تکنولوژی‌ها

معرفی و بررسی انواع ربات‌های معامله‌گر تلگرام

استفاده از کامپیوتر و دیجیتال سازی مشاغل باعث شده است تا خودکارسازی، به روندی جدایی ناپذیر در زندگی ما تبدیل شود به طوری که هر طرف را نگاه می‌کنیم آثار خودکارسازی یا اتوماسیون به چشم می‌خورد. مهم‌ترین ابزار برای پیشبرد این مسئله بهره‌گیری از ربات‌ها است که کار را تا حد بسیار زیادی برای بشر آسان کرده است. در چند سال اخیر نیز روند استفاده از ربات‌های معامله‌گر بیش از گذشته شده است و به نظر می‌رسد با محبوبیت ارزهای دیجیتال میان مردم، اقبال عمومی به بهره‌گیری از ربات‌های معامله‌گر به طرز معناداری افزایش یافته است.

در این میان ربات‌های معامله‌گر تلگرام با سرعت زیادی در حال گسترش هستند و در حال تبدیل شدن به یک رقیب جدی در مقابل دیگر بازیگران این حوزه هستند. در این مقاله با چیستی ربات‌های معاملاتی تلگرام و چگونگی کارکرد آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

ربات‌های معامله‌گر کریپتویی تلگرام چیست؟

به طور کلی ربات‌های تلگرام، برنامه‌هایی هستند که توسط کاربران در پلتفرم پیام‌رسان تلگرام ایجاد می‌شوند. با کمک ربا‌ت‌های تلگرام کاربران می‌توانند اموری مانند ترید و بررسی قیمت را خودکار کنند. یکی از معروف‌ترین ربات‌های تلگرام Bobby Buy Bot نام دارد که وظیفه این ربات این است که هر زمان خریدی انجام می‌شود، هشدارهایی را به گروه‌های تلگرامی ارسال کند. 

ربات‌های تلگرامی توانایی انجام طیف گسترده‌ای از امور را دارند؛ از دریافت داده‌های بروز در مورد قیمت‌ توکن‌های NFT گرفته تا ردیابی کیف پول‌ها و … از جمله مواردی است که می‌توان روی این ربات‌ها حساب باز کرد.

از طرف دیگر ربات‌های معامله‌گر تلگرام از جمله برنامه‌هایی هستند که می‌توانند به کیف‌ پول گرم (Hot wallet)  و همینطور به صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال متصل شوند و معاملات کاربران را بر‌ اساس قوانینی از پیش تعریف شده به طور خودکار انجام دهند. معمولاً استفاده از ربات‌های تریدر تلگرامی رایگان است، اما تیم توسعه دهنده این ربات‌ها کارمزد تراکنش اندکی از معاملات کاربران بدست می‌آورد.

براساس آمارها در چند ماه گذشته، موج استفاده از ربات‌های معاملاتی تلگرامی رونق چشمگیری گرفته است به طوری که از مارکت کپ توکن‌های بخش ربات‌های DEX در ماه جولای 2023 در حدود 140 میلیون دلار بود اما در زمان نگارش این مقاله در سپتامبر 2023  این میزان از 170 میلیون دلار عبور کرده است.

آمار حوزه ربات‌های DEX در ماه سپتامبر 2023

آمار حوزه ربات‌های DEX در ماه سپتامبر 2023

نحوه کار ربات های تجارت رمزنگاری تلگرام

به دلیل راحتی ، کارایی و سرعت دوچندان ربات‌های معاملاتی تلگرام کاربران بسیاری جذب این برنامه‌ها شده‌اند. دلیل این سرعت، کوتاه شدن مسیر است به طوری که به جای اینکه مجبور باشید کامپیوتر خود را روشن کنید، سپس کیف پول خود را به وب سایت متصل کنید و تراکنش مورد نظر را تأیید کنید، تنها کافی است آدرس قرارداد توکن را کپی و جایگذاری (Copy & Paste) کنید و دستور آن را در قالب چت برای خرید توکن به این ربات ارسال کنید. این فرآیند یکپارچه، خرید و فروش را برای کاربران تنها با یک دستور ساده در تلگرام بسیار آسان کرده است و در نتیجه کارها سریع‌تر صورت می‌گیرد.

چه کاری از ربات‌های معامله‌گر تلگرامی بر می‌آید؟

با بررسی ربات‌ها می‌توان مشاهده کرد که عملکردهای آنها براساس کاری که ساخته شده‌اند کمی با یکدیگر متفاوت است اما تقریبا یک‌سری عملکردهای اصلی در تمامی آنها یکسان است که عبارتند از:

خرید و فروش موثر توکن‌ها 

با یکپارچه‌سازی و ادغام امور ترید در پلتفرم پیام‌رسان،به سادگی می‌توان با کپی و پیست  آدرس قرارداد هوشمند در بخش چت، یک توکن‌ را به سرعت خریداری کرد. اکثر ربات‌ها دارای یک عملکرد تازه‌سازی یا Refresh function هستند که کاربر را به صورت زنده از میزان افزایش یا کاهش معاملات با خبر می‌کند. همچنین می‌توان توکن‌ها را به سرعت از طریق این ربات به فروش رساند، زیرا امکان تایید و امضا تراکنش‌ها از قبل امکان پذیر شده است.

سفارشات حد ضرر و حد سود

با استفاده از ربات‌های معامله‌گر تلگرامی  می‌توان حد ضرر یا حد سود را تنظیم کرد و ربات به‌طور خودکار معاملات را زمانی که توکن به قیمت مشخصی رسید، انجام می‌دهد. این مسئله می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا کاربران حتی نیازی به آنلاین بودن برای انجام معاملات ندارند.

ویژگی ضد راگ پول (Anti-Rug)

بیشتر ربات ها دارای ویژگی Anti-Rug هستند. اگر توسعه‌دهنده توکن تلاش کند تا توکن را اصطلاحا راگ پول کند، ربات می‌تواند تراکنش معلق را در mempool شناسایی کند و معامله فروش سریع‌تری را پیش از انحلال موقعیت، و قبل از خالی کردن نقدینگی به اجرا درآورد.

ویژگی بررسی هانی پات HoneyPot

مشابه ویژگی‌ ضد راگ پول، ربات می‌تواند تراکنش‌های مخرب ورودی توسط یک توسعه‌دهنده توکن را شناسایی کند. اگر تراکنش دریافتی فروش توکن را غیرممکن کند و آن را به هانی پات تبدیل کند، ربات بلافاصله موقعیت را قبل از تبدیل شدن به هانی پات تسویه خواهد کرد.

کپی تریدینگ

کاربران می توانند یک آدرس کیف پول را به ربات معامله‌گر وارد کنند و ربات به طور خودکار هر معامله و تراکنش مرتبط با این کیف پول را برای کاربر کپی می‌کند. ایده در واقع کپی برداری از حرفه ای‌ها است در نتیجه تکرار موفقیت تجاری آنها با دنبال کردن تمام معاملات آنها برای افراد امکان پذیر می‌شود.

شکار نقدینگی

ربات‌های معاملاتی تلگرام همچنین می‌توانند نقدینگی را شکار کنند. زمانی که ربات متوجه اضافه شدن نقدینگی شود، دستور خرید را اجرا می‌کند. ربات‌ها اغلب برای ارسال تراکنش‌های خرید با تنظیمات گاز مشابه با تراکنش‌های توسعه دهنده برنامه ریزی شده اند تا معامله خرید بلافاصله پس از تراکنش توسعه دهنده در همان بلاک انجام شود. این عملکرد باعث می‌شود تا مقدار توکن‌های جدید بدست آمده از این روش به حداکثر برسد.

ربات معاملاتی تلگرام

توکن‌های بومی ربات‌های معاملاتی تلگرام

با گسترش رقابت در این حوزه، بسیاری از ربات‌های تریدینگ تلگرام توکن‌های بومی خود را منتشر کرده اند. دارندگان توکن‌های بومی ربات‌های معامله‌گر معمولاً هزینه‌های کمتری در پلتفرم مورد نظر می‌پردازند و دسترسی انحصاری به ویژگی‌های خاص مانند معاملات سریع‌تر را به دست می‌آورند. البته برای اطلاع دقیق‌تر از توکن بومی، باید اکوسیستم هر ربات به صورت جدا مورد بررسی قرار گیرد.

به عنوان نمونه، یونی بات از ربات‌های تلگرامی است که توکن بومی خود را دارد و دارندگان UNIBOT از هزینه های کمتر، دسترسی ویژه و سهم درآمد ربات برخوردار هستند. با توجه به تعداد توکن‌هایی که کاربران نگه می‌دارند، یونی بات 40 درصد از کارمزد تراکنش‌ها و 1 درصد از کل حجم معاملات را به دارندگان بازتوزیع می‌کند.

برای کاربران با تجربه، سرمایه‌گذاری در توکن‌های بومی ربات‌های مختلف تلگرام به دلیل نرخ‌های پایین‌تر و ویژگی‌های خاص، ممکن است سرمایه‌گذاری بلندمدتی خوبی به نظر برسد.

بهترین ربات‌های تریدر تلگرامی

در این بخش با پر طرفدارترین ربات‌های معامله‌گر در پلتفرم تلگرام بیشتر آشنا می‌شویم.

1.Mizar

پلتفرم میزار یا Mizar با پشتیبانی شرکت‌های بزرگی مانند KuCoin Labs و Huobi Ventures، به کاربران امکاناتی نظیر خرید‌ و فروش ارزهای دیجیتال، استیک توکن‌های MZR و مشارکت در امر کپی تریدینگ (copy trading) را فراهم می‌کند.

پلتفرم Mizar  شامل دو محصول است که در واقع ربات‌های معامله‌گر در حوزه CeFi و DeFi هستند. البته باید توجه داشت که در حال حاضر، ربات‌های تریدر در امور مالی متمرکز یا CeFi این پلتفرم درون تلگرام در دسترس قرار ندارند و برای بهره‌مندی از آنها باید به وبسایت Mizar مراجعه کرد. با این حال بهتر است با محصول این شرکت در حوزه دیفای آشنا شویم.

ربات معامله‌‌گر دیفای Mizar در حال حاضر تنها از Uniswap نسخه 2.0 و نسخه 3.0 در بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌کند. کاربران می توانند با کمک این ربات اقدام به خرید توکن‌های جدید به محض لیست شدن در صرافی یا شرکت در IDO کنند. البته ویژگی‌های دیگری نیز برای این ربات در دست توسعه است که به زودی به امکانات آن اضافه خواهد شد.

2.Unibot

ربات تریدینگ یونی‌بات (Unibot) برای انجام سوآپ یا جابجایی‌های بسیار سریع در پلتفرم یونی سواپ Uniswap طراحی شده است و در حال حاضر از Uniswap نسخه 2.0 و نسخه 3.0 در بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌کند. به ادعای وب سایت این ربات، Unibot می‌تواند معاملات را 6 برابر سریعتر از معاملات در وب سایت سنتی یونی سواپ انجام دهد.

 پلتفرم Unibot از ویژگی‌هایی مانند سفارش‌ محدود، کپی تریدینگ، روش sniping و… پشتیبانی می‌کند. کاربران امکان جابجایی اتر (ETH) را بین کیف پول‌های خود از طریق این ربات برخوردار هستند. یونی بات دارای یک عملکرد تجزیه و تحلیل میزان سود و ضرر یا PNL است که از طریق این ویژگی افراد می‌توانند موفقیت معاملات خود را مشاهده کنند.

3.Wagie Bot

Wagie Bot یک ربات تلگرامی است که روی دیسکورد نیز کار می‌کند و از بلاکچین اتریوم، اسمارت چین بایننس و آربیتروم پشتیبانی می‌کند. درست مانند اغلب ربات‌ها، استفاده از این پلتفرم رایگان است، اما Wagie Bot بابت هر تراکنش 0.8٪ کارمزد دریافت می‌کند. Wagie Bot د از ویژگی‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند که مهم‌ترین آنها شامل کپی تریدینگ، شکار نقدینگی، سفارش‌های متوسط هزینه دلاری (DCA) و موارد دیگر است.

خطرات استفاده از ربات‌های معامله‌گر تلگرامی

برای شروع استفاده از این ربات‌ها، ابتدا باید کیف پول را به گونه‌ای تنظیم کرد که ربات‌ تلگرامی بتواند به کیف پول متصل و روند ترید به نمایندگی از شما را آغاز کند. در حالی که ربات‌های معاملاتی تلگرام ادعا می‌کنند که دسترسی به حساب شما را حذف می‌کنند و عملا اختیاری کیف پول در اختیار کاربر است، اما هیچ راه مطمئنی برای دانستن این مسئله وجود ندارد و ممکن است ربات‌های تلگرام به نوعی به کیف پول شما دسترسی داشته باشند.

ربات معاملاتی

در حالی که ربات‌های معاملاتی تلگرام قطعا کار را خیلی راحت می ‌کنند اما بهتر است یک کیف پول جدا را به آنها وصل کنیم و میزان کنترل شده‌ای از دارایی را داخل این کیف پول جایگزین قرار دهیم تا در صورت رخدادی ناگوار، کیف پول اصلی ما دچار مشکل نشود.

انواع دیگر ربات‌های تلگرامی

علاوه بر ربات‌های معامله‌گر،انواع دیگری از ربات‌های تلگرام نیز موجود است که کار را در بسیاری از امور برای کاربران ساده کرده است.

ربات‌های دنبال کننده قیمت (Price Tracking Bots)

ربات‌های دنبال کننده قیمت به کاربران اجازه می‌دهند قیمت‌ها و سایر اطلاعات مرتبط ارزها و توکن‌ها را از طریق تلگرام بررسی کنند. علاوه بر قیمت‌ها، این ربات‌ها می‌توانند اطلاعاتی از تحلیل تکنیکال یک ارز خاص در یک بازه زمانی خاص، بهترین و بدترین عملکرد کوین‌ها در ۲۴ ساعت و اشتراک‌گذاری اخبار اخیر در فضای ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران قرار دهند. از جمله ربات‌های دنبال کننده قیمت در تلگرام می‌توان به CoinTrendz و CryptoWhale اشاره کرد.

ربات‌های تعقیب‌کننده کیف پول

ربات‌های دنبال کننده کیف پول این امکان را فراهم می‌کنند تا افراد بتوانند کیف پول‌های مورد نظرشان را ردیابی کنند. اغلب کیف‌هایی که متعلق به نهنگ‌ها یا سایر سرمایه‌گذاران پول هوشمند است از این روش رصد می‌شوند. هر بار تراکنشی در این کیف پول‌ها انجام شود، به کاربران پیام هشداری ارسال می‌شود از جمله این ربات ها، Cielo و EtherDrops هستند.

ربات‌های کشت ایردراپ (Airdrop Farming Bots)

افرادی که در امور کشت ایردراپ فعال هستند با استفاده از ربات‌های ایردراپ فارمینگ می‌تواننداستراتژی کشت خود را را در تلگرام خودکار کنند. به این معنا که اجرای سوآپ، پل زدن ارزهای دیجیتال، استیکینگ، وام دهی و حتی ضرب کردن NFT که ممکن است از الزامات رایج برای دریافت ایردراپ باشند به کمک این ربات‌ها به صورت خودکار برای کاربر انجام شود. 

سخن پایانی

در حالی که انواع مختلفی از ربات‌های معامله‌گر تلگرامی در بازار وجود دارد، Unibot به دلیل سادگی و رابط کاربر پسندش در حال حاضر محبوب‌ترین ربات تلگرامی است. انتخاب نوع ربات مورد استفاده به نیازها و تمایلات هر فرد بستگی دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که قبل از اقدام به معامله، باید با ربات و ویژگی‌های آن آشنا شوید، زیرا اشتباه نابجا می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه شود.

ربات‌های معاملاتی تلگرام قطعاً یکی از پیشرفت‌های جالب‌در فضای کریپتو هستند، زیرا ترید در صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران در دسترس‌تر و راحت‌تر می‌شود. از آنجایی که فضای ربات معاملاتی تلگرام به طور کلی هنوز کاملاً جدید است، می توان فرض کرد که جای پیشرفت در این حوزه در آینده بسیار زیاد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =