آموزش حفظ امنیت

با پرایوسی کوین، معاملات ارزهای دیجیتال را به صورت ناشناس انجام دهید

با داغ و پر رونق شدن بازار ارزهای دیجیتال، عده زیادی دست به سرمایه‌گذاری‌های کلان در بازار کریپتوکارنسی‌ها زده‌اند. روزانه تراکنش‌های ارزی زیادی که در آن‌ها سرمایه‌های بزرگی جا به جا می‌شود روی بستر شبکه و بلاک‌چین انجام می‌شوند. نکته مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه کرد داشتن حریم شخصی برای کسانی است که از این بستر استفاده می‌کنند. با توجه به آگاهی شبکه یا بلاک‌چین از آدرس مبدا و مقصد تراکنش‌های ارزی دیجیتالی آیا امکان داشتن حریم شخصی برای کاربران و سرمایه‌گذاران وجود دارد؟ اگر امکان داشتن حریم خصوصی برای افراد در هنگام مبادلات ارزی وجود دارد از چه طریقی انجام می‌شود؟ به تمام سوالات بالا می‌توان با معرفی ارزهای حریم خصوصی (Privacy Coin) و ویژگی آن‌ها پاسخ داد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با ارزهای حریم خصوصی به‌طور کامل آشنا شوید.

پرایوسی کوین یا ارز حریم خصوصی چیست؟

زمانی که افراد از طریق سامانه خرید وفروش ارز دیجیتال اقدام به سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها می‌کنند میزان موجودی کیف پول، اطلاعات شخصی، مبدا و مقصد تراکنش‌ها کاملا مشخص خواهد بود. عده زیادی به اشتباه فکر می‌کنند که رمز ارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین به دلیل رمز نگاری از دید شبکه هم مخفی خواهد ماند در حالی که هرگز چنین اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل برای برقراری حریم خصوصی برای کاربران و تریدرهای رمز ارزها، پرایوسی کوین‌ها یا ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی ایجاد شدند.

با استفاده از پرایوسی کوین‌ها و به کار گرفتن پروتکل‌های خاصی می‌توان بدون مشخص شدن مبدا و مقصد تراکنش، معاملات ارزی را انجام داد و هویت خریدار و فروشنده را از دید شبکه مخفی کرد. برخی از صرافی‌ها مجبور هستند به دلیل فشاری که بابت اهراز هویت مشتری روی آن‌ها وجود دارد بسیاری از پرایوسی کوین‌ها را از لیست ارزهای قابل خرید و فروش خود حذف کنند. به همین دلیل معمولا نمی‌توانید قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال حریم خصوصی را در لیست اعلام قیمت ارز صرافی‌ها مشاهده کنید.

انواع پرایوسی کوین و ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی

ویژگی مهم دیگری که در مورد ارزهای دیجیتال حریم خصوصی وجود دارد و آن‌ها را به دو دسته کلی تقسیم می‌کند اختیاری بودن یا نبودن قابلیت مخفی‌سازی آن‌ها است. بعضی از پرایوسی کوین‌ها به صورت پیش فرض مخفی هستند و قابلیت مخفی بودن آن‌ها را نمی‌توان تغییر داد. در بعضی از پرایوسی کوین‌ها حالت مخفی شدن اطلاعات، اختیاری است و شما می‌توانید بر اساس نیاز و تمایل، تراکنش خود را برای شبکه، مخفی یا نمایان کنید.

آشنایی با اتواع پرایوسی کوین یا ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی - صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

مونرو (XMR)

اگر بخواهیم باارزش‌ترین ارز‌های حریم خصوصی را به شما معرفی کنیم مونرو با قیمت حدودی  2 میلیارد دلار جایگاه اول را کسب خواهد کرد. مونرو از الگوریتم و پروتکل Proof Of Work  استفاده می‌‌کند تا رصد و ردیابی تراکنش‌های خود را غیرممکن سازد. در مونرو استفاده از پروتکل CryptoNight از طریق ایجاد تراکنش‌های حلقوی و مخفی کردن آدرس‌ها باعث می‌شود که مقدار تراکنش از دید شبکه مخفی بماند و حریم خصوصی بیشتری برای کسانی که مونرو مبادله می‌کنند ایجاد شود. ارز مونرو از سری پرایوسی کوین‌هایی است که به صورت پیش فرض در شبکه مخفی می‌شوند.

زی‌کش (ZEC)

 اگر شما جز طرفداران بیت کوین هستید و به صورت روزانه با ماشین حساب بیت کوین میزان سرمایه خود را محاسبه می‌کنید ممکن است پس از آشنایی با زی‌کش، بیت کوین را کنار بگذارید. زی‌کش، فورک یا انشعابی از بیت کوین است و تعداد واحدهای آن با بیت کوین برابر است. در حقیقت زی‌کش نوعی بیت کوین است که قابلیت‌های امنیتی و خصوصی‌سازی به آن اضافه شده‌است. در زی‌کش استفاده از روش رمز نگاری Zero Knowledge Proof باعث می‌شود که بتوانید تراکنش‌های ارزی خود را بدون نیاز به اعلام آدرس خریدار و فروشنده انجام دهید. زی‌کش نیز یکی از ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی است که قابلیت مخفی‌سازی به صورت اختیاری روی آن قرار گرفته است.

دش (DASH)

دش مانند زی‌کش یکی دیگر از فورک‌های بیت کوین است که به صورت انتخابی می‌توان تراکنش‌ها آن را به صورت مخفی یا آشکار روی بستر شبکه انجام داد. حریم شخصی که دش برای برای کاربران خود ایجاد می‌کند PrivateSend نام دارد. در معاملات دش، کوین‌ها را برای مبهم‌سازی منبع تراکنش‌ها با معاملات دیگر ترکیب می‌کنند. در واقع دش، ارز دیجیتال حریم خصوصی نیست ولی سرعت فروش آن نسبت به فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها بالاتر است.

بیم (BEAM)

بیم یکی از پرایوسی کوین‌ها با قابلیت مخفی‌سازی پیش فرض است و به صورت متمرکز روی امنیت حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد. در بیم هیچ اطلاعاتی از تراکنش‌ها و اطلاعات شخصی روی شبکه و بلاک چین ذخیره نخواهد شد. از ویژگی‌های خوبی که بیم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد می‌توان پشتیبانی از تراکنش‌ها به صورت آفلاین و آنلاین، Atomic Swap و یکپارچه‌سازی کیف پول‌های سخت‌افزاری را نام برد.

هورایزن (ZEN)

 هورایزن در حالت کلی یک پلتفرم با ویژگی‌های امنیتی برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود است که با استفاده از برنامه‌ها امکاناتی مانند استفاده روزانه را به کاربران خود ارائه می‌دهد. در هورایزن، تمامی تراکنش‌ها با پرایوسی ارز ZEN  انجام می‌شود. در هورایزن نیز قابلیت مخفی‌سازی اختیاری است و مانند زی‌کش از پروتکل Zero Knowledge Proof برای مخفی‌سازی مقادیر معاملات و آدرس فروشنده و خریدار استفاده می‌‌شود.

استفاده از پروتکل‌های خصوصی سازی در کنار الگوریتم‌های رمز نگاری مثل هش و غیره یک سیستم یکپارچه بسیار ایمن را ایجاد می‌کند که می‌توان با بالاترین سطح امنیت، تراکنش‌ها را به صورت آشکار و مخفی در بستر شبکه انجام داد. اگر نمی‌دانید که منظور از هش چیست می‌توانید از طریق لینک، اطلاعات کاملی را درباره Hashing  یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های رمز نگاری به دست آورید.

گرین (Grin)

گرین یکی دیگر از ارزهای حریم خصوصی است که از دو روش برای شخصی‌سازی حریم کاربران و تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در بلاک چینی که گرین در آن در حال گردش است آدرس یا مقادیر تراکنش‌ها ذخیره نشده و معاملات پیش از انتشار توسط یک زیر مجموعه از همتاها انجام خواهد شد. استفاده از کوین پرایوسی ‌ها به ویژه آن‌هایی که قابلیت امنیت و مخفی‌سازی بالاتری دارند برای معامله در بازار فیوچر ارز دیجیتال می‌تواند ایده خوبی باشد. مخفی‌سازی اطلاعات تراکنشی که در آینده انجام خواهد شد برای شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگی که از نشر و سرقت اطلاعات خود توسط رقبا نگران هستند اقدامی بسیار حیاتی خواهد بود.

با نوبیتکس تبدیل شدن به تریدر حرفه‌ای در بازار کریپتوکارنسی‌ را تجربه کنید

آشکار بودن اطلاعات تراکنش‌های ارزهای دیجیتالی روی شبکه بلاک چین ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی ساخته شدند تا بتوان به‌طور کامل اطلاعات تراکنش‌ها و هویت گیرنده و فرستنده را مخفی کرد. در این مقاله مهم‌ترین ارزهای حریم خصوصی و ویژگی آن‌ها را به شما معرفی کردیم.

نوبیتکس یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در داخل کشور است که با تکیه بر اعتماد مشتریان و تخصص نیروی خود بستر مناسبی را برای انجام مبادلات ارزی فراهم کرده است. برای استفاده از خدمات نوبیتکس، کافی است وارد صفحه اصلی سایت شوید و ثبت نام خود را انجام دهید. هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیزمان و ارائه خدمات با بالاترین کیفیت همراه با پشتیبانی است.

نوشته های مشابه