معرفی و بررسی

ریپل و SEC؛ داستان یک کشمکش حقوقی چندین ساله

شرکت ریپل لبز (Ripple Labs) در سال ۲۰۱۲ با هدف آن فعالیت در حوزهٔ فین‌تک و تامین زیرساخت‌های لازم برای شرکت‌های مالی تاسیس شد. ریپل لبز امکان انجام تراکنش‌های بین‌المللی سریع و با کارمزد پایین را برای شرکت‌های مالی بزرگ فراهم می‌کرد. یکی از ابزارهای ریپل لبز برای انجام این کار، شبکهٔ ریپل‌نت بود. ریپل‌نت یک شبکهٔ بلاک چینی و توکن بومی آن XRP است.

در حدود سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، شرکت ریپل برای تامین هزینه‌ها و بودجهٔ عملیاتی خود به‌صورت مداوم توکن‌های XRP را به فروش می‌رساند. در آن مقطع، ادعا می‌شد که اگر ریپل به این روند ادامه دهد، به‌عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شود و باید تحت قوانین مالی آمریکا به ثبت برسد. از می ۲۰۱۸، دادخواست‌های متعددی علیه ریپل به ثبت رسید و با توجه به استدلال‌های ضعیف مدیران و وکلای ریپل در این دعاوی حقوقی، بالاخره پای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به این قضیه باز شد. 

اوراق بهادار یک ابزار مالی قابل‌معامله است که نشان‌دهندهٔ مالکیت در یک شرکت است. به‌عنوان مثال، شرکت‌های سهامی عام معمولا سهام خود را به‌عنوان اوراق بهادار تعریف می‌کنند تا بتوانند با فروش آن منابع مالی به دست بیاورند. 

از آنجا که توکن‌های XRP برای تامین مالی پلتفرم ریپل استفاده شده‌اند، از اواخر دسامبر ۲۰۲۰ کمیسیون بورس و اوراق بهادار دادخواستی خود را ثبت کرد و روند دادگاه ریپل آغاز شد. در ادامه، تایم‌لاین این تنش چند ساله و دادگاه ریپل و SEC را بررسی خواهیم کرد.دعوای حقوقی ریپل

فهرست عناوین

تایم لاین دادگاه ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

۲۲ دسامبر ۲۰۲۰؛ اولین خبر درباره شکایت SEC از ریپل

در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰، فورچن اولین خبر را دربارهٔ شکایت SEC از ریپل کار کرد. طبق گزارش فروچن، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریپل به‌دلیل عرضهٔ بدون مجوز اوراق بهادار شکایت کرد. منظور SEC‌ از اوراق بهادار، همان توکن‌های XRP بود. مدیر عامل ریپل با رد ادعای SEC گفت که این کمیسیون قصد دارد نوآوری را در ایالات متحده به بیت کوین و اتریوم محدود کرده و به سایر رمزارزها اجازه فعالیت ندهد.

۲۳ دسامبر ۲۰۲۰؛ اعلام رسمی شکایت SEC از ریپل

یک روز بعد از خبر فورچن، SEC رسما اعلام کرد که از شرکت ریپل، کریس لارسن هم‌بنیان‌گذاری ریپل و برد گارلینگهاوس مدیرعامل ریپل شکایت کرده است. اتهامات ریپل عبارت بود از: فروش ثبت‌نشده اوراق بهادار، ادامه‌دار بودن این اتفاق طی ۷ سال و تلاش برای ارائه سرویس‌های خریدوفروش و بازارسازی در توزیع توکن‌های XRP.

هفتهٔ پایانی دسامبر ۲۰۲۰؛ حذف XRP‌ از بازار صرافی‌های ارز دیجیتال

بعد از شکایت SEC‌ از ریپل، مانی‌گرام که بزرگترین شریک تجاری ریپل بود، اعلام کرد که هیچ‌وقت از خدمات نقدینگی ریپل استفاده نکرده است. در روزهای بعدی، صرافی‌های بیت‌استمپ، کوین بیس، اوکی کوین، بیترکس و بایننس یو اس ریپل را از لیست کوین‌های خود حذف کردند. گری اسکیل هم اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری ریپل را بسته است.

۳۱ دسامبر ۲۰۲۰؛ سقوط تاریخی قیمت ریپل

تبعات سنگین شکایت SEC از ریپل باعث شد در یک ماه منتهی به پایان سال ۲۰۲۰، قیمت ریپل از ۰.۷۸ دلار به ۰.۱۷ دلار سقوط کرده و ریزش عجیب ۷۹ درصدی را تجربه کند.

۳ ژانویه ۲۰۲۱؛ امضای طومار از سوی طرفداران ریپل و ارسال آن به کاخ سفید

طرفداران و سرمایه‌گذاران ریپل که اصلی‌ترین زیان‌دیدگان از داستان دادگاه ریپل بودند، با امضای یک طومار و ارسال آن به کاخ سفید، درخواست ورود مستقیم ترامپ به این پرونده را دادند و خواستار توقف فوری این شکایت شدند.

۶ ژانویه ۲۰۲۱؛ شکایت تتراگون از ریپل

تتراگون که در دور سوم جذب سرمایهٔ ریپل سرمایه‌گذاری کرده بود، بعد از شکایت SEC از ریپل از دادگاه درخواست کرد که تا زمان مشخص شدن نتیجه دادگاه ریپل و SEC، اجازهٔ دسترسی ریپل به نقدینگی‌های و دارایی‌های تتراگون مسدود شود. در پی این شکایت، ریپل بعد از مدت‌ها جایگاه خود در رده سوم ارزهای دیجیتال از لحاظ ارزش بازار را از دست داد و به ردهٔ پنجم سقوط کرد.

۷ ژانویه ۲۰۲۱؛ باختن قافیه به رقیب اصلی

روزهای سیاه ریپل و ناامیدی سرمایه‌گذاران از این رمزارز باعث شد تا رقیب اصلی ریپل، یعنی استلار، با رشد ۱۹۰ درصدی در چند روز، خود را به ریپل نزدیک کند. 

۱۴ ژانویه ۲۰۲۱؛ انحلال صندوق ریپل در گری‌اسکیل

شرکت بزرگ گری اسکیل که قبلا اعلام کرده بود به‌طور موقت صندوق ریپل را می‌بندد، در ۱۴ ژانویه این صندوق را به کلی منحل کرده و دارایی سرمایه‌گذاران را به آنان بازگرداند.

۳۱ ژانویه ۲۰۲۱؛ چرا XRP اوراق بهادار است ولی اتر نه!

ریپل با استناد به قانون آزادی اطلاعات از کمیسیون بورس و اوراق بهادار خواست توضیح دهد که چرا اتریوم را اوراق بهادار در نظر نمی‌گیرد، اما در مورد XRP رویکرد متفاوتی دارد.

دادگاه ریپل

۱۷ فوریه ۲۰۲۱؛ ریپل و SEC به توافق نرسیدند

ریپل و کمیسیون بورس و اوراق در نامه‌ای مشترک به قاضی دادگاه اعلام کردند که به‌صورت مسالمت‌آمیز به توافق نرسیده‌اند و ادمهٔ پرونده را در دادگاه ریپل و SEC پیگیری خواهند کرد.

۲۳ فوریه ۲۰۲۱؛ برگزاری اولین جلسهٔ دادگاه ریپل

وکیل ریپل در این جلسه ادعا کرد که اگر از دید SEC این رمزارز اوراق بهادار است، باید این موضوع را سال‌ها قبل به اطلاع این شرکت و سرمایه‌گذاران ریپل می‌رساند تا در تصمیم‌گیری خود این موضوع را در نظر بگیرند.

۶ مارس ۲۰۲۱؛ گسترش فعالیت ریپل در آسیا

برد گارلینگهاوس اعلام کرد که شکایت SEC از ریپل هیچ تاثیری بر گسترش فعالیت‌های این شرکت در آسیا نداشته و ریپل به همکاری با شرکت‌های مالی آسیایی ادامه می‌دهد.

۷ مارس ۲۰۲۱؛ پیروزی ریپل در شکاییت تتراگون

دادگاه ایالتی دلاور، دادخواست تتراگون برای نقد کردن سهامش در ریپل را نپذیرفت. دادگاه اطلاع داد که تا زمان برطرف شدن شکایت SEC از ریپل، نمی‌توان در این باره تصمیمی گرفت.

۱۹ مارس ۲۰۲۱؛ برگزاری دومین جلسه دادگاه ریپل

در این جلسه، وکیل SEC در پاسخ به ادعای وکلای ریپل که گفته بودند چرا XRP اوراق بهادار است ولی بیت کوین و اتریوم نه، گفت که این مقایسه نادرست است. چراکه ریپل به‌عنون یک نهاد ثالث این دارایی را تولید می‌کند و این موضوع در تناقض با بیت کوین و اتریوم است.

۲۲ مارس ۲۰۲۱؛ صرافی‌ها می‌توانند دوباره ریپل را لیست کنند

وکیل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد که صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند بدون نگرانی این ارز دیجیتال را لیست کنند. اما فروش این ارز از سوی شرکت ریپل و وابستگان آن ممنوع است. با اعلام این خبر، قیمت ریپل تا ۰.۶ دلار رشد کرد.

۳ آوریل ۲۰۲۱؛ کوین بیس دوباره XRP‌ را لیست می‌کند

چهار ماه بعد از حذف XRP از صرافی‌های بزرگ رمزارزی، حال کوین بیس قصد دارد دوباره این ارز را در صرافی خود لیست کند.

۷ آوریل ۲۰۲۱؛ اولین پیروزی مهم ریپل در برابر SEC

ریپل توانست سارا نتبرن، قاضی دادگاه ریپل را قانع کند تا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را در مورد ارائه اسنادی درباره اوراق بهادار نبودن بیت کوین و اتریوم ملزم کند.

۱۰ آوریل ۲۰۲۱؛ دومین پیروزی در عرض ۳ روز

سارا نتبرن، قاضی پرونده، کمیسیون بورس آمریکا را از دسترسی داشتن به سوابق مالی مدیران ارشد شرکت ریپل منع کرد.

۱۳ آوریل ۲۰۲۱؛ تتراگون باید ۳.۴ میلیون دلار به ریپل بپردازد!

در پس شکست حقوقی تتراگون در دادگاه ریپل، این شرکت به پرداخت ۳.۴ میلیون دلار جریمه به ریپل محکوم شد. این سومین پیروزی حقوقی ریپل در یک هفته بود.

۱۳ آوریل ۲۰۲۱؛ مدیران ریپل: پرونده باید مختومه شود

مدیران و بنیان‌گذاران ریپل در پی چند پیروزی پیاپی، از دادگاه درخواست کردند که با توجه به عدم توانایی SEC‌ در اثبات ادعاهای خود، این پرونده برای همیشه مختومه شود.

۱۴ آوریل ۲۰۲۱؛ قیمت ریپل به ۲ دلار رسید

با موفقیت‌های ریپل در دادگاه، قیمت این ارز بعد از ۳ سال به آستانهٔ ۲ دلار رسید. این اوج قیمتی ریپل در ۵ سال اخیر است (۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳).

۲۷ آوریل ۲۰۲۱؛‌ SEC: دفاعیات ریپل ناکافی است

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در آخرین اظهارات خود درباره دادگاه ریپل ادعا کرد که مدارک ارائه‌شده توسط ریپل به دادگاه، ناکافی و نامربوط است.

۴ می ۲۰۲۱؛ تهدید سرمایه‌گذاران ریپل از سوی SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران ریپل هشدار داد که در صورت ادامهٔ تلاش‌هایشان برای حضور در دادگاه ریپل، از آنها شکایت خواهد کرد.

ریپل دربرابر sec

۲۰ می ۲۰۲۱؛ پیروزی جزئی SEC‌ علیه ریپل

سارا نتبرن، قاضی دادگاه ریپل، درخواست این شرکت برای جلوگیری از همکاری شرکای خارجی ریپل با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را رد کرد. به این ترتیب SEC می‌تواند اسناد موردنیاز خود در رابطه با دادگاه ریپل را از شرکای ریپل در خارج از آمریکا دریافت کند.

۱۵ ژوئن ۲۰۲۱؛ پیروزی دیگری برای ریپل

قاضی سارا نتبرن در حکم جدیدی درخواست SEC برای دسترسی به برخی از اسناد دربارهٔ دادگاه ریپل را رد کرد.

۲۱ ژوئن ۲۰۲۱؛ عضو SEC: ممکن است ریپل اوراق بهادار نباشد

هستر پیرس، عضو کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که طرفدار ارزهای دیجیتال است، گفت ممکن است که این ارز واقعا اوراق بهادار نباشد و دادگاه ریپل به نفع این شرکت پیش برود.

۱۶ جولای ۲۰۲۱؛ استیضاح هینمن به نفع ریپل

سارا نتبرن، قاضی دادگاه ریپل، ویلیمان هینمن مدیر سابق امور مالی SEC را استیضاح کرده است و از او خواسته توضیح دهد که اظهاراتش در مورد اوراق بهادر نبودن اتریوم در سه سال گذشته به‌صورت رسمی و از طرف SEC منتشر شده یا نظر شخصی است.

۳ سپتامبر ۲۰۲۱؛ دادگاه اجازه دسترسی SEC به پیام‌های کارمندان ریپل را صادر کرد

بعد از درخواست کمیسیون بورس برای دسترسی به پیام‌های سازمانی کارمندان ریپل در پلتفرم پیامرسانی اسلک، دادگاه ریپل با این درخواست موافقت کرده و به ریپل گفته است که باید حدود یک میلیون پیام را در اختیار SEC قرار دهد.

۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱؛ رد درخواست ریپل برای بررسی موجودی کاربران SEC

درخواست ریپل برای بررسی پرونده مالی کارکنان کمیسیون بورس آمریکا توسط دادگاه ریپل رد شد. ریپل درخواست داده بود که دارایی تک‌تک کارکنان SEC بررسی شود تا مشخص شود که هر کدام از آنها چقدر XRP در مالکیت خود دارند

۲۲ مارس ۲۰۲۲؛ رد درخواست SEC را برای تمدید زمان رسیدگی توسط ریپل و تایید آن توسط دادگاه

مدیران ریپل با ارسال نامه‌ای با سارا نتبرن، قاضی دادگاه ریپل، با درخواست کمیسیون بورس برای تمدید زمان پرونده مخالفت کردند. اما سارا نتبرن با رد نظر این شرکت، با درخواست کمیسیون بورس موافقت کرد.

۲۴ آوریل ۲۰۲۲؛ موافقت ریپل و SEC با تمدید زمان دادگاه ریپل

مدیران ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا موافقت کردند که جلسات استماع دادگاه ریپل تا پایان سال ۲۰۲۲ به تعویق بیفتد.

۱۳ جولای ۲۰۲۲؛ یک پیروزی دیگر برای ریپل

ادعای کمیسیون بورس آمریکا که در دادگاه ریپل درخواست کرده بود به‌خاطر محرمانگی اطلاعات از سخنان هینمن صرف‌نظر شود، با مخالفت قاضی دادگاه ریپل مواجه شد.

۲۳ جولای ۲۰۲۲؛ نماینده گنگره: SEC باید از لیست شدن ریپل در صرافی‌ها ممانعت کند

برد شرمن، نماینده کنگره آمریکا از کمیسیون بورس خواست که صرافی‌هایی را که از معاملات ریپل پشتیبانی می‌کنند مورد پیگرد قرار دهد.

۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲؛ ویدیوی سخنان هینمن باید به ریپل تحویل داده شود

در یک قدم مثبت دیگر برای ریپل، قاضی دادگاه ریپل SEC را ملزم کرد که اسناد سخنان هینمن، مدیر وقت امور مالی SEC در سال ۲۰۱۸ را تحویل دهد.

۲۲ دسامبر ۲۰۲۲؛ تلاش SEC برای عدم انتشار عمومی سخنان هینمن

کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواستی به دادگاه ریپل ارائه داد تا از انتشار عمومی سخنان هینمن در سال ۲۰۱۸ ممانعت به عمل آید. 

۱۹ ژانویه ۲۰۲۳؛ رفتار SEC شرم‌آور است

مدیرعامل ریپل با بیان اینکه رفتار مدیران SEC در طول مناقشه حقوقی بسیار شرم‌آور است، ادعا کرد که ممکن است این پرونده به زودی به نفع ریپل مختومه اعلام شود.

۶ آوریل ۲۰۲۳؛ دادگاه ریپل و SEC ممکن است تا سال ۲۰۲۶ ادامه داشته باشد

جرمی هوگان، از وکلای فعال در حوزهٔ ارزهای دیجیتال ادعا کرد که دادگاه ریپل و جدال این شرکت با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌تواند تا ۳ سال آینده ادامه‌دار باشد.

۸ می ۲۰۲۳؛ هزینهٔ ۲۰۰ میلیون دلاری ریپل برای دفاع در برابر اتهامات

برد گارلینگهاوس، مدیرعامل ریپل، در یک اجلاس در دبی اعلام کرد که ممکت است ادامهٔ دادگاه ریپل و دفاع در برابر اتهامات کمیسیون بورس و ارواق بهادار، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای این شرکت هزینه داشته باشد.

۱۰ ژوئن ۲۰۲۳؛ انتشار سخنان هینمن؛ همه چیز به نفع ریپل تغییر می‌کند

با انتشار سخنان هینمن که در سال ۲۰۱۸ گفته بود بیت کوین و اتریوم می‌توانند اوراق بهادار باشند، ریپل پیروزی بزرگی در این دعوی حقوقی به دست آورد. SEC قبلا ادعا کرده بود که بیت کوین و اتریوم اوراق بهادار نیستند. اما انتشار اظهارات هینمن تناقضی آشکار در ادعاهای SEC را برملا کرد و می‌تواند نتیجه دادگاه ریپل و SEC را به کلی تغییر دهد.

۱۳ جولای ۲۰۲۳؛ حکم مهم دادگاه؛ ریپل برنده دادگاه

در یک رای بسیار مهم به نفع ریپل، فروش توکن‌های XRP در صرافی‌های مختلف، نقض قوانین مربوط به اوراق بهادار در آمریکا نیست. طبق این حکم، حتی خود شرکت ریپل هم می‌تواند مستقیما به فروش این توکن‌ها اقدام کند. این مهم‌ترین حکم در طول این پرونده و به‌معنای پیروزی ریپل است.

۱۴ جولای ۲۰۲۳؛ بازگشت ریپل به صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال

به صدور حکم جدید در دادگاه ریپل، صرافی‌های جمینی، کوین بیس، بیت استمپ و کریپتو دات کام اعلام کردند که بعد از چند سال ریپل را به لیست کوین‌های خود اضافه خواهند کرد.

۱۴ جولای ۲۰۲۳؛ افزایش قیمت ریپل در نتیجهٔ پیروزی در دادگاه

در پی پیروزی ریپل در دادگاه، قیمت آن به ۰.۹۴ دلار رسید. این قیمت از ابتدای سال ۲۰۲۲ بی‌سابقه بوده است.

۱۷ جولای ۲۰۲۳؛ قاضی دادگاه ریپل: اختلافاتتان را حل کنید و به توافق برسید

سارا نتبرن، قاضی دادگاه ریپل به طرفین این دعوی حقوقی توصیه کرد که برای حل باقیماندهٔ اختلافات خود، جلسه‌ای را برگزار کنند.

۱۷ جولای ۲۰۲۳؛ افزایش حجم معاملات ریپل

با بهبود وضعیت ریپل در پرونده، حجم معاملات XRP به‌طرز چشمگیری افزایش یافته و حتی از حجم معاملات بیت کوین هم بیشتر شد. در طول سال ۲۰۲۳ نیز، ریپل بعد از بیت کوین به پرمعامله‌ترین ارز دیجیتال در کل دنیا تبدیل شد.

۱۷ آگوست ۲۰۲۳: درخواست تجدیدنظر SEC و مخالفت ریپل با این درخواست

بعد از شکست SEC در رای اولیه دادگاه ریپل، این کمیسیون درخواست خود برای تجدیدنظر را ثبت کرد. اما شرکت ریپل مخالفت خود را با این درخواست اعلام کرد و دلیل آن را ناتوانی SEC‌ از ارائه دلایل محکم برای ادعاهای خود اعلام کرد.

۱۸ آگوست ۲۰۲۳؛ پذیرش درخواست تجدیدنظر SEC

قاضی آنالیزا تورس با درخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای تجدیدنظر در رای دادگاه ریپل موافقت کرد. طبق قوانین آمریکا، اگر بررسی سایر جوانب پرونده ادامه‌دار باشد، امکان تجدیدنظر در رای اولیه دادگاه وجود دارد.

۳ نوامبر ۲۰۲۳؛ رد درخواست تجدید نظر به نفع ریپل

قاضی پرونده درخواست SEC برای تجدید نظر رای اولیه را رد کرد و شرایط همچنان به نفع ریپل باقی ماند. با انتشار این خبر ریپل موفق شد تا 3.8% در 24 ساعت رشد کند. علاوه بر این روند بررسی این پرونده نیز تا 23 آوریل 2024 یعنی 4 اردیبهشت 1403 به تعویق افتاد.

آینده دادگاه ریپل

آیا پروندهٔ دادگاه ریپل به پایان رسیده است؟

با اینکه ریپل به پیروزی بزرگی در دادگاه دست یافته است، اما آراء دادگاه تماما به نفع این شرکت نبوده است. برای مثال، در یک مورد قاضی تورس به این نتیجه رسیده است که فروش ۷۲۹ میلیون دلار XRP‌ توسط ریپل به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مشتریان سازمانی، نوعی از فروش اوراق بهادار بوده است و ریپل در این مورد محکوم شده است. 

روند قانونی پرونده در ماه‌های آتی ادامه خواهد یافت. کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواست تجدیدنظر خود را ثبت کرد است و ممکن است شاهد ثبت همین درخواست از سوی ریپل هم باشیم. اتفاق دیگری که ممکن است رخ دهد، توافق ریپل و SEC برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مشکلات باقی‌مانده باشد. 

به‌طور کلی، این دعوی حقوقی طولانی‌مدت می‌تواند پیامد‌های گسترده‌ای در نحوهٔ قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال داشته باشد و ممکن است به‌عنوان الگویی برای نحوهٔ رسیدگی به روندهای قانونی و نظارتی مشابه در رابطه با ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 1 =