شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار نوبیتکس

گزارش سال 2023 نوبیتکس منتشر شد 

گزارش سال پلتفرم تبادل رمزدارایی نوبیتکس برای سومین سال متوالی منتشر شد. نوبیتکس در گزارش سال 2023 خود، علاوه بر ارائه آمارهایی از تعداد کاربران، کاربران جدید، میانگین سنی، توزیع جغرافیایی و…، به چالش‌های قانون‌گذاری این صنعت در سال گذشته و چشم‌انداز و اهداف پیش روی خود پرداخته است. 

هدف نوبیتکس از انتشار گزارش سال، کمک به پژوهشگران و همچنین تصمیم‌گیران برای دستیابی به نگاه و تحلیلی عمیق‌تر به این بازار بزرگ در ایران و جهان است. 

نوبیتکس در گزارش سال خود با مرور اتفاقات و محدودیت‌هایی تنظیم‌گری رمزارز در ایران، سال 2023 را سال سخت اما پرامید برای قانونگذاری رمزارز در ایران دانسته و با اشاره به فرصت‌های نگاه توسعه‌‌ای به صنعت کریپتو، مخاطرات نگاه محدودیت‌محور را گوشزد کرده است. 

افزایش اقبال ایرانیان به رمزارزها 

این گزارش نشان می‌دهد که تعداد کاربران بزرگترین صرافی رمزارز ایران، در سال 2023 یک میلیون و 392 هزار نفر افزایش یافته و در پایان این سال به پنج میلیون و 761 هزار نفر رسیده است. البته در حال حاضر تعداد کاربران نوبیتکس از عدد شش میلیون نفر عبور کرده است. 

با توجه به افزایش یک میلیون نفری تعداد کاربران نوبیتکس در سال 2022، افزایش نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار نفری تعداد کاربران این پلتفرم در سال 2023، نشاندهنده افزایش اقبال ایرانیان به بازار ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته است. 

تعداد کاربران جدید زن که در سال 2023 به نوبیتکس پیوستند، 50 درصد از تعداد کاربران زن جدیدی که در سال قبل به نوبیتکس اضافه شدند بیشتر شده است. در حالیکه تعداد کاربران زن نوبیتکس در سال 2019، هشت درصد کل کاربران بوده، این نسبت در سال 2022 به 22 درصد و در سال 2023 به 23 درصد رسیده است. سهم زنان از تعداد معاملات نوبیتکس نیز از 18 درصد به 22 درصد افزایش یافته است.

68 میلیون معامله رمزارزی در یک سال 

در سال 2023 تعداد بازارهای ریالی و تتری نوبیتکس به عدد 196 رسید و بیش از 68 میلیون سفارش منجر به معامله در نوبیتکس ثبت شد. در این میان 400 هزار موقعیت خرید و فروش تعهدی موفق نیز در نوبیتکس ثبت شد. 

در سه سال گذشته حضور گروه‌های سنی مختلف در بازار رمزدارایی‌ها به مرور متوازن‌تر شده، اما همچنان 31 تا 40 ساله‌ها بیشترین تعداد فعالان بازار رمزارز را به خود اختصاص داده‌اند. در حال حاضر 70 درصد از کاربران نوبیتکس زیر 40 سال سن دارند. 

معاملات تعهدی و دیگر محصولات 

اضافه شدن امکان خرید و فروش تعهدی و استفاده از ضریب در این معاملات، استیکینگ، استخر مشارکت، ییلدفارمینگ، رونمایی از کیف پول غیرمتمرکز لاکت ولت، رونمایی از صرافی غیرمتمرکز نوبی‌دکس، ارائه پروپوزال کرم‌چاله دانش صفر برای شبکه اتریوم ازسوی تیم نوبیتکس‌لبز، برگزاری هکاتون دیفای و… بخشی از اقداماتی بود که در سال 2023 در نوبیتکس صورت گرفت. 

متن کامل گزارش سال 2023 نوبیتکس را در لینک زیر مطالعه کنید: 

https://nobitex.ir/annual-report/2023/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =