آموزش مفاهیم پایه

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است و چگونه آن را کاهش دهیم؟

آماده‌اید تا به یکی از جذاب‌ترین و پرچالش‌ترین دنیاهای مالی قدم بگذارید؟ حدس شما درست است، بیت‌کوین همان دنیای پر رمز و رازی است که جهان را متحول کرده است. در میان تمام هیجان‌های معامله و سرمایه‌گذاری در بیت کوین، یک مفهوم کلیدی وجود دارد که نقشی حیاتی در موفقیت شما خواهد داشت و آن چیزی نیست جزء کارمزد بیت کوین.

این کارمزدها نه تنها برای حفظ امنیت و انگیزه ماینرهای شبکه ضروری هستند، بلکه می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر سودآوری معاملات و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شما داشته باشند. آیا می‌خواهید از راهکارهای کاهش کارمزدها و بهینه‌سازی هزینه‌های انتقال بیت‌کوین آگاه شوید؟ با ما همراه باشید، چرا که با درک عمیق این مفاهیم، شما قادر خواهید بود از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین چیست؟

هنگامی که یک کاربر می‌خواهد بیت کوین را از یک آدرس به آدرس دیگری منتقل کند، یک تراکنش در شبکه بیت کوین ایجاد می‌شود. این تراکنش‌ها باید توسط ماینرها در بلاک چین تأیید و ثبت شوند. ماینرها رایانه‌های قدرتمندی هستند که محاسبات پیچیده ریاضی را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید انجام می‌دهند. برای انگیزه‌دادن به ماینرها برای انجام این کار، آنها کارمزدهایی را که فرستنده تراکنش پرداخت می‌کند، دریافت می‌کنند. این کارمزدها داوطلبانه توسط فرستنده تعیین می‌شوند و معمولاً هرچه بیشتر باشد، تراکنش سریع‌تر توسط ماینرها تأیید خواهد شد. اما زمانی که شبکه شلوغ است و تعداد زیادی تراکنش برای پردازش وجود دارد، ماینرها تراکنش‌هایی را که کارمزد بالاتری دارند در اولویت قرار می‌دهند. تراکنش‌هایی با کارمزد پایین‌تر ممکن است ساعت‌ها یا روزها در صف مموری پول (Memory Pool) یا همان استخر حافظه برای تأیید منتظر بمانند.

عوامل تأثیرگذار بر کارمزد بیت کوین

چندین عامل می‌تواند بر کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین تأثیر بگذارد که هر کدام را مختصراً بررسی می‌کنیم.

حجم داده‌های موجود در تراکنش

برای تراکنش‌های پیچیده‌تر با داده‌های بیشتر کارمزد بالاتری می‌پردازند.

وضعیت ازدحام شبکه

در زمان اوج ترافیک در نظر گرفتن کارمزدهای بالاتر برای تأیید سریع‌تر لازم است.

اولویت و فوریت کاربر

کاربرانی که می‌خواهند تراکنش‌شان سریع‌تر تأیید شود، باید کارمزد بیشتری بپردازند.

مقدار بیت کوین ارسال شده

بعضی کیف پول‌ها خدمات کارمزد را براساس مقدار موجودی بیت کوین محاسبه می‌کنند.

کارمزد بیت کوین

لازم است بدانید که کارمزدها ثابت نیستند و با گذشت زمان بر اساس شرایط شبکه تغییر می‌کنند. کیف پول‌های بیت کوین معمولاً تخمینی از کارمزد احتمالی را بر اساس دیتای شبکه ارائه می‌دهند. کاربران باید تصمیم بگیرند که آیا مایلند برای تأیید سریع‌تر، کارمزد بیشتری بپردازند یا در ازای انتظاری طولانی‌تر، هزینه کمتری هم بپردازند. با این حساب کارمزدها برای جلوگیری از اشغال غیرضروری شبکه با تراکنش‌های بدون ارزش ضروری هستند و انگیزه جمع کردن وجوه و انجام تراکنش‌های معتبر را فراهم می‌کنند.

کارمزدها در شبکه بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

هنگام انجام یک تراکنش بیت کوین، شما باید کارمزدی را به ماینرها پرداخت کنید تا آنها تراکنش شما را در بلاک چین ثبت کنند. این کارمزدها به ماینرها انگیزه می‌دهد تا به شبکه بیت کوین خدمات ارائه دهند. تعیین میزان کارمزد مناسب برای تراکنش شما کمی پیچیده است، سعی می‌کنیم تا با مثالی واضح آن را توضیح دهیم.

هر تراکنش دارای یک «اندازه» یا سایز است، مانند اندازه یک فایل در رایانه. هرچه اندازه تراکنش بزرگتر باشد، کارمزد بیشتری نیاز دارد. ماینرها ترجیح می‌دهند تراکنش‌هایی را که نسبت کارمزد به اندازه بزرگ‌تری دارند در اولویت قرار دهند. (به عبارت دیگر، کارمزد بیشتری برای همان اندازه می‌پردازند.) برای درک بهتر، تصور کنید که می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید. هزینه اجاره معمولاً بر اساس متراژ آپارتمان محاسبه می‌شود. بنابراین هر چه متراژ خانه بیشتر باشد، اجاره آن نیز بیشتر خواهد بود. در بیت کوین هم همین اتفاق می‌افتد، هرچه تراکنش بزرگتر باشد، کارمزد بیشتری لازم دارد.

از سوی دیگر میزان کارمزد لازم بستگی به میزان ازدحام شبکه بیت کوین در آن لحظه دارد. وقتی شبکه شلوغ است، برای اینکه تراکنش شما سریع‌تر پردازش شود، باید کارمزد بیشتری بپردازید. کیف پول‌های بیت کوین معمولاً میزان کارمزد احتمالی را بر اساس وضعیت شبکه برآورد می‌کنند. در نهایت، شما می‌‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید کارمزد بیشتری برای پردازش سریع‌تر تراکنش پرداخت کنید یا کارمزد کمتری برای پردازش آهسته‌تر. این انتخاب به نیازهای شما بستگی دارد. 

نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌ بیت کوین

کارمزد تراکنش‌های بیت‌ کوین بر اساس چند فاکتور محاسبه می‌شود:

حجم داده‌ای تراکنش

هر تراکنش بیت‌ کوین دارای حجم داده‌ای است که به تعداد ورودی و خروجی‌های آن بستگی دارد. هرچه حجم داده بیشتر باشد، کارمزد بیشتری پرداخت می‌شود. 

نرخ کارمزد (سطح اولویت)

نرخ کارمزد برحسب سات (Satoshi) بر کیلوبایت محاسبه می‌شود. نرخ بالاتر یعنی اولویت بیشتر برای تراکنش در شبکه. در دوره‌های شلوغ باید نرخ کارمزد بالاتری پرداخت شود. 

نوع تراکنش

تراکنش‌های پیچیده‌تر مانند ادغام چند ورودی یا راه‌اندازی قرارداد هوشمند، کارمزد بالاتری نیاز دارند. 


در نهایت کارمزد بیت کوین  توسط رابطه زیر محاسبه می‌شود: 

کارمزد = حجم داده (بایت) * نرخ کارمزد (سات/کیلوبایت) / 100,000,000 

همانطور که می‌دانید بیشتر کیف پول‌های بیت‌کوین این محاسبه را به طور خودکار انجام می‌دهند و کاربر تنها نرخ کارمزد دلخواه برای تراکنش را تعیین می‌کند.

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟

کارمزد انتقال بیت کوین

انتقال بیت‌ کوین می‌تواند از دو مسیر اصلی انجام شود: یک از کیف‌پول شخصی افراد و دومین مورد از طریق حساب‌ صرافی‌ رمزارز. میزان کارمزد انتقال در این دو مدل متفاوت است. در ادامه به هر دو مورد می‌پردازیم. 

کارمزد انتقال بیت کوین از کیف پول شخصی

کیف پول‌های بیت کوین سعی می‌کنند کارمزد منصفانه و معقولی را برای تراکنش‌های شما پیشنهاد دهند. این کارمزد براساس میزان ازدحام و فعالیت در شبکه بیت کوین محاسبه می‌شود. برخی کیف پول‌ها ممکن است کارمزدهای بیش از حدِ معمول توصیه کنند که این مسئله می‌تواند منجر به افزایش کارمزدها برای همه شود. اکثر کیف پول‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا کارمزد را خودتان تنظیم کنید یا حداقل یک سطح اولویت (کم، متوسط یا زیاد) برای کارمزدتان انتخاب کنید.

برای انتخاب کارمزد مناسب، ابتدا باید اندازه یا حجم تراکنش خود را بدانید. اگر کیف پول شما حجم تراکنش را نشان می‌دهد، می‌توانید از جدول تخمین کارمزد یا Feerate استفاده کنید تا ببینید برای قرار گرفتن تراکنش در بلوک بعدی، چقدر باید کارمزد پرداخت کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید حجم تراکنش شما ۱۶٬۰۰۰ بایت است و در زمان انجام تراکنش، میانگین کارمزد لازم برای قرار گرفتن در بلوک بعدی ۱۰ ساتوشی به ازای هر بایت است. در این صورت، برای داشتن شانس خوب باید ۱۶۰٬۰۰۰ = ۱۶٬۰۰۰ * ۱۰ ساتوشی به عنوان کارمزد بپردازید. در نهایت، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید کارمزد بیشتری برای پردازش سریع‌تر یا کارمزد کمتری برای صرفه جویی در هزینه‌ها پرداخت کنید.

کارمزد انتقال بیت کوین از صرافی

کارمزد برداشت یا انتقال بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس، معمولاً بیشتر از انتقال از یک کیف پول شخصی است. دلیل این امر آن است که صرافی‌ها باید هزینه‌های عملیاتی و زیرساخت خود را برای نگهداری امن ارزهای دیجیتال پوشش دهند. به عنوان مثال، در صرافی بایننس، برای برداشت یا انتقال بیت کوین به آدرس دیگری، یک کارمزد ثابت توسط کاربران پرداخت می‌شود. این کارمزد برداشت ثابت است تا هزینه‌های تراکنش انتقال بیت کوین از حساب بایننس به خارج از شبکه این صرافی را پوشش دهد.

میزان این کارمزد ثابت برداشت توسط شبکه بلاک چین بیت کوین تعیین می‌شود و ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند. عواملی مانند میزان ترافیک یا ازدحام در شبکه بیت کوین می‌تواند بر این کارمزد ثابت تأثیرگذار باشد. بنابراین، کاربران بایننس باید در زمان برداشت بیت کوین، آخرین کارمزد ثابت برداشت لیست شده در صفحه برداشت این صرافی را بررسی و پرداخت کنند. این در حالی است که در کیف پول‌های شخصی بیت کوین، معمولاً کاربران می‌توانند کارمزد انتقال را به صورت متغیر بر اساس اندازه تراکنش و اولویت خود تنظیم کنند که این امر می‌تواند به کاهش هزینه‌ها منجر شود.

کارمزد انتقال بیت کوین از نوبیتکس

نوبیتکس برای برداشت یا انتقال بیت کوین از حساب کاربری، یک کارمزد ثابت دریافت می‌کند. میزان این کارمزد ثابت برای برداشت بیت کوین در حال حاضر ۰.۰۰۰۸ BTC است. علاوه بر این، نوبیتکس یک حداقل مبلغ قابل برداشت برای بیت کوین در نظر گرفته که ۰.۰۰۲ BTC است. به این معنی که کاربران نمی‌توانند مبالغ کمتر از ۰.۰۰۲ BTC را از حساب خود در نوبیتکس برداشت کنند.

بنابراین برای برداشت بیت کوین از نوبیتکس: 

  1. حداقل مبلغ برداشت ۰.۰۰۲ BTC 
  2. کارمزد ثابت برداشت ۰.۰۰۰۸ BTC
برداشت بیت کوین نوبیتکس
هزینه‌های برداشت بیت کوین در نوبیتکس از شبکه اصلی و لایتنینگ.

این کارمزد و حداقل برداشت، جداگانه از کارمزدهای معاملاتی است که نوبیتکس بر معاملات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در پلتفرم معاملاتی خود دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که مانند سایر صرافی‌ها، این کارمزدهای نوبیتکس و حداقل مبلغ، بدون اطلاع قبلی ممکن است تغییر کند.

نحوه کاهش کارمزد انتقال بیت کوین

شما می‌توانید برای کاهش کارمزد انتقال بیت‌ کوین از چند ترفند ساده استفاده کنید که شامل انجام تراکنش‌ خارج از زمان‌های شلوغی و استفاده از شبکه‌های جایگزین است. در ادامه این دو گزینه را به خوبی توضیح خواهیم داد.

نحوه انتقال بیت کوین

انجام تراکنش خارج از زمان‌های شلوغی

این روش یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه انتقال در شبکه بیت‌ کوین است. وقتی شبکه شلوغ می‌شود، مثلاً بعد از افزایش قیمت بیت‌ کوین، خیلی از کاربران می‌خواهند تراکنش انجام بدهند. برای اینکه تراکنش‌هایشان سریع‌تر انجام شود، هزینه‌های بالاتری پیشنهاد می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود هزینه‌های انتقال در شبکه خیلی بالا برود.

بنابراین بهتر است در این دوره‌های شلوغ از انجام تراکنش‌های غیرضروری خودداری نمایید و منتظر بمانید تا شبکه آرام‌تر شود و تراکنش‌های کمتری در آن صورت بگیرد. با این کار می‌توانید با پرداخت هزینه کمتری، انتقال بیت‌ کوین را انجام دهید. در واقع انجام تراکنش‌ها در زمان‌هایی که شبکه آرام و کم‌ تراکنش است، یکی از ترفندهای کلیدی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های انتقال در شبکه بیت‌کوین است.

استفاده از شبکه‌های جایگزین

استفاده از شبکه‌های جایگزین یک روش بسیار مناسب برای کاهش هزینه و افزایش سرعت انتقال بیت‌ کوین است. شبکه‌هایی مانند لایتنینگ (Lightning) و همچنین بلاک چین‌های دیگری مثل بایننس اسمارت چین. بایننس اسمارت چین و بلاکچین‌های مشابه، توکن‌هایی را ارائه می‌کنند که نماینده ارزش بیت‌کوین در آن شبکه‌ها هستند. در شبکه لایتنینگ نیز که یک راه‌حل لایه‌ ۲ برای شبکه بیت‌ کوین است، تراکنش‌ها خارج از زنجیره اصلی انجام می‌شوند. این باعث می‌شود هزینه‌های تراکنش تقریباً به صفر برسند و سرعت تراکنش‌ها نیز به طور چشمگیری افزایش یابد. گفتنی است صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس نیز از واریزهای مبتنی بر شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی می‌کند که هزینه کم و سرعت بالایی دارد.

در بایننس اسمارت چین نیز توکنی وجود دارد که ارزش آن‌ها با بیت‌ کوین تطبیق دارد. برای استفاده از این شبکه‌های جایگزین، لازم است کیف‌پول یا صرافی مبدأ و مقصد تراکنش، از این شبکه‌ها پشتیبانی کنند. علاوه بر این، باید داراییِ شما روی همین شبکه‌ها قرار داشته باشد تا بتوانید از آن برای انتقال استفاده کنید. نوبیتکس نیز از واریز توکن نماینده بیت کوین بر بستر بلاک چین بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند.

استفاده از این روش می‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد، زیرا هزینه‌های کارمزد انتقال در این شبکه‌ها بسیار پایین‌تر از شبکه اصلی بیت‌کوین است. همچنین سرعت تراکنش‌ها به مراتب بالاتر خواهد بود. البته باید توجه داشت که به دلیل متمرکز بودن برخی از این شبکه‌ها، ریسک امنیتی و عدم تمرکز بالاتری دارند.

انتقال بیت کوین چقدر زمان می‌برد؟

جالب است بدانید برای تایید کامل یک تراکنش بیت کوین، چندین تاییدیه در بلاک چین لازم است. دلیل این امر، جلوگیری از خطر معکوس شدن تراکنش‌های تایید نشده یا خرج شدن دوباره همان بیت کوین است. هر بار که یک بلوک جدید در شبکه بیت کوین ایجاد می‌شود، یک تاییدیه برای تراکنش‌های موجود در آن بلوک محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه میانگین زمان استخراج یک بلوک در شبکه بیت کوین ۱۰ دقیقه است، هر تاییدیه حدوداً هر ۱۰ دقیقه یکبار رخ می‌دهد. 

تعداد تاییدیه‌های لازم برای تراکنش‌ها در سرویس‌های مختلف، متفاوت است. برخی خدمات با یک تاییدیه تراکنش را تایید می‌کنند، اما صرافی‌هایی مانند بایننس برای سپرده‌گیری به ۱ تاییدیه و برای برداشت سپرده به ۲ تاییدیه نیاز دارند. صرافی‌هایی مثل کوین‌ بیس نیز برای بررسی نهایی تراکنش‌ها، منتظر ۳ تاییدیه می‌مانند. اگر مقدار زیادی بیت کوین به یک شرکت منتقل شود و آن شرکت برای اطمینان بیشتر به ۶ تاییدیه نیاز داشته باشد، با توجه به اینکه هر تاییدیه حدود هر ۱۰ دقیقه یکبار رخ می‌دهد، تایید کامل این تراکنش حدود ۱ ساعت طول خواهد کشید.

سقف انتقال بیت کوین چقدر است؟

سقف انتقال بیت کوین

لازم است بدانید که بیت‌ کوین هیچ سقف انتقالی ندارد. هر مقدار بیت‌ کوین را که داشته باشید می‌توانید در یک تراکنش منتقل کنید. با این حال، برای انتقال‌ با مقادیر بسیار بالا، باید کارمزد بیشتری پرداخت شود تا تراکنش در شبکه بیت‌ کوین تأیید شود.

تنها محدودیت انتقال بیت‌ کوین مربوط به حجم محدود هر بلوک در شبکه است. هر بلوک فقط می‌تواند حدود ۱ مگابایت داده را شامل شود. بنابراین اگر تراکنش‌های زیادی در حال انجام باشند، ممکن است تراکنش‌های بزرگ مجبور شوند برای قرار گرفتن در بلوک بعدی صبر کنند.

این محدودیت برای حفظ عملکرد و امنیت شبکه بیت‌ کوین در نظر گرفته شده است. اما در عمل، هیچ سقف خاصی برای میزان بیت‌ کوینی که می‌توانید در یک تراکنش منتقل کنید، وجود ندارد. تنها باید کارمزد کافی برای پردازش تراکنش بزرگ خود پرداخت کنید. بنابراین هر چقدر بیت‌ کوین داشته باشید، آزادانه می‌توانید آن را منتقل کنید.

سخن پایانی

همانطور که تا به اینجا متوجه شده‌اید کارمزد بیت کوین یکی از مفاهیم کلیدی و تعیین کننده در سرمایه گذاری و معامله آن است. این کارمزدها برای حفظ امنیت شبکه بیت کوین و انگیزه دادن به ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و استخراج بیت کوین جدید ضروری هستند. کارمزدها داوطلبانه توسط فرستنده تراکنش تعیین می‌شوند و هرچه بالاتر باشند، احتمال تأیید سریع‌تر تراکنش توسط ماینرها بیشتر می‌شود.

برای کاهش کارمزدهای شبکه بیت کوین و بهینه سازی هزینه‌های انتقال، می‌توان از روش‌هایی مانند انجام تراکنش در زمان‌هایی که شبکه آرام و کم تراکنش است، استفاده از شبکه‌های جایگزین مانند لایتنینگ که هزینه‌های کمتری دارند و همچنین استفاده از کیف پول‌هایی که امکان تنظیم دقیق کارمزد را به کاربر می‌دهند، استفاده کرد. درک عمیق کارمزدها و راهکارهای کاهش آن، به موفقیت بیشتر در استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و معامله بیت کوین کمک می‌کند.

سؤالات متداول

کارمزد انتقال بیت کوین چند تومان است؟

کارمزد انتقال بیت کوین می‌تواند از چند ده ساتوشی تا چندین هزار ساتوشی متغیر باشد. این بستگی به عواملی مانند اندازه تراکنش، میزان ازدحام شبکه و اولویت درخواستی برای تراکنش دارد. در شرایط عادی، کارمزدها معمولاً در محدوده چند صد تا چند هزار ساتوشی قرار می گیرند. بنابراین دامنه کارمزد انتقال بیت کوین بسیار گسترده است و از چند ده ساتوشی تا چندین هزار ساتوشی را شامل می‌شود.

چرا برای انتقال بیت کوین باید کارمزد پرداخت کرد؟

در واقع، کارمزدها یک مکانیزم انگیزشی برای تأمین منابع محاسباتی شبکه بیت کوین و همچنین حفظ امنیت و کارآمدی آن هستند.


ارزان‌ترین راه انتقال بیت کوین چیست؟

ارزان‌ترین راه برای انتقال بیت‌کوین، استفاده از شبکه‌های جایگزین لایه‌ دوم مانند لایتنینگ نتورک است که کارمزدهای ناچیزی نسبت به شبکه اصلی دارند. همچنین انجام تراکنش در زمان‌های کم‌تراکنش شبکه اصلی می‌تواند هزینه‌های انتقال را کاهش دهد.

چرا صرافی‌ها برای برداشت بیت کوین کارمزد دریافت می‌کنند؟

صرافی‌های ارز دیجیتال به دلیل جبران هزینه‌های عملیاتی و زیرساختی، نگهداری امن ارزهای دیجیتال کاربران، پوشش هزینه انتقال بیت کوین از حساب صرافی به خارج از شبکه آن و تأمین درآمد برای تداوم فعالیت و ارائه خدمات به کاربران برای برداشت بیت کوین کارمزد دریافت می‌کنند.

حانیه میرمحسنی

از سال 1396 تاکنون به عنوان نویسنده محتوا، در حوزه‌های مختلف از جمله رمزارزها، سبک زندگی، FMCJ و پزشکی و ... فعالیت می‌کنم. با پشتکار و کنجکاوی همیشگی، تلاش دارم موضوعات متنوع را به شکلی ساده، روان و جذاب برای مخاطبان بازگو کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =