شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
آموزش مفاهیم پایه

ارز LDO چیست و پروژه لیدو چگونه به استیکینگ کمک می‌کند؟

لیدو یا ارز Lido که به اختصار با نماد LDO نمایش داده می‌شود، یک راه‌حل امن لیکویید استیکینگ ارزهای دیجیتالی است که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) پیروی می‌کنند. الگوریتم اثبات سهام، برای سرمایه‌گذارانی که بیشتر به استخراج ارز دیجیتال علاقه‌مند بودند؛ آن‌قدرها جذاب نیست. اینجاست که لیدو دائو به عنوان یک راه‌حل جامع، نقش خود را ایفا کرده و استیکینگ ارز دیجیتال را از جنبه‌های زیادی بهینه می‌کند؛ اما لیدو دائو چیست و چگونه به سادگی و بهبود فرایند سهام گذاری کمک می‌کند؟ ارز LDO چیست و چه نقشی در این پلتفرم ایفا می‌کند؟ در ادامه این مقاله نوبیتکس مگ پروژه Lido را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

مشاهده کامل ویدئو در یوتیوب 

مقدمه؛ با پروژه جذاب لیدو آشنا شوید

یکی از مشکلات استیک یا سهام گذاری دارایی در بلاک چین‌های اثبات سهام، نقدینگی دارایی‌هایی است که از دسترس کاربر خارج می‌شود. زمانی که توکن‌ها بر روی این شبکه‌ها قفل می‌شوند، کاربران دیگر تا یک دوره زمانی معینی نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند و برداشت آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. همین مسئله باعث از دست رفتن  فرصت‌های کسب سود از سایر پروتکل‌های دیفای می‌شود. همچنین گاهی تلاش برای تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج شبکه هم آن‌قدر با موانع مختلف و  پیچیدگی‌های غیرضروری همراه است که یک کاربر معمولی قید مشارکت در سهام گذاری شبکه‌های اثبات سهام را می‌زند.

برای افزایش بهره‌وری نقدینگی توکن‌های سهام گذاری شده و در امکان‌پذیر کردن روند استیکینگ، لیدو یک راه‌حل جایگزینی برای سهام گذاری اثبات سهام پیشنهاد می‌کند.

لیدو دائو چیست

لیدو از سهام گذاری یا استیکینگ اتریوم 2.0 و اکوسیستم در حال رشد سایر بلاکچین‌های اثبات سهام لایه 1 پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند توکن‌های PoS خود را در پلتفرم Lido سهام گذاری کرده و یک نسخه توکنیزه شده از دارایی‌ استیک شده خود را به نسبت 1:1 دریافت کنند. از نسخه توکنیزه شده دارایی می‌توان برای کسب بازدهی بیشتر از سایر پروتکل‌های دیفای استفاده کرد و به طور هم‌زمان از توکن‌های سپرده‌شده در Lido نیز پاداش دریافت کرد.

پروژه لیدو چیست؟

Lido، یک راه‌حل لیکویید استیکینگ برای اتریوم (ETH) و دیگر بلاکچین‌های اثبات سهام از جمله سولانا، پولکادات، پالیگان و کوساما است که در سال 2020 پدید آمد.

Lido نسخه‌ای توکنیزه شده از دارایی‌های سهام گذاری شده را به نسبت 1:1 در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این عمل باعث می‌شود نقدینگی توکن‌هایی که کاربران به صورت اثبات سهام، استیک کرده‌اند به جیبشان بازگردد. درنتیجه کاربران می‌توانند علاوه بر سودی که سهام گذاری دارایی‌شان در Lido برایشان فراهم می‌کند، از توکن‌های توکنیزه شده برای مشارکت در سایر پلتفرم‌های دیفای استفاده کرده و از فرصت‌های احتمالی آن‌ها نیز کسب سود کنند.

لیدو چگونه کار می‌کند؟

برای جلب مشارکت بیشتر کاربران در شبکه‌های ایمن (PoS)، سرویس‌های سهام گذاری لیکویید مانند لیدو به کاربران این امکان را می‌دهند که هم‌زمان با قفل شدن دارایی‌شان طی استیکینگ، از آن دارایی در سایر پروژه‌ها استفاده کنند. سهام گذاری لیکویید یک روش نوآورانه است که چالش نقدینگی، پیچیدگی، تمرکزگرایی سهام گذاری اثبات سهام را با عدم قفل‌کردن توکن‌های کاربر حل می‌کند. لیدو همچنین دشواری ورود به سهام گذاری و هزینه فرصت مرتبط با این روش را کاهش می‌دهد.

زمانی که کاربر ارز دیجیتالی را که از اثبات سهام پیروی می‌کند، در لیدو  واریز کند در واقع توکن‌های واریز شده از طریق پروتکل لیدو روی بلاکچین اصلی ارز دیجیتال قرار می‌گیرد. در واقع زمانی که شما دارایی خود را در لیدو واریز می‌کنید، در حال استفاده از یک قرارداد هوشمند سهام گذاری استخری (Staking pool) خواهید بود. این قرارداد سپرده‌ها و برداشت‌های کاربران را مدیریت می‌کند، وجوه را در اختیار اپراتورهای گره می‌گذارد و کارمزدهایی را برای پاداش سهام گذاری و همین‌طور ضرب و سوزاندن توکن‌ها تعیین می‌کند. این قرارداد هوشمند همچنین دارای فهرست کاملی از اپراتورهای گره، کلیدهای اعتبارسنج آن‌ها و سوابق توزیع پاداش آن‌ها است.

لیدو دائو چگونه کار می‌کند

کاربران یک نسخه توکنیزه شده از وجوه سپرده‌شده خود (توکن‌های stAsset) را دریافت می‌کنند. از این توکن می‌توان برای کسب پاداش به طور هم‌زمان در همان  پروتکل سپرده‌شده اصلی و یا سایر پروتکل‌های دیفای و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، مانند وثیقه برای وام‌دهی و ییلد فارمینگ بهره برد.

مثالی از نحوه کار لیدو در اعتبارسنجی اتریوم

به عنوان مثال اعتبارسنجی ETH را در نظر بگیرید. کاربران می‌توانند حداقل با سپرده‌گذاری 32  واحد ETH در شبکه اتریوم تبدیل به اعتبارسنج شوند و مبلغی برای تائید تراکنش‌های شبکه به دست آورند. با این حال، این میزان سپرده‌گذاری برای مشارکت در سهام گذاری، برای بسیاری از کاربران امکان‌پذیر نیست.

از طرفی لیدو این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که حتی با سهام گذاری کوچکی به اندازه 1 واحد اتر هم بتوانند از پاداش بلوک بهره‌مند شوند. پس از استیک ETH، کاربران توکن stETH را دریافت می‌کنند، که توکنی با استاندارد ERC-20 است و نماینده ETH سپرده‌شده شما در شبکه است و نسبت این توکن با میزان سپرده شما 1:1 است. توکن‌های stETH زمانی که وجوه در قرارداد هوشمند استخر سهام گذاری لیدو واریز می‌شود، ضرب شده و زمانی که کاربران توکن‌های ETH خود را خارج می‌کنند، سوزانده می‌شوند.

نحوه کار لیدو دائو

اترهای سهام گذاری شده کاربران بین اپراتورهای گره (اعتبارسنج‌ها) در شبکه لیدو توزیع‌شده و به زنجیره Beacon Ethereum سپرده می‌شود تا اعتبارسنجی شوند. وجوه در یک قرارداد هوشمند امن نگهداری شده و اعتبارسنج‌ها به آن‌ها دسترسی ندارند. پس از آن، Lido DAO آدرس‌های اعتبارسنجی‌ها را انتخاب، ثبت و پشتیبانی کرده و همچنین آدرس اعتبارسنج را به قرارداد هوشمند اضافه می‌کند و پس از آن مجموعه‌ای از کلیدها برای اعتبار سنجی در اختیار اعتبارسنج‌های تعیین‌شده قرار داده می‌شود.

دارایی‌های اتر (ETH) که در پلتفرم لیدو واریز شده است؛ به مجموعه‌های 32 تایی درآمده و در میان تمام اپراتورهای گره فعال لیدو تقسیم می‌شوند. این اپراتورها از یک کلید اعتبارسنجی عمومی برای تائید تراکنش‌های مربوط به دارایی‌های سهام گذاری کاربران استفاده می‌کنند. توزیع سهام کاربران در میان چند اعتبارسنج می‌تواند به طور مؤثر خطرات مشکلات مرتبط با سهام گذاری با یک اعتبارسنج را از بین ببرد. علاوه بر این، اپراتورها گره آدرسی را ایجاد خواهند کرد تا کاربران بتوانند پس از اتمام ادغام، ETH سهام گذاری شده خود را برداشت کنند.

Lido DAO چیست؟

برای اداره پروتکل لیدو به صورت غیرمتمرکز، لیدو سازمانی مستقل و غیرمتمرکز (DAO) راه‌اندازی کرده است تا تصمیمات کلیدی در مورد نحوه عملکرد پروتکل را به کمک آن انجام دهد.  وجود این ساختار می‌تواند تضمین‌کننده منافع ذینفعان باشد و شفافیت و تمرکززدایی بیشتر را ترویج می‌کند.

Lido DAO بر مجموعه‌ای از پروتکل‌های لیکویید استیکینگ حاکمیت دارد. Lido DAO با بهره‌مندی از قراردادهای هوشمند، فرآیند تصمیم‌گیری غیرمتمرکز در تعیین و اجرای قوانین  را به نحو مؤثری آسان کرده است. علاوه بر این از دیگر وظایف آن مدیریت پارامترهای هزینه‌ای و توزیع و همچنین اضافه و حذف کردن اپراتورهای گره در شبکه است.

معرفی ارز لیدو دائو

ارز LDO چیست؟

LDO  توکن کاربردی و حاکمیتی پلتفرم لیدو است. LDO یک توکن ERC-20 است که مجموع عرضه آن به 1 میلیارد واحد می‌رسد. شما می‌توانید برای خرید لیدو دائو به صرافی نوبیتکس مراجعه کنید.

LDO برای پرداخت پاداش کاربران در شبکه استفاده می‌شود. همچنین به دارندگان حقوق حاکمیتی در Lido DAO اعطا می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با رأی دادن در مورد تصمیم‌گیری‌های خاص در فرآیند حاکمیت شرکت کنند. هرچه توکن‌های LDO بیشتری در اختیار کاربر باشد، رأی آن‌ها قدرتمندتر می‌شود.

سخن پایانی

سرویس لیکویید استیکینگ لیدو تمامی مزایای سهام گذاری را بدون فدا کردن نقدینگی توکن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این راه‌حل همه سرمایه‌گذاران از خرد تا کلان، در سود شریک شده و همچنین اختیار دارایی‌ها و زمان سهام گذاری و برداشت آن‌ها با انعطاف‌پذیری بیشتری در اختیار کاربران است. علاوه بر این لیدو با حذف الزامات غیرضروری و پیچیده در امر استیکینگ موانع بسیاری را برای ورود به دنیا سهام گذاری فراهم کرده است. پروتکل‌هایی مانند Lido می‌توانند در رشد دیفای در آینده تأثیر بسیار بزرگی داشته باشند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =