تحلیل ارز‌های دیجیتال

واچ لیست هفته سوم مرداد؛ نوسانات خنثی در بیت کوین تا چه زمانی ادامه خواهند داشت؟

در چشم‌انداز بازار رمزارزها که دائماً در حال تغییر است؛ پیشرو و همیشه یک قدم جلوتر بودن یکی از ضروریات حضور سرمایه‌گذاران در این بازار با هدف کسب سود حداکثری است. شناسایی رمزارزهایی که به صورت بالقوه توانایی ثبت عملکرد بهتری را در کوتاه مدت نسبت به باقی پروژه‌ها دارند، مستلزم تحلیل تکنیکالی بازار، بررسی روندها، حجم معاملات و اندیکاتورهای کلیدی است.

تحلیلی که در ادامه می‌خوانید، تحلیل تکنیکال پنج ارز از بازار است که بر اساس معیارها و بررسی انجام‌شده در آن‌ها، شرایط و ویژگی‌های خاصی از دیدگاه این سبک خاص از تحلیل بازار دارند و امیدوارکننده به نظر می‌رسند. با بهره‌گیری از شاخص‌ها و ابزارهای موجود در سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال، هدف ما ارائهٔ دیدگاه جامعی نسبت به شرایط تکنیکالی این ارزهای منتخب بوده که منجر به شناسایی فرصت‌ها شده و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تری در بین خوانندگان ایجاد کند. با ادامهٔ تحلیل با ما باشید.

سلب مسئولیت نوبیتکس

بازار همچنان صحنهٔ تقابل خرس‌ها و گاوها است

در طی هفته‌ای که گذشت، آژانس فیچ که رتبه‌بندی اعتبار کشورهای مختلف را تعیین می‌کند، رتبهٔ اعتباری ایالات متحده را از AAA که بالاترین سطح در این رتبه‌بندی به حساب می‌آید، به AA+ کاهش داده است. این رویداد میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را کاهش داده و روند بازیابی قیمت‌ها را در بازار ارزهای دیجیتال متوقف کرده است. بازار بیت کوین و به‌طبع آن آلت‌کوین‌ها همچنان صحنهٔ تقابل خرس‌ها و گاوها است، اما شاید بتوان گفت غلبهٔ فروشندگان کمی در این بازار و طی هفتهٔ گذشته بیشتر شده است.

درصد تغییرات قیمت بیت کوین طبق داده‌های کوین مارکت کپ (CMC، در هفت روز گذشته کمتر از یک درصد بوده است؛ این نوسانات کوچک و بدون روند در قیمت بیت کوین با کاهش علاقهٔ سرمایه‌گذاران نهادی همراه شده است. بر طبق گزارش کوین شیرز (CoinShares)، سرمایه‌گذاران مقادیری معادل ۱۹.۴ میلیون دلار از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر بیت کوین خارج کرده‌اند، اما با این حال احساسات حول این دارایی دیجیتال همچنان مثبت باقی مانده است. 

با همهٔ این تفاسیر، می‌توان گفت که واکنش تند بازارها آرام خواهد گرفت و بازار رمزارزها نیز تمرکز خود را پیرامون اخبار و رویدادهای مربوط به صندوق‌های قابل‌معاملهٔ در بورس (ETF) بیت کوین حفظ خواهد کرد.

در ادامهٔ تحلیل، جفت ارزهایی را زیر نظر خواهیم گرفت و آن‌ها را با بهره‌گیری از پلتفرم تریدینگ ویو بررسی خواهیم کرد که در طول حرکات عرضی بیت کوین، ممکن است عملکرد بهتری را در کوتاه مدت با توجه به عوامل مبتنی بر تحلیل تکنیکال از خود نشان دهند. تمامی این رمزارزها در صرافی نوبیتکس لیست شده و بازار معاملاتی خود را دارند.

بیت کوین (BTC/USDT)

همانطور که در ابتدای تحلیل اشاره کردیم، بیت کوین همچنان معامله‌گرانی را که منتظر شکست محدودهٔ نوسانی قیمت بیت کوین BTC چند هفتهٔ اخیر در بازهٔ بین ۲۹,۵۰۰ الی ۳۱,۵۰۰ دلار بودند، ناامید کرده و پیوسته به حرکات عرضی و کم‌نوسان خود ادامه می‌دهد. توجه به این نکتهٔ خالی از لطف نیست که به هر میزان که قیمت بیشتر در این محدوده باقی بماند، حرکت بعدی قیمت بعد از شکست قوی‌تر خواهد شد.

اگر در تایم فریم روزانه به جفت ارز بیت کوین به تتر نگاه کنیم، شاهد این هستیم که پس از شکسته‌شدن روند نزولی بزرگ قیمت بیت کوین (خط قرمز) در انتهای سه‌ماههٔ اول سال جاری، قیمت در روند صعودی (خط آبی)، حرکت خود را به سمت اهداف بالاتر شروع کرده است. این روند با توجه به سه برخورد قیمت به آن و پولبک به تلاقی این روند و روند نزولی، حمایتی محکم برای قیمت به حساب می‌آید. 

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

قوی‌ترین ناحیهٔ حمایتی برای بیت کوین در وضعیت فعلی محدودهٔ قیمتیِ مشخص‌شده با رنگ بنفش است. این باکس علاوه بر خط روند صعودی، ناحیهٔ اصلاحیِ بین سطح ۵۰ و ۶۱.۸ درصد فیبوناچی نیز به حساب می‌آید.

اگر خطی مشابه خط روند را بر روی بالاترین سقف در این بازه قرار دهیم، کانالی برای ما ترسیم خواهد شد که ترکیب آن با واگرایی در مکدی، هشدارهای قابل‌توجهی صادر می‌کند. با بررسی واگرایی‌های معمولی مثبت و منفی در اندیکاتور مکدی و بررسی وضعیت کف‌ها و سقف‌‌ها در نمودار، می‌توان گفت که حرکت بعدی بیت کوین به احتمال زیاد از کف کانال (یا همان خط روند صعودی) و بعد از وقوع یک واگرایی معمولی مثبت در مکدی اتفاق خواهد افتاد و قیمت را به سمت اهداف بالاتر هدایت خواهد کرد. بنابراین تا هنگام وقوع همچین رویدادی در نمودار، به نظر می‌رسد که این حرکات عرضی ادامه خواهد داشت و این امر خود نویدی برای عملکرد بهتر در برخی از آلت‌ کوین‌های بازار خواهد بود. 

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

آربیتروم (ARB/USDT)

قیمت توکن آربیتروم در تایم فریم ۴ ساعته برای شکست روند نزولی خود با این سطح مقاومت دینامیک درگیر است، اما واگرایی معمولی مثبت (+RD) احتمال شکسته‌شدن قریب‌الوقوع این سطح را می‌دهد. با شکسته‌شدن این روند نزولی و پولبک قیمت به آن می‌توان اهداف ۱.۹۰، ۱.۲۳ و ۱.۲۸ دلار را برای این توکن متصور شد.

نمودار قیمت توکن ARB در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن ARB در تایم فریم چهارساعته

بند پروتکل (BAND/USDT)

توکن BAND در تایم فریم چهارساعته روند نزولی کوتاه مدت خود را نقض کرده و پولبک خود را به آن نیز تکمیل کرده است. این پولبک به شکلی دیگر، اصلاح قیمت بین ناحیهٔ‌ ۵۰ الی ۶۱.۸ درصد فیبوناچی نیز بوده که اعتبار آن و به‌طبع احتمال حرکت قیمت را به سمت اهداف بالاتر تأیید می‌کند. با توجه به نوسانات اخیر و محدود این جفت ارز می‌توان انتظار یک حرکت بزرگ را داشت که بعد از شکست هدف اول در ۱.۲۳ دلار می‌توان اطمینان بیشتری از این امر پیدا کرد

نمودار قیمت توکن BAND در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن BAND در تایم فریم چهارساعته

سوشی سواپ (Sushi/USDT)

ارز دیجیتال سوشی سواپ در تایم فریم ۱ ساعته موج قبلی حرکت خود را اصلاح کرده و اکنون در ناحیهٔ ۵۰ الی ۶۱.۸ درصد اصلاحی این موج قرار گرفته است. واگرایی مثبت و معمولی در اندیکاتور مکدی نیز می‌تواند تأییدیه‌ای مبنی بر حرکت صعودی قیمت باشد؛ اما باید توجه داشت که تا زمانی که خط روند نزولی شکسته نشده است بهتر است تنها این ارز را زیر نظر داشت. 

نمودار قیمت توکن SUSHI در تایم فریم یک‌ساعته
نمودار قیمت توکن SUSHI در تایم فریم یک‌ساعته

جی‌ام‌اکس (GMX/USDT)

توکن جی‌ام‌اکس GMX در تایم فریم چهارساعته به سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی خود واکنش خوبی نشان داده است. واگرایی معمولی و مثبت در اندیکاتور مکدی نیز مشابه موارد قبلی از چرخش روند هشدار می‌دهد. در وضعیت فعلی می‌توان انتظار صعودی قیمت تا مقاومت خط روند نزولی را داشت. با نقض این سطح نیز می‌توان انتظار صعود قیمت تا اهداف ۵۷ و ۵۹ دلاری را داشت.

نمودار قیمت توکن GMX در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن GMX در تایم فریم چهارساعته

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 3 =