پیشرو و همیشه یک قدم جلوتر بودن یکی از ضروریات حضور سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال است. شناسایی رمزارزهایی که به صورت بالقوه توانایی ثبت عملکرد بهتری را در کوتاه مدت نسبت به باقی پروژه‌ها دارند، مستلزم تحلیل تکنیکالی بازار، بررسی روندها، حجم معاملات و اندیکاتورهای کلیدی است.

تحلیلی که در ادامه می‌خوانید، تحلیل تکنیکال پنج ارز از بازار است که بر اساس معیارها و بررسی انجام‌شده در آن‌ها، شرایط و ویژگی‌های خاصی از دیدگاه این سبک خاص از تحلیل بازار دارند و امیدوارکننده به نظر می‌رسند. با بهره‌گیری از شاخص‌ها و ابزارهای موجود در سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال، هدف ما ارائهٔ دیدگاه جامعی نسبت به شرایط تکنیکالی این ارزهای منتخب بوده که منجر به شناسایی فرصت‌ها شده و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تری در بین خوانندگان ایجاد کند. با ادامهٔ تحلیل با ما باشید.

سلب مسئولیت نوبیتکس

نوسانات خنثی بیت کوین و آلت کوین‌ها؛ نیاز به نیروی محرک برای شروع روند صعودی

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ ژولای (۲ مرداد)، ناحیه رِنج یا نوسانات عرضی خود که محدوده‌ای از ۲۹,۵۰۰ الی ۳۱,۵۰۰ دلار را در بر می‌گرفت، به سمت پایین شکاند. اما این شکست منجر به ریزش بیشتر نشده و قیمت مطابق با داده‌های سایت کوین مارکت کپ (CMC) در وضعیت فعلی نیز در همین حوالی نوسان می‌کند که خود نشانه‌ای امیدوارکننده است، زیرا می‌توان این نکته را متوجه شد که در سطوح پایین‌تر هنوز فروشندگان زیادی وجود ندارند و به فشار فروش افزوده نشده است.

هنگامی که قیمت بیت کوین وارد یک محدوده با نوسانات عرضی یا ساید می‌شود، اغلب برای مدتی به حرکات خود درون این محدوده ادامه داده و خروج از آن معمولاً با حرکات قدرتمند قیمت همراه خواهد بود. با این تفاسیر از آنجایی که قیمت هنوز سطوح حمایتی مهمی را نقض نکرده و به شکلی محتاطانه حرکت می‌کند، می‌توان گفت که قیمت منتظر اخبار و کاتالیزورهایی برای شروع حرکت بعدی خود و فرار از محدودهٔ نوسانات فعلی خود است.

توجه به این نکته برای معامله‌گران بسیار حیاتی محسوب می‌شود که اولین شکست از این محدوده معمولاً جعلی و دستکاری شده است! و حتماً باید منتظر تأیید و تعیین مسیر قاطعانهٔ قیمت ماند. در ادامهٔ تحلیل، جفت ارزهایی را زیر نظر خواهیم گرفت و آن‌ها را در پلتفرم تریدینگ ویو بررسی خواهیم کرد که در طول حرکات عرضی پادشاه بازار یعنی بیت کوین، ممکن است عملکرد بهتری در کوتاه مدت با توجه به عناصر تحلیل تکنیکال از خود نشان خواهند داد. سه مورد از این رمزارزها در صرافی نوبیتکس لیست شده و بازار معاملاتی خود را دارند.

هدرا هش گراف (HBAR/USDT)

نمودار قیمت توکن HBAR در تایم فریم چهار ساعته
نمودار قیمت توکن HBAR در تایم فریم چهار ساعته

قیمت توکن پروژهٔ هدرا هش گراف (HBAR) بعد از موج صعودی خود که تحت عنوان AB در تصویر می‌بینید، طی دو هفتهٔ گذشته حرکت اصلاحی خود را انجام داده و اکنون پس از رسیدن به سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی فیبوناچی که عددی طلایی و مقاومتی بسیار مهم برای قیمت تلقی می‌شود، در حال محکم‌کردن جای پای خود است. از دیدگاه تاریخی هم این ناحیه، منطقه‌ٔ حمایتی مهمی (باکس آبی) در تایم فریم ۴ساعته به حساب می‌آید.
چهارساعته

بعد از شناسایی این ناحیهٔ حمایتی مهم، به دنبال عواملی مبتنی بر تأیید حرکت بعدی قیمت به سمت سطوح بالاتر می‌گردیم. یکی از نشانه‌‌‌ها واگرایی معمولی مثبت (+RD) در اندیکاتور مکدی است که هشداری مبنی بر تغییر روند کوتاه مدت قیمت به صعودی صادر کرده است. با این حال از این امر نباید غافل شد که در شاخص قدرت نسبی (RSI) در همین تایم فریم، اندیکاتور به روند نزولی خود نزدیک شده است و این امکان وجود دارد که تا نقض این خط روند، منتظر تایید‌یه‌های بیشتر بمانیم.

 

نمودار قیمت توکن HBAR در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن HBAR در تایم فریم چهارساعته

 

سلر نتورک (CELR/USDT)

قیمت توکن پروژه سلر نتورک (CELR) در تایم فریم چهارساعته نیز به سطح اصلاحی چهارساعته خود رسیده است که همان‌طور که اشاره کردیم این سطح اصلاحی، از دیدگاه تحلیل بر مبنای سطوح و اعداد فیبوناچی بسیار مهم تلقی می‌شود.

نمودار قیمت توکن CELR در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن CELR در تایم فریم چهارساعته

نکته‌ای که در مورد CELR وجود دارد این است که قیمت هنوز تأییدیه خاصی مبنی بر حرکت بعدی و صعودی خود نشان نداده و بهتر است با احتیاط بیشتری تحت نظر گرفته شود. نکتهٔ امیدوارکننده اما اینجا این است که اگر به تایم فریمی بالاتر یعنی روزانه رجوع کنیم؛ متوجه قرارگیری قیمت بر روی ناحیهٔ حمایتی مهمی در این تایم فریم بزرگ‌تر و با اعتبار بیشتر می‌شویم.

نمودار قیمت توکن CELR در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت توکن CELR در تایم فریم روزانه

 

اسموث لاو پوشن (SLP/USDT)

قیمت توکن SLP در تایم فریم چهارساعته همانند دو توکن قبلی در حال نوسان بر روی سطح اصلاحی ۶۱.۸ درصد خود بوده و پس از دومین مرتبه که به این سطح واکنش نشان داده، همچنان از روی این سطح به سمت سطوح بالاتر حرکت کرده است؛ این خود نشانه‌ای از اهمیت و قدرت بالای این ناحیهٔ حمایتی دارد.

 

نمودار قیمت توکن SLP در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن SLP در تایم فریم چهارساعته

نکتهٔ امیدوارکنندهٔ بعدی حرکت قیمت در نزدیکی میدچنل Midchannel یا خط میانی این کانال صعودی و حمایت از روی  آن است که امید صعود قیمت را قوی‌تر می‌کند؛ اما باید توجه داشت که بهتر است منتظر شکسته‌شدن سقف این کانال صعودی با هدف دریافت تأییدیه برای صعود قیمت ماند. اگر به قیمت این توکن در تایم فریم‌های بالاتر توجه کنید، متوجه حضور قیمت در کف تاریخی خود می‌شوید! در صورت بررسی عوامل بنیادی پروژهٔ اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، این امر شاید هشداری مبنی بر سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی این توکن باشد.

 

نمودار قیمت توکن SLP در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن SLP در تایم فریم چهارساعته

کوزاما (KSM/USDT)

توکن پروژهٔ کوزاما (KSM) نیز همانند باقی ارزهای این تحلیل بر روی سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی فیبوناچی موج قبلی خود در حال حرکت بوده و حتی کمی به زیر این سطح نیز نفوذ کرده است. همچنین مشابه توکن SLP در کف تاریخی خود قرار گرفته که این امر، توکن KSM را پروژه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری بلند مدت معرفی می‌کند. در تایم فریم چهارساعته می‌توان مشاهده کرد که این ارز در حال نزدیک‌شدن به مقاومت خط روند نزولی خود در ۲۴ دلار است. در صورت نقض این مقاومت، می‌توان انتظار ادامهٔ حرکت صعودی قیمت را تا سطح ۲۵.۸ دلار داشت.

 

نمودار قیمت توکن KSM در تایم فریم چهارساعته
نمودار قیمت توکن KSM در تایم فریم چهارساعته