آموزش مفاهیم پایه

نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال شگفتی‌های عجیبی در خود جای داده است، به‌طوری که می‌تواند برخی از معامله‌گران را از طریق نوسانات شدید بازار صاحب ثروت بادآورده‌ای کند و ثروت برخی دیگر را در مدت زمان بسیار کوتاهی بر باد دهد. اما سوال اینجاست چه عواملی باعث می‌شود که این بازار شاهد چنین نوسانات شدیدی باشد. در جواب باید گفت دلایل بسیار زیادی وجود دارد. یکی از این دلایل نهنگ (WHALE) ارز دیجیتال است که در این مقاله قصد داریم درباره مفهوم نهنگ ارز دیجیتال اطلاعات ارزشمندی به اشتراک بگذاریم.

نهنگ ارز دیجیتال

نهنگ ارز دیجیتال به چه کسی گفته می‌شود؟

در بازار ارزهای دیجیتال، عنوان نهنگ یا وال ارز دیجیتال‌ به کسی یا شرکتی نسبت داده می‌شود که حجم زیادی از یک یا چند نوع ارز دیجیتال را در کیف پول دیجیتال خود دارد. این نهنگ‌ها با خرید و فروش یک ارز می‌توانند موج جدیدی در بازار به وجود بیاورند. به عنوان مثال دوج کوین، این میم‌کوین محبوب که در سال 2013 توسط جک پالمر معرفی شد، در ابتدا قیمت ناچیزی داشت. برخی از سرمایه‌گذران در ابعاد وسیع در حد صد میلیون تا یک میلیارد دوج کوین خریداری کردند. چنین افرادی به عنوان نهنگ‌های دوج کوین شناخته می‌شوند و می‌توانند با تصمیمات مالی خود مانند خرید دوج کوین یا فروش آن بازار را تحت الشعاع قرار دهند. اگر زمانی این نهنگ‌ها تصمیم به فروش بخش بزرگی از دارایی دیجیتال خود بگیرند، ممکن است این رمز ارز را تا آستانه فروپاشی پیش ببرند.

از سویی، در یک گزارش تحلیلی صورت‌‌گرفته توسط BitInfoCharts، تنها چهار کیف پول بیت کوین 3.49 درصد از کل بیت‌کوین‌های در گردش ماه می سال 2022 و 100 کیف برتر نیز در حدود 15.36 درصد از کل بیت کوین‌ها را در اختیار داشتند. این آمارها نشان‌‌دهنده آن است که تمرکز بیت کوین در کیف پول‌های دیجیتال به چه میزان است و با ورود به چرخه بازار مالی می‌تواند به راحتی آن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

وال ارز دیجیتال کیست؟

ویژگی‌های بارز وال ارز دیجیتال چیست؟

شناسایی افراد و صاحبان کیف پول‌های ارز دیجیتال به سادگی امکان‌پذیر نیست و این به این دلیل است که تراکنش‌های ارز دیجیتال نیمه‌ناشناس است. این یک موقعیت بی‌نظیر برای نهنگ ارز دیجیتال به شمار می‌رود که می‌تواند معاملات خود را به حرفه‌ای ترین شکل ممکن انجام دهد.

نهنگ‌ها افراد یا شرکت‌هایی هستند که به ندرت تمامی سرمایه‌های خود را در صرافی‌ها به فروش می‌رسانند. آنها از روش‌های حرفه‌ای و ظریفی برای سوددهی استفاده کرده و در بسیاری از موارد خرید و فروش‌ ارزدیجیتال خود را در رقم‌های متفاوتی ثبت می‌کنند.

همچنین، فعالیت نهنگ ارز دیجیتال محدود به یک ارز دیجیتال خاص نیست، بلکه با شناسایی توکن‌های ارزشمند که قیمت پایینی دارند در آنها رخنه کرده و نوسان شدیدی را در آنها به وجود می‌آورند. در اغلب موارد خریدهای آنها در قیمت بسیار پایین صورت می‌گیرد و زمانی که قیمت ارز دیجیتال روند صعودی به خود گرفت، به تدریج آن را به فروش می‌رسانند.

 

ویژگی‌های نهنگ ارز دیجیتال

تاثیر نهنگ ارز دیجیتال بر نقدینگی

اگر رویدادهای مربوط به ارزهای دیجیتال را رصد ‌کنید، به طور حتم اتفاقاتی که باعث نابودی ارز دیجیتال لونا (LUNA) شد را به یاد خواهید آورد. در این رویداد یکی از نهنگ‌های این رمز ارز، بخش بزرگی از آن را به فروش رساند و در مدت بسیار کوتاهی بیش از 99 درصد از ارزش آن از دست رفت. این تنها یک مثال کوچک از تاثیر نهنگ‌ها بر بازار ارز دیجیتال بود.

نهنگ‌ها این قدرت را دارند که در بازار ارزهای دیجیتال مشکل به وجود آورند. آنها می‌توانند سفارش‌هایی با حجم بالا گذاشته و کنترل عرضه و تقاضا را تحت کنترل و مدیریت خود درآورند.

بر این اساس، ثبات زمانی در بازارهای ارز دیجیتال حاکم خواهد بود که نهنگ‌ها ثبت سفارشات حجم بالای خود را لغو کنند. چنین امری زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که قوانین حاکم بر بازار مالی ارزهای دیجیتال به کلی دگرگون شود. پس تاثیرات نهنگ‌ها زمانی مفید خواهد بود که آنها مطابق با روند بازار گام بردارند و از ایجاد شوک‌های بی‌مورد پرهیز کنند.

 

تاثیر نهنگ‌ها بر بازار رمزارزها

آیا نهنگ‌های ارز دیجیتال برای بازار مفید هستند؟

در جواب این سؤال باید بگوییم که در وهله اول باید درک صحیحی از بازار کریپتو داشته باشیم. اگر چه ما شاهد ورود سرمایه‌گذران خرد به بازار ارزهای دیجیتال هستیم، با این وجود این بازار به شدت تحت تاثیر نهنگ‌ها قرار دارد و نباید نقش مدیریتی بازار توسط آنها را نادیده گرفت. از این‌رو برای نفع بردن از این بازار نظارت دقیق بر حرکات نهنگ‌ها بسیار مهم است زیرا اقدامات آنها می‌تواند حجم نقدینگی در سطح بازار را به شدت افزایش و یا برعکس کاهش دهد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال، وجود آنها در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است زیرا معامله‌گران با دنبال کردن حرکت آنها می‌توانند به سود قابل توجهی دست یابند. از سوی دیگر نهنگ‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد و توسعه بازار ارزهای دیجیتال بشمار می‌روند.

انواع نهنگ‌ها

ماهیت ارزهای دیجیتال و طراحی منحصربه‌فرد آنها باعث شده است که تا حدود زیادی هویت کاربران ناشناس باقی بماند. بنابراین یافتن هویت اشخاص و یا مؤسسات تاثیرگذار در قیمت انواع ارزهای دیجیتال بسیار مشکل است.

با این وجود، شناسایی نهنگ‌های ارز دیجیتال چندان هم غیرممکن نیست. براساس ردیابی آدرس‌ نهنگ‌های ارز دیجیتال، آنها را به چهار دسته کلی می‌توان تقسیم‌بندی کرد:

اشخاص

بسیاری از آنها زمانی که قیمت رمز ارز بسیار کمتر از اکنون بود، آنها را خریداری و به صورت بلند مدت نگهداری کرده‌اند. به عنوان مثال بنیان‌گذار صرافی ارز دیجیتال جمینای، تایلر وینکواس (Winklevoss) در سال 2013، زمانی که قیمت بیت کوین 141 دلار بود، 78 هزار بیت‌ کوین خریداری کرد.

موسسات و سازمان‌های غیر دولتی

برخی از سازمان‌ها و مؤسسات غیر دولتی که فعالیت آنها سود محور است و دارای صندوق مدیریت سرمایه هستند اقدام به خرید برخی از ارزهای دیجیتال آینده‌دار مانند ارز اتریوم می‌کنند. یکی از معروف‌ترین آنها، شرکت مدیریت بازرگانی گری اسکیل (Grayscale) است. این شرکت در حال حاضر کنترل بیش از 30 میلیارد دلار بیت کوین را در اختیار دارد که در حدود 3 درصد کل ارزش بازاربیت کوین است.

صرافی‌های ارز دیجیتال

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال دنیا طی چند سال اخیر به عنوان یکی از اصلی‌ترین نهنگ‌های ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. این نوع صرافی‌ها برای مدیریت دارایی خود به طور مرتب در حال افزایش ذخیره ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین هستند.

براساس تجزیه و تحلیل‌هایی که وب سایت توکن آنالیست (Token Analyze) انجام داده است میزان بیت کوین‌های در گردش صرافی‌ها در سال 2019 حدود 6.7 درصد بود که این میزان در سال 2022 به بیش از 12 درصد افزایش یافته است.

 

انواع نهنگ‌ها

سهم نهنگ‌ها از بازار ارزهای دیجیتال

طبق آمار وب سایت Statista، بیش از 82 میلیون کیف پول رمزنگاری شده وجود دارد که تعداد دانلود آنها در سال 2022 از 500 میلیون فراتر رفت. با این حال تنها بخش کوچکی از ارزهای رمزنگاری شده در دست افراد عادی است و بیشتر آنها در انحصار نهنگ‌های ارز دیجیتال قرار دارد.

در همین ارتباط،  در یک گزارش تحلیلی که در سال 2022 از وب سایت تلگراف (Telegraph) منتشر شد، بیش از 40 درصد از بیت‌ کوین‌ها تنها متعلق به 2500 کیف پول است. از این‌رو به نظر می‌رسد که سهم عمده‌ای از بازار ارز دیجیتال تحت تسلط نهنگ‌ها  قرار دارد.

نهنگ‌ها چگونه معامله می‌کنند؟

نهنگ‌ها از روش‌های متنوعی در معاملات خود استفاده می‌کنند که هر روش رویکرد خاصی را دنبال می‌کند. در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

معامله کیف پول به صرافی

از آنجایی که صرافی‌ها قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند، انتقال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی مطمئن‌ترین و در عین حال آسان‌ترین روش است. بنابراین نهنگ‌ها وقتی انتقال دارایی از کیف پول دیجیتال را به یک صرافی انجام می‌دهند این کار با هدف فروش رمز ارز و یا انجام معامله‌ای صورت می‌گیرد.

شرکت‌هایی که وظیفه تحلیل درون زنجیره‌ای را بر عهده دارند می‌توانند تحرکات مربوط به کیف پول‌های ارز دیجیتال را رصد کنند و اطلاعات دقیقی در اختیار معامله‌گران قرار دهند.

معامله صرافی به کیف پول

با توجه به اینکه امنیت در کیف پول‌های دیجیتال بسیار بیشتر از صرافی‌ها است، اکثر قریب به اتفاق نهنگ‌ها دارایی‌های خود را به کیف پول‌های سرد یا همان کیف پول‌های سخت‌افزاری که تنها در موقع تراکنش به اینترنت وصل می‌شود انتقال می‌دهند.

زمانی که ارز دیجیتال یک نهنگ از یک صرافی خارج و به کیف پول منتقل می‌شود این امر افزایش قیمت آن رمز ارز را به دنبال دارد و در نتیجه تقاضا برای آن رمزارز افزایش پیدا می‌کند.

معامله صرافی به صرافی

زمانی ممکن است یک وال‌ ارز دیجیتال از یک صرافی به صرافی دیگری رمزارزی انتقال دهد که هدف اصلی از این کار انجام آربیتراژ است. بدین معنی که قصد دارد از تفاوت‌های اصلی قیمت ارزهای دیجیتال بین صرافی‌های مختلف کسب سود کند. اختلاف قیمت جزئی ارز دیجیتال سود چندانی ندارد اما به دلیل بالا بودن سرمایه آنها، می‌توانند سود قابل توجهی را بدست آورند.

معامله کیف پول به کیف پول

این نوع معاملات نهنگ‌ها به صورت خصوصی صورت می‌گیرد و به نقدینگی صرافی‌ها نیازی ندارد. چنین معاملاتی تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال ندارد، زیرا دلیل خاصی برای چنین جابه‌جایی نمی‌توان یافت.

 

ترید نهنگ ارز دیجیتال

آیا رفتار معاملاتی نهنگ‌ها را باید زیر نظر گرفت؟

تمامی تراکنش‌ها در بازار ارزهای دیجیتال به صورت کاملا شفاف صورت می‌گیرد و به لطف همین شفافیت شبکه بلاک‌چین می‌توان تراکنش‌های نهنگ‌ها را از نظر حجم تبادلات مورد شناسایی قرار داد و از طریق ردیابی والت‌های نهنگ‌های ارزهای دیجیتال رفتار کلی بازار را تا حدودی پیش‌بینی کرد. ارزیابی چنین فرآیندی می‌تواند به نفع معامله‌گران باشد تا شناخت بهتری از بازار و حرکت‌های پیش‌رو داشته باشند.

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که نهنگ ارز دیجیتال زمانی که اقدام به فروش یا خرید گسترده یک ارز می‌کند، به احتمال زیاد بازار باید منتظر نوسان بسیار شدید باشد. زیرا رفتار آنها در بازار مالی بیشتر برای تحت تاثیر قرار دادن بازیگران خرد صورت می‌گیرد، از این رو کنترل احساسات و رفتار منطقی در بازار می‌تواند مانع از ضررهای بی‌دلیل شود.

ناگفته نماند که دوران تاثیرگذاری نهنگ‌ها بسیار کوتاه است، هر چند که ممکن است خرید و فروش ارز دیجیتال توسط آنها در کوتاه مدت بازار را دچار تلاطم کند اما هر چه به بلوغ بازار ارزهای دیجیتال نزدیک‌تر شویم، به طور حتم تاثیر نهنگ‌ها کاهش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *