دنیای دیفای DeFi در سال ۲۰۲۲ لحظاتی کلیدی را تجربه کرد؛ اما اکنون باید چه انتظاری از دیفای برای سال ۲۰۲۳ داشته باشیم؟

امور مالی غیر متمرکز یا Decentralized Finance (DeFi) طبق تعریف شامل هر گونه محصول یا خدمتی که وب ۳.۰ آن را فراهم کند می‌شود که به کاربرها کمک می‌کند فعالیت‌هایی مالی نظیر پرداخت، وام گرفتن، وام دادن، سرمایه‌گذاری، سهام‌گذاری و ترید کردن را انجام دهند. در طول بازار گاوی اخیر، موارد استفاده‌ی زیادی از وب ۳.۰ مانند دیفای، گیم‌فای، سوشال‌فای و توکن‌های غیرمثلی (ان‌اف‌تی‌ها) نمایان شدند. با ارزش کل قفل‌شده‌‌ای (TVL) نزدیک به ۱۷۵ میلیون دلار در اوج بازار گاوی سال ۲۰۲۱ بیشترین حجم بازار را در میان تمامی فعالیت‌های مربوط به وب ۳.۰ داشت.

آیا دیفای کاربرد دائمی‌ بلاکچین‌هاست؟‌

هیچ چیز شبیه به زمان شکل‌گیری اولین بلوک بیت‌کوین (جنسیس بلاک)‌ نیست. به دنبال اوج گیری بیت کوین، اتریوم هم شروع به صعود کرد و به دنبال آن نیز دیفای نیز به عنوان محصولی مناسب در این بازار شناخته شد. در طول بازار گاوی پیشین، ارز کل قفل‌شده‌ی دیفای (TVL) از ۶۰۰ میلیون دلار در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ به ۱۸۰ میلیارد دلار در دسامبر ۲۰۲۱ رسید.

علی رغم بحران‌های شدیدی که بازار در سال ۲۰۲۲ تجربه کرد، ارزش کل قفل‌شده‌ی دیفای در مرز ۳۹ میلیارد دلار باقی ماند. دیفای دسترسی دموکراتیک به سرویس‌های مالی را فراهم کرده و به هیچ سازمان مرکزی برای سازمان‌دهی کاربران نیاز ندارد. جدای از جنبه‌ی دموکراسی‌سازی دسترسی به خدمات مالی، دیفای قابلیت‌ها و مدل‌های جدیدی مانند بازارسازی خودکار را ایجاد کرده است.

تمام این عناصر نوآورانه باعث شده که رشد پروتکل‌های دیفای و کاربردهای آن‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرد. این اتفاق حتی توانسته موارد استفاده‌ی دیگر وب ۳.۰ مانند ان‌اف‌تی‌ها NFTs و گیم‌فای GameFi نیز رشد چشمگیری را تجربه کنند. برای مثال مدل وام دهی با استفاده از «ان‌اف‌تی‌ها به عنوان یک وثیقه» یکی از بهترین مثال‌هایی است که در آن دیفای توانسته به رشد استفاده از موارد استفاده‌ی دیگر وب ۳.۰ کمک کند. علاوه بر این‌ها مدل‌هایی بر پایه‌ی دیفای و بازارهایی برای ان‌اف‌تی‌های بازی نمایان شده‌اند که به صنف‌های مختلف صنعت گیمینگ کمک می‌کند تا ورود سریع‌تر و بهینه‌تری داشته باشند.