استیبل کوین های معروف بازار ارز دیجیتال – برای افرادی که تازه در خصوص سود بالای بازار ارزهای دیجیتال شنیده‌اند؛ اصطلاح استیبل کوین جای سؤال زیادی دارد. چرا کسی باید در بازار پر سود ارزهای دیجیتال به دنبال دارایی با ارزش ثابت باشد؟ همانطور که می‌دانید هیچ بازار مالی‌ای در سرتاسر جهان همواره صعودی نیست. استیبل کوین ها یا همان ارزهای دیجیتال قیمت ثابت به شما کمک می‌کنند تا دارایی خود را در برابر سیر نزولی بازار، حفظ کنید. استیبل کوین ها به دو دسته استیبل کوین متمرکز مانند تتر و استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند دای تقسیم می‌شوند. در ادامه بهترین استیبل کوین های بازار را با یکدیگر مرور خواهیم کرد. 

استیبل کوین چیست و چرا اهمیت دارد؟

استیبل کوین ها دارایی‌های دیجیتالی با قیمت ثابت هستند که در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال ثبات خود را حفظ می‌کنند. استیبل کوین ها کاربردهای بسیاری می‌توانند داشته باشند و به دو دسته استیبل کوین های غیرمتمرکز و متمرکز تقسیم می‌شوند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. 

بازار ارزهای دیجیتال شاید برای عده بسیاری به سود ده بودن مشهور باشد؛ اما همه‌چیز در این بازار به سود منتهی نمی‌شود. تاریخچه قیمت بیت کوین روایتگر ریزش‌های عظیمی است که اگر قیمت بیت کوین را 40 درصد کاهش داده؛ منجر به سقوط قیمتی حتی 80 درصدی سایر ارزهای دیجیتال شده است. اینجاست که پای استیبل کوین ها به میان می‌آید. فرض کنید پیش از سقوط بیت کوین تمامی دارایی خود یا بخشی از آن را نقد می‌کردید. در این سناریو پس از ریزش، شاید ارزش بیت کوین کم شده باشد؛ اما دارایی شما دست‌نخورده باقی مانده است. حالا شما می‌توانید دوباره در کف قیمتی بیت کوین بخرید و تعداد بیت کوین های خود را بیشتر کنید و یا از پولتان به هر شکلی که دوست دارید؛ استفاده کنید! این سناریو یکی از جذاب‌ترین و ایدئال‌ترین سناریوهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال است و استیبل کوین ها بازیگر نقش اصلی آن هستند. 

اما دیگر کاربرد استیبل کوین ها چیست؟

استیبل کوین ها می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذاری با قیمت دلاری و… نیز کاربرد داشته باشد. علاوه بر این برای تبدیل ارزهای دیجیتال مختلف به یکدیگر شما می‌توانید از یک استیبل کوین به عنوان دارایی واسطه استفاده کنید. جا به جایی و انتقال دارایی نیز به کمک استیبل کوین ها بسیار ساده تر است. 

استیبل کوین های متمرکز کدام اند؟

استیبل کوین های متمرکز استیبل کوین هایی هستند که به کمک یک مرجع دارایی خود را ثابت نگه می دارند. از استیبل کوین های معروف متمرکز می توان به تتر اشاره کرد. استیبل کوین های متمرکز دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند و افرادی که به ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال باور دارند؛ چندان با این ایده موافق نیستند. 

استیبل کوین های متمرکز اغلب موارد از یک دارایی ارزشمند و رایج مانند پول فیات (مثل دلار) برای ثابت نگه‌داشتن ارزش خود استفاده می‌کنند.

استیبل کوین های غیرمتمرکز کدام اند؟

استیبل کوین های غیرمتمرکز یک پشتیبان مرجع ندارند. آن‌ها اغلب بر مبنای ارزهای دیجیتال معتبر و الگوریتم‌ها قیمت خود را ثابت نگه می دارند. در واقع می توان این طور برداشت کرد که اگر استیبل کوین های متمرکز از یک دارایی برای ثبات بهره می‌گیرند در نقطه مقابل تکنولوژی به ثبات قیمت استیبل کوین های غیرمتمرکز کمک خواهد کرد. 

یکی از بهترین استیبل کوین های غیرمتمرکز دای DAI است و بسیاری از علاقمندان به بازار ارزهای دیجیتال خرید دای را در مقابل خرید تتر انتخاب می‌کنند. 

استیبل کوین های غیرمتمرکز از سوی یک فرد یا نهاد کنترل نمی‌شود و شفاف کنترل می‌شوند. با توجه به این موارد وجهه Stablecoin استیبل کوین های غیرمتمرکز در بین علاقمندان به ارزهای دیجیتال مثبت‌تر است. 

استیبل کوین های معروف بازار ؛ با بهترین استیبل کوین های بازار آشنا شوید

استیبل کوین های معروف بازار

تتر USDT؛ معروف ترین استیبل کوین بازار

USDT یا تتر در سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین توکن دیجیتال با پشتوانه ارز فیات راه‌اندازی شد و به عنوان اولین استیبل کوین در دنیای رمزارزها شناخته می‌شود. تتر یکی از بهترین استیبل کوین های بازار و به طور قطع معروف ترینشان است.

USDT مخفف نماد استیبل کوین USD Tether(یا تتر) است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد استیبل کوین تتر دارای پشتوانه است به‌طوری‌که در تئوری به ازای هر USDT باید یک دلار آمریکا در خزانه تتر موجود باشد. البته برخلاف تصور ما خزانه تتر پر از کیف‌های پر از دلار نیست و بر اساس ادعای شرکت تتر، تنها ۸۵ درصد این ذخایر به صورت نقد (دلار آمریکا به شکل اسکناس) و معادل‌های پول نقد نگهداری می‌شود. همچنین مقداری سپرده کوتاه‌مدت نیز در ذخایر این شرکت وجود دارد. بخشی هم به شکل وام‌های تضمین‌شده، اوراق قرضه شرکتی، فلزات گران‌بها و نگهداری دیگر توکن‌های دیجیتال است. 

تتر از جمله استیبل کوین های متمرکز بازار است و استفاده از آن چندان برای ایرانیان مناسب نیست. هرچند با تتر شیلد در نوبیتکس می‌توانید امنیت انتقال تتر خود را تضمین کنید. با این وجود استفاده از سایر ارزهای دیجیتال که به طور مستقیم ایرانیان را محدود نکرده‌اند به جای تتر توصیه می‌شود. 

در مقاله تتر چیست بیشتر با این ارز دیجیتال، کاربردها و مزایا و معایبش آشنا شوید. 

یو اس دی کوین یا USDC؛ یکی از بهترین استیبل کوین های جایگزین تتر

خرید USDC یکی از گزینه‌های مهم جایگزین تتر است. ارز USDC در سال ۲۰۱۸ توسط دو شرکت Circle و صرافی Coinbase تأسیس شد. ارز یو اس دی سی مدعی است که توکن‌هایش با نسبت ۱:۱ با دلار آمریکا  پشتیبانی می‌شوند. برخلاف USDT، که شرکت تتر تنها صادرکننده آن است، USDC می‌تواند توسط سایر مؤسسات عضو شبکه CENTER مانند Coinbase ایجاد و بازخرید شود.

بهترین استیبل کوین های بازار

به عنوان یک توکن در شبکه اتریوم، USDC را می‌توان در کیف پول‌های سازگار با بلاک چین اتریوم ذخیره کرد. در حال حاضر امور مالی غیرمتمرکز و برنامه‌های مربوط به این حوزه ترجیح می‌دهند تا از USDC در سیستم‌های خود استفاده کنند به همین خاطر این برنامه‌ها حاضرند سود بیشتری را به افرادی پرداخت کنند که استیبل کوین USDC را در سازوکار وام‌دهی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

یو اس دی کوین مانند تتر یک استیبل کوین متمرکز است. در مقاله تفاوت USDT با USDC می‌توانید در خصوص شباهت و تفاوت این دو ارز دیجیتال بیشتر بدانید. اگر به USDC علاقمند شدید می‌توانید به مقاله USDC چیست مراجعه کنید. 

دای DAI یکی از بهترین استیبل کوین های غیرمتمرکز

ارز دیجیتال DAI، رمز ارز دیجیتال با قیمت ثابت و غیرمتمرکز است. قیمت یک دای تقریباً برابر با یک دلار آمریکا است. سازندگان دای تلاش کرده‌اند تا از طریق استراتژی جدید و خلاقانه‌ای، قیمت DAI را در محدوده قیمتی نزدیک به یک دلار ثابت نگه دارند. MAKER میکر که به‌عنوان سازنده و گسترش دهنده دای شناخته می‌شود، یکی از شرکت‌های قدیمی و معتبر فعال روی شبکه اتریوم است. این شرکت از قدرت شبکه اتریوم و قراردادهای هوشمند آن استفاده کرده تا ارز دیجیتالی بسازد که نیازی به پشتوانه دلاری نداشته باشد. 

بهترین استیبل کوین های غیرمتمرکز

DAI برخلاف تتر نیاز به پشتوانه دلاری ندارد. به‌این‌ترتیب هیچ فرد، سازمان یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. پشتوانه‌های دای، ارزهای دیجیتالی مانند BAT و اتر هستند که به صورت متمرکز کنترل نمی‌شوند.

ساز و کار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کدهای آن دسترسی داشته باشد. همچنین قابلیت Programmable بودن DAI را نباید فراموش کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خریدها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه ریزی کنید. دای یکی از استیبل کوین های معروف بازار است و به طور قطع یکی از بهترین استیبل کوین های بازار نیز هست.

دای یکی از استیبل کوین های غیرمتمرکز بوده و اگر به آن علاقمند هستید مقاله دای چیست را از دست ندهید. 

بایننس یو اس دی یا BUSD یکی از استیبل کوین های معروف بازار

خرید BUSD نیز در بین طرفداران ارز دیجیتال، محبوب است. ارز دیجیتال BUSD یک استیبل کوین رگوله شده با پشتوانه پول فیات است که ارزش آن با دلار آمریکا برابر است. به این معنا که به ازای هر واحد ارز BUSD، یک دلار آمریکا در خزانه این ارز وجود دارد و پشتوانه این ارز به این حالت شکل گرفته است. به بیانی دیگر، عرضه BUSD به گونه‌ای تنظیم شده که با دلار آمریکا  نسبت ۱:۱ داشته باشد بنابراین هر واحد BUSD ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد. شرکت پکسوس به عنوان ایجاد کننده توکن BUSD، موظف است که گواهی‌های حسابرسی ماهانه ذخایر BUSD را منتشر کند.

استیبل کوین های غیرمتمرکز

بایننس یو اس دی نیز از جمله استیبل کوین های متمرکز است. برای اطلاعات بیشتر درباره این ارز دیجیتال می‌توانید به مقاله BUSD چیست مراجعه کنید. 

چگونه بهترین استیبل کوین را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین استیبل کوین از بین گزینه‌های مطرح‌شده و یا سایر گزینه‌ها کار چندان دشواری نیست. نخست باید به چند سؤال ساده پاسخ بدهید.

هدف و نیازهای خود را مشخص کنید

هدف شما از خرید استیبل کوین چیست؟ ذخیره دارایی؟ انتقال وجه؟ محافظت از سرمایه خود در برابر نوسان یا…؟ هدف خود را مشخص کنید. پس از مشخص کردن هدف خود ناخوداگاه گزینه‌ها محدودتر خواهند بود.

به عنوان مثال اگر برای انتقال وجه به استیبل کوین نیاز دارید؛ باید چند مسئله را بررسی کنید. نخست اینکه انتقال کدام ارز دیجیتال راحت‌تر و امن‌تر است؟ تتر در اینجا مانند سایر گزینه‌ها قدرتمند نیست. هرچند گزینه تتر شیلد می‌تواند راه چاره مناسبی باشد. سؤال دوم اینکه کارمزد انتقال کدام ارز دیجیتال کمتر است؟ به کارمزد انتقال شبکه هر کدام از این ارزهای دیجیتال دقت کنید و به‌صرفه‌ترین را انتخاب کنید.

این در حالی است که اگر هدف شما ترید در صرافی باشد و صرفاً برای مدت کوتاهی دارایی خود را به تتر تبدیل کردید تا از نوسانات در امان بماند؛ تتر گزینه مناسبی است. ارزهای دیجیتال در اغلب صرافی‌ها مانند نوبیتکس به سادگی به تتر تبدیل می‌شوند.

آیا استیبل کوین با ارزش ثابت دلار ایدئال شماست؟

شاید استیبل کوین های معروف بازار قیمت ثابت دلاری داشته باشند اما شما می‌توانید استیبل کوین های دیگری را نیز پیدا کنید که بر پایه دارایی‌های ارزشمند دیگری ثابت مانده‌اند. به عنوان مثال DGX ارزشی برابر با طلا دارد! پس تحقیق کنید و دارایی‌ای را که دوست دارید با ارزش ثابت آن استیبل کوین ذخیره کنید، پیدا کنید.

سخن پایانی؛ کدام استیبل کوین مناسب شماست؟

انتخاب از بین استیبل کوین های ذکر شده شاید سخت‌ترین انتخاب به نظر برسد اما مهم است که تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را درک کنید. با درک بهتر تفاوت این استیبل کوین ها می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام استیبل کوین مناسب شماست. بهترین استیبل کوین برای شما شاید حتی در لیست استیبل کوین های معروف بازار نباشد؛ اما نیازهای شما را به خوبی برطرف کند.