رمزارزهامقالات

شبکه BEP20 چیست؟ آشنایی با توکن‌های شبکه بایننس اسمارت چین

شبکه BEP20 به عنوان بستری امن و کارآمد برای توسعه و استقرار توکن‌ها شناخته می‌شود. ایجاد توکن بر روی شبکه‌های بلاکچینی دریچه‌ای تازه به دنیای دیجیتال گشوده است. این ابزارهای دیجیتال به عنوان نماینده دارایی‌های مختلف، مانند ارزهای فیات، سهام یا کالاها عمل کنند. همچنین می‌توان از آنها برای ایجاد سیستم‌های پاداش، تسهیل فرآیندهای پرداخت و یا حتی مدیریت هویت استفاده کرد.

در میان شبکه‌های بلاکچینی مختلف، بایننس اسمارت چین (BSC) یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای ساخت و استفاده از توکن‌ها است. این شبکه با ارائه استاندارد BEP20، بستری امن و کارآمد برای توسعه و استقرار توکن‌ها فراهم می‌کند.

شبکه bep20

استاندارد توکن BEP-20 چیست؟

استاندارد BEP-20 مجموعه‌ای از قوانین است که برای ساخت توکن در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) استفاده می‌شود. این استاندارد شبیه به استاندارد ERC-20 در بلاک چین اتریوم است. می‌توان آن را مانند دستورالعملی برای ساخت توکن در نظر گرفت، که مشخص می‌کند چه کسی می‌تواند توکن را خرج کند، چطور خرج کند و چه قوانینی برای استفاده از آن وجود دارد.

با استفاده از استاندارد BEP-20، توسعه‌دهندگان می‌توانند انواع مختلفی از توکن را بسازند. این توکن‌ها می‌توانند نشان‌دهنده‌ی هر چیزی باشند، از سهام یک شرکت گرفته تا دلار نگهداری‌شده در یک بانک (به‌عنوان مثال، یک استیبل‌ کوین). همچنین می‌توان دارایی‌های موجود در بلاک‌چین‌های دیگر را با استاندارد BEP-20 تطبیق داد تا امکان استفاده از آن‌ها در BSC فراهم شود.

بایننس اسمارت چین به‌عنوان یک مکمل برای زنجیره‌ی بایننس در نظر گرفته می‌شود. هر کدام از این دو زنجیره عملکرد خاص خود را دارند. بایننس اسمارت چین برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) مناسب است و از طرف دیگر، زنجیره‌ی اصلی بایننس برای انجام معاملات با سرعت بالا بهینه شده است.

استاندارد BEP-20 چه کاربردهایی دارد؟

استاندارد BEP-20 در زنجیره هوشمند بایننس کاربردهای مختلفی دارد. این کاربردها عبارت‌اند از:

  • ایجاد چارچوبی یکنواخت برای ایجاد توکن‌ در BSC
  • تسهیل توسعه قراردادهای هوشمند
  • تقویت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)
  • ادغام با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)
  • ارائه توان عملیاتی با تراکنش بالا و کارمزدهای پایین
  • گسترش اکوسیستم بایننس
  • قابلیت همکاری با استانداردهای دیگر
  • بهبود تجربه کاربری

مزایای استاندارد BEP-20 چیست؟

مزایای استاندارد BEP-20 شامل هزینه و کارایی، انعطاف‌پذیری، قابلیت تنوع و ارتباط بین زنجیره‌ای و لیست شدن آسان در صرافی‌ها و امن و قابل اعتماد بودن آن می‌شود که در ادامه بیشتر آشنا خواهید شد.

هزینه و کارایی

تراکنش‌های درگیر با توکن‌های BEP-20 در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به دلیل سرعت بالا و مقرون به صرفه بودن مورد توجه هستند. طراحی BSC در مقایسه با اتریوم، بر هزینه‌های تراکنش پایین‌ تأکید زیادی دارد. توسعه‌دهندگان و کاربران زمانی که سرعت و مقرون به صرفه بودن یک شبکه برای آنها اهمیت زیادی دارد، از کارایی تراکنش‌های BEP-20 بهره‌مند می‌شوند.

انعطاف‌پذیری

یکی از نقاط قوت قابل توجه در توکن‌های BEP-20، سازگاری آن‌ها با زیرساخت موجود اتریوم است. این سازگاری، انعطاف‌پذیری BEP-20 را در اکوسیستم گسترده‌تر بلاک‌چین تضمین می‌کند. توانایی انجام تراکنش‌های بین بلاکچینی، دامنه کاربرد توکن‌های BEP-20 را گسترش می‌دهد و باعث تسهیل در پذیرش و ادغام آن‌ها در برنامه‌ها و خدمات مختلف بلاک‌چین می‌شود. 

تنوع و کاربرد توکن‌های شبکه BEP20

تنوع توکن‌ها

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) از یک اکوسیستم پررونق و در حال گسترش برخوردار است که شامل برنامه‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های مختلف دیفای می‌شود. قابلیت همکاری توکن‌های شبکه BEP20 با کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلفی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، انجام تراکنش‌های روان و بدون دردسر را ضمانت می‌کند. 

فرصت‌های متنوع در اکوسیستم BSC، کاربرد و پذیرش توکن‌های BEP-20 را در طیف وسیعی از برنامه‌ها افزایش می‌دهد و به اهمیت کلی آنها در فضای بلاک‌چین کمک می‌کند. مثلا توکن‌های شبکه BEP20 در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) و برگر سواپ (BurgerSwap) در دسترس هستند و کاربران می‌توانند توکن‌ها را مبادله کنند یا در فعالیت‌های کشت سود (Yield Farming) و استیکینگ (Staking) شرکت کنند.

توسعه مداوم

بایننس به‌طور فعال در حال به‌روزرسانی شبکه خود است تا اعتبار و جذابیت توکن‌های BEP-20 را حفظ کند. معرفی منظم توکن‌های محبوب مانند  CAKE، و BAKE از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز، نشان‌دهنده تطبیق‌پذیری توکن‌های BEP-20 با روندهای بازار است. 

قابلیت قرارداد هوشمند

برخلاف نسل قبلی BEP-2، استاندارد شبکهBEP-20 امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند پیچیده و کاربردی را در BSC فراهم می‌کند. این قابلیت، دامنه امکانات متنوع را برای عملکرد توکن به‌طور قابل توجهی گسترش می‌دهد و امکان ایجاد توکن‌های پیچیده‌ و تعاملی را در اکوسیستم بایننس فراهم می‌کند.

معایب استاندارد BEP-20 چیست؟

بعد از اینکه با مزایای استاندارد BEP-20 آشنا شده‌اید وقت آن است تا از معایب این شبکه نیز آگاه شوید. این معایب عبارتند از:

متمرکزبودن و مقاومت کم در برابر سانسور

منتقدان بر این باورند که زنجیره هوشمند بایننس در مقایسه با اتریوم از تمرکززدایی و مقاومت کمتری در برابر سانسور برخوردار است.

وابستگی به بایننس

موفقیت توکن‌های BEP-20 به عملکرد و توسعه مستمر زنجیره هوشمند بایننس توسط تیم صرافی بایننس وابسته است؛ هر گونه تغییری در سیاست‌های بایننس می‌تواند بر عملکرد و ارزش توکن‌ها تأثیر بگذارد.

اکوسیستم جوان

اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس در مقایسه با اتریوم نسبتاً جوان است و ممکن است هنوز در مراحل اولیه توسعه باشد.

مقایسه شبکه BEP-20 و ERC-20

بلاکچین دنیایی گسترده، متنوع و در حال تحول دارد. BEP-20 و ERC-20، با وجود تفاوت در منشاء، عملکردها و کاربردها، هر دو نقشی اساسی در گسترش افق دنیای غیرمتمرکز ایفا می‌کنند.

در نهایت، کاربران و توسعه‌دهندگان باید بر اساس نیازها و تفاوت‌های ظریف هر استاندارد، انتخاب خود را انجام دهند.

هزینه تراکنش

تراکنش‌های BEP-20 به دلیل تفاوت در معماری شبکه، نسبت به تراکنش‌های ERC-20 هزینه کمتری دارند. 

پلتفرم بلاکچین

استاندارد BEP-20 در بایننس اسمارت چین (BSC) استفاده می‌شود که یک بلاکچین توسعه یافته توسط بایننس است و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگاری دارد. اما استاندارد ERC-20 در بلاکچین اتریوم (یکی از محبوب‌‌ترین و پرکاربردترین شبکه‌های بلاکچین) استفاده می‌شوند.

ارزهای دیجیتال بومی

کارمزد تراکنش‌ها مربوط به توکن‌های BEP-20  با خرید BNB و کارمزد تراکنش‌های ERC-20 در شبکه اتریوم با ارز ETH پرداخت می‌شود

سازگاری با قراردادهای هوشمند

توکن‌های BEP-20 می‌توانند در قراردادهای هوشمند روی بایننس اسمارت چین استفاده شوند و از قابلیت قرارداد هوشمند BSC استفاده کنند ولی توکن‌های ERC-20 را می‌توان در قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم استفاده کرد و با زیرساخت قرارداد هوشمند اتریوم ارتباط برقرار کرد.

سازگاری بین زنجیره‌ای

توکن‌های BEP-20 به دلیل اکوسیستم مشترکی که دارند به راحتی در زنجیره بایننس منتقل می‌شوند اما توکن‌های ERC-20 را می‌توان با استفاده از راه‌حل‌های مختلف مانند پل‌های میان‌زنجیره‌ای (Blockchain Bridge)  در اتریوم به شبکه‌های دیگر منتقل کرد.

جامعه توسعه‌دهندگان

هر استاندارد توکن، توسعه‌دهندگان و پشتیبانی خاص خود را دارد، با این حال ERC-20 اتریوم دارای جامعه بزرگتری است و سابقه بیشتری دارد.

مقایسه استاندارد BEP-20 و BEP-2

مقایسه شبکه BEP-20 و BEP-2

 بایننس یک شبکه بلاکچین منحصر به فرد است که دو بلاکچین موازی دارد:

  • زنجیره بایننس (Binance Chain) 
  • زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)

 استاندارد BEP-2 و BEP-20 هر دو استاندارد توکنی از بایننس هستند. BEP-2 مختص به زنجیره بایننس (Binance Chain) است و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، به همین علت کاربرد آن به تراکنش‌های اولیه در اکوسیستم بایننس محدود شده است.

شبکه BEP-20 با اتریوم سازگار است، از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و طیف وسیعی از برنامه‌ها را در زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) تسهیل می‌کند.

طراحی BEP-20 با استاندارد ERC-20 اتریوم هم‌‎خوانی دارد به همین دلیل قابلیت همکاری و کاربرد آن در برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) گسترده‌تر شده است.

کاربرد گسترده استاندارد BEP-20 برای توسعه‌دهندگان و کاربرانی که به دنبال استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده و قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای هستند، جذاب‌تر است.

ویژگیBEP-2BEP-20
بلاکچینزنجیره بایننس (Binance Chain)زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)
پشتیبانی از قرارداد هوشمندخیربله
فرمت آدرس توکنبا «bnb» شروع می‌شودشبیه به اتریوم، با «0x» شروع می‌شود
سازگاری با اتریومنداردبله، سازگار با قراردادهای هوشمند اتریوم
مکانیزم اجماعاثبات کار (PoW)اثبات سهام با اعتبارسنجی (PoSA)
هزینه تراکنشهزینه در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بایننسکارمزد کمتر، بدون هزینه تراکنش در صرافی‌های بایننس
موارد استفادهمعاملات در پلتفرم‌های بایننسامور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای

پایان کار استاندارد BEP-2 در آینده نزدیک

توسعه‌دهندگان زنجیره بایننس (BNB Chain) اخیراً اعلام کرده‌اند،‌ توکن‌های BEP-2 به‌زودی دیگر پشتیبانی نخواهند شد، به همین دلیل طرح  BEP333 را برای ادغام زنجیره بایننس معرفی کرده‌اند که با این کار به دنبال حذف تدریجی زنجیره بایننس Beacon از اکوسیستم خود هستند.

دارندگان توکن‌های BEP-2 باید آنها را به توکن‌های BEP-20 تبدیل کنند. هدف از این ابتکار ارتقای اثربخشی توسعه BSC، تقویت امنیت و افزایش کارایی اعلام شده است.

ادغام زنجیره Beacon قرار است در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین۱۴۰۳) اجرا شود. عدم انتقال دارایی‌ها به شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) در این مدت منجر به از دست رفتن دائمی آن‌ها می‌شود.

صرافی‌های متمرکز و سایر پلتفرم‌ها به طور خودکار این تبدیل را برای کاربران انجام خواهند داد.

همچنین بسیاری از توکن‌های ارزشمند BEP2/BEP8 (مانند BNB و BTC) می‌توانند بدون محدودیت بین شبکه‌های Beacon و BSC جابه‌جا شوند. اما دارندگان سایر توکن‌ها باید قابلیت انتقال بین زنجیره‌ای دارایی‌ها را بررسی کنند و نسبت به انتقال آن اقدام نمایند.

بهترین توکن‌های شبکه BEP-20

علاوه بر فعالیت توکن‌های مشهوری مانند اتریوم، بیت کوین و ریپل روی استاندارد BEP-20 توکن‌های بومی زیادی روی این شبکه پیاده‌سازی شده‌اند که کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه به معرفی ۵ توکن از این دسته می‌پردازیم.

 پنکیک سواپ (CAKE)

صرافی غیرمتمرکز (DEX) یکی از توکن‌های پیشرو در BSC است که امکان مبادله توکن‌های BEP-20 را فراهم کرده و با ارائه استخرهای نقدینگی و کشت سود به کاربران خدمات می‌دهد. توکن CAKE برای حاکمیت و استیکینگ استفاده می‌شود. هدف اصلی آن تشویق به افزایش نقدینگی در پلتفرم PancakeSwap است.

تراست ولت (TWT)

کیف پول تراست ولت (TWT) به‌عنوان کیف پول رمزنگاری محبوب برای ذخیره توکن‌های شبکه BEP-20 شناخته شده که مزایای مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهد. مثلا آنها می‌توانند در تخفیف برای خرید ارزهای رمزنگاری شده توسط برنامه وهمچنین استفاده از DEX این توکن‌ها را به کار ببرند.

یک ویژگی ویژه ارائه شده توسط توکن Trust Wallet پشتیبانی از NFT است. کاربران می‌توانند NFTهای استانداردهای توکن مانند ERC-721، ERC-1155 و معادل‌های BEP آنها را ذخیره کنند.

توکن TWT در کیف پول تراست ولت به راحتی قابل دسترسی هستند و می‌توان آنها را به هر کیف پولی که از دارایی‌های BSC پشتیبانی می‌کند، منتقل کرد. این توکن‌ها را می‌توان برای مبادله با سایر دارایی‌ها استفاده کرد.

وزیر ایکس (WRX)

وزیر ایکس (WRX) یک صرافی متمرکز (CEX) با رابط کاربری ساده است و توکن WRX برای پرداخت کارمزد معاملات، حاکمیت و دریافت تخفیف استفاده می‌شود.

بیکری توکن (BAKE)

بیکری (BAKE)، توکن صرافی غیرمتمرکز (DEX) با تمرکز بر سهام‌گذاری است و توکن BAKE برای شرکت در رای‌گیری حاکمیت و استیکینگ و دریافت سود استفاده می‌شود.

هوک پروتکل (HOOK)

پروتکلی برای افزایش نقدینگی در DEXها است و توکن HOOK برای استیکینگ و دریافت پاداش نقدینگی استفاده می‌شود. 

بهترین کیف پول بایننس اسمارت چین چیست؟

برای نگهداری از توکن‌های BEP-20 و مدیریت خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود می‌توان از کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری زیادی استفاده کرد که در ادامه  ۵ مورد از بهترین‌ انواع آن را معرفی‌ خواهیم کرد.

بهترین کیف پول سخت افزاری: Ledger Nano X

Ledger Nano X یکی از محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین کیف پول‌های سخت‌افزاری است.

این کیف پول از طریق برنامه Ledger Live از سیستم عامل‌های مختلف مانند ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند.

کیف پول سخت‌افزاری لجر از طریق کابل USB-C به رایانه‌های شخصی/ دسکتاپ و از طریق کابل و بلوتوث به دستگاه‌های تلفن همراه متصل می‌شود. همچنین می‌توان کیت OTG، مجموعه‌ای از 3 کابل مختلف (micro-USB به USB-C، micro-USB به USB-A و USB-C به USB-C) را از فروشگاه‌ها خریداری کرد.

Ledger Nano X از بایننس اسمارت چین و تمام توکن‌های شبکه BEP20 آن بدون استفاده از کیف پول شخص ثالث پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توانید آن را به طور مستقیم به برنامه‌های غیرمتمرکز DApps متصل کنید یا به راحتی آن را با تعداد زیادی از کیف پول‌های نرم‌افزاری که از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کنند، ادغام کنید.

شما می‌توانید کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X خود را به هر کیف پول نرم‌افزاری رایگان که از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند، متصل کنید. این کیف پول‌ها فقط با کلید عمومی ارائه می‌شوند، در حالی که کلید خصوصی که برای امضای تراکنش‌ها استفاده می‌شود، به طور ایمن در تراشه دستگاه Ledger شما نگهداری می‌شود.

یک کیف پول نرم‌افزاری محبوب: کیف پول متامسک

کیف پول متامسک برای اندروید و آیفون در دسترس است، اما به عنوان یک افزونه برای انواع مرورگرها نیز وجود دارد. متامسک به‌عنوان یک کیف پول اتریوم شروع به کار کرد، اما از آنجایی که زنجیره هوشمند بایننس با EVM (ماشین مجازی اتریوم) سازگار است، به راحتی می‌توان آن را برای شبکه BSC تنظیم کرد. برای اکثر اولین پلتفرم‌های دیفای که روی بایننس اسمارت چین ساخته شده‌اند، کیف پول متامسک اولین انتخاب بود.

اتصال Ledger Nano X با کیف پول MetaMask

شما به راحتی می‌توانید کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X خود را با افزونه مرورگر MetaMask متصل کنید. 

متامسک bep20

فقط کافی است کلید عمومی بایننس اسمارت چین کیف پول سخت افزاری Ledger خود را به MetaMask (یا سایر کیف پول‌های نرم افزاری مانند Math Wallet) ارائه دهید.

کیف پول‌های Ledger را می‌توان به هر کیف پول نرم افزاری برای انجام عملیات خاص متصل کرد. در حالی که مالکیت کاربران بر موجودی بلاکچین BSC همیشه ایمن است.

اگر تصمیم دارید از این کیف پول‌ها استفاده کنید توجه کنید که کلید خصوصی شما امضای دیجیتال شماست که مالکیت کیف پول و ارز دیجیتال‌تان را در بلاکچین بایننس اسمارت چین ثابت می‌کند.

با استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger Nano X، توکن‌های شبکه BNB و شبکه BEP20 شما تا حد زیادی ایمن هستند و شما کنترل کامل آنها را برعهده دارید.

کیف پول سخت افزاری مقرون به صرفه: SafePal S1 

کیف پول سخت افزاری SafePal S1 برای دستگاه‌های آیفون و اندروید در دسترس است. این اولین کیف پول سخت‌افزاری است که توسط آزمایشگاه‌های بایننس پشتیبانی می شود. ۱۰۰ درصد ذخیره‌سازی کیف‌پول‌های سرد آفلاین است و دارای مکانیزم خود تخریبی است که در صورت تشخیص نقض اجباری تمام اطلاعات داخل دستگاه را حذف می کند. البته همیشه می‌توانید کیف پول را با استفاده از عبارت بازیابی کیف پول سخت افزاری خود بازیابی کنید.

SafePal S1 از ۲۰ بلاکچین از جمله زنجیره بایننس و بایننس اسمارت چین (BSC) و بیش از ۱۰٬۰۰۰ توکن پشتیبانی می‌کند.

Trust Wallet مناسب آیفون و اندروید

کیف پول Trust Wallet برای دستگاه‌های آیفون و اندروید در دسترس است. این یک کیف پول موبایلی بسیار محبوب و با ثبات است. شما می‌توانید با استفاده از این کیف پول، ارز دیجیتال بخرید.

مرورگر DApp یکپارچه به شما امکان دسترسی به برنامه های غیر متمرکز زنجیره هوشمند بایننس (مانند پلتفرم‌های DeFi) را می‌دهد. بیش از ۴۰ بلاکچین و بیش از ۱۶۰,۰۰۰ دارایی را پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید ۶ سکه را برای کسب درآمد از طریق تب امور مالی سهام‌گذاری کنید و از برنامه‌های غیرمتمرکز زنجیره هوشمند بایننس استفاده کنید.

جمع‌بندی

استاندارد bep-20 ازجمله استانداردهای بلاکچین است که مجموعه‌ای از قوانین را برای ایجاد و مدیریت توکن‌ها در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) تعریف می‌کند. این استاندارد به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی توکن‌های جدید را برای طیف وسیعی از برنامه‌ها ایجاد کنند. تلاش کردیم به زبان ساده درباره مزایا و معایب و کاربردهای استاندارد bep-20 توضیح دهیم همچنین به آخرین ارتقای زنجیره بایننس به شبکه BEP-20 اشاره کردیم که لازم است کاربران این زنجیره برای محافظت از دارایی‌هایشان به آن توجه کنند. 

سوالات متداول

کارمزد انتقال توکن‌‌های BEP-20 چقدر است؟ 

کارمزد انتقال در شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) به طور کلی بسیار پایین است. بستگی به ازدحام شبکه و نوع تراکنش دارد.

بهترین توکن شبکه BEP-20 چیست؟

توکن‌های پنکیک سواپ (CAKE)، تراست ولت (TWT)، وزیراکس (WRX)، بیکری توکن (BAKE) و هوکد پروتکل (HOOK) جزو شناخته‌شده‌ترین توکن‌های BEP-20 هستند.

توکن BEP-20 با ‌BEP-2 چه فرقی دارد؟

تفاوت توکن BEP-20 با ‌BEP-2 در نوع بلاکچین، قابلیت‌های قرارداد هوشمند، آدرس توکن، کارمزد و کاربرد است.

آیا می‌توان توکن ‌ BEP-20 بیت کوین نگهداری کرد؟

بله، شما می‌توانید توکن BEP-20 بیت کوین را نگهداری کنید. در واقع، توکن‌های BEP-20 بیت کوین، توکن‌هایی هستند که به نمایندگی از بیت کوین روی بلاک چین بایننس اسمارت چین (BSC) پیاده سازی شده‌اند. این توکن‌ها با نام BTCB شناخته می‌شوند و به شما امکان می‌دهند تا از مزایای بیت کوین مانند ارزش و قابلیت انتقال، به همراه سرعت و کارمزدهای پایین شبکه BSC بهره‌مند شوید.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =