مقالاتمقالات عمومی

بهترین رشته‌های دانشگاهی بلاکچین در ایران و جهان و معرفی دانشگاه‌های مرتبط

با رشد صنعت بلاکچین، چشم‌انداز داشتن یک شغل حرفه‌ای در رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال، در حال جذاب‌تر شدن است. تحصیل در رشته های دانشگاهی بلاکچین، می‌تواند به شما کمک کند تا جایگاه مشاغل برتر رمزنگاری مانند توسعه بلاکچین و یا مهندسی قراردادهای هوشمند را در آینده از آن خود کنید. چنین مشاغلی به دلیل نوآوری و دستمزدهای بالا روز به روز، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.

در حالی که برخی از اصول بلاکچین، آسان است، نمی‌توان انکار کرد که رمزنگاری پیشرفته و علوم کامپیوتر، رشته‌های پیچیده‌ای هستند که برای درک آنها به زمان، کوشش و استمرار نیاز دارید. از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال کاربردهای تجاری بلاکچین هستند، بازار کار جدیدی حول معماری، توسعه، مدیریت و فروش پروژه بلاکچین شکل‌ گرفته است. ممکن است برای شما سؤال شود رشته ‌های دانشگاهی ارز دیجیتال و بهترین رشته‌‌ های دانشگاهی مرتبط با بلاکچین، کدام هستند؟

در ادامه این مقاله به طور کامل، این سؤالات را بررسی و رشته های دانشگاهی بلاکچین را معرفی می‌کنیم.

دوره و رشته ایده‌آل مرتبط با بلاکچین، چگونه است؟

یک دوره ایده‌آل بلاکچین، این فناوری نوظهور را از زوایای مختلف، بررسی می‌کند. در واقع، نه تنها به جنبه‌های عملی فناوری ارز دیجیتال و برنامه‌نویسی بلاکچین می‌پردازد، بلکه به بخش گسترده‌تر خدمات غیرمتمرکز در دنیای واقعی نیز توجه می‌کند. فراموش نکنید که بیت کوین و سایر راه حل‌های بلاکچین برای کنترل بیشتر افراد بر دارایی‌های خود، ایجاد شده‌اند. یک دوره عالی رمزنگاری، تنها کاربردهای بلاکچین را توضیح نمی‌دهد، بلکه این موضوع را نیز بررسی می‌کند که چرا به آن نیاز داریم.

رشته های دانشگاهی بلاکچین

رشته تجارت و رسانه ارز دیجیتال Business and media- Cryptocurrency

یکی از رشته های دانشگاهی بلاکچین، رشته تجارت و رسانه ارز دیجیتال است که دانش شما را در زمینه دارایی دیجیتال رمزنگاری شده ارتقا می‌دهد. دانشجویان با تحصیل در این رشته به دانش گسترده‌ای در زمینه‌های زیر می‌رسند:

 • پول و بانکداری
 • علوم مالی
 • مدیریت جریان نقدی
 • امور مالی شرکت
 • ارز دیجیتال
 • بلاکچین
 • حسابداری مالی
 • تجزیه و تحلیل
 • تجارت بین‌المللی
 • هوش مالی
 • استراتژی سرمایه‌گذاری
 • امنیت داده و…

دانشجویان با گذراندن این دوره‌ها ارزیابی و تفکر انتقادی را نیز آموزش می‌بینند. به همین ترتیب آنها به دانش و درک تخصصی دست پیدا کرده و مفاهیم کلیدی ارزهای دیجیتال و کاربردهای عملی آن را یاد می‌گیرند. لازم به ذکر است که تجارت و رسانه ارز دیجیتال، یکی از رشته های دانشگاهی ارز دیجیتال در خارج از ایران است و در دانشگاه بین‌المللی BIU در اسپانیا به صورت آموزش از راه دور در مقطع لیسانس، ارائه می‌شود.

به طور کلی با کسب مهارت در هر یک از رشته های دانشگاهی ارز دیجیتال و بلاکچین، می‌توانید شخصاً به معامله ارز دیجیتال بپردازید و از آن درآمد، کسب کنید.

تجارت و رسانه ارز دیجیتال

 تکنولوژی در علوم کامپیوتر (تکنولوژی بلاکچین) Technology in computer science

رشته تکنولوژی در علوم کامپیوتر (تکنولوژی بلاکچین) Technology in computer science Blockchain technology، یکی از رشته‌ های دانشگاهی بلاکچین است. در این رشته، درک کاملی از مدل‌های انتزاعی در حال ظهور برای فناوری بلاکچین، جنبه‌های کاربردی و عملیاتی اکوسیستم ارزهای دیجیتال و کاربردهای بلاکچین در امنیت سایبری را ارائه می‌دهد. بدین ترتیب، دانشجویان، اصول اولیه رمزنگاری مورد استفاده در بلاکچین را یاد می‌گیرند.

در طول این برنامه شما می‌توانید تخصص در زمینه‌های فناوری بلاکچین، زبان برنامه‌نویسی بلاکچین و ارز دیجیتال، تجربه عملی در زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی Solidity، بیت کوین، اتریوم و پلتفرم دفتر کل توزیع شده به دست آورید. Solidity به عنوان زبان اصلی در اتریوم، یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است که نسبت به زبان‌های فرانت‌اند Front End مانند CSS، HTML و جاوا اسکریپت در بلاکچین، تخصصی‌تر محسوب می‌شود.

فارغ‌التحصیلان در این حوزه متخصص شده، مهارت‌های تحلیلی کسب می‌کنند و راه حل‌هایی برای مشکلات پیچیده مهندسی و مدیریت پروژه، طراحی می‌کنند. در نهایت آنها می‌توانند به عنوان توسعه‌دهنده فناوری بلاکچین، مهندس نرم‌افزار و مدیر پروژه فعالیت کنند. این رشته در مقطع لیسانس در دانشگاه شاردا Sharda که در هند قرار دارد، ارائه شده است.

تکنولوژی در علوم کامپیوتر

مدیریت بازرگانی با بلاکچین Business Management with Blockchain

مدیریت بازرگانی با بلاکچین یکی از رشته های دانشگاهی بلاکچین است که به دانشجویان، انواع مسیرهای شغلی در تجزیه و تحلیل کسب‌وکار، خدمات اجرایی، عملیات و فروش، ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند دانش خوبی در بلاکچین، زبان برنامه‌نویسی پایتون، امنیت سایبری، برنامه‌نویسی برنامه‌های کاربردی برای بلاکچین، تجارت و مدیریت و اصول شبکه، به دست آورند. آنها تجربه خود را در استفاده از تکنولوژی برای تحلیل داده‌های سازمانی، ارتقا می‌دهند تا ارزش تجاری خلق کنند.

همچنین در این برنامه، افراد، توانایی تشریح اصول و فرایندهای فناوری بلاکچین، تجزیه و تحلیل آن، استفاده از بلاکچین برای افزایش امنیت اطلاعات در زمینه‌های مختلف را به دست خواهند آورد. در نهایت، فارغ‌التحصیلان می‌توانند در طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی در صنایع مختلف مانند کارشناس فرصت‌های تجاری، تحلیلگران سیستم‌های کسب‌وکار پیشرو، حسابدار، مدیر برنامه، نماینده کنترل مالی و برنامه‌ریز استراتژیک، فعالیت کنند.

این رشته به صورت آنلاین در مقطع لیسانس در یکی از دانشگاه‌های آمریکا به نام Champlain College Online، ارائه می‌شود.

مدیریت بازرگانی با بلاکچین

هنر و علوم در فناوری مالی BASc FinTech

رشته هنر و علوم در فناوری مالی Arts and Sciences in Financial Technology یکی دیگر از رشته های دانشگاهی بلاکچین است. این رشته، دانش ضروری را در زمینه امور مالی، فناوری، محاسبات، آمار و مقررات مرتبط به دانشجویان ارائه می‌دهند تا در نوآوری و کاربردهای فناوری مالی، پیشرو باشند. همچنین شامل موضوعاتی نظیر فناوری دفتر کل توزیع شده، فناوری بلاکچین، ارز دیجیتال، بیگ دیتا یا کلان‌داده، داده کاوی، برنامه‌ریزی مالی، ریاضیات مالی، معاملات الگوریتمی و همچنین هنر و علوم اجتماعی در صنعت پویای فین تک است.

دانشجویان به دانش و تجربه بالا در برنامه‌نویسی فین تک، بلاکچین، امور مالی شرکتی، تجزیه و تحلیل، امنیت سایبری و علم داده، دست پیدا می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این دوره ممکن است از طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی در صنعت فین تک به عنوان متخصصان فناوری مالی، برخوردار شوند. علاوه بر آن می‌توانند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و کارآفرین باشند. این دوره به عنوان یکی از رشته های دانشگاهی بلاکچین در دانشگاه هنگ کنگ در مقطع لیسانس، ارائه می‌شود.

امور مالی و فناوری Finance and Technology

رشته امور مالی و فناوری، یکی دیگر از بهترین رشته های مرتبط با بلاکچین است که دانش شما را در زمینه علوم مالی و کامپیوتر، ارتقا داده و مهارت‌های تحلیلی پیشرفته، برنامه‌نویسی و کدنویسی را توسعه می‌دهد. دانشجویان در اصول مالی، فین تک، برنامه‌نویسی و مفاهیم ریاضی، ساختارها و الگوریتم‌های داده، مدیریت مالی، بازار ارزهای دیجیتال و مالی، آموزش می‌بینند.

همچنین در طول دوره آنها دانش گسترده‌ای در زمینه پایگاه‌های داده، اقتصادسنجی و آمار، یادگیری ماشین، بلاکچین و دارایی‌های رمزنگاری، بانکداری دیجیتال، حاکمیت شرکتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جایگزین، کسب می‌کنند. علاوه بر آن با مدیریت ریسک مالی، امنیت کامپیوتر، فناوری پردازش زبان طبیعی NLP، استراتژی‌های تجارت و مدیریت مالی بین‌المللی، آشنا خواهند شد.

فارغ‌التحصیلان این دوره که یکی از رشته های دانشگاهی بلاکچین است، برای صنعت رو به رشد فناوری مالی، فناوری اطلاعات و خدمات مالی، آماده می‌شوند. بدین ترتیب در مشاغلی نظیر صنایع مالی، مهندسی نرم‌افزار، تحلیلگر فین تک و داده‌های تجاری، توسعه‌دهنده بلاکچین و نرم‌افزار، مدیر ریسک فناوری و مشابه آن، می‌توانند فعالیت کنند. این دوره در دانشگاه ساسکس Sussex انگلستان در مقطع لیسانس، ارائه می‌شود.

امور مالی و فناوری

رشته مرتبط با بلاکچین در ایران

در طی سال‌های اخیر در ایران، افراد زیادی به مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال، علاقه‌مند شده‌اند. همچنین صرافی‌های زیادی شکل گرفتند که می‌توان لیست ارزهای دیجیتال را در آنها مشاهده و معامله کرد. به دلیل پتانسیل کسب سود و درآمد بالا در این مباحث، توجه به رشته های دانشگاهی بلاکچین نیز بیشتر شده است. به طور کلی رشته های دانشگاهی ارز دیجیتال در ایران در این سال‌ها، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

این رشته همچنان در ایران، نوپا است، اما در حال حاضر یک آزمایشگاه بلاکچین برای محققان و توسعه‌دهندگان بلاکچین، ایجاد شده است. همچنین در دانشگاه شریف نیز برخی دروس تخصصی مربوط به بلاکچین، تدریس می‌شود. بعد از آن می‌توان به رشته مدیریت مالی و مهندسی مالی، اشاره کرد که نزدیک‌ترین رشته تحصیلی در ایران به موضوعات مرتبط با ارز دیجیتال است.

در واقع تحصیل در این رشته، مسیر ورود شما را به مباحث فناوری بلاکچین، رمزارزها و سرمایه‌گذاری در آنها آسان‌تر می‌کند. با دانشی که در دروس تخصصی به دست می‌آورید، فعالیت در زمینه‌های مرتبط با آن برای شما ساده‌تر خواهد شد.

انواع دوره‌های مرتبط با بلاکچین چیست؟

علاوه بر رشته های دانشگاهی بلاکچین در این حوزه، دوره‌های بسیار متفاوتی وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت امروزه هر شغلی به دانش پایه در مورد فناوری‌های بلاکچین و نحوه استفاده از آنها نیاز دارد. از آنجایی که بلاکچین، هنوز یک مفهوم نسبتاً جدید است، تقریباً تمام دوره‌ها و گواهینامه‌ها با مقدمه‌ای بر بلاکچین و مفاهیم و اصطلاحات مرتبط، شروع می‌شوند. برخی دوره‌ها سطح مقدماتی را پوشش می‌دهند و برخی دیگر، اطلاعات دقیق‌تری در مورد نحوه طراحی، برنامه‌نویسی و ایمن‌سازی بلاکچین، ارائه می‌دهند.

در بیشتر موارد، این گواهینامه‌ها برای توسعه‌دهندگانی که به اطلاعات تکنیکال بیشتری نیاز دارند، در نظر گرفته شده است.

دوره‌های بلاکچین

بهترین دانشگاه‌ها برای رشته بلاکچین و ارز دیجیتال

دانشگاه‌های زیادی در جهان وجود دارند که رشته های دانشگاهی بلاکچین را ارائه می‌دهند. اما تعدادی از آنها گزینه بهتری برای انتخاب و تحصیل در این رشته‌ها هستند. در ادامه تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم.

مؤسسه فناوری ماساچوست MIT

مؤسسه فناوری ماساچوست برای دهه‌ها در رتبه‌بندی بالای دانشگاه‌ها در علوم کامپیوتر، قرار داشته است. بنابراین تعجبی ندارد که این مؤسسه، دوره‌های عالی در زمینه تحقیقات ارز دیجیتال و بلاکچین، ارائه می‌دهد. MIT‌ از دوره‌های متنوعی در زمینه رمزنگاری، مهندسی نرم‌افزار و فین تک، برخوردار است. همچنین سابقه بسیار خوبی در ارائه آموزش با کیفیت در بخش فناوری دارد. اساتید MIT‌ مانند سیلویو مکالی Silvio Macali تأثیرات مثبتی در این مؤسسه داشته و پلتفرم‌های برتر بلاکچین، مانند Algorand را ایجاد کرده‌اند.

دانشگاه MIT

دانشگاه برکلی کالیفرنیا Berkeley UC

دانشگاه کالیفرنیا برکلی یکی دیگر از مؤسسات عالی برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در رشته های دانشگاهی بلاکچین و ارز دیجیتال را دارند. این دانشگاه به دلیل دوره‌های خود که به زبان ساده به اصول بلاکچین و چارچوب‌های نظارتی، اختصاص داده شده است، شهرت زیادی دارد. علاوه بر آن، اگر برای تحصیل در این رشته‌ها مردد هستید، امکان استفاده از سخنرانی‌های رایگان دانشگاه برکلی در حوزه ارز دیجیتال، بلاکچین و فین تک در کانال یوتیوب آنها را دارید.

دانشگاه برکلی کالیفرنیا

دانشگاه کرنل Cornell

دانشگاه کرنل، مستقر در نیویورک یکی از مدارس آیوی لیگ در ایالات متحده است که شهرت زیادی در فناوری‌های نوظهور و خدمات مالی دارد. دانشگاه کرنل، تمام موارد ضروری را پوشش داده و به دانشجویان، خدمات عالی در زمینه‌های مختلف در فناوری دفتر کل توزیع شده می‌دهد. یکی از نقاط قوت دانشگاه، این است که تا حد زیادی کاربرد بالقوه این فناوری را برای برنامه‌های تجاری در دنیای Web3 بررسی می‌کند.

این مؤسسه در کنار برخورداری از رشته های دانشگاهی بلاکچین، یک راه عالی برای کارآفرینان است که با توسعه‌دهندگان با استعداد، ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن، دانشگاه کرنل توسط ویتالیک بوترین Vitalik Buterin برای میزبانی «بوت کمپ رمزنگاری» خود، انتخاب شد.

دانشگاه کرنل

دانشگاه استنفورد Stanford

دانشگاه استنفورد، طیف عالی از برنامه‌ها و مدارک تحصیلی مرتبط را به دانشجویان ارائه می‌کند تا دنیای فناوری‌های بلاکچین و ارزهای دیجیتال را کشف کنند. این دانشگاه، دارای یک مرکز کامل برای تحقیقات بلاکچین است که به طور منظم، میزبان کنفرانس‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی است. علاوه بر آن، دارای دوره‌هایی است که موقعیت‌های خاصی مانند (نحوه رسیدگی به مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری بلاکچین) را تجزیه و تحلیل می‌کند.

دانشگاه استنفورد

دانشگاه آکسفورد Oxford

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های انگلیسی زبان است که دوره‌های کامل و گسترده و رشته های دانشگاهی بلاکچین را ارائه می‌دهد. این دانشگاه، یک انتخاب محبوب برای مبتدیانی است که به دنبال برداشتن اولین قدم‌های خود در صنعت بلاکچین هستند.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه زوریخ Zurich

سوئیس همیشه در خط مقدم پیشرفت و نوآوری در بخش مالی بوده است. دانشگاه زوریخ نیز به عنوان یکی از بهترین مراکز آموزشی در اروپا برای یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال و بلاکچین است. این دانشگاه یکی از فعال‌ترین مراکز تحقیقات بلاکچین در جهان است که ۶۲ محقق به طور فعال در حال بررسی آینده فناوری بلاکچین در آن هستند.

دانشگاه زوریخ

دانشگاه نیکوزیا Nicosia

دانشگاه نیکوزیا، مستقر در قبرس، اولین مدرک کارشناسی ارشد در جهان را در زمینه ارز دیجیتال، ایجاد کرد. همچنین به طور اختصاصی مباحث عمیقی را در زمینه سیستم‌های مالی جهانی، استانداردهای بانکی و اینکه چگونه نوآوری‌هایی نظیر ارزهای دیجیتال می‌توانند سیستم‌های قدیمی را بهبود دهند، ارائه می‌کند. این دانشگاه در رشته های دانشگاهی بلاکچین نظیر الگوریتم‌های رمزنگاری و علم کامپیوتر از شهرت خوبی برخوردار است.

دانشگاه نیکوزیا

دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ The Hong Kong Polytechnic

دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ یکی از مراکز عالی برای علاقه‌مندان به فین تک و بلاکچین است. این مؤسسه بیش از ۲۰۰ مقاله در مورد تحقیقات بلاکچین منتشر کرده است که بیش از باقی مراکز آموزشی در جهان است. دکترای سه ساله دانشگاه هنگ کنگ، مبانی بلاکچین و علوم کامپیوتر، زنجیره تأمین و استراتژی کسب و کار ارزهای دیجیتال Crypto Business Strategy را ارائه می‌دهد. برای افرادی که به دنبال تخصص بیشتر هستند، ۲۲ دوره در زمینه‌های مختلف در صنعت بلاکچین، در نظر گرفته شده است.

دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ

دانشگاه ملی سنگاپور

با توجه به اینکه سنگاپور در حاضر خود را به عنوان یک نیروگاه جهانی در صنعت کریپتو تثبیت کرده است، منطقی است که دانشگاه ملی سنگاپور نیز در این لیست قرار بگیرد. این دانشگاه، میزبان کنفرانس‌ها، سمینارها، برنامه‌های مختلف و رشته های دانشگاهی بلاکچین است و جامعه‌ای فعال، مختص تحقیق و کارآفرینی دارد.

دانشگاه ملی سنگاپور

آیا برای یادگیری بلاکچین باید دانشگاه برویم؟

زمانی که صحبت از آموزش کریپتو و بلاکچین می‌شود، تدبیر، خلاقیت و اشتیاق، بیشتر از مدارج رسمی اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین بسیاری از افراد همچنان می‌توانند بدون رفتن به دانشگاه‌های معتبر در بخش بلاکچین، موفق شوند. اگر می‌خواهید در مورد این فناوری و موارد مرتبط با آن بیشتر بدانید، اما برای مطالعات طولانی‌مدت آماده نیستید، سایت‌هایی مانند آکادمی نوبیتکس، کورسرا Coursera را استفاده کنید. این سایت با دانشگاه‌های سراسر جهان، همکاری می‌کند تا دوره‌های آنلاین مناسب در این زمینه را به شما ارائه دهند.

با یادگیری این مباحث می‌توانید کسب درآمد از ارز دیجیتال، داشته باشید.

سخن پایانی

صنعت بلاکچین به سرعت در حال پیشرفت است و هر روز موارد استفاده و برنامه‌های کاربردی جدیدی در آن کشف می‌شود. همچنین با گذشت زمان انتظار می‌رود دانشگاه‌های بیشتری، شروع به ارائه آموزش بلاکچین کنند. صدها دانشگاه از طریق دوره‌ها، ابتکارات تحقیقاتی یا همکاری با شرکای صنعتی به دانشجویان، مهارت‌های مورد نیاز در صنعت کریپتو و بلاکچین را آموزش می‌دهند. امروزه افراد زیادی وارد حوزه کریپتو و فین تک شده‌اند و به دلیل پتانسیل درآمد بالا، تعداد افراد علاقه‌مند به این حوزه روز به روز بیشتر می‌شود.

اما باید در نظر داشت که لازمه کسب درآمد بالا از ارز دیجیتال، صرف زمان و مطالعه کافی برای افزایش دانش و تخصص در این زمینه است.  آموزش این مباحث را می‌توان از طریق دانشگاه یا دوره‌های معتبر آنلاین، دنبال کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =