اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

تسلا با فروش زودهنگام بیت‌ کوین‌های خود، سود ۳۰۰ میلیون دلاری را از دست داد

شرکت خودروسازی تسلا متعلق به ایلان ماسک، ۷۰ درصد سبد بیت‌کوین خود را تا به امروز فروخته است، اما مراقب است دارایی‌های باقیمانده را از دست ندهد.

اولین فعالیت تسلا در زمینهٔ بیت‌کوین در فوریهٔ ۲۰۲۱ با سرمایه‌گذاری بی‌سابقهٔ ۱.۵ میلیارد دلاری شروع شد. قیمت بیت‌کوین در آن زمان حدود ۳۶،۰۰۰ دلار بود.

از زمان اولین موجودی گزارش‌شدهٔ بیت‌کوین در هشت فوریهٔ ۲۰۲۱، قیمت سهام تسلا حدود ۴۰ درصد نسبت به بیت‌کوین کاهش یافته است. همچنین سهام این شرکت نسبت به دلار آمریکا ۳۵.۷ درصد کاهش داشته، در حالی که قیمت بیت کوین در این مدت ۷.۳۹ درصد نسبت به دلار رشد کرده است.

بااین‌حال، تسلا در چرخشی غافل‌گیرکننده، حدود ۱۰٪ دارایی‌های خود را در مارس ۲۰۲۱ فروخت. این شرکت سپس در سه‌ماههٔ دوم ۲۰۲۲، حدود ۷۵٪ ذخایر بیت‌کوین خود را فروخت. آن‌طور که ایلان ماسک مدیرعامل تسلا یادآور شده است، این فروش‌ها با هدف اثبات نقدینگی بیت‌کوین و بهبود ترازنامهٔ تسلا در دوره‌های مالی نامشخص انجام شد.

اگر تسلا کل سرمایهٔ خود را در بیت‌کوین حفظ کرده بود، باتوجه به ارزش فعلی بیت‌کوین که حدوداً ۴۱،۵۰۰ دلار است،‌ می‌توانست از سود فرضی بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری برخوردار شود.

باوجود این، دارایی‌های باقیماندهٔ این شرکت در بیت‌کوین که حدود ۹،۷۲۰ بیت‌کوین برآورد می‌شود، در سه ماههٔ اخیر ثابت مانده است که نشان‌دهندهٔ رویکرد محافظه‌کارانه‌تر در سالی است که معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند سالی پررونق برای بیت‌کوی باشد.

جالب این‌جاست که تسلا بیت‌کوین‌های قبلی خود را در فصل‌هایی فروخته است که جریان‌های نقدی آزاد ضعیف‌تری را گزارش کرده است. آن‌چه یک شرکت پس از خرج کردن پول مورد نیاز برای حفظ یا گسترش فعالیت‌های کسب‌وکار خود تولید می‌کند، پول نقد است.

برای مثال، فروش بیت‌کوین تسلا در سه‌ماههٔ اول ۲۰۲۱، به ارزش ۲۷۲ میلیون دلار، ۹۳٪ جریان‌‌های نقدی آزاد شرکت در آن دوره را تشکیل می‌داد که رقم خیره‌کننده‌ای است.

به بیان ساده،‌ ماسک برای تقویت مالی تسلا در دوره‌های کمبود نقدینگی این شرکت به بیت‌کوین متکی بوده است. بااین‌حال، باتوجه به افزایش جریان نقدی آزاد تسلا در کل سال ۲۰۲۳، شاید لازم نباشد حالا از این استراتژی استفاده کند.

برای مثال، جریان نقدی آزاد تسلا در سه‌ماههٔ چهارم ۲۰۲۳ به رقم قابل توجه ۲.۱ میلیارد دلار رسید، که در مجموع به رقم ۴.۴ میلیارد دلار در همان سال منجر شد.

بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌‌بینی می‌کنند ارزش بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد و این خوش‌بینی خود را به تأیید صندوق‌های قابل معاملهٔ بیت‌کوین اسپات در آمریکا و تأثیر پیش‌بینی‌شدهٔ رویداد هالوینگ آتی بیت‌کوین نسبت می‌دهند که عوامل اصلی پیش‌بینی آن‌ها محسوب می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید