخر نقدینگی کاربرد دارد و با استفاده از این عملگر می‌توانید جفت دارایی‌ها را به استخرهای نقدینگی موجود در این صرافی غیرمتمرکز واریز کنید. علت وجود این عملگر تضمین کافی بودن دارایی برای انجام تراکنش‌ها در پلتفرم است.

آموزش شیبا سواپ

در ازای واریز دارایی با کمک عملگر DIG یک توکن مخصوص استخر نقدینگی به نام (SSLP) به افراد تعلق می‌گیرد که با بازخرید این توکن، توکن BONE مجانی به دست می‌آید.

عملگر BURY امکان سهام گذاری توکن های SHIB، BONE و LEASH  برای به دست آوردن توکن‌های BONE را امکان‌پذیر می‌کند.  عملگر BURY  به ازای هر کدام از این سه توکن درصد مختلفی سود برای شما فراهم می‌کند و نوع توکن دریافتی نیز بر اساس همین سه توکن خواهد بود.

عملکرد “WOOFING” تابعی برای بازخرید توکن های  BONE با توکن های SSLP است.

آیا استفاده از شیبا سواپ امن است؟

بر اساس ادعای سازندگان این پلتفرم، شیبا سواپ یک محیط امن برای معاملات فراهم کرده است و بر اساس بررسی‌های یک شرکت فعال در خدمات امنیتی بلاک چین به نام CertiK، نمره ایمنی صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ در حال حاضر 93/100 است. علاوه بر این، این پلتفرم بیش از 90 درصد مسائلی را که در طول ممیزی امنیتی آن مطرح‌شده بود، حل کرده است.

آموزش استفاده از شیبا سواپ برای خرید و فروش

در ابتدا نیاز است که یک کیف پول هماهنگ با تکنولوژی وب 3.0 در اختیار داشته باشید. برای نمونه کیف پول متامسک و والت کانکت انتخاب‌های مناسبی به شمار می‌روند.

پس از وصل کردن کیف پول و امضای تراکنشی که در ابتدا برای شما به نمایش در می‌آید می‌توانید وارد اکوسیستم شیبا سواپ شده و گشت‌وگذار در آن را آغاز کنید.

باید توجه داشت که توکن های SHIB ، LEASH و BONE همگی بر روی شبکه اتریوم توسعه‌یافته‌اند بنابراین برای انجام هرگونه تراکنشی باید مقداری ارز اتر (ETH) در کیف پول خود داشته باشید تا بتوانید اموری مانند سهام گذاری یا فراهم کردن نقدینگی را انجام دهید. برای خرید اتریوم و انتقال آن به کیف پول نیز می‌توانید از صرافی نوبیتکس استفاده کنید.

شیبا سواپ چیست

سخن پایانی

به نظر می‌رسد جاه‌طلبی‌های سازندگان میم کوین شیبا اینو فعلاً مرز خاصی ندارد و تلاش آن‌ها برای همه‌گیرتر شدن این ارز ادامه دارد. شیبا سواپ تنها بخشی از برنامه جاه طلبانه آن‌ها است. شیبا در صنعت متاورس، توکن های NFT، بازی‌های بلاکچینی بسیار فعال شده است و طرفدارانی پیگیر همراه خود دارد که تقریباً از هر بخشی که معرفی می‌شود حمایت می‌کنند. به نظر می‌رسد شیبا سواپ نقطه ورود به اکوسیستم شیبا است و با توجه به اینکه نمره ایمنی آن بالا است، و همین‌طور از نقدینگی مناسبی برخوردار است افراد بسیاری متمایل‌اند استفاده از این صرافی غیرمتمرکز را جایگزین صرافی‌های متمرکز کنند. احتمالاً موفقیت‌های چند وقت اخیر شیبا با این محصول نیز تکرار شود یا حداقل کمکی برای موفقیت‌های آینده آن‌ها باشند. از طرفی دیگر توکن سوزی‌های شیبا نیز شده گرفته است و به خاطر همین اخبار، شیبا دوباره در کانون توجه‌ها قرارگرفته است.