آپتوس یک از پروژه‌های جدید در بازار ارزهای دیجیتال است که برای دستیابی به تجربه کاربری بهتر، امنیت بالاتر و مقیاس‌پذیری بیشتر در فضای بلاکچین تلاش می‌کند. بنیان‌گذاران اپتوس، از کارمندان سابق شرکت متا بوده که به‌طور مستقل این پروژه را شروع کرده‌اند و تا به امروز توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب کرده‌اند؛ اما آپتوس چیست و چگونه برای بهبود ساختار بلاکچین و دنیای ارزهای دیجیتال برنامه دارد؟ آیا این برنامه‌ها اجرا هستند و اپتوس قادر است به وعده‌هایش عمل کند؟ در ادامه این مقاله نوبیتکس مگ پروژه آپتوس را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد. 

ارز APT چیست؟

ارز دیجیتال آپتوس با نشان  APT  شناخته می‌شود و ارز اصلی بلاک چین Aptos است. مجموع عرضه اولیه آن 1 میلیارد واحد است و در زمان نگارش این مقاله، عرضه در گردش آن 130 میلیون واحد ارز APT است.

توزیع این ارز به شکل پیش رو انجام شده است و میزان درصد توزیع شده به هر گروه دخیل در این پروژه، این‌گونه اعلام شده است: 

  • جامعه (51.02%)
  • مشارکت‌کنندگان اصلی (19.00٪)
  • بنیاد(16.50%)
  • سرمایه‌گذاران (13.48%)

واحدهای باقیمانده در طول 10 سال به‌طور ماهانه عرضه خواهد شد.

ارز apt چیست

آپتوس پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی، به کمک شبکه آزمایشی در 4 مرحله شبکه اصلی را تست کرده است. طی این 4 مرحله آپتوس توسعه‌دهندگان، اپراتورهای گره و حسابرسان را برای راه‌اندازی برنامه‌ها و تست استرس شبکه جذب و تشویق کرده است تا از درستی همه ویژگی‌ها و توانایی‌های این پلتفرم اطمینان حاصل شود. 

نهایتاً در 18 اکتبر 2022، آپتوس با راه‌اندازی شبکه اصلی خود شروع به فعالیت کرد و آن را به اولین بلاک چینی تبدیل کرد که با فناوری Move راه‌اندازی شده است.

پروژه آپتوس چیست؟

Aptos یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) لایه 1 است که توسط مهندسان بلاکچین Diem متا (فیسبوک سابق) به‌طور مستقل توسعه یافته است. این بلاک چین از زبان برنامه‌نویسی Move بهره می‌برد. پایه این زبان برنامه‌نویسی از زبان Rust ساخته‌شده است. تمرکز بیشتر این شبکه بر تجربه کاربری، امنیت و ارتقا پذیری است.

چشم‌انداز Aptos ایجاد یک بلاک چین است که پذیرش عمومی وب  3.0 در آن تحقق می‌پذیرد و همچنین اکوسیستم آن به‌گونه‌ای است که برنامه‌های غیرمتمرکز توانایی حل مشکلات کاربران در دنیای واقعی را دارا هستند. 

بلاک چین اثبات سهام اپتوس توانایی پردازش موازی تراکنش‌ها را دارد و ادعاشده، این میزان 150000 تراکنش در ثانیه است.

پروژه اپتوس چه سرمایه‌گذارانی را به خود جذب کرده است؟

در بهار سال 2022، آپتوس موفق به جذب 200 میلیون دلار سرمایه با رهبری شرکت سرمایه‌گذاری پر ریسک آندرسن هورویتز (a16z) شد. در تابستان همان سال و دور بعدی فرصت سرمایه‌گذاری، این پروژه موفق به جذب 150 میلیون دلار دیگر از شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه ارزهای دیجیتال شد.

سرمایه گذاران پروژه آپتوس

دو ماه بعد، آزمایشگاه بایننس یک سرمایه‌گذاری استراتژیک به میزان نامعلوم در Aptos انجام داد و ارزش آن را در سپتامبر به 4 میلیارد دلار رساند.

در 18 اکتبر 2022، آپتوس خبر از راه‌اندازی شبکه اصلی را اعلام کرد. این در حالی است که پیدایش آپتوس در 12 اکتبر 2022 رخ داد.

بنیان‌گذاران Aptos چه کسانی هستند؟

آپتوس توسط Mo Shaikh و Avery Ching، کارمندان سابق متا ایجاد شده است. مو، مدیرعامل فعلی این شرکت یک بنیان‌گذار با سال‌ها تجربه در خدمات مالی چندملیتی و همین‌طور با تجربه کار در حوزه بلاک چین و کریپتو است. چینگ مدیر ارشد فناوری آپتوس نیز یک مهندس نرم افزار است که یکی از مهندسان نرم افزار اصلی در شرکت متا بوده است. 

این دو نفر روی پروژه بلاک چین Diem در متا با یکدیگر همکار بودند. هنگامی که پروژه Diem در زمستان 2022 توسط شرکت متا متوقف شد؛ شیخ و چینگ تصمیم گرفتند تا  شرکت  Aptos Labs را ایجاد کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که آپتوس شباهت‌هایی با برخی از ویژگی‌های فنی Diem دارد.

چه چیزی آپتوس را منحصربه‌فرد می‌کند؟

از جمله مواردی که پروژه آپتوس را منحصربه‌فرد می‌کند استفاده از یک موتور اجرای موازی به نام (Block-STM) است که امکان پردازش 150,000 تراکنش هم‌زمان را امکان‌پذیر می‌کند. فرق این سیستم با دیگر بلاک چین‌ها این است که اکثر این سازوکارها، تراکنش‌ها را به صورت متوالی اجرا می‌کنند. در نتیجه در صورت رخ دادن شلوغی در شبکه یا بروز یک تراکنش ناموفق کل زنجیره بلوکی با اختلال مواجه می‌شود و جلوی کار پردازش تراکنش‌های بعدی در صف گرفته می‌شود؛ اما آپتوس برای اجرای تراکنش‌ها برنامه دیگری تدارک دیده است.

ساختار منحصر به فرد آپتوس

 در ساختار اپتوس تمام تراکنش‌ها به صورت هم‌زمان پردازش و پس‌ازآن اعتبارسنجی می‌شوند. تراکنش‌های ناموفق یا دوباره از ابتدا اجرا می‌شوند، یا به‌طورکلی لغو می‌شوند. همچنین توسعه‌دهندگان آپتوس ادعا می‌کنند زبان Move امتیازاتی نسبت به زبان سالیدیتی دارد. از جمله دستورات بلاک چین  در آن به راحتی قابل تأیید یا تغییر است.

تعریف کاربردهای جدید برای اپتوس به راحتی قابل پیاده‌سازی است. تمام این موارد در حالی است که میزان مقیاس‌پذیری از طریق بهره‌مندی از ویژگی شاردینگ تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهد.

پل اپتوس (Aptos Bridge) چیست؟

پروتکل اپلیکیشن آنچین کاربری  به نام LayerZero Labs پل آپتوس را در 19 اکتبر 2022 راه‌اندازی کرد.

پل بلاکچین به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای ETH، USDC و USDT را از شبکه اتریوم، پالیگان، آوالانچ، بایننس و اپتیمیسم به آپتوس منتقل کنند.

سخن پایانی؛ آینده آپتوس چگونه می‌تواند باشد؟

پروژه آپتوس قول افزایش مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بلاک چین را می‌دهد. اپتوس تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذاران بزرگی شده است. با توجه به تازه بودن این پروژه تنها زمان نشان می‌دهد که آیا آپتوس به همان اندازه که ادعا می‌کند انقلابی است یا خیر؛ اما آنچه تا کنون توسعه‌دهندگان در این شبکه تجربه کرده‌اند بیانگر لحظه‌ای بودن پردازش تراکنش‌ها بوده که با ادعای سازندگان آپتوس نیز همخوانی دارد. احتمالاً با افزایش پذیرش کاربران و استقبال برنامه نویسان از این پلتفرم جدید، شکوفایی و رشد بیشتری در Aptos شاهد خواهیم بود.