شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
ان‌اف‌تی‌هاتکنولوژی‌ها

هوش مصنوعی چه تاثیری بر دنیای هنر NFT خواهد داشت؟

با همه‌گیر شدن هوش مصنوعی در صنایع مختلف، تنها زمان کوتاهی طول کشید تا پای این فناوری نوظهور در عرصه هنر کریپتو نیز باز شود. تاثیر هوش مصنوعی آنقدر پر رنگ است که نقش هنرمندان، کلکسیونرها و فناوری را در این حوزه به طور کلی دگرگون کرده است. ادغام هوش مصنوعی و هنر در کریپتو امکان نوآوری‌های بی‌نظیری را فراهم کرده است و به پدیدآورندگان امکان خلق آثار بی حد و حصری را در حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) می‌دهد.

همگرایی هوش مصنوعی و توکن‌های NFT، نه تنها مرزهای هنری را توسعه می‌دهد، بلکه مباحث در مورد اخلاق، نویسندگی، خلاقیت و اصالت در هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی را رو به جلو پرتاب می‌کند. این مقاله به طور جدی‌تر تأثیر چند وجهی هوش مصنوعی بر اکوسیستم هنری توکن‌های ان اف تی NFT و پتانسیل آن برای متحول کردن آینده هنر را بررسی می‌کند.

تکامل هنر NFT

دگرگونی مداوم فضای توکن‌های NFT نوید یک سفر با چشم‌انداز زیبا و خیره‌کننده در دنیای دیجیتال را می‌هد. برای این سخن می‌توان به این واقعیت استناد کرد که NFTها بسیار فراتر از نقش اولیه خود به عنوان کلکسیون‌های دیجیتال تکامل یافته‌اند و به یک ابزار همه کاره تبدیل شده‌اند که از طریق آن هنرمندان نه تنها می‌توانند هویت دیجیتالی منحصر به فرد خود را ایجاد کنند، بلکه می‌توانند از خلاقیت‌های خود به شیوه‌ای نوآورانه کسب درآمد کنند.

هوش مصنوعی و ان اف تی

هنرمندان دیگر محدود به گالری‌های آنلاین سنتی یا در بند محدودیت‌های فیزیکی هنر نیستند، زیرا NFT آنها را قادر می‌سازد تا آثار خود را در صحنه جهانی به نمایش بگذارند و واسطه‌ها را دور بزنند و مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

این تکامل همچنین پارادایم‌های جدیدی را در موضوع مالکیت به وجود آورده است. به لطف فناوری بلاک چین، هنرمندان اکنون می‌توانند میراث هنری خود را در بافت خلاقیت خود قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که آثارشان در طول عمرشان تغییرناپذیر و قابل ردیابی باقی می‌ماند.

نقش هوش مصنوعی در فضای هنر

هوش مصنوعی در واقع نماینده علوم کامپیوتری است که با ایجاد سیستم‌هایی اختصاصی می‌تواند هوش انسان را تقلید کرده، وظایفی مانند ادراک بصری، تشخیص گفتار، تصمیم‌گیری و البته تلاش‌های خلاقانه را انجام دهد. بر اساس الگوریتم‌های یادگیری ماشین (ML) و شبکه‌های عصبی، هوش مصنوعی به ماشین‌ها اجازه می‌دهد از داده‌ها یاد بگیرند و توانایی‌های خود را به تدریج افزایش دهند.

ریشه‌های هنر الگوریتمی به دهه  60 میلادی باز می‌گردد و هنر مولد موضوع تازه‌ای نیست و مدت‌هاست بخشی از چشم‌انداز هنری بوده است، اما همکاری و هم‌افزایی آن با توکن‌های NFT‌ نیروی تازه‌ای را به این شکل از هنر تزریق کرده است.

در دهه 2020، فضای NFT به سرعت در حال گسترش بود و بسیار فراتر از تصاویر ثابت در حال حرکت بود به طوری که هنر تعاملی و مولد را در بر می‌گرفت و مرزهای هنر دیجیتال را به سوی جلو پیش می‌برد و بازارهای NFT را به قطب‌های فعال برای کاوش هنری تبدیل کرده بود.

آثار هنری NFT تولید شده توسط هوش مصنوعی چیست؟

هنر NFT تولید شده توسط هوش مصنوعی سبکی نسبتا جدید محسوب می‌شود و در بخش هنر دیجیتال دسته‌بندی می‌شود. این نوع آثار از طریق شبکه‌های مولد تخاصمی یا GAN‌ها، الگوریتم‌های هوش مصنوعی که قادر به تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های گسترده، یادگیری و ترکیب عناصر هنری مختلف مانند پالت‌های رنگی، شکل‌ها و بافت‌ها هستند، ساخته می‌شوند.

در حالی که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که فرآیندهای خلق هنر سنتی را با خودکارسازی مراحل خاصی از تولید آثار دچار درهم گسیختگی کند، اما می‌توان اصالت و مالکیت آثار هنری NFT تولید شده توسط هوش مصنوعی را با کمک بلاکچین تشخیص داد. هنر NFT تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند در قالب‌های مختلف، از تصاویر ثابت گرفته تا انیمیشن‌ها و حتی NFT‌های تعاملی که به صورت پویا به ورودی کاربر پاسخ می‌دهند، ظاهر شود.

مزایا و معایب هوش مصنوعی در ان اف تی

مزایا و معایب هوش مصنوعی در هنر ان اف تی

با ادغام هوش مصنوعی و هنر دیجیتال، تقاطعی میان فناوری و خلاقیت به وجود آمده است که طبیعتا میوه آن ترکیبی از مزایا و معایب است. 

مزایا 

از جنبه مثبت، با اضافه شدن هوش مصنوعی به هنر، دست سازندگان برای امتحان کردن مسیرهای هنری نو بازتر می‌شود. بنابراین خلاقیت و بهره‌وری در آثار افزایش پیدا می‌کند.

دسترسی به ابزارها و تکنیک‌های هوش مصنوعی هنر را دموکراتیزه می‌کند و آن را در دسترس‌تر قرار می‌دهد و همچنین با خودکارسازی کارهای در صرف زمان صرفه‌جویی می‌کند.همچنین با استفاده از ابزار هوش مصنوعی فرصت‌های همکاری بیشتری برای هنرمندان به وجود می‌آید.

معایب

با تمام نکات مثبتی که همراه با تلاقی تکنولوژی و هنر دیجیتال به دست می‌آید، اشکالاتی نیز بر سر راه است که باید آنها را نیز در نظر گرفت. نگرانی هایی در مورد نادر بودن توکن‌های NFT ایجاد شده توسط هوش مصنوعی و خطر اصالت نداشتن و یکسان و شبیه شدن آثار هنری وجود دارد. از طرفی دیگر نگرانی‌های اخلاقی در مورد گرد‌آورنده و اصالت آثار به وجود می‌آید. چالش‌های فنی نیز بخشی دیگر است که مواردی مانند منحنی یادگیری و اشکالات احتمالی می‌توانند هنرمندان را ناامید کنند.

نکته دیگر این است که اتکای بیش از حد به فناوری در صنعت‌های خلاقانه ممکن است باعث از دست رفتن فرصت‌های شغلی برای افراد شود. علاوه بر این موارد کنترل کیفیت می‌تواند یک مسئله جدی باشد و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی مرتبط با هوش مصنوعی، مانند استفاده از داده نیز نیاز به توجه دقیق دارد.

بلاکچین و هنر هوش مصنوعی

بلاکچین و هنر هوش مصنوعی

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا هنری که به تنهایی توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است توانایی رقابت در بازار NFT را دارا است؟ بر اساس داده‌ها پاسخ مثبت است. بیایید چند نمونه جذاب از کلکسیون‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی را بررسی کنیم که نشان می‌دهد هوش مصنوعی می‌تواند خلاقیت انسان را تکمیل و تقویت کند و مخاطبان و کلکسیونرهای NFT را مجذوب خود کند.

از جمله موارد این حوزه می‌توان به “Autoglyphs” Larva Labs، به عنوان اولین مجموعه هنری NFT مولد آنچین اشاره کرد که مورد تحسین قرار گرفته است و مجموعاً 41 میلیون دلار فروش را ثبت کرده است. 

نمونه دیگر Fidenza  تایلر هابز است که 999 ان اف تی منحصربه‌فرد را ارائه می‌کند که کاراکتر اصلی آنها از منحنی‌ها و بلاک‌های ساختاری رنگارنگ ایجاد می‌شود و قیمت‌های این آثار از 102000 دلار شروع می‌شود، 

«شاعران گمشده» یا (Lost Poets) اثر پاک، در سال 2021 ایجاد شد که متعلق به یک مجموعه هنری مولد و بازی استراتژی است و توسط هوش مصنوعی ساخته شده است. پاک، که به خاطر اثر هنری رکوردشکن NFT The Merg با ارزش 91.8 میلیون دلار در سال 2021 شناخته می‌شود، با شاعران گمشده به موفقیت چشمگیری دست یافت و حجم فروش اولیه 70 میلیون دلاری را به دست آورد. از این آثار می‌توان همگرایی عمیق فناوری و تجلی هنر در NFT را شاهد بود.

بازارهای ان اف تی مبتنی بر هوش مصنوعی

در خط مقدم بازارهای ان اف تی مبتنی بر هوش مصنوعی Art Blocks قرار دارد و به کلکسیونرها امکان دسترسی به مجموعه متنوعی از آثار هنری منحصر به فرد NFT را می‌دهد. پلتفرم‌های محبوبی مانند OpenSea، LooksRare، KnownOrigin و سایرین نیز راه‌هایی را برای علاقه‌مندان به NFT فراهم می‌کنند تا به هنرهای مولد (Generative art) دسترسی داشته باشند.

برای کسانی که به دنبال ساخت و خرید ان اف تی های هنری مولد هستند، Fxhash یک گزینه محسوب می‌شود که روی بلاک چین تزوس (Tezos) کار می‌کند. هنرمندان و سازندگان هوش مصنوعی که به دنبال فروش هنر NFT خود هستند، می‌توانند از پلتفرم‌هایی مانند OpenSea، Nifty Gateway، Rarible، Foundation، VIV3 و موارد دیگر برای معرفی محصولات خود به کلکسیونرهایی در  سراسر جهان استفاده کنند.

تاثیر هوش مصنوعی بر کلکسیونرهای NFT 

هوش مصنوعی تأثیر عمیقی بر کلکسیونرها می‌گذارد و شیوه تعامل آنها با دنیای هنر NFT و کلکسیون‌ها را متحول می‌کند. یکی از تأثیرات قابل توجه شخصی‌سازی مواردی است که به این افراد پیشنهاد می‌شود. الگوریتم‌های هوش مصنوعی ترجیحات و اکتساب‌های گذشته کلکسیون‌رها را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا پیشنهادات مناسبی بر اساس ذهنیت آنها ارائه دهند تا کل این فرآیند برای آنها کارآمدتر و لذت‌بخش‌تر شود.

علاوه بر این، هوش مصنوعی ابزار مفیدی برای بررسی بازار به کلکسیونرها ارائه می‌دهد. طوری که روندها، داده‌های قیمت‌گذاری و نتایج حراج‌های تاریخی را برای افراد فراهم می‌کند و بنابراین مجموعه‌داران را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد کسب، نگهداری یا فروش دارایی و ارزهای دیجیتال خود بگیرند. 

به طور کلی فضای دیجیتالی همیشه در حال تحول است و هوش مصنوعی به عنوان یک متصدی، مشاور و نگهبان عمل می‌کند و به بخشی ضروری از سفر کلکسیونرها در این دنیا تبدیل می‌شود و ارتباط آن‌ها را با دارایی‌های ارزشمندشان تقویت می‌کند.

جمع‌بندی

فناوری هوش مصنوعی موجی دگرگون کننده در دنیای هنر به راه انداخته است و عصری نو را آغاز کرده است که با خلاقیت بی‌مرز همراه شده است. به لطف قدرت الگوریتم‌ها، هنرمندان ان اف تی مرزهای سنتی را در هم می‌شکنند، ایده‌های تازه را تداعی می‌کنند و سبک‌های نوآورانه را آزمایش می‌کنند. این انقلاب دیجیتال نه تنها هنرمندان را در مقیاس جهانی توانمند می‌سازد، بلکه آنها را قادر می‌سازد تا مستقیماً با مخاطبان در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند و نیاز به تأیید واسطه‌های بازار هنر سنتی نداشته باشند.

با این حال، ظهور هوش مصنوعی باعث ایجاد بحث‌های عمیقی می‌شود. مفاهیم متعارف پدیدآورنده آثار زمانی‌ گه ماشین‌ها به طور قابل توجهی در خلق آن نقش داشته باشند، به چالش کشیده می‌شوند و ما را به این فکر می‌اندازد که واقعاً صاحب هنر چه کسی است. همانطور که هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی راه خود را به حراجی‌ها و پلتفرم‌های NFT باز می‌کند، واضح است که فناوری در حال تحول بازار هنر است. دنیای هنر در یک دوراهی جذاب قرار دارد، جایی که هوش مصنوعی به تجلی هنری دامن می‌زند، اما پرسش‌های اخلاقی و وجودی عمیقی را در مورد ماهیت هنر نیز مطرح می‌کند.

با توجه به آنچه در این مقاله مورد مطالعه قرار گرفت می‌توان اینطور برداشت کرد که ما در نقطه‌ای حساس قرار داریم که اساس نحوه ایجاد، نگهداری و ارزش‌گذاری هنر در عصر دیجیتال در حال دگرگونی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یازده =