شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
آموزش مفاهیم پایه

پلتفرم dydx چیست و چگونه کار می‌کند؟

dYdX یک پلتفرم صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که معاملاتی دائمی یا معاملات Perpetual را برای بیش از 35 ارز دیجیتال مختلف از جمله بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، دوج کوین (DOGE) و کاردانو (ADA) ارائه می‌دهد. این صرافی از نظر حجم معاملات و سهم بازار یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز در جهان محسوب می‌شود. برای بررسی بیشتر این صرافی با نوبیتکس مگ همراه باشید. 

تاریخچه dydx؛ ماجرای یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز از کجا شروع شد؟

dYdX توسط آنتونیو جولیانو، در سال 2017 تأسیس شد. این صرافی در ابتدا کار خود را با خدماتی مانند معاملات مارجین ارزهای دیجیتال و وام‌دهی و استقراض از طریق لایه 1 اتریوم آغاز کرد.

در سال 2021، صرافی dYdX امکان معاملات کراس مارجین دائمی (cross margin perpetual trading) را به صرافی خود اضافه کرد. این مسئله نقش به سزایی در جذب افراد به این نوع معاملات ایفا کرد چرا که این روش خرید و فروش علاوه بر محبوبیت، دارای میزان ریسک قابل‌کنترل است. 

تاریخچه dydx

نحوه کار پلتفرم dydx

ساختار dYdX بر روی قراردادهای هوشمند اتریوم و رول آپ‌های STARK (دانش صفر)  ایجادشده است. همچنین رول آپ‌های استارک توسط شرکت Starkware پشتیبانی می‌شوند. پلتفرم dYdX کار خود را با ارائه خدماتی در بستر معاملات اسپات آغاز کرد؛ اما از آن زمان تا کنون، این شرکت سه نوع از خدماتش را برای دنیای غیرمتمرکز راه‌اندازی کرده است. از آنجایی که صرافی dydx یک صرافی غیرمتمرکز برای مبادله است، بیشتر پروتکل‌های آن بدون نیاز به اعتماد کار می‌کنند و چرخه توسعه آن‌ها به صورت عمومی و بدون نیاز به هیچ‌گونه مجوزی صورت می‌پذیرد.

پیش از اشاره به صرافی dYdX بهتر است فرق معاملات دائمی Perpetual trading و معاملات آتی (Futures) سنتی و همین‌طور اسپات Spot trading را متوجه شویم.

قراردادهای آتی دائمی، به  سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که سفارش خرید یا فروش را با قیمت ثابت به طور نامحدود، یا به عبارتی دیگر بدون تاریخ انقضا، ثبت کنند. این نوع سفارش با معاملات اسپات، که شامل فروش یا خرید آنی ارزهای دیجیتال بر اساس قیمت بازار است، متفاوت است. از سوی دیگر، قراردادهای futures یا آتی سنتی برای هر سفارش محدودیت زمانی دارند و پس از یک بازه زمانی معین منقضی و به طور خودکار بسته می‌شوند. در صرافی dYdX  عمدتاً با معاملات آتی دائمی یا Perpetual سروکار داریم.

انواع معاملات در صرافی dYdX

dYdX یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز ممتاز در ارائه معاملات perpetual لایه ۲ است علاوه بر این، این پلتفرم امکان ایجاد مجموعه‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) به منظور جامعه سازی امکان‌پذیر شده است. همچنین  ایجاد شبکه آزمایشی Ropsten اتریوم برای پروژه‌هایی که به دنبال محیط‌های آزمایشی بدون ریسک هستند نیز امکان‌پذیر است.

انواع معاملات در dydx

در طول سال‌ها، با هدف دستیابی کامل به تمرکززدایی dYdX اهداف بزرگی را دنبال کرده است و رویکرد ارائه خدمات نو را به طور جدی پیگیری کرده است.  صرافی غیرمتمرکز dYdX  در حال حاضر دارای چهار محصول کلیدی است: معاملات دائمی (Perpetual)، حاکمیت، استیکینگ یا سهام گذاری و توکن‌های غیر مثلی (NFT).

معاملات Perpetual در صرافی dYdX

معاملات دائمی یا همان Perpetual به کاربران اجازه می‌دهد تا در بازارهای باز با قراردادهایی که تاریخ انقضا  ندارند، به خرید و فروش بپردازند. در نتیجه، سرمایه‌گذاران می‌توانند موقعیت‌های خرید یا فروش خود را تا زمانی که شرایط از پیش تعیین‌شده تجاری‌شان برآورده شوند، به‌طور نامحدود باز نگهدارند. به‌عنوان‌مثال، اگر کاربری سفارشی برای فروش 1 بیت کوین به قیمت 100000 دلار بدهد، سفارش تا زمانی که بیت کوین به 100000 دلار برسد و معامله کامل شود فعال و باز باقی می‌ماند. البته یک سرمایه‌گذار ممکن است تصمیم بگیرد که قرارداد را پیش از بسته شدن با سفارش خرید یا فروش، فسخ کند.

بخش perpetual  صرافی dYdX یک محصول مارجین غیر امانی و غیرمتمرکز  است که در معرض قرار گرفتن مصنوعی انواع دارایی‌های کریپتویی را فراهم می‌کند به این معنی که قراردادهای دائمی بر روی توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم ایجاد می‌شوند. در نتیجه، dYdX امکان ایجاد کلاس‌های دارایی کاملاً جدید را فراهم می‌کند، که ارزش خود را از دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین می‌گیرند.

حاکمیت و سهام گذاری در dYdX

کاربران صرافی dYdX می‌توانند با فعالیت در این پلتفرم توکن dYdX به دست آورند. علاوه بر این توکن dYdX نقش حاکمیتی در سازوکار صرافی را ایفا می‌کند بنابراین دارندگان می‌توانند در رأی‌گیری‌های موجود در شبکه شرکت کنند. در سیستم dYdX دو استخر نقدینگی وجود دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های یو اس دی سی را در این دو استخر سهام گذاری کنند و در عوض  کمک به نقدینگی صرافی، پاداش دریافت کنند. شما می‌توانید برای خرید dydx به صرافی نوبیتکس مراجعه کنید. 

حاکمیت در dydx

توکن‌های NFT یا غیرقابل تعویض در  صرافی dYdX

آخرین محصول dYdX یک مجموعه NFT به نام Hedgies است. هرجی مجموعه‌ای از جوجه‌تیغی‌های انیمیشنی است که توسط دو هنرمند مستقل، آنا و ارک کاجدا طراحی‌شده‌اند.

مجموعه NFT صرافی dYdX در فوریه 2022 آغاز به کار کرده است و از آن زمان تاکنون هزاران توکن NFT بر روی بلاک چین اتریوم ایجادشده است. این توکن‌های NFT هرکدام ویژگی‌های متفاوتی دارند که ممکن است مزایای خاصی برای کاربر در هنگام معامله در این پلتفرم به وجود آورد. این توکن‌ها در مناسبت‌های مختلف یا به عنوان جایزه بین کاربران صرافی توزیع می‌شوند.

معاملات اسپات و مارجین در dYdX 

dYdX در گذشته خدمات معاملات اسپات و مارجین را با پروتکل بلاک چین لایه 1 اتریوم ارائه می‌داد؛ اما ارائه این محصول مدتی است که به صورت دائمی یا Perpetual و به صورت لایه 2 انجام می‌شود. هدف از ایجاد این تغییر تبدیل‌شدن به یک صرافی واقعاً غیرمتمرکز اعلان شده است.

صرافی dYdX از قراردادهای هوشمند اتریوم برای اهرم یا لورج معاملات اسپات  و مارجین استفاده می‌کند و امکانات معاملاتی مانند حد ضرر و سفارش گذاری محدود در این صرافی نیز ارائه می‌شود.

آینده صرافی dydx

آینده صرافی غیرمتمرکز dYdX

با نگاهی به نقشه راه پلتفرم dYdX متوجه می‌شویم که هدف این صرافی دستیابی صد درصدی به عدم تمرکز تا پایان سال 2022 است. البته با وجود پایان سال 2022 این صرافی هنوز تمامی مسیر را برای دستیابی به هدف خود طی نکرده است. این صرافی قصد دارد در نسخه چهارمش به صورت کاملا غیرمتمرکز و حذف اجزای متمرکز به کار خود ادامه دهد. در نسخه فعلی این صرافی بخش دفتر سفارشات و موتور تطبیق آن متکی به یک سیستم مرکزی است.

به نظر می‌رسد نسخه چهارم dYdX،  یک پلتفرم معاملاتی منبع‌باز، غیرمتمرکز و تحت کنترل جامعه خواهد بود. علاوه بر عدم تمرکز کامل، انتظار می رود پروتکل dYdX شاهد معرفی مجدد ویژگی‌های معاملاتی جدیدتری باشد که بتواند موفقیت جذب کاربران را همانند گذشته تکرار کند. علاوه بر این در نسخه چهارم کنترل از سمت شرکت به دست جامعه ارز dYdX واگذار خواهد شد. 

برخلاف هدف اصلی از ایجاد ارزهای دیجیتال و گسترش عدم تمرکز، در حال حاضر شاهد تسلط ساختارهای متمرکزی مانند بایننس حداقل از لحاظ حجم بازار بر این حوزه هستیم.

dYdX از سوی دیگر قصد دارد با تمرکززدایی، قدرت را به جامعه سرمایه‌گذاران بازگرداند و در عین حال حداکثر شفافیت را ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =