اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

تحلیل‌گران: فروش ۱۱۸ میلیون دلار بیت کوین توسط دولت آمریکا جای نگرانی ندارد

دولت آمریکا تصمیم گرفته مقداری از ذخایر بیت کوین خود را به فروش برساند و همین مسئله گمانه‌زنی‌های زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورده است.

خلاصهٔ خبر

  • دولت آمریکا قصد دارد ۱۱۸ میلیون دلار بیت کوین توقیف‌شده از سایت سیلک رود (Silk Road) را به فروش برساند.
  • تحلیلگران باور دارند که فروش برنامه‌ریزی‌شده بیت کوین آمریکا مشکل خاصی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد نخواهد کرد.

در ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) اسنادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد دولت آمریکا قصد دارد ۲٬۹۳۴ بیت کوین را به فروش برساند. این اسناد در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) ثبت شده‌اند و در ۸ ژانویه (۱۸ دی) هم رایان فاراس (Ryan Farace)، فروشنده زاناکس در سیلک رود و جوزف فاراس (Joseph Farace)، پدر ۷۲ ساله او، به پولشویی محکوم شدند.

تعدادی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال با انتشار این خبر نگران شدند اما تحلیلگرانی مثل استیون لوبکا (Steven Lubka)، مدیرعامل صرافی «Swan Bitcoin»، باور داشتند که این مقدار بیت کوین تاثیر زیادی روی بازار نمی‌گذارد. لوبکا تاکید کرده است:

این مقدار بیت کوین شبیه سوزن در انبار کاه است. ما هر روز داریم با فروش ۴ برابری صندوق GBTC سر و کله می‌زنیم.

صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) از زمانی که در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) به یک صندوق قابل‌معامله در بورس اسپات BTC تبدیل شده، ۱۰۶٬۵۷۵ بیت کوین به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار را به فروش رسانده است. جریان خروجی این صندوق تنها در ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) به ۱۰٬۸۷۱ بیت کوین رسیده بود.

طبق داده‌های شرکت «21.co»، فروش ۲٬۹۳۴ بیت کوین مذکور فقط ۱.۵ درصد از کل ذخایر دولت آمریکا را تشکیل می‌دهد. به عبارت دقیق‌تر دولت آمریکا تاکنون ۱۹۴٬۱۸۸ بیت کوین (به ارزش ۷.۷ میلیارد) را از ۳ پرونده جنایی توقیف کرده است. با این حال، این مقدار BTC کم‌تر از ۱ درصد از کل عرضه در گردش بیت کوین را تشکیل می‌دهد. جزئیات بیت کوین‌های توقیف‌شده آمریکا و ۳ پرونده مذکور هم عبارت است از:

  • توقیف ۹۴٬۶۴۳ بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) به خاطر هک صرافی بیت‌فینکس (Bitfinex) در سال ۲۰۱۶
  • توقیف ۶۹٬۳۶۹ بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) به خاطر پرونده سیلک رود
  • توقیف ۵۱٬۳۲۶ بیت کوین از جیمز ژونگ (James Zhong) که سایت سیلک رود را هک کرده بود.

علاوه بر این، دولت آمریکا قصد داشت در سال ۲۰۲۳ طی ۴ فروش ۴۱٬۰۰۰ بیت کوین را به فروش برساند. این دولت در گذشته BTC را در حراجی‌های مختلف به فروش می‌رساند و تیم درپر (Tim Draper)، سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی، در سال ۲۰۱۶ با مشارکت در یکی از همین حراجی‌ها نزدیک به ۳۰٬۰۰۰ بیت کوین را خریداری کرده بود.

با این حال، دولت آمریکا اخیراً تصمیم گرفته‌ است ذخایر ‌BTC خود را در صرافی‌‌ها به فروش برساند و در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) هم ۹٬۱۱۸ بیت کوین را به همین صورت به فروش رساند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *