آموزش مفاهیم پایه

Hold یا هولد کردن چیست؟ همه چیز در مورد استراتژی سرمایه‌گذاری هودل (HODL)

در سال‌های اخیر Hold کردن رمز ارزها که به‌صورت HODL هم شناخته می‌شود، به یک استراتژی سرمایه‌گذاری پرطرفدار در میان علاقه‌مندان به بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. هولد کردن شامل خرید ارزهای دیجیتال برای نگهداری به‌مدت طولانی، بدون توجه به نوسانات قیمتی کوتاه مدت، با انتظار کسب سود در آینده است. برای درک اهمیت استراتژی سرمایه‌گذاری Hold کردن، دانستن این نکته کافی‌ست که قیمت بیت کوین در سال 2011 کمتر از 1 دلار بوده و در حال حاضر در محدوده‌ی 26000 دلار معامله می‌شود. درحالی که هولد کردن می‌تواند مزایایی از جمله سود بلند‌مدت برای سرمایه‌گذار داشته باشد، باید در نظر داشت که خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال ممکن است یک سرمایه‌گذاری پر ریسک باشد. در این مطلب نوبیتکس مگ استراتژی HODL ارزهای دیجیتال، مزایا، معایب و تفاوت آن با استیکینگ و ترید را معرفی می‌کنیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که این استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب چه کسانی است و یک هولدر(Holder) حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد. با ما همراه باشید.

هولد (Hold) یا هودل (HODL) کردن ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت HODL و  Hold کردن چیست؟

HODL که  مخفف عبارت Hold On for Dear Life در نظر گرفته می‌شود، یک مفهوم شناخته‌شده در بازار ارزهای دیجیتال است. اصطلاح HODL که از غلط املایی Hold نشئت‌گرفته، به استراتژی عدم فروش دارایی‌های دیجیتال حتی در زمان نوسانات شدید بازار یا افت قیمت اشاره دارد.

اصطلاح HODL نخستین بار به عنوان یک غلط املایی ساده در پست انجمن بیت کوین در سال 2013 دیده شد.. از آن زمان، “HODL” به شعاری برای علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال که به پتانسیل بلندمدت ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند تبدیل شده است.

فلسفه HODLing این است که رمز ارزها هنوز در مراحل اولیه پیشرفت خود هستند و با پذیرش افراد بیشتر و بهبود فناوری، ارزش آن‌ها در آینده به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. بنابراین، HODLers به​ جای فروش در هنگام افت موقت قیمت یا سقوط بازار، به نگهداری سرمایه برای به‌دست آوردن سودهای بلندمدت اعتقاد دارند.

هولدر (Holder) یا هودلر (HODLer) کیست؟

Holderها یا HODLerها سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هستند که دارایی‌های خود را برای مدت طولانی، حتی در زمان نوسانات بازار، حفظ می‌کنند.  هولدرها اعتقاد دارند که ارزش بلندمدت ارزهای دیجیتال آن‌ها افزایش می‌یابد، حتی اگر قیمت‌ها در کوتاه‌مدت نوسان داشته باشند. هودلرها با نگهداری از دارایی‌های خود، از فروش با ضرر در طول رکود بازار اجتناب می‌کنند و همچنین ممکن است از سودهای بالقوه در دوره‌های افزایش قیمت سود ببرند. استراتژی هولد کردن یک استراتژی سرمایه گذاری رایج در بازارهای مالی است و منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست. با این حال، اصطلاح hodler عمدتاً با جامعه رمز ارزها مرتبط است.

تاریخچه هودل (HODL) کردن ارز دیجیتال

تاریخچه هودل(HODL) ارزهای دیجیتال

تاریخچه‌ی هودل کردن ارزهای دیجیتال را می‌توان به سال‌های اولیه بیت کوین که تعدادی از افراد شروع به سرمایه‌گذاری روی این فناوری جدید کردند، نسبت داد. قیمت ارز دیجیتال بیت کوین تا سال 2011 کمتر از 1 دلار بوده که برخی از سرمایه‌گذاران با خرید بیت کوین در آن زمان و نگهداری بلندمدت آن، به سود قابل‌توجهی دست یافتند. در حال حاضر بیت کوین در محدوده قیمتی 26000 دلار معامله می‌شود که نتیجه‌ی رشد قیمتی بسیار زیاد در یک بازه‌ی بیشتر از 10 سال است و موجب محبوبیت هرچه بیشتر استراتژی سرمایه‌گذاری هولد کردن شده‌است.

انتخاب استراتژی هولد کردن معاملات ارزهای دیجیتال

با در نظر داشتن رویکردهای مختلف نسبت به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، در اینجا چند استراتژی سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود:

 • نگهداری بلندمدت(Long-Term Holding): این استراتژی شامل خرید یک ارز دیجیتال  نگهداری آن به‌مدت طولانی است. استراتژی نگهداری بلندمدت برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که می‌توانند نوسانات کوتاه‌مدت را به امید سود در آینده تحمل کنند.
 •  میانگین‌گیری هزینه‌های دلار(Dollar-Cost Averaging): این استراتژی شامل خرید ثابت از یک ارز دیجیتال در فواصل منظم، بدون توجه به قیمت بازار است. این رویکرد می‌تواند به کاهش ریسک نوسانات بازار با میانگین قیمت خرید شما در طول زمان کمک کند. این استراتژی به عنوان متوسط هزینه دلاری DCA شناخته می‌شود.
 • معاملات نوسانی(Swing Trading): معاملات نوسانی شامل خرید و فروش ارزهای دیجیتال بر اساس نوسانات کوتاه مدت قیمت است. استراتژی معاملات نوسانی مستلزم درک دقیق روند بازار و تسلط بر تحلیل تکنیکال و همچنین تحمل ریسک بالا است.

در نهایت باید در نظر داشت که چیزی به‌نام بهترین استراتژی وجود ندارد و انتخاب استراتژی هولد کردن به اهداف سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک افراد بستگی دارد.

هولد کردن برای چه افرادی مناسب است؟

هولد کردن ارزهای دیجیتال برای چه افرادی مناسب است؟

استراتژی سرمایه‌گذاری هولد کردن ارزهای دیجیتال برای افراد با ویژگی‌های زیر مناسب است:

 • کسانی که به پتانسیل بلندمدت ارزهای دیجیتال اعتماد دارند.
 • افرادی که به حفظ سرمایه‌ی خود به‌صورت رمز ارز برای سال‌های طولانی تمایل دارند.
 • کسانی که ریسک‌پذیر بوده و به نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال اهمیت نمی‌دهند.

قابل ذکر است که استراتژی هولد کردن برای افراد ریسک‌گریز و کسانی که سود کوتاه‌مدت را دنبال می‌کنند مناسب نیست.

مزایای هولد کردن ارز دیجیتال

مزایای هودل کردن ارزهای دیجیتال

یکی از مزیت‌های اصلی هودل یا هولد کردن ارزهای دیجیتال پتانسیل سود بلندمدت است. علاوه بر این نگهداری ارزهای دیجیتال مزایای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • ریسک پایین: هولد کردن رمز ارز به معنی کاهش ریسک معامله کردن است. با هولد کردن از خرید و فروش مکرر و نوسانات کوتاه‌مدت جلوگیری می‌شود و می‌توانید برای مدت طولانی سرمایه خود را نگه دارید.
 •  رشد قیمتی بلند مدت: ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم معمولا به‌صورت سالانه رشد می‌کنند و با توجه به توسعه روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، هولد کردن می‌تواند در بلندمدت سود بالایی را به شما برساند.
 • کاهش هزینه‌های تراکنش: با خرید و هولد کردن ارزهای دیجیتال، از پرداخت هزینه تراکنش‌های خرید و فروش خودداری می‌کنید. هرچند هزینه تراکنش‌های در ارزهای دیجیتال بالا نیست اما در درازمدت می‌تواند موجب صرفه جویی زیادی به نفع شما باشد.

معایب هولد کردن ارز دیجیتال

هولد کردن نیز همانند هر استراتژی سرمایه‌گذاری دیگری در کنار مزایایی که ذکر شد، معایبی نیز دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • نوسانات بازار: ارزهای دیجیتال به‌واسطه نوسانات بالای قیمتی خود شناخته می‌شوند که این می‌تواند هولد کردن آن‌ها را به یک سرمایه‌گذاری پرریسک تبدیل کند. ممکن است در صورت کاهش ناگهانی قیمت یک ارز دیجیتال، مقدار قابل‌توجهی از سرمایه خود را از دست بدهید.
 • ریسک امنیتی: در صورت بروز مشکلاتی از جمله هک کیف پول دیجیتال یا اختلال احتمالی در شبکه بلاک چین، ممکن است سرمایه شما به خطر بیافتد.
 • از دست دادن سودهای کوتاه‌مدت: با هولد کردن یک رمز ارز در صورتی که قیمت آن طی یک بازه زمانی طولانی در یک محدوده ثابت در حال نوسان بوده باشد، ممکن است در انتها به سود بالایی نرسیده باشید در حالی که می‌توانستید با خرید و فروش در نوسانات قیمتی به سود بالایی دست پیدا کنید.
 • عدم وجود قوانین نظارتی: در حال حاضر ابهامات زیادی در مورد نحوه رفتار دولت‌ها با ارزهای دیجیتال در آینده وجود دارد. این موضوع می‌تواند منجر به تغییراتی در وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال شود و بر ارزش آن‌ها تأثیر بگذارد.

تفاوت هولد و استیک کردن

تفاوت‌های بین هولد کردن و استیکینگ ارزهای دیجیتال

HODL و Staking دو استراتژی متفاوت برای کسب سود از سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. در حالی که Hold کردن ارز دیجیتال شامل خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال برای مدت طولانی است، استیکینگ فرآیندی است که در آن دارندگان ارزهای دیجیتال، توکن‌های خود را به عنوان وثیقه قفل می‌کنند تا در مکانیسم اجماع شبکه شرکت کرده و برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها پاداش دریافت کنند. استیکینگ توسط بسیاری از شبکه‌های بلاک چین از جمله اتریوم و کاردانو استفاده می‌شود.

تفاوت اصلی بین استیکینگ و هودل کردن در این است که استیک کردن یک سرمایه‌گذاری فعال محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاران باید فعالانه در شبکه شرکت کنند در حالی که HODLing یک استراتژی سرمایه‌گذاری غیرفعال است و سرمایه‌گذاران با نگهداری رمز ارزهای خود منتظر افزایش قیمت هستند. در حالی که HODLing ریسک کمتری دارد، استیکینگ می‌تواند به‌واسطه‌ی توکن‌های اضافی به‌عنوان پاداش مشارکت در شبکه سود بیشتری را برای سرمایه‌گذار ایجاد کند.

تفاوت هولد ارز دیجیتال با ترید

تفاوت بین هولد کردن و تریدینگ ارزهای دیجیتال

تفاوت اصلی بین معامله (Trade) و هولد کردن ارزهای دیجیتال، مدت زمانی است که یک فرد رمز ارز را در اختیار دارد. در حالی که هولد کردن شامل خرید و نگهداری یک ارز دیجیتال برای مدت طولانی‌ است، ترید شامل خرید و فروش فعال ارزهای دیجیتال با هدف کسب سود از نوسانات قیمت آن‌ها است. معامله‌گران از تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی مانند تحلیل تکنیکال و احساسات بازار برای پیش‌بینی حرکت قیمت ارزهای دیجیتال و انجام معاملات سودآور استفاده می‌کنند.

به طور کلی، انتخاب بین ترید یا هولد کردن ارز دیجیتال به اهداف سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک و سطح تجربه‌ی افراد در ترید بستگی دارد. طبیعتا ترید کردن پیچیده‌تر است و به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد، در حالی که هولد کردن می‌تواند راه ساده‌تری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در ارزهای دیجیتال باشد.

آیا هولد کردن ارز دیجیتال سودآور است؟

آیا هولد کردن یک استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب است؟

هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید این نکته را در نظر گرفت که تعیین ارزش رمز ارزها  بر اساس عوامل مختلفی از جمله تقاضای بازار، تغییرات نظارتی و پیشرفت‌های فناوری صورت می‌گیرد. بعضی از علاقه‌مندان به این حوزه اعتقاد دارند که خرید و هولد کردن ارزهای دیجیتال پر پتانسیل با توجه به سابقه‌ی تاریخی افزایش قیمت رمز ارزها در طول زمان، یک استراتژی سرمایه‌گذاری با بازده بالا خواهد بود. با این‌حال مهم است که بدانیم هولد کردن رمز ارز می‌تواند یک استراتژی سرمایه‌گذاری پر ریسک باشد چون قیمت ارزهای دیجیتال نوسان بسیار زیادی دارد. ارزش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و ریپل گاهی اوقات می‌تواند بین 10 تا 20 درصد در طول یک روز نوسان کند و این به معنی احتمال از دست رفتن مقدار قابل توجهی از سرمایه‌گذاری شماست. به یاد داشته باشید، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یک استراتژی پرخطر اما همراه با پاداش است.

چگونه به یک Hodler موفق تبدیل شویم؟

استراتژی سرمایه‌گذاری HODL کردن ریسک‌های بالقوه خاص خود را دارد اما برای این‌که بتوانید به یک هودلر(HODLer) موفق و حرفه‌ای تبدیل شوید، رعایت چند نکته زیر کمک کننده خواهد بود:

 • تحقیقات کامل در مورد ارزهای دیجیتال: 

قبل از سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها لازم است که در مورد آن‌ اطلاعات کافی داشته باشید که چگونه کار می‌کنند، فناوری پشتیبانی‌کننده از آن چیست، چه خطراتی ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند.

 • تنوع پورتفو:

 با خرید و هولد کردن چند ارز دیجیتال مختلف به جای یک رمز ارز، ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل برسانید.

 • دنبال کردن روندهای بازار: 

زیر نظر گرفتن عملکرد رمز ارز خریداری شده و روند کلی بازار به شما کمک می‌کند تصمیمات بهتری برای سرمایه‌گذاری خود بگیرید.

 • صبور بودن:

خودداری از تصمیمات احساسی بر مبنای روندهای کوتاه‌مدت و نوسانات قیمتی بازار بسیار مهم است. صبور بودن کلید موفقیت یک هولدر در افق یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

 • منظم بودن:

 باید بتوانید به استراتژی سرمایه‌گذاری خود پایبند بمانید و از دنبال کردن سودهای کوتاه‌مدت صرف‌نظر کنید.

 • توجه به امنیت سرمایه‌گذاری:

 با استفاده از یک صرافی معتبر همچون نوبیتکس برای انام تراکنش‌ها و همچنین کیف پول امن برای نگهداری از ارزهای دیجیتال خود، از سرمایه‌گذاری خود محافظت کنید.

بهترین رمز ارزها برای هولد کردن

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای هولد کردن 

با توجه به تعداد بالای ارزهای دیجیتال موجود در بازار و معرفی هر روزه‌ی توکن‌های جدید، تعیین و معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای هولد کردن یک موضوع چالش‌برانگیز است. در حال حاضر بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و ترون از جمله پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال برای هولد کردن هستند اما قطعا گزینه‌های بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد. باید توجه کرد که هولد کردن ارز دیجیتال یک استراتژی بلندمدت است و بازده این سرمایه‌گذاری بستگی به عملکرد ارز دیجیتال مورد نظر طی چند سال آینده دارد، پس قبل از سرمایه‌گذاری باید در مورد آن به صورت کامل تحقیق کرده و ریسک‌های آن را ارزیابی کنید.

سخن پایانی؛ آیا هولد کردن برای شما مناسب است؟ 

Hold کردن یا HODL کردن ارزهای دیجیتال یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت است که طی سال‌های اخیر به محبوبیت بالایی رسیده است. هولد کردن شامل خرید ارزهای دیجیتال و نگهداری آن‌ها برای چند سال بدون توجه به نوسانات قیمتی است که می‌تواند در بلندمدت سودآور باشد. Holding یک استراتژی کم‌ریسک‌تر با افق زمانی بلندتر نسبت به Trade و Staking محسوب می‌شود و احتمالا سود کمتری را برای سرمایه‌گذار در پی خواهد داشت. برای تبدیل شدن به یک هولدر موفق نیاز به یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت در کنار صبر و خودداری از تصمیمات احساسی دارید. قبل از انتخاب و خرید ارز دیجیتال به‌منظور هولد کردن، تحقیقات کامل و ارزیابی ریسک‌های احتمالی ضروری است. برای خرید ارز دیجیتال مد نظر خود می‌توانید به صرافی آنلاین نوبیتکس مراجعه کنید.

امیررضا بیکی

من یک تولیدکننده محتوا با تخصص در حوزه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال هستم. با تجربه نوشتن حرفه‌ای در این زمینه‌ها، من توانمندی دارم تا مطالبی جذاب و آموزنده ارائه دهم که به افراد کمک کند تصمیم‌های بهتری در این بازارها بگیرند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام کارسناس محترم
  من کاربر چدید و البته مبتدی صرافی نوبیتکس هستم که قصصد هودل کردن سرمایه ام را دارم و اکنون با 6 رمز ارز شروع کردم واز البته روش سفارش سریع خرید کردم ..
  میخواستم راهنمایی کنید که در نوبیتکس برای هودل کردن از چه مسیری باید شروع کرد منظورم نوع خرید و دیگر نکات فنی من تیکت هم زدم ولی متاسفانه راهنمایی درست نشدم !!!!
  سپاس

  1. سلام وقتتون بخیر. بهتون خوش آمد می‌گیم.

   این مقاله میتونه براتون کمک کننده باشه https://nobitex.ir/mag/what-is-hodling/

   استفاده از سفارش سریع برای هودل کردن هیچ موردی نداره، علاوه بر این شما می‌تونین از سفارش معین هم استفاده کنید ولی ممکنه سفارشتون بلافاصله کامل نشه. توی سفارش سریع شاید قیمت یک تغییرات جزئی داشته باشه ولی می‌تونین مطمئن باشین که خریدتون بلافاصله انجام می‌شه.

   در هودل کردن مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشین امنیت نگهداری ارز دیجیتاله. برای همین شاید کیف پول سخت افزاری گزینه مناسبی باشه. نکته دوم صبر و خونسردیه. از نوسان‌ها نترسین، چون برنامه شما بلندمدته. یه نکته مهم دیگه که باید در نظر داشته باشین اینه که برای سرمایه‌گذاری بلند مدت ارزهای با ریسک پذیری بالا رو انتخاب نکنین بهتره. ارزهای مطمئن‌تری مثل بیت کوین گزینه مناسب‌ترین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =