اخبار نوبیتکس

فایل کوین، لیدو دائو و دی وای دی ایکس در نوبیتکس لیست شدند

سه ارز دیجیتال فایل کوین، لیدو دائو و دی وای دی ایکس در بازارهار ریالی و تتری صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس لیست شدند؛ رمزارزهایی که پروژه‌های آنها در سه حوزه ذخیره سازی اطلاعات، استیکینگ و دیفای طراحی شده اند.

فایل کوین

ارز دیجیتال فایل کوین که ابتدا در سال 2014 معرفی شد یکی از رمزارزهای موفق و با پشتوانه بازار کریپتو است که به حل مشکلات ذخیره‌سازی اطلاعات در فضای بلاکچین می‌پردازد و با شرکت‌های قدرتمندی مانند آمازون و دراپ باکس رقابت می‌کند.

فایل کوین (Filecoin) یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که امکان اجاره فضای ذخیره‌سازی را برای همه فراهم می‌کند و به همین ترتیب هر شخصی می‌تواند یک فضای ذخیره‌سازی را در شبکه خریداری کند. ارز دیجیتال فایل کوین با نماد FIL شناخته می‌شود.

فایل کوین بیش از 250 میلیون دلار در ICO خود در سال 2017 سرمایه جمع‌آوری کرد که در آن زمان یک رکورد محسوب می‌شد. در نهایت شبکه اصلی فایل کوین در پاییز سال 2020 راه‌اندازی شد.

فایل کوین به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا بهترین گزینه ذخیره‌سازی را انتخاب کنند. سازمان‌ها و افرادی که فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده دارند؛ می‌توانند آن را در شبکه فایل کوین به اشتراک بگذارند و در ازای آن توکن FIL پاداش بگیرند.

امکان خرید ارز فایل کوین که در حال حاضر در رتبه 35 کوین مارکت کپ قرار دارد در نوبیتکس ایجاد شده؛ رمزارزی که قیمت 183 دلار را نیز به خود دیده، حالا در محدوده قیمتی 3.6 دلار معامله می شود.

 

لیدو دائو

پس از به‌روزرسانی‌های اتریوم که امکان سهام‌گذاری یا استیکینگ را در این پلتفرم فراهم کرد، سرمایه گذاران بیشتری به سهام گذاری در این بلاکچین ترغیب شدند. پلتفرم لیدو دائو سعی کرده با تسهیل فرآیند سهام‌گذاری اتریوم، کار را برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر کند.

به زبان ساده لیدو پلتفرمی است که با هدف برطرف کردن چالش‌های سهام‌گذاری در اتریوم به وجود آمده تا مشکلات این فرایند را برای سرمایه‌گذاران عادی برطرف کند.

سهام‌گذاری در اتریوم از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز شد. از این تاریخ سرمایه‌گذاران اتریوم می‌توانستند با واریز کردن اترهای خود در قرارداد هوشمند سهام‌گذاری، به بهبود امنیت شبکه اتریوم کمک کرده و در ازای آن سود دریافت کنند. سرمایه‌گذاران برای این که بتوانند در این فرایند مشارکت کنند باید با سهام‌گذاری حداقل ۳۲ اتریوم، نود خود را اجرا و اترهای خود را برای مدتی در آن قفل می‌کردند؛ اما این کار برای همه امکان‌پذیر نبود. قیمت ۳۲ اتر معادل با ده‌ها هزار دلار است و این حجم از سرمایه‌گذاری برای اغلب کاربران عادی امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، توکن‌های اتر در مدت سهام‌گذاری به‌ کلی قفل می‌شوند و امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

لیدو این امکان را به کاربران می‌دهد که با هر مقدار اتریومی که در اختیار دارند سهام‌گذاری کنند و دیگر نیازی به داشتن ۳۲ توکن کامل اتر نیست. همچنین در مدتی که اترهای کاربر برای سهام‌گذاری قفل است، لیدو معادل همان تعداد اتر، توکن‌های stETH به کاربران می‌دهد تا بتوانند در مدت سهام‌گذاری هم از نقدینگی سیال خود برای ترید یا استفاده در پلتفرم‌های دیفای بهره‌مند شوند. قیمت هر توکن  stETH‌دقیقا برابر با قیمت یک اتر است.

در ادامه، لیدو خدمات خود را به بلاکچین‌های سولانا و ترا هم گسترش داد. حالا کاربران لیدو می‌توانند با استفاده از این پلتفرم در این سه بلاکچین محبوب سهام‌گذاری کنند. سود سالانه سهام‌گذاری با لیدو در بلاکچین اتریوم ۴.۸ درصد، سولانا ۶.۶ درصد و ترا ۸.۱ درصد است.

همان طور که از نامش پیداست، لیدو دائو یک پلتفرم حاکمیتی است و تصمیمات آن توسط هودلرهای توکن LDO که توکن خود را استیک کرده‌اند گرفته می‌شود.

در حال حاضر امکان خرید و فروش لیدو دائو در دو بازار ریالی و تتری نوبیتکس وجود دارد. این ارز دیجیتال در اوج بازار صعودی رمزارزها حتی رکورد قیمت 8 دلار را هم برای خود ثبت کرد، هم اکنون در محدوده قیمتی 1.75 دلار معامله می‌شود.

 

دی وای دی ایکس (Dydx)

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای ((DEFI دیگر مقوله‌ای شناخته‌شده بین فعالان بازارهای مالی است و پلتفرم های متعددی در اکوسیستم پا گرفته‌اند.

پلتفرم Dydx یکی از محصولات حوزه دیفای بر بستر بلاکچین اتریوم است. Dydx  در واقع یک صرافی غیرمتمرکز است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت، توکن‌های اتریومی مختلف را در آن مبادله کنند. همچنین کاربران Dydx می‌توانند با سپرده‌گذاری دارایی‌های دیجیتال خود در استخرهای نقدینگی دی وای دی ایکس (dydx)، درآمد کسب کنند.

سود سالانه‌ای که Dydx به این کاربران پرداخت می‌کند متغیر است و با توجه به حجم نقدینگی این استخرها کم یا زیاد می‌شود. در پلتفرم وام‌دهی Dydx هیچ محدودیتی برای زمان برداشت دارایی‌ها وجود ندارد و کاربر می‌تواند در هر زمانی دارایی‌های خود را از استخر خارج کند.

نقدینگی این استخرها در قالب وام در اختیار سایر کاربران قرار می‌گیرد و سود دریافتی از آنها بین تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود.

یکی از امکانات مهم پلتفرم دی وای دی ایکس، معاملات مارجین است. معمولاً این ویژگی منحصر به صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس است، اما Dydx توانسته این قابلیت را وارد دنیای دیفای کند و کاربران می توانند هم معاملات لانگ (LONG) و هم معاملات شورت (SHORT) باز کنند.

توکن بومی این پلتفرم، هم‌نام پلتفرم آن است. توکن دی وای دی ایکس (یک توکن حاکمیتی است و دارندگان آن می‌توانند با توجه به تعداد توکنی که در اختیار دارند در تصمیمات شبکه نقش داشته باشند. عرضه کلی این توکن یک میلیارد واحد است که تاکنون ۶۵ میلیون واحد از این توکن‌ها وارد بازار شده‌اند. با توجه به توسعه دنیای تبادلات مالی غیرمتمرکز و تمایل شرکت‌های زیادی به این حوزه، احتمال آینده‌ای روشن برای این رمزارز وجود دارد.

توکن دی وای دی ایکس در تابستان ۲۰۲۱ با قیمت ۱۳ دلار به بازار عرضه شد و تنها در عرض چند هفته به اوج قیمتی خود رسید و با بیش از ۲۶ دلار معامله شد. در حال حاضر قیمت ارز دیجیتال با توجه به روند نزولی یک سال گذشته بازار رمزارزها در محدوده ۱.۱ دلار قرار دارد. امکان خرید و فروش دی وای دی ایکس در نوبیتکس در دو بازار ریالی و تتری این صرافی ارز دیجیتال فراهم شده است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید