رمزارزها

ارز دیجیتال ایکس اِی آی (XAI) چیست؟ معرفی کامل پروژه XAI

محبوبیت بازی‌های بلاکچینی روز به روز در حال افزایش است و پروژه‌های مرتبط با این بازی‌ها نیز رشد قابل توجهی داشته‌اند. یکی از پروژه‌هایی که برای بهبود روند خرید و فروش درون بازی‌ها راه‌اندازی شده است ایکس ای آی (XAI) نام دارد. ایکس ای آی ارز دیجیتال بومی خود را با نام ارز XAI روانه بازار کرد و قصد دارد معاملات اقلام داخلی بازی‌ها را برای بازیکنان بسیار ساده‌تر کند. در این مقاله از مجله نوبیتکس قصد داریم به بررسی ارز ایکس ای آی و نحوه کار آن بپردازیم. اگر دوست دارید بیشتر با ویژگی‌های XAI آشنا شوید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ایکس ای آی (XAI) چیست؟

تصویر یک - آلت: ارز دیجیتال XAI

پروژه ایکس ای آی (XAI) با هدف کمک به توسعه رونق اقتصادی نسل بعدی بازی‌های ویدئویی و خرید و فروش آزادانه در بازی‌ها راه‌اندازی شد. ایکس ای آی به بازیکنان اجازه می‌دهد تا برای اولین بار بدون نیاز به استفاده از کیف پول ارز دیجیتال، اقلام موجود در بازی‌های مورد علاقه خود را خرید و فروش کنند. ارز ایکس ای آی (XAI) هم توکن بومی همین پروژه است که از آن برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های مختلف استفاده می‌شود. هرکسی می‌تواند با راه‌اندازی یک نود به توسعه شبکه بلاکچین XAI کمک کند و در ازای آن پاداش بگیرد و در تصمیمات مدیریتی مشارکت داشته باشد.

بلاکچین XAI به شکل اختصاصی برای رفع نیازهای بازی‌های ویدئویی وب ۳ (Web3) در مقیاس وسیع توسعه داده شده است. این بلاکچین یک کیف پول انتزاعی در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد که با استفاده از آن خرید و فروش اقلام بازی‌ها را انجام دهند. این بلاکچین با تشکیل یک اکوسیستم کاملاً غیرمتمرکز قصد دارد اعتماد و شفافیت را بین تمام اعضای اکوسیستم برقرار کند. ایکس ای آی با استفاده از ویژگی‌های امنیتی اتریوم، پایداری و امنیت خود را در برابر حملات و آسیب‌پذیری‌های احتمالی حفظ می‌کند.

تاریخچه XAI و بنیان‌گذاران آن

پروژه XAI توسط شرکت «Offchain Labs» در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شده است که توسعه ارز آربیتروم (Arbitum) و محصولات مرتبط با آن را در کارنامه خود دارد. در واقع ارز XAI نیز از تکنولوژی آربیتروم برای ارائه خدمات استفاده می‌کند. مسئولیت نگهداری و نظارت بر بلاکچین ایکس ای آی در حال حاضر بر عهده بنیاد ایکس ای آی (XAI Foundation) است و تیم Offchain Labs علاوه بر توسعه، خدمات بازاریابی را نیز به شبکه و اکوسیستم XAI ارائه می‌کند. آزمایشگاه «Ex Populus» نیز برای انجام کارهای تحقیق و توسعه، ساخت بازی، بازاریابی و غیره با XAI همکاری می‌کند.

بنیاد XAI تا کنون فعالیت‌های مختلفی مثل راه‌اندازی تست‌نت یا شبکه آزمایشی، توکن XAI، لیگ مسابقات بین بازیکنان بازی‌های شبکه XAI و همچنین برگزاری برنامه‌ها و کمپین‌های آموزشی برای آشنایی با بازی‌سازی روی این شبکه انجام داده است. بر اساس نقشه راه XAI قرار است در ماه آوریل ۲۰۲۴ اولین بازی کاملاً آنچین این شبکه با عنوان Final Form راه‌اندازی شود.

مأموریت اصلی XAI چیست؟

وب۳

هدف اصلی بنیاد XAI کمک به رشد توسعه‌دهندگان بازی‌ها در اکوسیستم بلاکچینی XAI و افزودن قابلیت‌های مالی به بازی‌های Web3 است. ایکس ای آی در تلاش است تا توسعه‌دهندگان بازی را جذب اکوسیستم خود کند و با تأمین سرمایه یا فراهم ساختن فرصت‌های توسعه، آنها را به ساخت بازی‌های Web3 و استفاده از امکانات این پلتفرم تشویق کند. علاوه بر این، بنیاد XAI نقشی کلیدی در حضانت بلاکچین و توکن بومی آن دارد و یکپارچگی و انسجام پلتفرم را تضمین می‌کند.

کاربردهای ارز XAI

توکن یا ارز ایکس ای آی (XAI) در بلاکچین خود دو هدف اصلی دارد. هدف اول آن کمک به پرداخت گس فی و تسهیل تراکنش‌های شبکه است. هدف دوم این توکن پاداش دادن به نودهای ولیدیتور به خاطر نقشی است که در اعتبارسنجی تراکنش‌ها ایفا می‌کنند. علاوه بر این، ارز XAI در اکوسیستم بازی‌های ویدئویی نیز کاربرد دارد و برای خرید بازی‌ها و اقلام درون بازی‌ها پذیرفته می‌شود.

کیف پول‌های ارز XAI

ارز XAI را می‌توان روی انواع کیف پول‌های اتریوم که با لایه ۲ آربیتروم سازگاری دارند نگه‌داری کرد. از جمله کیف پول‌های مشهوری که از این ارز پشتیبانی می‌کنند می‌توان به کیف پول متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet)، کیف پول کوین بیس (Coinbase) و کیف پول رینبو (Rainbow) اشاره کرد. علاوه بر این امکان افزودن این ارز به کیف پول‌های سخت افزاری مختلف از جمله لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) نیز وجود دارد.

توکنومیک ارز XAI

بر اساس آمار کوین مارکت کپ، عرضه کل XAI تعداد ۱٫۰۰۷٫۹۲۴٫۳۵۲ توکن است که از این تعداد، ۲۷۷٫۱۱۸٫۱۵۰ توکن در گردش هستند و مارکت کپ XAI را به حدود ۱۹۰ میلیون دلار رسانده‌اند. حداکثر عرضه توکن‌های XAI و esXAI در مجموع ۲.۵ میلیارد واحد است. از کل توکن‌های عرضه شده ۲۰ درصد آن به تیم اصلی پروژه و مشارکت‌کنندگان اولیه تعلق دارد. همچنین ۲۲.۴۱ درصد آن در مراحل اولیه به سرمایه‌گذاران فروخته شد که در یک بازه ۲۴ ماهه به تدریج باز می‌شود. سهم مارکت میکرها از این توکن‌ها ۲ درصد بود و ۵.۵ درصد از کل عرضه نیز به اکوسیستم XAI اختصاص داده شد.

فعالیت‌ها، کاربردها و ویژگی‌های پروژه XAI

صنعت بازی‌های بلاکچینی با چالش‌های مختلفی مواجه بوده است و همین چالش‌ها جلوی رشد و پیشرفت این حوزه را گرفته‌اند. بلاکچین XAI با هدف رفع این چالش‌ها و موانع راه‌اندازی شده است و قصد دارد با قابلیت‌های جدید خود این حوزه را متحول سازد. از جمله فعالیت‌های اصلی XAI می‌توان به این موارد اشاره کرد:

رسیدگی به مشکل گس فی

گس فی

بالا بودن گس فی یا کارمزد گس یکی از مشکلات همیشگی بازی‌های بلاکچینی است که کاربران هنگام اجرای تراکنش روی برخی از شبکه‌های بلاکچینی با آن مواجه می‌شوند. پروژه XAI برای حل این مشکل یک قرارداد «یارانه گس» طراحی کرده است، یعنی گس فی بازی‌هایی که روی این بلاکچین مستقر می‌شوند کاهش پیدا می‌کند و بازیکنان می‌توانند بدون نیاز به پرداخت گس فی روی شبکه XAI بازی کنند.

تضمین پایداری بلاکچین

پایداری بلاکچین یکی از نکات مهم و تأثیرگذار در تجربه بازیکنان یک بازی است. در معماری XAI نیز پایداری شبکه در اولویت قرار داده شده است تا قطعی و اختلال به حداقل برسد. بلاکچین XAI با فراهم ساختن یک محیط پایدار، تجربه‌ای بی‌نظیر از بازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و مشکلات مربوط به ناپایداری‌های شبکه‌های بلاکچینی را از بین می‌برد.

طراحی بازی‌های خلاقانه

یکی از مزایای XAI در مقایسه با سایر پلتفرم‌های مشابه خود این است که در طراحی بازی‌ها، تجربه بازیکنان را در اولویت قرار می‌دهد. ایکس ای آی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا خلاقیت خود را شکوفا کنند و بازی‌هایی سرگرم‌کننده و جذاب بسازند. بلاکچین XAI به جای اینکه صرفاً از پاداش مالی برای انگیزه دادن استفاده کند، با پشتیبانی از ژانرها و مکانیک‌های مختلف بازی، توسعه‌دهندگان را ترغیب می‌کند که تمرکز خود را روی خلق تجربیات جذاب و گیرا قرار دهند.

ساده کردن سیستم‌های پیچیده بازی

یکی از موانعی که تمایل کاربران به مشارکت در بازی‌های بلاکچینی را کم می‌کند پیچیدگی بازی‌ها و سیستم‌های مالی آنهاست. بنیاد XAI از پروژه‌هایی که این سیستم‌ها را ساده و کاربرپسند کنند حمایت می‌کند، و ابزارها و منابعی را در این زمینه در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

استفاده کامل از قابلیت‌های بلاکچین

بنیاد XAI از پتانسیل متحول‌کننده فناوری بلاکچین آگاهی دارد و توسعه‌دهندگان را به تفکر خلاقانه درباره مزایای منحصر به فرد بلاکچین و استفاده از آن برای بهبود تجربه بازی تشویق می‌کند. بنیاد XAI با ارائه یک زیرساخت یکپارچه و منعطف به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا شیوه‌های جدید پیاده‌سازی قابلیت‌های بلاکچین در بازی‌ها را امتحان کنند و در نهایت تجربه بازیکنان را ارتقا ببخشند.

روش‌های به دست آوردن توکن XAI

در حال حاضر دو راه برای به دست آوردن ارز XAI وجود دارد. راه اول خرید ارز ایکس ای آی از صرافی‌ها است. صرافی‌های متمرکز مختلفی مثل بایننس یا کوکوین و صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ امکان خرید XAI را فراهم کرده‌اند. راه دوم برای دریافت توکن‌های XAI شرکت در ایردراپ‌هایی است که در طول زمان برگزار می‌شود. بخشی از توکن‌های عرضه شده XAI به ایردراپ اختصاص دارند و در بازه‌های زمانی مشخصی به صورت رایگان به مشارکت‌کنندگان تعلق می‌گیرند.

قیمت ارز XAI

قیمت ارز ایکس ای آی از زمان عرضه خود نوسان‌های زیادی را تجربه کرده است. این پروژه تاکنون سه بار جذب سرمایه داشته است که مبلغ کل آنها به حدود ۱۰ میلیون دلار می‌رسد. حداکثر عرضه این توکن ۲.۵ میلیارد است و مارکت کپ آن در ژانویه ۲۰۲۴ به بیش از ۳۹۰ میلیون دلار می‌رسد. بر اساس آمار کوین مارکت کپ، کمترین قیمتی که ارز XAI تاکنون تجربه کرده ۰.۴۵۳۱ دلار در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ و بیشترین قیمت آن نیز ۱.۲۲ دلار در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۲۴ بوده است.

ارزهای مرتبط با XAI

از جمله ارزهایی که به نحوی با XAI مرتبط هستند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ارز آربیتروم (ARB)

آربیتروم

آربیتروم (Arbitrum با نام اختصاری ARB) یکی از ارزهای لایه ۲ اتریوم است که در زمینه مقیاس‌پذیری فعالیت می‌کند. آربیتروم برای بهبود سرعت، مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌های شبکه اتریوم از رول آپ‌های خوش‌بینانه استفاده می‌کند. آربیتروم از امکانات بلاکچین اتریوم برای تأمین امنیت خود استفاده می‌کند اما در مقایسه با آن توان عملیاتی بیشتر و کارمزدهای کمتری دارد. آربیتروم زیرساخت لازم برای XAI را فراهم ساخته است و بنیانگذاران آن قصد دارند در صنعت بازی‌های بلاکچینی نیز تحول ایجاد کنند. مقیاس‌پذیری، سازگاری با تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم، امکان توسعه dApp های اتریوم بدون تغییر کدها، پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و غیره از جمله ویژگی‌های کلیدی آربیتروم است.

ارز دیجیتال اوربز (Orbs)

اوربز نیز مثل XAI یکی از ارزهای لایه ۳ بلاکچین است که با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد. اوربز یک زیرساخت عمومی بلاکچین ارائه می‌کند که مقیاس‌پذیری، کارمزدهای پایین، عملکرد بهینه، امنیت و کاربری آسان از جمله ویژگی‌های کلیدی آن است. پلتفرم Orbs برای میزبانی اپلیکیشن‌هایی با تعداد کاربر بالا طراحی شده است و راهکارهای بلاکچینی خود را به سازمان‌های بزرگ و اپلیکیشن‌های در مقیاس وسیع ارائه می‌کند. پروژه اوربز که سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و ترکیب آن با اتریوم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از مزایای هر دو شبکه بهره‌مند شوند.

آینده ارز XAI

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که آینده ارز XAI چه خواهد بود و آیا XAI ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. نسل قبلی بازی‌های بلاکچینی نشان داده‌اند که در اکوسیستم کلی بازی‌های ویدئویی حرفی برای گفتن دارند. البته این دسته از بازی‌ها هنوز جای رشد زیادی دارند و برای شکوفایی کامل پتانسیل آنها باید در مقیاس بسیار بزرگتری عرضه شوند. بنیاد XAI نیز هدف اصلی خود را روی تسهیل توسعه این بازی‌ها قرار داده است و سعی دارد تجربه بازی‌های بلاکچینی را هم برای توسعه‌دهندگان و هم بازیکنان بهبود ببخشد. بنابراین ارز XAI که ابزار اصلی پرداخت و انجام تراکنش‌های این شبکه است از نگاه بلندمدت فرصت‌های زیادی برای رشد دارد.

سخن پایانی

ارز XAI یکی از ارزهای جدید دنیای بازی‌های بلاکچینی محسوب می‌شود که بلاکچین اختصاصی خود را دارد. محبوبیت بازی‌های بلاکچینی دائماً در حال افزایش است و پروژه‌ها و ارزهای مرتبط با این حوزه می‌توانند پتانسیل زیادی برای پیشرفت داشته باشند. تمرکز اصلی بنیاد XAI و ارز ایکس ای آی نیز روی رفع مشکلات بازی‌های بلاکچینی و بهبود تجربیات بازی‌سازان و بازیکنان است. رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال و تکامل دنیای بلاکچینی آینده در سال‌های پیش رو می‌تواند به پیشرفت بازی‌های بلاکچینی و ارزهایی مثل XAI کمک کند و آینده روشنی برای آنها رقم بزند.

محمدعلی معصومی

حدود ده ساله که به‌عنوان مترجم و نویسندهٔ محتوا فعالیت می‌کنم، به دنیای کامپیوتر و وب علاقه دارم و از سال ۱۴۰۲ بیشتر در زمینهٔ کریپتو می‌نویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + نوزده =