نسخه فعلی اینترنت به نحوی پایه‌گذاری شده است که شرکت‌های بزرگ فناوری امکان هرگونه استقلال و آزادی را از افراد سلب می‌کنند. بسیاری به دنبال تغییر این رویه در اینترنت‌اند، از جمله آن‌ها Mask Network است. ماسک نتورک معتقد است علوم رمزنگاری و فناوری وب 3.0 امکان دستیابی به چنین هدفی را مهیا کرده است. در ادامه مقاله نوبیتکس مگ، بیشتر به این مسئله که ماسک نتورک چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند و چه آینده‌ای دارد؛ خواهیم پرداخت. 

ماسک نتورک چیست؟ طرحی تازه از اینترنت

ماسک نتورک یا مسک نتورک Mask Network خود را آینده اینترنت می‌داند و در نظر دارد پلی با ویژگی‌های نو و اینترنتی آزاد روی اینترنت فعلی ایجاد کند. آنچه ارز دیجیتال ماسک نتورک پدید آورده است به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به جابجایی میان برنامه‌های مختلف و تنها با استفاده از وبسایت شبکه‌های اجتماعی به امکانات ویژه‌ای دسترسی داشته باشند. 

آن‌ها می‌توانند کارهایی را نظیر ارسال پیام‌های رمزنگاری‌شده، دریافت و انتقال رمزارز و حتی امور مربوط به برنامه‌های Dapp مانند معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز یا خریدوفروش توکن‌های NFT و همچنین مشارکت در امور DAO، به صورت یکپارچه انجام دهند.

تاریخچه مسک نتورک 

ماسک نتورک در سال 2019 راه‌اندازی شد و اولین مورد استفاده از آن امکان رمزگذاری پست‌ها را برای کاربران توییتر و فیس بوک فراهم می‌کرد. 

ماسک نتورک در سال 2020، موفق به جذب 2 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های HashKey و Hash Global  شد و بار دیگر در سال 2021 با مشارکت  Digital Currency Group و  Fundamental Labs موفق به جذب 3 میلیون دلار دیگر شد. در حال حاضر، ماسک نتورک امکان تأمین اعتبار کمپین‌های کمک مالی Gitcoin را مستقیماً به کمک توییتر ارائه می‌کند. علاوه بر این در برنامه‌های ماسک نتورک فراهم نمودن پرداخت‌های همتا به همتا و امکان ذخیره‌سازی غیرمتمرکز برای کاربران نیز پیش‌بینی‌شده است. تمامی این موارد خرید ماسک نتورک را به یکی از گزینه‌های قابل بررسی در سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. 

تاریخچه ماسک نتورک چیست

تیم ماسک نتورک؛ چه کسانی مسک نتورک را تأسیس کردند؟

مسک نتورک استارتاپی است که توسط سوجی یان (Suji Yan) تأسیس‌شده است. سوجی یان پیش از ایجاد ماسک نتورک، Dimension.im را تأسیس کرده بود. در Dimension.im مجموعه‌ای از محصولات با هدف پشتیبانی از آزادی‌های اجتماعی در مسیر جنبش سایفرپانک، به‌ ویژه حق رمزنگاری و آزادی بیان، ارائه می‌شد.

ارز  ماسک نتورک (MASK) چیست؟

ارز دیجیتال MASK توکن بومی پلتفرم Mask Network است و در حال حاضر نقش‌هایی مانند توکن حاکمیتی و تشویقی برای آن در شبکه تعریف‌شده است اما نقش اولیه این رمزارز همانند بسیاری از رقبا عملکردی به شکل یک ارز دیجیتال است. 

نماد اختصاری مسک

نماد اختصاری ماسک به صورت MASK به نمایش گذاشته می‌شود.

کاربردهای ارز ماسک (MASK)

  • توسعه DApplet (اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز) در ماسک نتورک 
  • دسترسی به قابلیت‌های پریمیوم پروتکل
  • ایجاد قراردادهای هوشمند آنچین
  • ذخیره‌سازی چندگانه یا لایه‌های غیرمتمرکز CDN 

به بیانی دیگر تقریباً هر فعالیتی درون ماسک نتورک با استفاده ارز MASK انجام می‌شود.

بد نیست بدانید که علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، هر واحد از ارز ماسک (MASK) یک حق رأی برای دارنده آن به دست می‌آورد. برای اینکه بتوان از ارز دیجیتال مسک در امور حاکمیتی و به عبارتی دیگر رأی‌دهی در پروتکل ماسک استفاده کرد، باید ارز MASK مورد نظر به مدت حداقل هفت روز در شبکه استیک یا سهام گذاری شود. تنها در این حالت ارز مورد نظر شرایط مورد نیاز برای شرکت در امور حاکمیتی ارز ماسک را به دست می‌آورد.

کاربردهای ارز ماسک

نحوه توزیع توکن MASK

در زمان نگارش این مقاله از حداکثر عرضه 100 میلیونی این توکن، 68,200,000 MASK   در گردش است. 39.55 % این توکن‌های به صورت رزرو در اختیار بنیاد، 14.25 به سرمایه‌گذاران اولیه، 23 % به تیم ماسک و 7% آن در عرضه عمومی در اختیار افراد قرار گرفته باقی‌مانده عرضه در ایردارپ و استخر نقدینگی و … توزیع شده است.

مسک (MASK) چگونه کار می‌کند؟

ماسک نتورک به جای ساخت یک پلتفرم جدید در تلاش است تا پلی میان وب 2.0 (نسخه فعلی وب) و وب 3.0 (نسخه آینده وب) ایجاد کند تا عموم افراد بدون نیاز به API خاص یا اتکا به سرورهای متمرکز، تجربه بهینه‌تری از وب را با پلتفرم‌های موجود و محبوب تجربه کنند.

استفاده از Mask ساده است، تنها کافی است برنامه مخصوص آن را از فروشگاه‌های برنامه‌های تلفن همراه مانند اپ استور یا گوگل استور دانلود کنید. هنگامی که برنامه بر روی دستگاه شما نصب شد همه چیز آماده است که تا رسانه‌های اجتماعی خود را با این برنامه ادغام کنید. 

در مرحله بعدی با ساخت یک پروفایل شخصی همه ویژگی‌ها در اختیار کاربر قرار گرفته می‌شود سپس کاربر می‌تواند به طور مستقیم ماسک را به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود متصل کند. از این مرحله به بعد کاربر قادر است پست‌های رمزنگاری‌شده ایجاد کند یا از طریق همان حساب رسانه اجتماعی  ارز دیجیتال دریافت  یا ارسال کند یا به طور غیرمتمرکز فایل‌هایی را ذخیره و به اشتراک بگذارد.

مزایا و معایب ماسک نتورک

ویژگی خاص ماسک نتورک چیست؟ 

ماسک نتورک به کاربران اجازه می‌دهد تا لایه‌ای به حریم شخصی ارتباط‌هایشان اضافه کنند. با فراهم کردن امکان ارسال پیام‌های رمزنگاری‌شده، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال و اشتراک‌گذاری فایل‌ها، و تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز آن هم به شکل غیرمتمرکز تمامی این ویژگی‌های باعث شده است تا Mask Network پروژه‌ای ویژه باشد.

مزایا و معایب  مسک (MASK)

مزایا

  • افزایش حریم خصوصی با رمزنگاری پیام‌ها در فضای مجازی 
  • فراهم کردن یک ساختار برای انجام انواع و اقسام فعالیت‌های اجتماعی و مالی به خصوص ارسال و دریافت ارزدیجیتال در شبکه‌های اجتماعی

معایب

  • اکوسیستم در حال توسعه و اتکا بسیار به زیرساخت‌های شبکه اتریوم در این مرحله از پیشرفت پروژه

 

تاریخچه قیمت ماسک (MASK)

در زمان نگارش این مقاله، قیمت ارز ماسک در بازه قیمتی 2.79$ مورد معامله قرار می‌گیرد و در رتبه 131 ام کوین مارکت کپ قرار دارد. حجم روزانه خریدوفروش ماسک 122,436,819$ است و بیشترین قیمت ماسک در تاریخ 24 فوریه 2021 با قیمت 97.92$ ثبت شده است و پایین‌ترین قیمت ماسک در 21 اکتبر 2022 با قیمت 0.9752 ثبت شده است. شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال یا مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال مختلف مانند قیمت بیت کوین به صفحه صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس مراجعه کنید.

بهترین کیف پول‌های ارز ماسک Mask 

امکان نگهداری ارز دیجیتال ماسک در تمامی کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، وجود دارد؛ اما با بررسی دقیق‌تر می‌توان کیف پول‌هایی نظیر متامسک، کیف پول سخت‌افزاری لدجر کیف پول Freewallet را برای نگهداری ارز ماسک پیشنهاد کرد. بسیاری از این کیف پول‌ها علاوه بر ارز دیجیتال مسک، از ارزهایی مانند تتر نیز پشتیبانی‌ می‌کنند. 

سخن پایانی؛ پیش‌بینی وضعیت آینده  ماسک (MASK)

ماسک نتورک با پروژه‌های پیشرو مانند کوین مارکت کپ، یونی سواپ، Arweave و بسیاری دیگر وارد همکاری مشترک شده است. این پروژه متحول کننده مفهوم زنجیره است و توسط چندین شبکه از جمله زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌شود. ایده اینکه بتوان بسیاری از امور را با حساب رسانه‌های اجتماعی انجام داد علاوه بر اینکه بسیار جذاب و کارآمد است، در عصر ارتباطات موضوعی منطقی نیز محسوب می‌شود. ماسک نتورک سال 2021 وضعیت قابل قبولی از خود نشان داد و محبوبیتش میان کاربران رشد قابل‌توجهی داشت البته به نظر می‌رسد همانند بسیاری از پروژه‌های حوزه ارزهای دیجیتال،  پیشرفت و آینده این پروژه نیز با افزایش مقبولیت و پذیرش آن میان کاربران گره‌خورده است.