رمزارزها

مقایسه دوج کوین و بیبی دوج، آینده کدام ارز روشن‎‌تر است؟

دوج کوین و بیبی دوج، هر دو از جمله میم‌های محبوبی هستند که به دلیل قیمت پایین و ماهیت سرگرم‌کننده‌شان در سال‌های اخیر موفق شدند توجه زیادی را به خود جلب کنند.

در ابتدا دوج‌ کوین به عنوان یک شوخی وارد فضای رمزارزها شد و توانست با به چالش کشیدن انتظارات به یک بازیگر مهم در این فضا تبدیل شود، کمی بعد  Baby Dogecoin با دنبال کردن ردپای دوج تیتر اخبار را به خود اختصاص داد اما سوال این است: دوج کوین چه تفاوتی با Baby Doge دارد و کدام‌یک بهتر است؟

از نظر فنی دوج کوین و بیبی دوج، شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند، یکی از شباهت‌های ظاهری‌شان نماد آنهاست که یک سگ نژاد شیبا است. اما اگر علاقه‌مند هستید بخشی از سرمایه خود را به این دو میم اختصاص دهید بهتر است به تفاوت‌های آنها نیز توجه کنید.

در ادامه قرار است از جنبه‌های مختلف به مقایسه این دو رمزارز بپردازیم؛ ابتدا، کمی به تاریخچه و ویژگی‌های دوج کوین  و بیبی دوج می‌پردازیم سپس، آن‌ها را از نظر قیمت، عرضه، سرعت تراکنش‌ها، امنیت و کاربردها مقایسه می‌کنیم، در نهایت به آینده این دو رمزارز نگاهی می‌اندازیم. پس اگر به دنبال یادگیری بیشتر و مقایسه دوج کوین و بیبی دوج هستید، این مقاله از نوبیتکس را از دست ندهید.

 دوج کوین چیست

دوج کوین، یک شوخی ساده یا یک ارز محبوب؟

دوج کوین اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط دو مهندس نرم افزار،بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer)ایجاد شد. هدف آنها در ابتدا برای شوخی و مسخره کردن برخی ویژگی‌ها مانند نوسانات شدید قیمت در بازار رمزارزها اعلام شد. لوگوی خود را از میم اینترنتی مشهور «doge» الهام گرفتند که به طور عمدی برای توصیف سگ Shiba Inu اشتباه نوشته شده است.

جالب اینجاست که برخلاف بسیاری از میم کوین‌ ها، دوج کوین روی بلاکچین اختصاصی خود اجرا می‌شود و برخی از ویژگی‌های خود را از  یک ارز دیجیتال قدیمی به نام  Luckycoin  به کار گرفته است. (این رمزارز از فورک بیت کوین BTC با نام  لایت کوین الهام گرفته است.)

دوج کوین به عنوان یک رمزارز غیرمتمرکز به شهرت رسید که مکانیزم اجماع آن اثبات کار (PoW) است و بعد از گذشت مدتی توانست برای پرداخت‌های فوری و ارزان در جهان خود را ثابت کند و به این ترتیب یک شوخی سرگرم‌کننده اکنون به یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار تبدیل شده است

مهم‌ترین ویژگی‌های دوج کوین

در ادامه به ۴ ویژگی مهم دوج کوین اشاره خواهیم کرد که در مسیر رشد آن تاثیرگذار بوده‌اند؛

  • اولین و مهم‌ترین ویژگی دوج‌ کوین جامعه فعال آن است که به ارتش دوج شهرت دارد.
  • دومین ویژگی دوج بلاکچین مبتنی بر Proof of Work با الگوریتم هشینگ Scrypt است که از نظر قدرت و انرژی کمتر از بیت کوین است.
  • سومین ویژگی دوج کوین عرضه نامحدود آن است تا بتواند با تعداد ثابت توکن‌هایی که به طور منظم اضافه می‌شوند، ثبات نسبی قیمت خود را حفظ کند.
  • چهارمین ویژگی دوج‌‎کوین همکاری با شرکت‌های مشهور مانند تسلا، مایکروسافت، Newegg ، و بسیاری دیگر آن را به عنوان یک روش پرداخت قبول دارند.

جدیدترین اخبار دوج کوین

تازه‌ترین اخبار درباره دوج‌ کوین در سال ۲۰۲۴

با توجه به اینکه ایلان ماسک یکی از حامیان تاثیرگذار دوج‌ کوین شناخته می‌شود، اخبار و اتفاقاتی که به سبب تصمیم‌های ایلان منتشر می‌شوند بر روند قیمت این میم تاثیر می‌گذارند. ایلان ماسک که به عنوان Dogefather شهرت دارد پیوسته حمایت‌های خود را از این میم محبوب اعلام می‌کند.

در تازه‌ترین اخبار نتشر شده در سایت bitcoinist.com وی قرار است دوج کوین به عنوان یک روش پرداختی در ایستگاه سوپرشارژ تسلا به کار گرفته شود.

با توجه به اینکه پروژه در هالیوود افتتاح خواهد شد احتمالا افراد بیشتری با این میم آشنا می‌شوند و این اتفاق  به دوج‌ کوین کمک می‌کند تا جایگاه خود را در بازار تقویت کرده و به دنبال آن احتمال افزایش قیمت نیز وجود دارد. در ادامه ایلان ماسک اعلام کرد که مقدار قابل توجهی دوج در اختیار دارد که تاثیر مهمی در دیدگاه علاقه‌مندان به این رمزارز در آینده می‌گذارد.

بیبی دوج؛ فرزند یا رقیب دوج کوین؟

 بیبی دوج (Baby Doge) یک ارز دیجیتال بر اساس استاندارد توکن BEP-20 است که توسط طرفداران ارزهای دیجیتال Doge-themed ایجاد شد و هدف خود را کمک به حیوانات و افزایش آگاهی در میان مردم اعلام کرد.

به دلیل برخی از شباهت‌های آن با دوج، تیم توسعه‌دهنده لقب فرزند دوج (Baby Doge) را برایش انتخاب کرده‌اند که قرار است با افزایش سرعت تراکنش‌ها مسیر پدر را ادامه دهد و به این ترتیب خود را جذاب‌تر توصیف کرده است.

بیبی دوج چیست

ویژگی‌های کلیدی Baby Dogecoin

با توجه به اینکه Baby Dogecoin برای بهبود ویژگی‌های دوج‌ کوین فعالیت خود را شروع کرد در ادامه به ۴ قابلیت مهم این میم اشاره خواهیم کرد:

  • عرضه آن محدود است: بیبی دوج دارای عرضه محدود ۴۲۰  کوادریلیون است و برای کنترل تورم و حفظ کمیاب بودن توکن‌های خود یک مکانیزم توکن‌سوزی تعیین کرده است.
  • دارای صرافی ارز دیجیتال مخصوص خود است:  Baby Doge Swap یک صرافی ارز دیجیتال است که بر روی زنجیره BSC ساخته شده و امکان مبادله ارزهای دیجیتال با کارمزد نزدیک به صفر را برای جفت‌های معاملاتی خاص فراهم می‌کند.
  • امکان کسب درآمد و پاداش بیبی دوج وجود دارد: کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال خود در استخرهای Baby Doge و سایر مزارع کشت سود،به دریافت سود و پاداش بیبی دوج حساب باز کنند.
  • امتیازات دارندگان NFT بیبی دوج : دارندگان بیبی دوج NFT دارای حق رای برای مشارکت در ماموریت Baby بیبی دوج هستند و همچنین برخی امتیازات جامعه مانند قرعه کشی‌ها، پاداش‌ها و غیره به آنها تعلق می‌گیرد.

آخرین اخبار بیبی دوج  

یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های BABYDOGE مربوط به پشتیبانی Multi chain در Baby Doge Swap است که  برای زنجیره‌های BNB، Ethereum و Polygon استفاده کرده تا اکوسیستم خود را گسترش دهد و  شرکت‌کنندگان DeFi بیشتری را به خود جذب کند. این پروتکل همچنین به یک نقطه عطف جدید در ارزش کل قفل شده (TVL) خود  در زنجیره Binance به ارزش ۱۰ میلیون دلار دست یافته است.

مقایسه دوج کوین و بیبی دوج

مقایسه دوج کوین و بیبی دوج

بعد از آشنایی با ویژگی‌های هر کدام از میم‌های محبوب وقت آن است تا در این قسمت به مقایسه دوج کوین و بیبی دوج بپردازیم و به تفاوت‌های کلیدی آنها اشاره کنیم. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوج کوین در مقابل بیبی دوج عبارتند از :

ویژگی فنی و شبکه زیربنایی دوج کوین در مقابل بیبی دوج : 

Dogecoin مانند اتریوم و بیت کوین، بلا‌ک چین اختصاصی خود را دارد. مکانیزم اجماع آن اثبات کار است یعنی برای استخراج دوج کوین به قدرت محاسباتی زیادی نیاز داریم. در حالی که Baby Doge Coin بر روی بایننس اسمارت چین اجرا می‌شود و از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند. این مکانیزم باعث شده بیبی دوج  در مقابل دوج کوین قدرت محاسباتی کمتری نیاز داشته باشد.

سرعت تراکنش دوج کوین در مقابل بیبی دوج :

 سرعت تراکنش دوج کوین و بیبی دوج بسیار متفاوت است. همان طور که می‌دانید برای ایجاد یک بلاک، ابتدا باید مجموعه‌ای از تراکنش‌های جدید جمع‌آوری شوند و سپس داده‌های تراکنش‌ها در یک بلاک ذخیره و به دفتر کل توزیع‌شده اضافه شوند. الگوریتم مورد استفاده در دوج کوین اثبات کار است که فرآیندی کند و هزینه‌بر محسوب می‌شود.

در این الگوریتم برای ایجاد یک بلاک حدود ۱ دقیقه زمان لازم است یعنی دوج کوین در یک دقیقه حدودا ۶۰ تراکنش انجام می‌دهد. 

در مقابل اما بیبی دوج از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند که فرآیندی سریع‌ و کارآمد است و تعداد تراکنش‌های هر بلاک در بی بی دوج ۱۰۰،۰۰۰ و زمان مورد نیاز برای ایجاد بلاک ۵ ثانیه است. البته، باید توجه داشت که این زمان ممکن است در شرایط مختلف کمی متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اگر شبکه شلوغ باشد، ممکن است زمان تکمیل شدن یک بلاک کمی بیشتر شود. اما در حالت کلی، زمان تکمیل شدن یک بلاک در بی بی دوج پنج ثانیه است.

بنابراین دوج کوین به دلیل سرعت تراکنش کند خود برای پرداخت‌های روزانه مناسب نیست و این ارز بیشتر برای سرمایه‌گذاری و ذخیره‌سازی ارزش استفاده می‌شود. بیبی دوج به دلیل سرعت تراکنش سریع خود برای پرداخت‌های روزانه مناسب‌تر است و می‌تواندد برای انجام معاملات سریع و کم‌هزینه استفاده شود.

کارمزد تراکنش دوج کوین در مقابل بیبی دوج: 

Baby Doge به لطف زنجیره BSC و استفاده از پروتکل ERC-20 هزینه‌های پایینی ارائه می‌دهد، در حالی که  دوج کوین از پروتکل Scrypt استفاده می‌کند که یک الگوریتم هشینگ مربوط به اثبات کار است. این الگوریتم نسبتاً کند، باعث می‌شود انجام تراکنش‌های دوج کوین زمان‌بر شوند و به همین دلیل هزینه پلتفرم دوج کوین در مقابل بیبی دوج نسبتاً بالاتر است.

عرضه توکن دوج کوین در مقابل بیبی دوج:

 دوج کوین یک ارز دیجیتال شدیداً تورمی است که هیچ محدودیت عرضه مشخصی ندارد، در حالی که Baby Doge حداکثر عرضه ۴۲۰/۰۰۰ تریلیون توکن دارد و از این تعداد ۲۹۵ تریلیون توکن در حاضر در گردش است و ۱۲۵ تریلیون ( حدود۳۰٪) از این سکه‌ها از طریق فرآیند سوزاندن توکن‌ها از گردش خارج شده‌اند.

اهداف اکوسیستم دوج کوین در مقابل بیبی دوج: 

 Dogecoin Foundation در وایت پیپر خود درباره مسیرشان برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و انجام توسعه‌های بیشتر توضیح داده است در سوی دیگر، Baby Doge با توجه به هدف اصلی خود که رفع نواقص دوج کوین و مراقبت از حیوانات اعلام شده بود کاربردهای خود را در دنیای واقعی با راه‌اندازی BabyDogeSwap، yield farms, NFTs و موارد دیگر گسترش می‌دهد.

ویژگی دوج کوین بی بی دوج کوین 
تاریخ راه اندازی ۲۰۱۳ ۲۰۲۱
بنیانگذار Billy Markus و Jackson Palmer تیم توسعه‌دهنده ناشناس
بلاکچین Dogecoin Binance Smart Chain
توکن بومی DOGE BABYDOGE
مارکت کپ ۱۱ میلیارد دلار ۱۸۱.۳۲ میلیون دلار
نوع توکن توکن بومی توکن بومی
عرضه در گردش ۱۴۲.۶۵ میلیارد ۱۴۳ تریلیون
عرضه کل نامحدود ۴۲۰۰۰۰ تریلیون
مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) اثبات سهام (PoS)

بررسی شباهت‌های دوج کوین در مقابل بیبی دوج

با توجه به ویژگی‌هایی که برای هر کدام از میم‌ها تعریف کردیم، شباهت‌های آنها احتمالا مشخص شده باشد، اولین شباهت آنها مربوط می‌شود به استفاده از لوگوی سگ شیبا که به عنوان نماد این ارزها شناخته می‌شود.

شباهت بعدی آنها با توجه به اینکه هر دوی این میم‌ کوین‌ ها به صورت غیر متمرکز اداره می‌‌شوند هر کدام موفق شدند کامیونیتی فعالی را برای خود بسازند و همین اتفاق به عنوان یک نقطه قوت برایشان به شمار می‌رود.

یکی از مزیت‌های اصلی دوج کوین در مقابل بیبی دوج سابقه فعالیت آن و حمایت مستقیم ایلان ماسک است که با توجه به اخبار منتشر شده بیبی دوج نیز از این امتیاز برخوردار شده است.

پیش‌بینی قیمت دوج‌ کوین

تحلیل تکنیکال نمودار هفتگی دوج کوین نشان می‌دهد طبق آمار سایت beincrypto.com نشان می‌دهد که قیمت آن از اکتبر ۲۰۲۳ به سرعت افزایش یافته و در نوامبر از روند نزولی خارج شد که به مدت ۴۰۰ روز در آن بود. DOGE در دسامبر به بالاترین سطح سالانه خود یعنی ۰.۱۰۷ دلار رسید ولی بعد از آن ۴ کندل هفتگی نزولی ایجاد کرد.

این کاهش قیمت با جهش کوتاه مدت در هفته به پایان رسید و به این ترتیب یک منطقه مقاومت و روند نزولی را تایید کرد. برای تغییرات قیمت آن در آینده باید به اخبار مرتبط با آن را پیگیری کرد.

 پیش‌بینی آینده بیبی دوج

پیش‌بینی آینده بیبی دوج 

با توجه به چالش‌های سیستم‌های مالی سنتی مانند عدم ثبات اقتصادی جهانی و تورم، انتظار می‌رود تقاضا برای ارزهای دیجیتال افزایش یابد. با توجه به پیش‌بینی‌های ثبت شده در سایت کوین‌ مارکت‌ کپ  BabyDoge به عنوان یک ارز رمزنگاری شده پیشرو در این صنعت با پیشرفت‌های فناوری و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال توسط نهادها و دولت‌ها، Baby Doge Coin ممکن است شاهد افزایش قابل توجهی در ارزش خود باشد.

جمع‌بندی؛ بهتر است دوج کوین بخریم یا بیبی دوج ؟

با مقایسه دوج کوین و بیبی دوج در میان صدها کوین با تم سگ، متوجه محبوبیت و پذیرش گسترده‌ آنها در فضای رمزارزها می‌شویم. مخصوصا بعد از حمایت ایلان ماسک که پدر دوج لقب دارد و انتشار توییت‌هایی مانند «BabyDoge doo do» تغییر قیمت هر دو کریپتو کاملا واضح است.

اگر به تفاوت‌های آنها نگاه کنیم، دوج‌ کوین با رتبه ۱۰ بازار بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه کل برتری بیشتری دارد. این توکن عرضه نامحدود و احتمال تورم دارد، در حالی که بی بی دوج  یک بازیگر تازه‌نفس است و عرضه محدودی دارد و تیم توسعه آن به‌دنبال کاربردهای واقعی آن و استفاده در زندگی روزمره هستند.

اینکه کدام یک را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید به انتخاب شما و سطح ریسک‌پذیری‌تان بستگی دارد.بنابراین به افراد توصیه می‌شود قبل از ورود سرمایه‌شان تحقیقات کافی را انجام دهند و پرتفوی خود را متنوع بچینند و هنگام سرمایه‌گذاری در بازارکریپتوکارنسی‌ها به استراتژی‌های مدیریت ریسک خود پایبند باشند.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =