دلایل قطع سرویس سولانا هنوز مشخص نیست.

توقف شبکه‌ی سولانا روز شنبه در حالی ادامه داشت که اعتبارسنج‌های شبکه برای دومین تلاش راه‌اندازی مجدد شبکه با امید از سرگیری ارائه‌ی خدمات به کاربران بلاک‌چین آماده می‌شدند.

تا عصر این روز به وقت نیویورک، اعتبارسنج‌هایی که زیرساخت‌ سولانا را اجرا می‌کردند، به این نتیجه رسیده بودند که بهترین راه برای ترمیم و اصلاح زنجیره، همگام‌سازی ری‌استارت و فورک کردن زنجیره است.

در میانه‌ی اولین تلاش برای این کار اعتبارسنج‌ها متوجه شدند که نقطه اشتباهی را برای ری‌استارت در نظر گرفته‌اند و این فرایند متوقف شد. همین مسئله منجر به تأخیر بیشتر نیز شد.

اعتبارسنج‌ها و توسعه‌دهندگان در گفت‌گو با CoinDesk اظهار داشتند مشکلاتی که با کندی پردازش تراکنش‌ها شروع شد، به تعطیلی تقریباً کامل فعالیت سولانا منجر شده است. تولید بلاکِ زنجیره متوقف شده است و تراکنش‌ها تأیید نمی‌شوند.

خبر بد برای کاربران این بلا‌کچین این است که آن‌ها نمی‌توانند با دارایی‌های خود کار خاصی انجام دهند. تمام دارایی‌های روی بلاک‌چین آن‌ها غیرقابل جابه‌جایی هستند و تا زمانی که زیرساخت‌های حیاتی BackEnd دوباره آنلاین نشود اوضاع به همین منوال باقی می‌ماند.

با گذشت چند ساعت از بحران، بسیاری از شخصیت‌های اثرگذار این اکوسیستم به دنبال عوامل این اتفاق بودند. یکی از تئوری‌های مطرح شده این بود که یک “Fat Block”، سیستم بلاک‌چین را از کار انداخته است. نکته‌ی قابل توجه این است که مدت کوتاهی پیش از بروز این مشکلات، شبکه در حال آماده‌سازی برای یک ارتقا بود.

در زمان انتشار این مطلب، اعتبارسنج‌ها در حال همکاری با توسعه‌دهندگان Solana Labs برای ری‌استارت مجدد زنجیره بودند و دوباره در تلاش هستند تا زنجیره را دوباره راه اندازی کنند و حدود 70% از کل استیک لازم برای این کار را جمع‌آوری کرده بودند. البته شبکه برای ادامه‌ی این روند به رأی اکثریت 80 درصدی نیاز دارد.