آموزش مفاهیم پایه

میم کوین چیست و چرا محبوبیت زیادی دارد؟

اگر در بازار مالی فعالیت داشته باشید احتمال زیاد اسم میم کوین‌ها را شنیده‌اید. شاید برای شما هم رشد بالای این رمزارزها سؤال‌برانگیز باشد. برای آن که بتوانیم به این سؤال پاسخ دهیم لازم است که این دسته از ارزهای دیجیتال را بهتر بشناسیم. چه می‌شود که برخی از این نوع کوین‌ها مانند دوج‌ کوین و شیبا اینو، محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند؟ آیا می‌توان روی میم کوین برای بلندمدت، سرمایه‌گذاری کرد؟‌ ما در مقاله نوبیتکس مگ تفاوت آن‌ با سایر رمزارزها را بررسی می‌کنیم. پس از مطالعه کامل این مقاله می‌توانید پتانسیل این کوین را بهتر شناخته و برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید.

میم کوین به زبان ساده

به زبان ساده می‌توان گفت میم‌کوین‌ها، ارزهایی هستند که با الهام از جوک‌های اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده و توسط اینفلوئنسرها شناخته شدند. این رمزارزها بسیار جامعه‌محور هستند و به همین دلیل، اساساً نمی‌توانند نوسانات پایداری داشته باشد. به همان ترتیب نیز می‌توانند در مدت کوتاهی رشد زیادی داشته باشند. به همین دلیل معامله‌گران آن‌ها می‌توانند در کوتاه‌مدت، سود زیادی را از این طریق به دست آورند.
یکی از نمونه‌های معروف این میم کوین ها، دوج کوین است که در سال ۲۰۲۱ در طول ماه ژانویه تا نوامبر، رشد قابل توجه ۸۰۰۰ درصدی داشت. اگرچه این نمونه‌ها می‌توانند معامله‌گران را به وجد بیاورند؛ اما باید در نظر داشت که ریسک بالای آن‌ها می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. چه بسا که ممکن است تمام سرمایه خود را در این مسیر از دست بدهید.
از آنجا که قیمت میم‌کوین‌ها، نوسان زیادی را تجربه می‌کند، ممکن است کاهش قیمت زیادی را تجربه کند. در ادامه تاریخچه پیدایش این کوین‌ها را بررسی می‌کنیم.

Meme coin

تاریخچه میم کوین ها به چه زمانی برمی‌گردد؟

شاید بد نباشد در ابتدا به بررسی مفهوم این کلمه بپردازیم. اگر اسم این رمزارز را به دو بخش تقسیم کنیم، میم به معنای یک عبارت، تصویر یا ویدیو است و کلمه کوین که به معنای سکه است. همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم در ابتدا این اصطلاح، چیزی جز یک شوخی در اینترنت نبود و مردم اولین بار در سال ۲۰۱۳ اصطلاح میم کوین را استفاده کردند.
علاقه به این دسته کوین‌ها، با آغاز پشتیبانی ایلان ماسک از دوج کوین، شدت زیادی پیدا کرد و پس از آن، میم‌کوین‌های دیگری از جمله شیبا روانه بازار شدند. همچنین به دلیل سادگی ایجاد آن‌ها، گسترش این ارزهای دیجیتال سرعت بیشتری پیدا کرد. لازم به ذکر است که قیمت شیبا از شروع ماه نوامبر در سال ۲۰۲۱، شاهد پامپ ۶۰ میلیون درصدی بوده است.

تفاوت میم کوین با سایر رمزارزها چیست؟

اگر بخواهیم مهم‌ترین تفاوت این دسته کوین‌ها با ارزهای دیجیتال دیگر را بررسی کنیم می‌توانیم به کاربرد آن اشاره کنیم. میم‌کوین‌ها، اگرچه محبوبیت زیادی را تجربه کردند ولی در واقعیت هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند. تنها و مهم‌ترین هدف آن‌ها ایجاد یک رشد سریع است که این سودآوری را نیز از تبلیغ اینفلوئنسرها و جامعه آنلاین فعال، وام می‌گیرد.
اما در عین حال نمی‌توان از این موضوع غافل شد که برخی از آن‌ها نظیر شیبا پس از آن که معروف شدند امور هدف‌داری را نیز انجام دادند. از جمله این موارد می‌توان به ایجاد پلتفرم سواپ و متاورس در اکوسیستم شیبا اینو اشاره کرد.
از طرف دیگر، سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌ کوین و اتریوم بر خلاف میم‌کوین‌ها، با اهداف بزرگ‌تر و جدی‌تری شکل گرفته‌اند. این رمزارزها با این هدف ایجاد شدند که به عنوان یک ارز غیرمتمرکز، عده زیادی از مردم، آن‌ها را به رسمیت بشناسند و تحولی عظیم در سیستم مالی به وجود آورند.

میم‌کوین‌ها و سایر رمزارزها

چرا میم کوین ها محبوبیت زیادی دارند؟

به طور کلی نمی‌توان تنها یک دلیل را برای محبوبیت این کوین‌ها برشمرد. بلکه چند فاکتور بر رشد میم کوین‌ها تأثیرگذار بودند که هر کدام از چند جهت، این توکن‌ها را به رشد بالا سوق دادند. ویروس کرونا یکی از مواردی بود که نه تنها میم‌کوین بلکه صنعت ارز دیجیتال را تحت تأثیر قرار داد. بنابراین شیوع آن، دغدغه‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران این حوزه ایجاد کرد.
سرمایه‌گذاران می‌خواستند به هر نحوی از تورم دور بمانند و به همین دلیل به خرید ارز دیجیتال، روی آوردند. در ادامه به صورت جزئی‌تر دلایل محبوبیت میم کوین ها را بررسی می‌کنیم:

 • پامپ قیمت سهام گیم استاپ (gamestop)

درست در اواخر سال ۲۰۲۰ به سرمی‌بردیم که جامعه reddit باعث پامپ ۱۰۰ برابری قیمت سهام gamestop با نماد GME و AMC Entertainment با نماد AMC‌ در طول چند ماه شدند. همچنین در اوایل سال ۲۰۲۱، یک گروه دیگر در reddit‌ به همان ترتیب، با قیمت دوج کوین شوخی کردند. همین روند در نهایت به حمایت‌ها و توییت‌های ایلان ماسک انجامید که موجب پامپ دوج کوین در طی ۵ روز شد .
در نهایت پس از سقوط دوج کوین، سرمایه‌گذاران به میم کوین های دیگر مانند شیبا روی آوردند که به قاتل دوج کوین نیز معروف است.

پامپ سهام گیم استاپ

 •  قیمت پایین میم‌کوین

پایین بودن این کوین‌ها فرصت خوبی برای سرمایه‌گذارانی با بودجه‌های خرد است. در نتیجه افراد زیادی می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از فرصت سودآوری آن استفاده نمایند. علت پایین بودن قیمت این کوین‌ها، عرضه زیاد آن‌ها است که باعث می‌شود قیمت آن‌ها حتی گاهی کمتر از یک سنت باشد.

 • تأثیرپذیری از جامعه و اینفلوئنسرها

یکی از موارد بسیار تأثیرگذار بر محبوبیت میم کوین ها، اینفلوئنسرها و گروه‌های مختلف جامعه هستند. با رجوع به علت پیدایش این رمزارزها که با یک شوخی شروع شدند می‌توان به خوبی متوجه شد تا چه اندازه حمایت جامعه بر قیمت آن‌ها اثر می‌گذارد. یکی از مثال‌های مهم این حوزه مربوط به زمانی است که معامله‌گران زیادی با الهام از داستان دیوید علیه جالوت در کتاب مقدس، با ارزهای دیجیتال معروف مبارزه کردند.

سرمنشاً این اتفاق نیز، تأثیر گروه ساتوشی استریت بتز (SatoshiStreetBets) در شبکه اجتماعی ردیت بود. علاوه بر این گروه‌ها، اثرگذاری اینفلوئنسرها و افراد مشهور بر میم کوین را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. مارک زاکربرگ که مدیرعامل فیسبوک است در سال ۲۰۲۰، عکسی از بزهایش را با این متن، به اشتراک گذاشت: «بزهایم: مکس و بیت کوین».
در فاصله کوتاهی پس از قرار دادن این پست، قیمت Aqua Goat که یک میم توکن است ۳۰۰ درصد، افزایش پیدا کرد.

تأثیر اینفلوئنسرها بر میم‌کوین

محبوب‌ترین میم کوین ها کدامند؟

در میان کوین‌های میم، شیبا و دوج کوین، جزو پیشروترین ارزهای این دسته به حساب می‌آیند که دارای بیشترین مارکت کپ نیز هستند. برای آشنایی بیشتر با میم کوین ها در ادامه به شما با جزئیات بیشتر، توضیح می‌دهیم.

 • رمزارز دوج کوین (DOGE)

دوج کوین را دو مهندس به نام بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال ۲۰۱۳ به وجود آوردند. ماجرای ایجاد این میم کوین نیز به شوخی با یک سگ شیا اینو برمی‌گردد که بنا بر این بود بدین وسیله توجه مردم به حوزه رمزارزها جلب گردد. دوج کوین، به مثابه یک فورک از لایت کوین، مکانیسمی به نام اثبات کار (POW) را به کار گرفت.
اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم دوج کوین، فورکی از لاکی کوین است و لاکی کوین نیز یک فورک از لایت کوین به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال، برای عرضه خود سقفی در نظر نگرفته است. به معنای دقیق‌تر، جزو توکن‌های تورمی محسوب می‌شود که تعداد محدودی نداشته و هر سال، به آن اضافه می‌شود.

 • رمزارز شیبا اینو (SHIB)

شاید برای شما نیز جالب باشد که نام این میم‌کوین از نژاد یک سگ ژاپنی الهام گرفته شده است. این ارز که یک رقیب قوی برای دوج کوین محسوب می‌شود؛ توسعه‌دهنده‌ای ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) در سال ۲۰۲۰ در ماه آگوست ایجاد کرد. میان دوج کوین و شیبا یک تفاوت مهم وجود دارد که آن میزان عرضه آن‌ها است.
میزان عرضه شیبا، ۱ کوادریلیون واحد است که در سال ۲۰۲۰ در طول لانج رسمی پروژه ایجاد شد. ۵۰ درصد از عرضه شیبا در استخر نقدینگی یونی سوآپ SHIB/ETH قفل شد. یونی سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز است که کاربران، جفت‌هایی از دارایی‌ها را در استخرهای نقدینگی سپرده می‌کنند که سایر سرمایه‌گذاران می‌توانند با آن معامله کنند.
به عبارتی دیگر به آن، سیستم بازارساز خودکار گفته می‌شود. ۵۰ درصد از عرضه توکن شیبای باقی‌مانده به بنیان‌گذار اتریوم (ویتالیک بوترین) اهدا شد. وتالیک بوترین کسی بود که با ارسال توکن‌ها به آدرس یک کیف پول مرده، اکثر آن‌ها را سوزاند. باقی توکن‌ها (به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار در آن زمان) به صندوق کمک‌رسانی به کوید-۱۹ هند و سایر مؤسسات خیریه اهدا شد.
تفاوت عمده دیگر دو میم‌کوین مورد بحث این است که دوج کوین، بلاک‌چین مخصوص خود را دارد اما شیبا اینو به عنوان یک توکن بر بستر اتریوم پیاده‌سازی شده است. شاید بد نباشد بدانید این میم کوین، دارای مجموعه NFT، صرافی غیرمتمرکز (DEX) و بازی NFT‌ است.

رمزارز شیبا اینو

 •  رمزارز سیف مون (SAFEMOON)

از جمله میم‌کوین‌هاییی که توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرد، سیف مون است. این ارز دیجیتال که از نوع توکن BEP-20 محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۱ در ماه مارس، در بلاک چینِ بایننس اسمارت چین (BSC) ایجاد شد. روش پاداش‌دهی به سرمایه‌گذاران در این میم کوین به صورت کاهش ده درصد از سرمایه فروشندگان انجام می‌شود.
البته باید عنوان کرد که تنها ۵ درصد از این مبلغ، مربوط به هولدرهای بلندمدت است و ۵ درصد باقیمانده به کل سوزانده می‌شود. با توجه به داده‌هایی که در CoinMarketCap وجود دارد این ارز دیجیتال، ۹۴۱۸.۵۴ درصد رشد را از ماه آوریل تا نوامبر در سال ۲۰۲۱، تجربه کرده است.

 •  دوج ایلان مارس (ELON)

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که نام این میم کوین از اسم ایلان ماسک گرفته شده است. همچنین بخش آخر کلمه یعنی مارس که در فارسی به معنای مریخ است، بیانگر علاقه ایلان ماسک در حوزه و شرکت خودش (SpaceX) است. این رمزارز یک فورک از دوج کوین محسوب می‌شود که ۵۵۷ تریلیون توکن در گردش دارد.
این ارز دیجیتال که در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ ایجاد شد در همان سال توانست تا ماه نوامبر، بیشتر از ۳۷۸۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کند. اگر پیگیر قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال باشید می‌توانید از نوسانات قیمتی این میم کوین ها مطلع شوید.

تصویر دوج ایلان مارس

 • رمزارز کیشو اینو (KISHU)

یکی دیگر از رمزارزهای مربوط به موضوع سگ‌ها کیشو اینو است که مانند موارد بالا، افزایش قیمت زیادی داشته است. این ارز دیجیتال دارای یک صرافی غیرمتمرکز به اسم کیشو سواپ (Kishusuap)، توکن غیرقابل تعویض و پاداش و جایزه برای کاربرانی است که فعالیت زیادی دارند. این میم کوین در بازه زمانی یک ماه، ۱۰۰هزار هولدر به دست آورد و توانست مارکت کپ دو میلیارد دلاری داشته باشد.

 •  رمزارز بیبی دوج (BABYDOGE)

یکی دیگر از کوین‌های معروف این دسته بیبی دوج است که با هدف کمک به سگ‌های آسیب‌پذیر، ایجاد شد. مجموعه تیم این رمزارز به خیریه حیوانات کمک‌های مالی زیادی را اهدا کرد. مقدار عرضه این میم کوین در آغاز کار، ۴۲۰ کوادریلیون توکن و میزان رشد آن ۳۵۰۰ درصد بوده است.

رمزارز بیبی دوج

ریسک‌ها و خطرات میم کوین چیست؟

همانطور که متوجه شدید این رمزارزها تحت تأثیر شرایط بیرونی مانند افراد جامعه و اینفلوئنسرها رشد می‌کنند. این موضوع همان اندازه که خوشایند محسوب می‌شود می‌تواند ناخوشایند نیز باشد. بنابراین احتمال اینکه شما تمام سرمایه خود را در این مسیر از دست دهید وجود دارد. یکی از راهکارهای خوب سنجش ریسک آن‌ها، آشنایی با میم کوین ها از طریق بررسی اتفاقات گذشته است.
به عنوان مثال فرد مشهور و در مرکز توجهی مانند ایلان ماسک، تنها با یک توییت می‌تواند قیمت میم‌کوین را به طرز قابل توجهی بالا یا پایین ببرد. از آنجا که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این افراد مشهور چه عکس‌العملی در زمآن‌های مختلف با این رمزارزها خواهند داشت ریسک و خطر خرید آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال نیز مقوله گسترده‌ای هستند که ممکن است آتش آن‌ها دامان شما را نیز بگیرد.
مثال بارز آن ایجاد میم کوین اسکویید گیم درست بعد از محبوبیت این سریال است که قیمت آن تا ۲هزار دلار نیز رشد پیدا کرد. اما در نهایت افرادی که این توسعه‌دهنده این پروژه بودند که با پول افراد سرمایه‌گذار در این پروژه فرار کردند. به همین دلیل، این کوین تمام ارزش خود را از دست داد و قیمت آن صفر شد.
همچنین لازم است بدانید که فناوری، توسعه و زیرساخت استفاده‌شده در میم‌کوین‌ها قابل مقایسه با پروژه‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم نیست. از میان این توکن‌ها تنها دوج کوین و شیبا اینو از بلاک‌چین‌هایی استفاده می‌کنند که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. این دو به ترتیب مبتنی بر لایت کوین و اتریوم هستند.
از خطرات دیگر میم کوین ها می‌توان به بی‌ارزش و بی‌هدف بودن آن‌ها نیز اشاره کرد. برای مثال، رمزارزی مانند سیف مون را نمی‌توان به عنوان روش پرداختی استفاده کرد و مورد تأیید فرد یا نهادی نیست.

میم‌کوین اسکویید گیم

چه آینده‌ای در انتظار میم کوین است؟

اگر تا به اینجای مقاله را خوانده باشید احتمالاً حدس‌های درستی در مورد آینده آن‌ها پیدا کرده‌اید. با توجه به توضیحاتی که داده شد اگرچه میم‌کوین‌ها می‌توانند در قیمت پایین خریداری و در نهایت رشد زیادی را تجربه کنند اما این افزایش قیمت پایدار نیست و ارزش آن به سادگی می‌تواند به صفر میل کند.
به طور کلی انتظار نمی‌رود که این کوین ها بتوانند در طولانی‌مدت، محبوب مانده و یا گسترش پیدا کنند. احتمال آن که آن‌ها مقبولیت ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم یا ارز دیجیتال تتر را پیدا کنند بسیار کم است.

چگونه می‌توان میم کوین های پرپتانسیل را شناسایی کرد؟

تشخیص اینکه کدام یک از این توکن‌ها آینده‌دارتر هستند کار دشواری است و به تجربه زیادی نیاز دارد. به ویژه که این دسته از کوین‌ها به دلیل ماهیت خود، قابلیت پیش‌بینی‌پذیری کمتری دارند. همچنین این کوین‌ها عرضه زیادی در گردش دارند و به سادگی و با قیمت پایین به دست می‌آیند. این موضوع به نوبه خود باعث می‌شود عوامل زیادی بر آن‌ها تأثیر بگذارند.
اما زمانی که این میم‌کوین‌ها قابلیت‌های بیشتری را به شما ارائه می‌دهند ارزش بیشتری خواهند داشت. اگرچه از آن‌ها نمی‌توان به عنوان ان اف تی استفاده کرد ولی می‌توانند به عنوان بستری برای توسعه یا خرید و فروش NFT ایجاد کنند. مورد دیگری که می‌توانید از آن برای آشنایی با میم کوین ‌ها به صورت دقیق‌تر استفاده کنید سایت CoinMarketCap است. این سایت، یک منبع دقیق و معتبر برای بررسی اطلاعات بازار و قیمت ارزهای دیجیتال است.

شناسایی بهترین کوین‌ها با تحلیل

چطور می‌توان میم کوین خرید؟

برای خرید این رمزارزها می‌توانید به سادگی در صرافی نوبیتکس، حساب کاربری ایجاد کنید و اقدام به خرید و فروش رمزارز دلخواه خود نمایید. در نوبیتکس امکان خرید میم‌کوین‌ها با پرداخت ریال و تتر وجود دارد. بهتر است که قبل از خرید هر ارز دیجیتالی به خوبی بازار آن را مورد بررسی قرار دهید و براساس حدس و گمان، اقدام به خرید نکنید.

نحوه خرید میم‌کوین

برای خرید میم کوین ها چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر چه این ارزهای دیجیتال، با شوخی و جوک، سر در می‌آورند، ولیکن دو نکته مهم وجود دارد که می‌توان قبل از خرید با توجه به آن‌ها اقدام به خرید کرد. در ادامههر یک از این موارد را بررسی می‌کنیم:

 • هدف پروژه را بررسی کنید

یکی از روش‌های مؤثر برای تشخیص ارزش این ارزها، بررسی هدف پروژه و ویژگی‌هایی است که مازاد بر کسب سود به آن اشاره می‌شود. مثال خوبی که در این باره وجود دارد ارز شیبا اینو است که یک شیبا سواپ را که یک صرافی غیرمتمرکز است نیز ایجاد کرد. در نتیجه آن ما متوجه می‌شویم که این ارز نسبت به باقی موارد، کاربرد بیشتری دارد.
علاوه بر آن، هولدرهای میم کوین شیبا در دوست داشتن سگ‌ها به عنوان یک ویژگی مشترک، اتفاق نظر دارند. در قدم بعدی حتماً در مورد برنامه‌ای که تیم پروژه برای آن دارند تحقیق کنید. شما می‌توانید از طریق خواندن نقشه راه (road map)، وایت پیپر (white paper) پروژه و دنبال کردن اخبار آن در شبکه‌های اجتماعی این کار را انجام دهید.

 • سابقه تیم پروژه را بررسی کنید

یکی از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید اعتبار یک پروژه را بسنجید بررسی تیم توسعه آن است. بنابراین حتماً سوابق تیم را تحلیل و بررسی کنید تا از سرمایه‌گذاری خود در میم کوین، اطمینان بیشتری پیدا کنید. اما در مواردی که تیم پشت یک پروژه، ناشناس هستند می‌توانید از توکنومیک (Tokenomics) نیز استفاده کنید.
در روش توکنومیک، شما جنبه‌های اقتصادی یک توکن را که شامل میزان عرضه و تقاضا، مکانیسم سوزاندن، برنامه عرضه و موارد دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهید.

 • بررسی وضعیت شبکه و داده درون‌زنجیره‌ای

شما می‌توانید تعداد آدرس‌های فعال، نحوه توزیع عرضه در گردش در آدرس‌های مختلف و فعالیت‌ نهنگ‌ها را بررسی کنید.

بررسی نقشه راه پروژه

کیف پول‌های مناسب برای ذخیره میم کوین ها

کیف پول های مختلفی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود دارد که به دو دسته کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید از هر یک از نسخه‌های تحت وب، موبایل یا کامپیوتری استفاده کنید. به دلیل اتصال کیف پول نرم‌افزاری به اینترنت، احتمال هک شدن آن وجود دارد ولیکن بدان معنا نیست که نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.
برخی افراد، کیف پول‌های سخت‌افزاری را به دلیل امنیت بیشتر و احتمال کمتر هک شدن، ترجیح می‌دهند. نمونه کیف پول هایی که می‌توانید برای میم کوین ها استفاده کنید شامل کوینومی (coinomi)، تراست ولت (trust wallet)، لجر نانو اس (Ledger Nano s)، اتومیک ولت (Atomic wallet) و… است.

تفاوت میم کوین و شت کوین چیست؟

به ارزهای دیجیتالی به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. بنابراین شت کوین ها و میم‌کوین‌ها، جزو این دسته محسوب می‌شوند. چرا که هر کدام از این موارد، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که آن‌ها را از دیگری متمایز می‌کند. در ادامه هر یک از این دو را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

 •  شت کوین

به ارزهای دیجیتالی که به تازگی وارد بازار شده، بی‌هدف و بی‌برنامه هستند شت کوین گفته می‌شود که غالباً قیمت آن‌ها به صورت ناگهانی رشد می‌کند.

 • میم کوین

به ارزهایی گفته می‌شود که به واسطه تبلیغ افراد مشهور و اینفلوئنسرها شناخته شده و با اهدافی همچون پامپ قیمت، روی کار می‌آیند.

انواع meme coin

سخن پایانی

ما در این مقاله به صورت کامل مفهوم میم کوین، ویژگی‌های آن، ریسک و خطرات احتمالی، علت محبوبیت و نمونه‌های موفق آن را بررسی کردیم. با خواندن این مطلب به صورت کامل، بخش زیادی از سؤالات شما در این موضوع حل خواهد شد و می‌توانید برای انجام یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر و پربازده‌تر اقدام کنید.

مرجان شکیبا

به طور کلی در حوزه تولید محتوا و فیلمنامه‌نویسی فعالیت می‌کنم. به تحقیق و پژوهش در زمینه موضوعات جدید از جمله ارزهای دیجیتال علاقه دارم و از سال ۲۰۲۳ برای نوبیتکس، محتوا تولید می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =