مقالات عمومی

چه ارزهای دیجیتالی هاوینگ دارند؟ هاوینگ رمزارزهایی غیر از بیت کوین

شاید جالب باشد بدانید هاوینگ مختص بیت‌ کوین نیست، اما می‌توانید حدس بزنید چه ارزهای دیجیتالی هاوینگ دارند؟ فرآیند هاوینگ که تاکنون ۳ بار در شبکه بیت کوین رخ داده، به دلیل تاثیرگذاری بر عرضه و تقاضا همواره مورد توجه فعالان بازار بوده است. تعدادی از ارزهای دیجیتال دیگر نیز از این مکانیزم برای کنترل تورم و افزایش ارزش خود استفاده می‌کنند. در این مقاله قرار است به معرفی ارزهای دیجیتالی که از سیستم هاوینگ استفاده می‌کنند بپردازیم و شرایط هاوینگ هرکدام را بررسی کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

 هاوینگ رمزارزهایی غیر از بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ (Halving) بیت کوین به معنی نصف شدن پاداش استخراج هر بلاک از شبکه بیت کوین است. این رویداد هر ۲۱۰ هزار بلاک (تقریباً  ۴سال یک بار) اتفاق می‌افتد. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک ۶.۲۵ بیت کوین (BTC) است، اما بعد از هاوینگ چهارم که در اردیبهشت ۱۴۰۳ اتفاق می‌افتد، این پاداش نصف شده و به ۳.۱۲۵ بیت کوین خواهد رسید.

از آن جایی که هاوینگ یک اتفاق از پیش برنامه‌ریزی شده در پروتکل بیت کوین است و ابعاد مختلفی از بیت کوین و کل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله هاوینگ بیت کوین چیست؟ را در مجله نوبیتکس مطالعه کنید تا قبل از رویداد بعدی برای رویارویی با آن آماده باشید و سپس به خواندن ادامه مطلب بپردازید.

چه ارزهای دیجیتالی هاوینگ دارند؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند فقط بیت کوین است که برای کنترل عرضه و تقاضا و حفظ ارزش خود از فرآیند هاوینگ استفاده می‌کند. خوب است بدانید علاوه بر بیت کوین، تعدادی دیگر از ارزهای دیجیتال مانند لایت کوین، بیت کوین کش و دش نیز دارای هاوینگ هستند. هر کدام از این ارزها برنامه هاوینگ خاص خود را دارند که بر اساس تعداد بلاک‌ها یا زمان مشخص شده مخصوص‌شان اتفاق می‌افتد. در ادامه به تعدادی از ارزهای دیجیتالی که دارای هاوینگ هستند اشاره خواهیم کرد.

هاوینگ لایت کوین (LTC)

رویداد نصف شدن پاداش بلاک، هر ۸۴۰٬۰۰۰ بلاک یا  ۴ سال یک بار در بلاک‌ چین لایت کوین اتفاق می‌افتد. پاداش اولیه استخراج هر بلاک در لایت کوین ۵۰ واحد LTC بود. این عمل باعث کاهش نرخ تولید لایت‌کوین می‌شود. نصف شدن پاداش به‌صورت دوره‌ای و خودکار در کد لایت کوین برنامه‌ریزی شده است. کل عرضه نهایی لایت کوین به ۸۴,۰۰۰,۰۰۰ واحد محدود شده است. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک لایت کوین ۶.۲۵ واحد است که بعد از نصف شدن در سال ۲۰۲۷، به ۳.۱۲۵ واحد کاهش پیدا خواهد کرد. این روند نصف شدن تا حدود سال ۲۱۴۲ ادامه پیدا می‌کند.

هاوینگ بیت کوین کش (BCH)

هاوینگ بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین تقریبا هر ۴ سال یک بار و بعد از هر ۲۱۰ هزار بلاک رخ می‌دهد. پاداش فعلی استخراج هر بلاک ۶.۲۵ بیت کوین کش (BCH) است که پس از رویداد به ۳.۱۲۵ بیت کوین کش کاهش خواهد یافت. این رویداد باعث کاهش نرخ تولید بیت کوین کش می‌شود. نصف شدن پاداش یک رویداد دوره‌ای است که از ابتدا در کد بیت کوین کش برنامه‌ریزی شده است.

زمانی که دولت‌ها یا بانک‌ها عرضه پول را افزایش می‌دهند، ارزهای فیات سنتی در معرض تورم قرار می‌گیرند. با این حال بیت‌کوین کش، دارای سقف عرضه کل ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ BCH است که تضمین می‌کند هیچ‌گونه کوین اضافه‌تر ایجاد نخواهد شد. در نهایت با افزایش احتمالی پذیرش بیت‌کوین کش توسط کاربران، عرضه محدود می‌شود و شاهد تغییرات احتمالی تقاضا خواهیم بود. اتفاقی که باعث می‌شود این رمزارز مشابه طلا با ارزش شود. منبعی با عرضه محدود که نمی‌توان آن را به طور مصنوعی افزایش داد.

هاوینگ اتریوم کلاسیک

هاوینگ اتریوم کلاسیک (ETC)

در بلاک‌چین اتریوم کلاسیک، هر ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ بلاک، یک رویداد کاهش پاداش اتفاق می‌افتد. پاداش اولیه بلاک در اتریوم کلاسیک ۴ واحد ETC بود. این پاداش تقریبا هر ۲ سال ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. رویداد هاوینگ اتریوم کلاسیک باعث کاهش سرعت تولید توکن‌های ETC می‌شود. این کاهش به صورت دوره‌‎ای رخ می‌دهد و در کد اتریوم کلاسیک برنامه‌ریزی شده است. در حال حاضر، پاداش هر بلاک ETC معادل ۲.۵۶ واحد است و بعد از کاهش، این مقدار به ۲.۰۴۸ واحد ETC کاهش خواهد یافت.

آخرین کاهش پاداش در اتریوم کلاسیک ۲۵ آوریل ۲۰۲۲  اتفاق افتاده و رویداد پیش‌رو چهارمین کاهش پاداش در این شبکه به شمار می‌رود.

هاوینگ دَش (DASH)

شبکه Dash، مشابه با بیت کوین، دارای پاداش بلاک است. اما برخلاف بیت کوین که پاداش بلاک را به نصف کاهش می‌دهد، در Dash، پاداش هر ۲۱۰,۲۴۰ بلاک به میزان ۷.۱۴ درصد کاهش می‌یابد. با توجه به زمان ۲.۵ دقیقه‌ای زمان تولید هر بلاک در شبکه Dash، این کاهش پاداش به طور متوسط هر ۳۶۵ روز رخ می‌دهد. پاداش فعلی بلاک Dash برابر با ۲.۴۸۷۳۴ واحد به همراه کارمزد تراکنش‌ها است. پس از هاوینگ بعدی پاداش به ۲.۳۰۹۷۴ Dash به همراه کارمزد تراکنش‌ها کاهش خواهد یافت. آخرین کاهش پاداش Dash در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۳ رخ داد و این هفتمین کاهش پاداش در شبکه Dash خواهد بود.

هاوینگ زی‌کش (ZEC)

هاوینگ زی‌کش (ZEC) رویدادی است که تقریباً هر ۴ سال یا هر ۸۴۰٬۰۰۰ بلاک استخراج‌شده در بلاکچین Zcash رخ می‌دهد.

این رویداد سرعت تولید Zcash را کاهش می‌دهد و در کد Zcash برنامه‌ریزی شده است. پاداش اولیه بلاک زی‌کش ۱۲.۵ زی‌کش بوده، پاداش فعلی بلاک ۱.۵۶۲۵ زی‌کش و پاداش جدید بلاک ۰.۷۸۱۲۵ زی‌کش خواهد بود. تاریخ آخرین نصف شدن بلاک زی‌کش، ۲۰ مه ۲۰۲۳ بود و این سومین نصف شدن Zcash است.

هاوینگ ریون کوین

هاوینگ ریون کوین (RVN)

ریون کوین نیز پاداش استخراج هر بلاک را پس از استخراج هر ۲,۱۰۰,۰۰۰ بلاک، نصف می‌کند. با توجه به اینکه تقریباً هر دقیقه یک بلاک استخراج می‌شود، این نصف شدن تقریباً هر ۴ سال یک بار اتفاق می‌افتد.

نصف شدن‌های ریون کوین تا زمانی که دیگر امکان نصف کردن پاداش وجود نداشته باشد، هر ۲,۱۰۰,۰۰۰ بلاک ادامه خواهد داشت.

پاداش اولیه استخراج بلاک در ریون کوین ۵٬۰۰۰ RVN بود، پاداش فعلی ۲٬۵۰۰ RVN است و پاداش جدید ریون کوین ۱٬۲۵۰ عدد خواهد بود.

تاریخ نصف شدن قبلی ریون کوین ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ بود و این دومین نصف شدن ریون‌کوین خواهد بود.

رمزارزفاصله بین هر هاوینگ (بلاک)پاداش بعد از هاوینگ پیش روتاریخ تقریبی هاوینگ بعدی
لایت کوین (LTC)۸۴۰٬۰۰۰۳.۱۲۵۴ اکتبر ۲۰۲۷
بیت کوین کش (BCH)۲۱۰٬۰۰۰۳.۱۲۵۲۵ مارس ۲۰۲۴
اتریوم کلاسیک (ETC)۵٬۰۰۰٬۰۰۰۲.۰۴۸ ۳۰ مه ۲۰۲۴
دَش (DASH)۲۱۰,۲۴۰۲.۳۰۹۷۴ ۹ ژوییه ۲۰۲۴
زی‌کش (ZEC)۸۴۰٬۰۰۰ ۰.۷۸۱۲۵۷ نوامبر ۲۰۲۵
ریون کوین (RVN)۲,۱۰۰,۰۰۰۱۲۵۰ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۶
بیت کوین گلد (BTG)۲۱۰٬۰۰۰۳.۲۵۲۳ آوریل ۲۰۲۴
بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV)۲۱۰٬۰۰۰۳.۱۲۵۱۰ اوت ۲۰۲۴
فلوکس(Flux)۶۵۵٬۳۵۰۱۸.۷۵۱۴ اوت ۲۰۲۵

هاوینگ روی قیمت سایر ارزهای دیجیتال هم تأثیر دارد؟

هاوینگ بیت کوین تاثیر مستقیم بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال ندارد اما می‌تواند به طور غیرمستقیم روند قیمتی آنها را تغییر دهد. توجه کنید این تأثیر بر قیمت‌ها قطعی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

افزایش توجه به بازار و تغییر احساسات بازار

رویداد هاوینگ بیت‌کوین یک اتفاق مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است که توجه رسانه‌ها و علاقه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند. این توجه می‌تواند به نفع کل بازار ارزهای دیجیتال باشد و به طور بالقوه منجر به افزایش قیمت سایر ارزهای دیجیتال شود.

افزایش تقاضا و اعتماد به بیت‌کوین

هاوینگ می‌تواند تقاضا و اعتماد به بیت کوین را افزایش دهد، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال خرید آن قبل از کاهش عرضه هستند. و بیت کوین را به عنوان یک ذخیره ارزش و یک سیستم پولی با ثبات تقویت کند. این افزایش اعتماد می‌تواند به سایر ارزهای دیجیتال نیز سرایت کند، زیرا سرمایه‌گذاران به این کلاس دارایی اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند.

سخن پایانی

مشهورترین رمزارزی که هاوینگ در آن تعریف شده بیت کوین است، اما این فرآیند منحصر به بیت کوین نیست و در دیگر ارزهای دیجیتال مانند لایت کوین (LTC)، بیت کوین کش (BCH)، اتریوم کلاسیک (ETC)،  دَش (DASH)، زی‌کش (ZEC)، ریون کوین (RVN) نیز به منظور کنترل تورم و افزایش ارزش آنها به کار می‌رود. اگر به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه دارید، باید درباره هاوینگ و تاثیرات آن اطلاع داشته باشید.

چه ارزهایی غیر از بیت کوین هاوینگ دارند؟

ارزهای دیجیتال متعددی غیر از بیت کوین از مکانیزم هاوینگ استفاده می‌کنند. برخی از شناخته‌شده‌ترین آنها عبارتند از:  لایت کوین (LTC)،  بیت کوین کش (BCH)، اتریوم کلاسیک (ETC)،  دَش (DASH)، زی‌کش (ZEC)، ریون کوین (RVN)

چرا ارزهای دیجیتال هاوینگ دارند؟

رمزارزهای مختلف به دلایلی از جمله کنترل تورم و حفظ قیمت و افزایش تقاضا و جذب سرمایه از مکانیزم هاوینگ استفاده می‌کنند.

آیا دوج کوین هاوینگ دارد؟

خیر، دوج کوین هاوینگ ندارد. برخلاف بیت کوین که عرضه ی آن محدود است، دوج کوین عرضه نامحدودی دارد.

آیا اتریوم هاوینگ دارد؟

خیر، اتریوم هاوینگ ندارد.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =