تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

آیا اصلاح جدیدی در انتظار تون کوین است؟

تون کوین در سناریو صعودی می‌تواند با یک رالی ۶۵ درصدی در جولای (تیر) همراه باشد. با این حال، بعضی از تحلیلگران باور دارند که TON به یک اصلاح ۲۰ درصدی نیاز دارد.

خلاصه تحلیل

  • مجموعه‌ای از سیگنال‌های نزولی از جمله RSI بالا و فاندینگ ریت منفی در بازار فیوچرز تون کوین، از اصلاح این ارز دیجیتال خبر می‌دهند.
  • در سناریو صعودی اگر تون‌ کوین بتواند الگوی مثلث در نمودار روزانه‌اش را به سمت بالا بشکند، می‌تواند تا ۶۵ درصد رشد کند.

به گزارش کوین تلگراف، تون کوین در روزهای قبل با رشد ماهانه ۳۴.۵ درصدی به ۸.۳۳ دلار رسید و اکنون در محدوده ۷.۸ دلار قرار دارد. با این حال براساس تعدادی از کاتالیزورهای نزولی، احتمال اصلاح شارپی قیمت TON وجود دارد.

قیمت تون کوین در محدوده اشباع خرید قرار دارد

رالی قیمت تون کوین باعث شده است تا شاخص RSI به عدد ۶۷.۸۷ ( ۲ واحد کم‌تر از محدوده اشباع خرید) برسد. همان طور که در نمودار زیر مشخص شده، این سیگنال در گذشته منجر به اصلاح شدید قیمت TON شده‌ است.

نمودار روزانه قیمت تون کوین
نمودار روزانه قیمت تون ‌کوین

علاوه بر این یک خط روند مقاومت افقی چند هفته‌ای جلوی رشد تون کوین را گرفته‌ است‌ به نظر می‌رسد هدف بعدی TON در سناریو نزولی در محل تلاقی خط روند صعودی و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ) در سطح قیمتی ۶.۵۵ دلار قرار دارد. به عبارت دیگر، تون ‌کوین با ریسک یک اصلاح ۲۰ درصدی تا پایان ماه ژوئن (اواسط تیر ماه) مواجه شده‌ است.

بررسی بازار فیوچرز تون کوین

رشد صعودی قیمت تون ‌کوین با افزایش شدید سود باز یا اوپن اینترست (Open Interest) آن در بازار فیوچرز همراه بوده است. به عبارت دقیق‌تر اوپن اینترست TON از کف ۱۹۲.۲۵ میلیون دلار در دو هفته گذشته به ۲۳۹.۳۸ میلیون دلار در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) رسیده‌ است.

اوپن اینترست تون کوین
اوپن اینترست تون ‌کوین

همچنین فاندینگ ریت منفی TON نشان‌دهنده آن است که پوزیشن‌های فروش یا شورت (Short) بیشتر از پوزیشن‌های خرید یا لانگ (Long) است. به عبارت دیگر اکثر معامله‌گران بازار فیوچرز، منتظر کاهش قیمت تون کوین هستند و یا اینکه به خاطر اصلاح احتمالی آن، در حال مدیریت ریسک خود هستند.

فاندینگ ریت تون کوین
فاندینگ ریت تون کوین

در حالی که افزایش قیمت و اوپن اینترست سیگنالی از روند صعودی TON است، فاندینگ ریت منفی و RSI بالا زنگ خطری برای هولدرهای این ارز دیجیتال محسوب می‌شود. در نتیجه اگر پوزیشن‌های شورت به پوشش ریسک موقعیت معامله‌گران کمک کند یا فشار خرید تون‌ کوین کاهش یابد، روند این ارز دیجیتال ممکن است تغییر کند و یا وارد فاز تثبیت شود این دو اتفاق می‌تواند به کاهش شدید قیمت TON منجر شود.

بررسی سناریو صعودی تون کوین

اگر در تایم فریم بالا به بررسی تون کوین TON: بپردازیم، خواهیم دید که اصلاح احتمالی TON بخشی از فاز تثبیت آن در یک الگو مثلث صعودی است.

در این ساختار پس از آنکه قیمت، خط روند بالایی را به صورت صعودی بشکند و به اندازه بیشترین فاصله خط روند بالایی و پایینی افزایش پیدا کند، الگو مثلث صعودی تکمیل خواهد شد. در حال حاضر تون کوین در حال نزدیک شدن به راس مثلث است و از این رو احتمال شکست مقاومت آن افزایش یافته‌ است.

نمودار روزانه قیمت تون کوین
نمودار روزانه قیمت تون‌ کوین

اگر این شکست قیمت اتفاق بیفتد، هدف صعودی تون کوین در نزدیکی ۱۳.۳۰ دلار (یعنی حدود ۶۵ درصد رشد قیمت در ماه جولای) قرار دارد.

مطالب تحلیلی منتشرشده در نوبیتکس صرفا جنبهٔ آموزشی و ارائهٔ اطلاعات دارد و به هیچ‌ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری و سیگنال خرید و فروش نیست. سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با ریسک بالایی همراه است و کاربر موظف است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، مطالعه و تحلیل شخصی خود در رابطه با دارایی موردنظر را انجام دهد.

احمد محمدیان

من فعالیتم در حوزه بلاکچین رو از تولید محتوا به صورت فریلنسری شروع کردم و کم کم با علاقه‌ای که به ریاضیات داشتم به این حوزه هم علاقه‌مند شدم. دوست دارم تو این حوزه تا جای ممکن تحقیق کنم و منطق پروژه‌های بلاکچینی رو متوجه بشم و معتقدم این موضوع میتونه به تحلیل‌های ما کمک بیشتری کنه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید