شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مقالات عمومی

داستان روز پیتزای بیت کوین چیست؟ ماجرای جالب اولین خرید با BTC

در میان طبقات مختلف دارایی، بیت کوین تاریخچه معاملاتی پر نوسانی را پشت سر گذاشته است. در سال‌های ابتدایی پیدایش بیت کوین، این ارز دیجیتال ارزش زیادی نداشت و کمتر کسی از وجود چیزی به اسم بیت کوین مطلع بود. مصداق بارز آن ماجرای پیتزای بیت کوین در سال ۲۰۱۰ است که فردی به نام لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) دو پیتزا را در ازای ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین (حدود ۴۱ دلار با قیمت‌های آن دوره) از شخصی به نام جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) خریداری کرد. 

طرفداران بیت کوین هر ساله روز پیتزای بیت کوین را به‌عنوان یکی از اتفاق‌های تاریخی و مهم این ارز دیجیتال جشن می‌گیرند. اما ماجرای روز پیتزای بیت کوین چیست و چرا این روز اهمیت دارد؟ در این مقاله با داستان روز پیتزای بیت کوین آشنا می‌شویم و به اهمیت این اتفاق برای طرفداران بیت کوین پی می‌بریم.

ماجرای روز پیتزای بیت کوین چیست؟

هر سال ۲۲ مه، تاریخ روز پیتزای بیت کوین، یادآور سالگردی است که در آن یک مرد فلوریدایی دو پیتزا را با پرداخت بیت کوین، خریداری کرد. این روز نه به دلیل کاربرد معاملاتی بیت کوین، بلکه بیشتر به دلیل افزایش ارزش BTC در سال‌های بعد به افسانه تبدیل شده است. مقدار بیت کوینی که لازلو هانیچ در سال ۲۰۱۰ برای خرید دو پیتزا پرداخت کرد، با قیمت‌های امروز بیش از ۶۰۰میلیون دلار ارزش دارد.

ماجرا از اینجا شروع می‌شود که هانیچ در انجمن بیت کوین تاک (Bitcoin Talk)، وب‌سایتی ویژه گفت‌وگو درباره بیت کوین، درخواست کمک کرد. او در پیام خود نوشته بود: «من برای چند پیتزا ۱۰٬۰۰۰ BTC می‌پردازم… مانند شاید دو پیتزای بزرگ. بنابراین مقداری برای روز بعد باقی می‌ماند. دوست دارم پیتزای باقی‌مانده را برای روز بعد، بخورم. شما خودتان می‌توانید پیتزا را آماده کرده و به خانه من بیاورید یا از محل تحویل برای من سفارش دهید. هدف این است که در ازای بیت کوین، غذا را تحویل بگیرم، طوری که مجبور نباشم آن را شخصاً تهیه کرده یا سفارش دهم.»

کمی بعد یک مرد بریتانیایی پیشنهاد او را پذیرفت و در ازای ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین، دو پیتزا را برای او خرید. جالب است بدانید که گیرنده بیت کوین‌ها یا همان مرد بریتانیایی ۲۵ دلار برای دو پیتزا پرداخت کرده بود، در حالی که ارزش ۱۰هزار بیت کوین در همان زمان، حدود ۴۱ دلار بود.

روز پیتزا بیت کوین

تصویر دو پیتزایی که هانیچ با پرداخت ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین خریداری کرد

ارزش ۱۰هزار بیت کوین پرداخت شده برای پیتزا بعدها چقدر شد؟ 

 ۹ ماه پس از روز پیتزای بیت کوین، قیمت BTC برابر با دلار یک آمریکا و ارزش بیت کوین‌های پرداخت‌شده برای خرید دو پیتزا ۱۰هزار دلار شد. در سال ۲۰۱۵ یا پنجمین سالگرد، ارزش این دو پیتزا ۲.۴ میلیون دلار بود.

 در ۲۲ مه ۲۰۲۳ بیت کوین بیش از ۲۶٬۸۵۰ دلار ارزش داشت که دارای افزایش قیمت فاحشی نسبت به ارزش بیت کوین پرداخت‌شده برای دو پیتزا در سال ۲۰۱۰ بود. اکنون ۱۰هزار بیت کوین بیش از ۶۰۰ میلیون دلار یا ۳۶ تریلیون تومان، ارزش دارد. با استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال نوبیتکس می‌توانید ارزش دقیق این مقدار بیت کوین را محاسبه کنید.

فروشنده پیتزا بعداً با بیت کوین‌ها چه کرد؟ 

کوین تلگراف (CoinTelegraph) با جرمی استوردیوانت، ملقب به جرکوس (Jercos) که با فروش دو پیتزا در ازای ۱۰هزار بیت کوین، روز پیتزای بیت کوین را رقم زد، مصاحبه کرده است. طبق صحبت او با کوین تلگراف، اون این بیت کوین‌ها را زمانی که چند صد دلار ارزش داشت، برای پوشش هزینه‌های سفر به ارز فیات تبدیل کرده است. جرکوس  به این نکته نیز اشاره کرد که همچنان در زندگی روزمره خود گاهی از بیت کوین استفاده می‌کند. 

جرمی استوردیوانت روز پیتزا بیت کوین

جرمی استوردیوانت، فروشنده دو پیتزای مشهور روز پیتزای بیت کوین

آیا لازلو هانیچ  از خرید پیتزا با ۱۰هزار بیت کوین پشیمان شده است؟ 

لازلو در پاسخ به این سؤال توضیح می‌دهد که پشیمان نیست و از اینکه در بخشی از تاریخ اولیه بیت کوین بود خوشحال است. از نظر او ایده و داستان جالبی است که مردم درباره ماجرای پیتزای بیت کوین بدانند. علاوه بر این اشاره می‌کند که همیشه دوست داشته است مردم از بیت کوین استفاده کنند. با این حال تصور نمی‌کرد که روزی بیت کوین تا این اندازه محبوب شود. او همچنین گفته است: «شاید اگر من این کار را نمی‌کردم، کس دیگری این کار را انجام می‌داد. اما لزوماً مرتبط با پیتزا نبود. فکر می‌کنم بیت کوین قرار بود به نوعی بزرگ شود، اما آن زمان همه چیز را در مورد آن نمی‌دانستم. تنها چند ماه بود که با آن کار می‌کردم و تازه استخراج بیت کوین را یاد گرفته بودم. به عبارتی تمام بیت کوین‌ها را از این روش به دست آوردم.»

لازلو هانیچ در حال حاضر چه کار می‌کند؟ 

در ادامه مصاحبه با کوین تلگراف او می‌گوید: «به کار با رمزارزها به عنوان یک کسب‌وکار اصلی، علاقه‌ای ندارم و بیشتر به عنوان یک پروژه فرعی برایم محسوب می‌شود. می‌دانم که توضیح این موضوع به مردم کمی عجیب است، اما برای من بیشتر جنبه سرگرم‌کننده دارد. نمی‌خواهم از آن دسته افرادی باشم که با عرضه اولیه ارزهای دیجیتال (ICO) یا چیزهایی شبیه به آن کلاهبرداری می‌کنند. در محل کارم، افراد را متقاعد کردم که بیت کوین را بپذیرند و به عنوان یک توسعه‌دهنده از آن در وب‌سایت خودمان استفاده می‌کنم.»

نظر لازلو هانیچ در مورد شبکه لایتنینگ چیست؟ 

از نظر لازلو هانیچ که ماجرای پیتزای بیت کوین را رقم زد، شبکه لایتنینگ (Lightning)، بی‌نقص نبوده و دارای مشکلاتی است. او می‌گوید: «اگر شبکه لایتنینگ شروع به کار کند، همه خرده‌فروش‌های آنلاین به آن روی خواهند آورد. زیرا در این صورت هیچ کس لازم نیست از مسترکارت، ویزا یا پی پال، استفاده کند. فکر می‌کنم که هدف این شبکه ایجاد قابلیت استفاده بیشتر برای مردم است. چون امکان پرداخت فوری با بیت کوین را فراهم می‌کند و این در حالی است که پرداخت‌های بیت کوین در حالت عادی، فوری نیست. علاوه بر آن شبکه لایتنینگ می‌تواند بخشی از حریم خصوصی را که مردم به اشتباه تصور می‌کردند دارند، به ما بازگرداند.»

 لازلو هانیچ روز پیتزای بیت کوین

خرید دو پیتزا با شبکه لایتنینگ توسط لازلو هانیچ در فوریه ۲۰۱۸

چرا روز پیتزای بیت کوین مهم است؟‌

همه ساله جامعه ارزهای دیجیتال، روز ۲۲ مه را جشن می‌گیرند، چرا که اولین تراکنش در دنیای واقعی با استفاده از بیت کوین در این روز انجام شد. این روز به عنوان نمادی از شروع بیت کوین بوده و نشانه پتانسیل این رمزارز به عنوان یک وسیله مبادله با دوام است. خرید دو پیتزا با بیت کوین شاید در نگاه اول، کم اهمیت به نظر برسد، اما در واقع نشان از پذیرش آن در همان روزهای ابتدایی به عنوان یک ابزار پرداخت دارد. 

در حال حاضر با ۱۰هزار بیت کوین چه می‌توان خرید؟ 

یکی از موضوعات جالب برای افراد این است که با ۱۰هزار بیت کوین چه می‌توان خرید؟ در ۲۲ مه ۲۰۱۰ یا همان روز پیتزای بیت کوین با این میزان BTC، تنها دو پیتزا خریداری شده است، در حالی که اکنون ارزش آن قابل مقایسه با ۱۴ سال پیش نیست. اگر در نظر بگیریم که در حال حاضر ۱۰هزار بیت کوین حدود ۶۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، با آن می‌توان امکاناتی نظیر عمارت‌های عجیب و غریب، ماشین‌های لوکس، جزایر خصوصی تا آثار هنری کمیاب دنیا را در اختیار داشت

 شما می‌توانید در عمارت‌های چند میلیون دلاری، پنت هاوس، املاک خصوصی واقع در مکان‌های برجسته در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کنید. خودروهای سوپراسپرت نظیر بوگاتی، لامبورگینی، رولزرویس و… از دیگر مواردی است که در کنار عمارت‌ها می‌توان خریداری کرد. قایق‌های تفریحی مجلل با امکانات رفاهی را نیز به این لیست اضافه کنید. 

خرید جت خصوصی، آثار هنرمندان معروفی نظیر پیکاسو، ون گوگ و عتیقه‌های با ارزش نیز از جمله موارد دیگر هستند. به طور خلاصه با این میزان BTC که روز پیتزای بیت کوین برای خرید پیتزا استفاده شد، می‌توان یک سبک زندگی لوکس را برگزیده، در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده و دور دنیا سفر کرد.

با بیت کوین چه می‌توان خرید؟ 

سخن پایانی

ارزش BTC از اولین روز پیتزای بیت کوین به طور قابل توجهی، افزایش پیدا کرده است که نشان از رشد چشمگیر این ارز دیجیتال از روزهای اولیه آن است. افزایش ارزش بیت کوین، گواهی بر پذیرش و استفاده روزافزون آن در معاملات دیجیتال در سراسر جهان دارد. با این حال نمی‌توان نوسانات زیاد آن را نیز نادیده گرفت. از آنجایی که قیمت آن پیوسته در حال تغییر است، به طور بالقوه منجر به سود و زیان قابل توجه می‌شود. 

بنابراین در حالی که سرمایه‌گذاری در این رمزارز برای سرمایه‌گذاران، جذاب است، احتیاط و تصمیم‌گیری آگاهانه هنگام سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال به دلیل ریسک بالای آن مهم است. 

روز پیتزای بیت کوین در چه تاریخی است؟ 

روز پیتزای بیت کوین ۲۲ مه ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹)‌ است و سالگرد آن طبق تقویم شمسی ۲ خرداد ۱۴۰۳ خواهد بود. 

چرا روز پیتزای بیت کوین، جشن گرفته می‌شود؟ 

در این روز برای اولین بار از بیت کوین برای خرید یک کالا در دنیای واقعی استفاده شد. این موضوع نشان از پذیرش بیت کوین به عنوان وسیله مبادله در همان سال‌های ابتدایی پیدایش آن را دارد. 

سرنوشت خریدار و فروشنده روز پیتزای بیت کوین چه شد؟ 

جرمی استوردیوانت، فروشنده پیتزا، بیت کوین‌ها را زمانی که چند صد دلار ارزش داشت، برای سفر به ارز فیات تبدیل کرده است. او در زندگی روزمره خود نیز گاهی از بیت کوین استفاده می‌کند. لازلو هانیچ به کار با رمزارزها به عنوان یک کسب‌وکار اصلی، علاقه‌ای ندارد و بیشتر به عنوان یک پروژه فرعی برای او محسوب می‌شود. او هرگز از خرید پیتزا با ۱۰هزار بیت کوین پشیمان نشده و از اینکه در بخشی از تاریخ اولیه بیت کوین بوده، خوشحال است. 

بیت کوین‌های روز پیتزا اکنون چقدر ارزش دارد؟ 

بیت کوین‌های روز پیتزا بیت کوین در هنگام نوشتن مقاله، بیش از ۶۰۰ میلیون  دلار یا ۳۶ تریلیون تومان ارزش دارد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 8 =