شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مقالات نوبیتکس

موقعیت خرید تعهدی نوبیتکس چیست؟

موقعیت خرید زیرمجموعه بازار مشتقات (derivatives) است و در آن کاربر با امکان سپردن وجه تضمین می‌تواند یک دارایی را دریافت کند، به‌صورتی که میزان دارایی دریافت‌شده از میزان وجه تضمین بیشتر باشد. سپس با فروش دارایی دریافت‌شده در قیمت بالاتر و بازپرداخت مقدار وکالت‌گرفته شده، ضمن کسب سود، وجه تضمین خود را هم دریافت کند. موقعیت خرید در بازارهای صعودی کاربرد دارد. این مفهوم در بازارهای جهانی مشابه با پوزیشن لانگ (Long) است که در آن از ضریب یا اهرم (Leverage) استفاده می‌شود، با این تفاوت که در خرید تعهدی نوبیتکس بهره، وام و قرض وجود ندارد و قراردادها در قالب وکالت خرید و فروش تعریف شده است.

با استفاده از موقعیت خرید تعهدی، کاربر می‌تواند سودِ خود از معاملات را تا چندین برابر افزایش دهد. اما از طرف دیگر، ریسک ضرر نیز به همان اندازه بیشتر می‌شود.

موقعیت خرید در نوبیتکس

در موقعیت خرید تعهدی نوبیتکس، تریدر می‌تواند دارایی خود را به‌عنوان وجه تضمین در کیف پول تعهدی خود قفل کرده و در ازای آن وکالت خرید یک رمزارز به‌ اندازهٔ چند برابر وجه تضمین از استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها دریافت کند. بعد از خرید وکالتی دارایی، تریدر باید منتظر افزایش قیمت بماند. بعد از افزایش قیمت، همان مقدار دارایی را در قیمت بالاتر فروخته و مقدار مورد تعهد را به استخر بازگرداند و وجه تضمین خود را دریافت کند. به این ترتیب، علاوه بر وجه تضمین اولیه، سودی هم از روند صعودی به دست خواهد آورد که چندین برابر درصد رشد قیمت رمزارز مورد معامله است.

معامله با استفاده از موقعیت خرید تعهدی نوبیتکس، سه تفاوت عمده با خرید یک دارایی رمزارزی دارد:

  • از آنجا که در موقعیت خرید تعهدی از قابلیت ضریب استفاده می‌شود، سود حاصل از موقعیت خرید می‌تواند چندین برابر سود خرید یک دارایی باشد
  • به همان میزان که سود موقعیت خرید از خریدن دارایی بیشتر است، ریسک آن هم بالاتر است. حتی احتمال لیکویید شدن در موقعیت خرید و از دست رفتن کل دارایی وجود دارد.
  • با خرید یک دارایی، می‌توان آن را تا هر زمان دلخواهی هولد کرد، اما موقعیت خرید زمان‌دار است و باید تا حداکثر یک ماه بعد از آغاز به اتمام برسد.

برای استفاده از این قابلیت، کاربر ابتدا باید دارایی ریالی و یا تتری خود را از کیف پول حساب اصلی به کیف پول تعهدی انتقال دهد.دارایی انتقال داده شده به کیف پول تعهدی مبنا و معیار معامله در خرید یا فروش تعهدی میباشد. برای انجام معامله در هر بازاری که انتخاب می‌شود، کاربر باید از محل استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها تا حداکثر قابل خرید تعیین شده، وکالت خرید دارایی مدنظر را دریافت کند. توجه داشته باشید که برای استفاده از قابلیت خرید یا فروش تعهدی، کاربر باید تمامی شرایط و قوانین فعال‌سازی این قابلیت را مطالعه و تأیید کند.

دریافت وکالت خرید از استخر مشارکت و عدم دریافت بهره ساعتی، اصلی‌ترین تفاوتِ خرید تعهدی در نوبیتکس نسبت به بازارهای جهانی است. درواقع در موقعیت خرید نوبیتکس، کاربر «وکالت» خرید دارایی رمزارزی را دریافت می‌کند. در نهایت کاربر بعد از کسب سود، «دارایی وکالت گرفته‌شده» را مجدداً فروخته و دارایی وکالت گرفته از استخر دارایی را تسویه می‌کند و وجه تضمین کاربر آزاد و به کیف پول تعهدی بازمی‌گردد. وجه تضمینِ سپرده‌شده برای دریافت وکالت خرید می‌تواند ریال یا تتر باشد.

بسته به سطح مشارکت و میزان مبادلات هر کوین، به تدریج اکثر کوین‌های موجود در بازار ریالی و تتری نوبیتکس برای استفاده در معاملات تعهدی در دسترس خواهند بود. دارایی قابل‌خرید در موقعیت خرید مربوط به هر کوین از استخر مشارکت مربوطه پرداخت می‌شود. توجه داشته باشید که استخرهای مشارکت دارای محدودیت است و مقدار موجودی مشخصی دارد. دارایی تنها در صورتی وکالت خرید به کاربر درخواست‌کننده  ارائه خواهد شد که ظرفیت استخر یا ظرفیت سطح کاربری تکمیل نشده باشد. 

با توجه به سطح کاربری، سهم هر کاربر از موجودی استخر مشارکت به این شرح است:

  • کاربر سطح یک تا ۳ درصد از نقدینگی استخر
  • کاربر سطح دو و تریدر تا ۱۵ درصد از نقدینگی استخر
  • کاربر سطح سه تا ۳۰ درصد از نقدینگی استخر
  • کاربر سطح چهار تا ۵۰ درصد از نقدینگی استخر

مثالی از موقعیت خرید تعهدی

تصور کنید قیمت بیت کوین ۲۰۰۰۰ دلار است و تحلیل کاربر از قیمت بیت کوین صعودی است. اگر کاربر طبق تحلیل خود بیت کوین بخرد و قیمت بیت کوین مثلا به ۲۵۰۰۰ دلار برسد، او توانسته است ۲۵ درصد از این معامله سود به دست بیاورد. اما اگر بخواهد از همین رشد قیمت سود بیشتری به دست بیاورید، باید از موقعیت خرید تعهدی استفاده کند.

همان شرایط را در نظر می‌گیریم؛ کاربر در قیمت ۲۰۰۰۰ دلاری بیت کوین، ۱۰۰۰ تتر به کیف پول تعهدی خود انتقال می‌دهد و آن را به‌عنوان وجه تضمین قفل کرده و یک موقعیت خرید تعهدی با ضریب ۳ باز می‌می‌کند. به این ترتیب  وکالت خرید ۳۰۰۰ دلار بیت کوین (۳ برابرِ وجه تضمین) را به دست می‌آورد که معادل ۰.۱۵ بیت کوین است. بعد از مدتی، قیمت بیت کوین در جهت تحلیل کاربر حرکت کرده و به ۲۵۰۰۰ دلار می‌رسد. در این قیمت، کاربر از وکالت فروش خود استفاده کرده و ۰.۱۵ بیت کوین را می‌فروشد و ۳۷۵۰ تتر به دست می‌آورد. سپس با بازگرداندن ۳۰۰۰ تتر مقدار موردمورد تعهد به استخر مشارکت، وجه تضمین خود را دریافت می‌کند. حالا این کاربر علاوه بر ۱۰۰۰ تتری که وارد موقعیت کرده بود، ۷۵۰ دلار دیگر سود کرده است که معادل ۷۵ درصد از سرمایهٔ اولیه است. نکته مهم این است که قیمت بیت کوین فقط ۲۵ درصد رشد کرده، اما سود حاصل از این موقعیت خرید ۷۵ درصد بوده است، یعنی سه برابر درصد رشد بیت کوین.

البته ممکن است روند بازار طبق پیش‌بینی کاربر پیش نرود و قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند. در این صورت کاربر ضرر خواهد کرد و با کاهش بیشترِ قیمت، مقدار ضرر هم بیشتر خواهد شد. برای مثال، فرض کنید در همان مثال قبلی قیمت بیت کوین برعکس تحلیل کاربر شروع به ریزش کند و به قیمت ۱۵۰۰۰ دلار برسد، یعنی یک ریزش ۲۵ درصدی. حالا ۰.۱۵ بیت کوینی که کاربر وکالت خرید آن را در اختیار دارد، ۲۲۵۰ دلار ارزش دارد. بدیهی است که این عدد برای پوشش دادن تعهد کاربر که ۳۰۰۰ تتر بود، ناکافی است. پس اگر کاربر در این نقطه موقعیت خود را به پایان برساند، باید ۷۵۰ تتر از وجه تضمینی که ارائه داده بود برای پوشش ضرر اختصاص داده شود. در نتیجه ۷۵۰ تتر از وجه تضمین ۱۰۰۰ تتری کسر خواهد شد. این یعنی ۷۵ درصد ضرر برای کاربر که معادل است با درصد ریزش بیت کوین (۲۵ درصد) ضربدر ضریب موقعیت (۳).

ضرر موقعیت می‌تواند تا جایی بیشتر شود که کل وجه تضمین کاربر برای پوشش این زیان کافی نباشد. در این صورت کاربر وجه تضمین خود را از دست خواهد داد. به این حالت «لیکویید شدن» گفته می‌شود و وقتی رخ می‌دهد که «نسبت تعهد» به ۱ برسد. البته در نوبیتکس به‌دلیل پوشش ریسک‌ها، موقعیت‌های تعهدی در نسبت تعهد ۱.۱ لیکویید می‌شوند و باقیمانده وجه تضمین به کیف پول کاربر بازگردانده می‌شود. مفاهیم لیکویید شدن و نسبت تعهد در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.به یک مثال از حالت نزولی در خرید تعهدی توجه کنید؛

توجه داشته باشید که برای ساده‌سازی توضیحات، از محاسبه کارمزد خرید و فروش، کارمزد تمدید وکالت و سهم استخر مشارکت در مثال‌ها سود صرف‌نظر شده است. در مورد این مفاهیم نیز در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

محدودیت زمانی، کارمزدها و سهم استخر مشارکت

موقعیت خرید تعهدی در نوبیتکس دارای محدودیت زمانی است. هر موقعیتی که باز می‌شود، تا ساعت ۲۴ همان روز ادامه دارد. اگر در این مدت موقعیت تعهدی به اتمام نرسد، به‌صورت خودکار برای روز بعد تمدید می‌شود. تمدیدِ زمان وکالت می‌تواند تا ۳۰ روز ادامه داشته باشد.

اگر کاربر موقعیت را در همان روز اول به اتمام برساند، کارمزدی از وجه تضمین کسر نخواهد شد و همچنین تمام سود موقعیت به کاربر تعلق خواهد گرفت. اما اگر موقعیت برای روزهای بعدی تمدید شود، دو تغییر در وضعیت موقعیت خرید اعمال خواهد شد:

  1. به ازای هر روزی که موقعیت تمدید می‌شود، کارمزد تمدید وکالت از محل وجه تضمین کسر می‌شود. این کارمزد در موقعیت‌های ریالی به ازای هر یک میلیون تومان یا کمتر، ۱۰۰۰ تومن است و در موقعیت‌های تتری به ازای ۳۰ تتر یا کمتر، ۰.۰۳ تتر است.
  2. با تمدید شدن موقعیت، به ازای هر روزی که تمدید ادامه پیدا می‌کند، ۲ درصد از سود محقق‌شدهٔ موقعیت خرید به استخر مشارکت یا وکالت‌دهندگان تعلق می‌گیرد. این مبلغ بعد از اتمام موقعیت خرید محاسبه می‌شود. مثلا اگر موقعیت بعد از ۱۰ روز با ۵۰۰ تتر سود بسته شود، ۲۰ درصد از این سود که معادل ۱۰۰ تتر است به استخر مشارکت تعلق می‌گیرد. بدیهی است که اگر موقعیت با زیان بسته شود، مقدار ضرر از وجه تضمین وکالت‌گیرنده کسر می‌شود استخر مشارکت و وکالت‌‌دهندگان سهمی از ضرر نخواهند داشت.

مفاهیم خرید تعهدی در نوبیتکس

در ادامه تعریف تعدادی از مفاهیم را خواهید خواند که آشنایی با آنها در استفاده از موقعیت خرید تعهدی نوبیتکس به شما کمک خواهد کرد.

موقعیت خرید تعهدی

خرید تعهدی در نوبیتکس نوعی قرارداد وکالت میان صاحب سرمایه (وکالت‌دهنده) و مبادله‌‌کننده (وکالت‌گیرنده) است که در آن وکالت‌گیرنده با موجودی ریالی و تتری وکالت‌دهنده در بازار نوبیتکس معامله انجام می‌دهد و سود آن میان طرفین تقسیم می‌شود.

استخر مشارکت

محلی است که موجودی کاربران وکالت‌دهنده در آن تجمیع می‌شود و به‌عنوان واسط در توزیع رمزارزها و اعطای وکالت‌شان به وکالت‌گیرنده‌ها و بازپس‌گیری از آن‌ها عمل می‌کند.

وکالت‌دهنده

کاربری است که قصد معامله با دارایی رمزارزی خود را ندارد و آن را جهت تامین نقدینگی برای موقعیت‌های خرید/فروش تعهدی در اختیار استخر مشارکت قرار داده و در ازای آن در سود موقعیت‌ها سهیم می‌شود.

وکالت‌گیرنده

کاربری است که وکالت خرید/فروش دارایی رمزارزی را از استخر مشارکت دریافت کرده و آن را در موقعیت خرید/فروش تعهدی استفاده می‌کند.

وکالت خرید

قرارداد حقوقی منطبق بر اصول شرعی است که امکان استفاده از دارایی (ریالی، تتری) یک فرد (وکالت‌دهنده) به فرد دیگر (وکالت‌گیرنده) طبق شروطی داده می شود. مطالعه و پذیرش مفاد این قرارداد و شروط ضمن عقد آن برای استفاده از قابلیت موقعیت خرید تعهدی الزامی و به عهده طرفین (وکالت‌گیرنده و وکالت‌دهنده) است.

ضریب

ابزاری معاملاتی است که امکان افزایش سود به ازای وجه تضمین یکسان در موقعیت تعهدی را به کاربر می‌دهد. در موقعیت‌های دارای ضریب، احتمال زیان نیز به‌اندازهٔ احتمال افزایش سود، بیشتر می‌شود.

مقدار وکالت‌گرفته‌شده

هر موقعیت با ثبت یک سفارش خرید تعهدی در یک بازار آغاز می‌شود. به میزان دارایی ریالی و تتری که از استخر دارایی در موقعیت خرید قرار می‌گیرد، مقدار وکالت‌گرفته‌شده گفته می‌شود. این میزان به ظرفیت استخر، سطح کاربر و مقدار وجه تضمین بستگی دارد.

مقدار مورد تعهد

مقدار دارایی است که کاربر در ازای دریافت وکالت خرید دریافت می‌کند و کاربر وکالت‌گیرنده متعهد است که آن را به استخر مشارکت بازگرداند که معادل است با مقدار دارایی وکالت گرفته شده.

قیمت ورود

میانگین قیمت انجام سفارش/سفارش‌های خرید در بازار است.

قیمت خروج 

میانگین قیمت انجام سفارش/سفارش‌های فروش مجدد موردتعهد در بازار است.

سود و زیان محقق‌شده/محقق‌نشده

اگر موقعیتی به اتمام نرسیده باشد، سود و زیان آن را محقق‌نشده و اگر به پایان رسیده باشید، سود و زیان آن را محقق‌شده می‌گوییم.

کیف پول معاملات تعهدی

برای استفاده از موقعیت‌های تعهدی، کاربر باید دارایی ریالی یا تتری خود را از کیف پول اصلی به کیف پول معاملات تعهدی خود انتقال دهد. کاربر می‌تواند از این دارایی‌های ریالی و تتری به‌عنوان وجه تضمین در معاملات تعهدی خود استفاده کند.

دارایی کلی

به مجموع وجه تضمین سپرده‌شده توسط وکالت‌گیرنده و ارزش لحظه‌ای دارایی خریداری‌شده، دارایی کلی گفته می‌شود.

نسبت تعهد

نسبت تعهد برابر است با نسبت دارایی کلی در یک موقعیت خرید تقسیم بر ارزش لحظه‌ای دارایی موردتعهد.

لیکویید شدن

به حالتی گفته می‌شود که ضرر موقعیت به اندازه‌ای برسد که وجه تضمین کاربر نتواند کل ضرر را پوشش دهد. در این حالت موقعیت به‌صورت خودکار لیکویید می‌شود. لیکویید شدن زمانی رخ می‌دهد که نسبت تعهد به یک برسد. اما در نوبیتکس، برای پوشش ریسک‌ها و داشتن‌ حاشیه امن در سفارش‌های مارکت، موقعیت‌های در نسبت تعهد ۱.۱ در ضریب یک لیکویید می‌شوند (این نسبت برای ضرایب دیگر متفاوت است) و باقیمانده وجه تضمین به کیف پول کاربر بازگردانده می‌شود.

هشدار لیکویید شدن

پیامی است که نوبیتکس آن را در آستانهٔ لیکویید شدن به کاربر ارسال می‌کند تا وی را از خطر لیکویید شدن آگاه کند.

انقضای موقعیت

هر موقعیت خرید تعهدی حداکثر تا ۳۰ روز قابل‌تمدید است. اگر در این ۳۰ روز موقعیت از سمت کاربر به اتمام نرسد و یا لیکویید نشود، در پایان ۳۰ روز موقعیت به‌صورت خودکار بسته یا اصطلاحا منقضی می‌شود.

کارمزد تمدید موقعیت

کارمزدی است که بعد از تمدید موقعیت برای روزی بعدی از وجه تضمین کسر می‌شود. در موقعیت‌های ریالی، این کارمزد معادل ۱۰۰۰ تومن برای هر یک میلیون تومان یا کمتر و در موقعیت‌های تتری ۰.۰۳ تتر برای هر ۳۰ تتر یا کمتر است. کارمزد تمدید موقعیت علاوه بر موقعیت‌های باز، به سفارش‌های باز در موقعیت‌های تعهدی نیز تعلق می‌گیرد.

موجودی در دسترس

مقدار موجودی‌ای که کاربر از کیف پول حساب اسپات به کیف پول تعهدی انتقال می‌دهد، موجودی در دسترس است. این عدد شامل وجه تضمینِ درگیر در موقعیت‌های دیگر نیست.

موجودی در سفارش

موجودی در سفارش بخشی از موجودی کیف پول تعهدی است که تحت عنوان وجه تضمین در سفارش تعهدی قفل شده است. این مبلغ را نمی‌توان برای ایجاد سفارش تعهدی جدید استفاده کرد.

وجه تضمین

وجه تضمین مبلغی است که کاربر در کیف پول تعهدی خود قفل می‌کند تا بتواند وکالت خرید یا فروش یک دارایی رمزارزی را دریافت کند. این مبلغ تضمینی برای جبران ضررهای احتمالی است. وجه تضمین می‌تواند ریال یا تتر باشد.

حداکثر مقدار خرید

حداکثر مقدار رمزارزی است که کاربر می‌تواند وکالت آن را برای استفاده در موقعیت خرید تعهدی دریافت کند. حداکثر مقدار قابل‌خرید به سطح کاربری هر کاربر و سهم وی از استخر فروش اعتباری هر رمزارز بستگی دارد. علاوه بر این، موقعیت‌های باز خرید تعهدی هم بر حداکثر مقدار فروش تاثیرگذار است.

هر موقعیت تعهدی در نوبیتکس، در ابتدا تا ساعت ۲۴ همان روزی که موقعیت آغاز شده است معتبر است. اما بعد از اینکه آن روز به اتمام رسید، موقعیت به‌صورت خودکار برای یک روز دیگر تمدید می‌شود. اگر موقعیت در روز دوم هم توسط کاربر بسته نشود و یا لیکویید نشود، برای روز بعدی تمدید می‌شود. تمدید شدن موقعیت می‌تواند تا ۳۰ روز ادامه داشته باشد. بعد از اتمام روزی سی‌ام، موقعیت از لحاظ سود و زیان در هر وضعیتی که باشد، به‌صورت خودکار بسته می‌شود.

با تمدید موقعیت برای روزهای بعدی، دو تغییر مهم در وضعیت موقعیت خرید تعهدی ایجاد می‌شود؛ کارمزد تمدید روزانه وکالت و سهم استخر مشارکت از سود محقق شده کاربران.

کارمزد روزانه تمدید وکالت

کارمزد روزانه تمدید وکالت به کارمزدی گفته می‌شود که به‌ازای هر روزی که موقعیت تمدید می‌شود، از وجه تضمین کسر می‌شود. این کارمزد در حال حاضر به ازای هر ۱ میلیون تومان و کمتر، ۱۰۰۰ تومان است و همچنین به‌ ازای هر ۳۰ تتر و کمتر، ۰.۰۳ تتر است. این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که کارمزد تمدید وکالت برای سفارش‌های موقعیت تعهدی هم کسر می‌شود. به این معنی که وقتی سفارشی برای آغاز یک موقعیت تعهدی به ثبت می‌رسانید، کارمزد تمدید وکالت به سفارش تعلق می‌گیرد، حتی اگر سفارش پر نشده و به موقعیت تبدیل نشود. همچنین اگر بخشی از سفارش پر شود و بخش دیگری نه، کارمزد تمدید هم به بخش پرشده و هم به بخش پرنشدهٔ سفارش تعلق خواهد گرفت تا زمانیکه بخش پر نشده توسط کاربر کنسل شود.

اما همان طور که گفته شد، اگر موقعیت خرید تعهدی در همان روزی که آغاز شده به پایان برسد، کارمزد تمدید وکالت به آن تعلق نمی‌گیرد. 

سهم استخر مشارکت از سود

استخر مشارکت محلی است که وکالت‌دهندگان دارایی‌های خود را در آن قرار می‌دهند تا وکالت‌گیرندگان با استفاده از آن دارایی‌ها، موقعیت‌های خرید یا فروش تعهدی باز کنند. از آنجا که وکالت‌دهندگانِ استخر مشارکت، تامین‌کنندگانِ نقدینگیِ موقعیت‌های تعهدی هستند، طبق ضوابطی در سود موقعیت‌ها سهیم هستند.

اگر موقعیت خرید تعهدی در همان روزی که آغاز شده است به پایان برسد، استخر مشارکت هیچ سهمی از سود نخواهد داشت و تمام سود به کاربر وکالت‌گیرنده تعلق می‌گیرد. اما اگر موقعیت خرید برای روزهای بعدی تمدید شود، به‌ ازای هر بار تمدید، ۲ درصد از سود محقق‌شدهٔ موقعیت به استخر تعلق خواهد گرفت. توجه کنید که این مبلغ از سود محقق‌شده کسر می‌شود؛ یعنی زمانی محاسبه می‌شود که موقعیت با سود به اتمام رسیده باشد. 

ذکر این نکته هم ضروری است که استخر مشارکت هیچ سهمی از ضرر در موقعیت‌های خرید تعهدی ندارد و اگر کاربر معامله را با ضرر ببندد و یا موقعیت لیکویید شود، تمام ضرر از وجه تضمین کاربر وکالت‌گیرنده کسر می‌شود.

کارمزدهای خرید و فروش

کاربر وکالت‌گیرنده برای آغازِ یک موقعیت خرید، با استفاده از مبلغ وکالت‌گرفته‌شده یک دارایی رمزارزی را می‌خرد و در پایان موقعیت خرید، با استفاده از وکالت فروش، همان دارایی را می‌فروشد. پس هر موقعیت خرید تعهدی، یک مرحلهٔ خرید و یک مرحلهٔ فروش دارد. در نتیجه کارمزد خرید و فروش دارایی رمزارزی از آن کسر خواهد شد. کارمزد این دو مرحله مانند معاملات عادی در نوبیتکس است و بستگی به حجم مبادلات کاربر دارد. 

مثالی از موقعیت خرید با در نظر گرفتن کارمزدها و سهم استخر

یک مثال را با در نظر گرفتن تمامی کارمزدها بررسی می‌کنیم. فرض کنید با سرمایهٔ ۱۰ میلیون تومانی می‌خواهید یک موقعیت خرید اتریوم باز کنید. قیمت اتر در آغاز موقعیت را ۱۰۰ میلیون تومان و ضریب موقعیت را ۲ در نظر می‌گیریم. 

با وجه تضمین ۱۰ میلیونی و ضریب ۲، وکالت خرید ۲۰ میلیونی دریافت خواهید کرد که معادل ۰.۲ اتریوم است. اما اگر کارمزد خرید را ۰.۱ درصد در نظر بگیریم، میزان واقعی اتریومی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، ۰.۱۹۹۸ واحد خواهد بود.

موقعیت آغاز شده و برای ۵ روز بعد از روز اول تمدید می‌شود. حالا قیمت اتریوم به ۱۲۰ میلیون تومان رسیده است. در این نقطه تصمیم می‌گیرید که موقعیت را با سود به اتمام رسانده و ۰.۱۹۹۸ اتر را با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش برسانید. با فروش این مقدار رمزارز و با در نظر گرفتن کارمزد ۰.۱ درصدیِ فروش، ۲۳,۹۵۲,۰۲۴ تومان به دست می‌آورید. از این مقدار، باید ۲۰ میلیون تومان به استخر بازگردانده شود. با توجه به اینکه موقعیت ۵ روز تمدید شده است، ۱۰ درصد از سود، معادل ۳۹۹,۲۰۲ به استخر مشارکت تعلق می‌گیرد و ۳,۵۵۲,۸۲۲ تومان سهم شما می‌شود. 

علاوه بر این، با اتمام وکالت، وجه تضمین خود را هم دریافت می‌کنید. البته با توجه به اینکه موقعیت ۵ روز تمدید شده است، ۵۰ هزار تومن از وجه تضمین به‌عنوان کارمزد تمدید وکالت کسر شده و ۹,۹۵۰,۰۰۰ تومان به شما تعلق می‌گیرد. مجموع این عدد به‌علاوه سود دریافتی ۱۳,۵۰۲,۸۲۲ خواهد بود. با توجه به سرمایهٔ اولی ۱۰ میلیون تومانی، سود خالص این موقعیت ۳۵.۰۳ درصد است.

موقعیت خرید تعهدی چه کاربردی دارد و برای چه کاربرانی مناسب است؟

موقعیت خرید تعهدی ابزاری برای افزایش سود در بازارهای صعودی است. این ابزار می‌تواند درصد سود در ترید یک رمزارز را تا چندین برابرِ درصد رشد قیمت همان رمزارز افزایش دهد. البته بدیهی است که احتمال ضرر نیز به همان اندازه افزایش می‌یابد. 

با توجه به زمان‌دار بودن موقعیت‌های تعهدی، این نوع از معاملات برای سرمایه‌گذاران و هولدرهای بلندمدت مناسب نیست. اما این موقعیت‌ها ابزار خوبی برای تریدرهای باتجربه است که با آگاهی از تمام ریسک‌های آن، از موقعیت‌ها استفاده کرده و سود معاملات خود را افزایش دهند.

موقعیت خرید تعهدی چه ریسک‌هایی دارد؟

همان طور که گفته شد، در موقعیت‌های تعهدی هر چه ضریب معامله بالاتر باشد، احتمال افزایش ضرر هم بیشتر می‌شود و اگر بازار به مقدار مشخصی در خلاف جهت تحلیل تریدر حرکت کند، وی به اندازهٔ چندین برابر ریزش قیمت ضرر خواهد کرد.

علاوه بر این، در صورتی که زیان موقعیت تعهدی بیش از وجه تضمین کاربر باشد، خطر لیکویید شدن نیز وجود دارد. در این حالت کل سرمایهٔ کاربر از بین خواهد رفت. 

کاربر قبل از استفاده از موقعیت‌های تعهدی در نوبیتکس باید به خوبی از خطرات و ریسک‌های مربوط به آن آگاه بوده و شرایط و قوانین استفاده از آن را مطالعه کرده و پذیرفته باشد. تمام ریسک‌های ناشی از این معاملات برعهده کاربر بوده و نوبیتکس هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − هفت =