معرفی و بررسیمقالات

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال 2024

انتخاب ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه‌گذاری، چالش اصلی بخش زیادی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال است. در هر سال، بسته به شرایط بازار، تعدادی ارز دیجیتال نسبت به بقیه عملکردی بهتر از خود نشان می‌دهند. بنابراین، پیداکردن ارزهای دیجیتال با پتانسیل قبل از شروع روندهای صعودی، یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.  

اگر می‌خواهید بدانید بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴ کدام‌اند، بهتر است از تازه‌ترین تغییرات این بازار اطلاع داشته باشید تا بتوانید با وجود هزاران پروژه، آینده‌دارترین ارزهای دیجیتال را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

در ادامه، مجله نوبیتکس فهرستی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری را برایتان آماده کرده که بهتر است آن‌ها را زیر نظر داشته باشید. همچنین در این مطلب به بهترین رمزارزها برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار به علاوه سرمایه‌‌گذاری بلندمدت و روش‌‌ شناسایی آینده‌دار‌ترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری اشاره کرده‌ایم. برای چیدن یک سبد متنوع لازم است تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

فقط توجه داشته باشید محتوای این مقاله نباید به‌عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. قبل از ورود سرمایه‌، لازم است خودتان شرایط یک ارز دیجیتال را تحلیل کنید و سپس برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید. قیمت ارزهای دیجیتال پتانسیل نوسان زیادی دارد و پیش‌بینی دقیق آینده اساساً امکان‌پذیر نیست.

سلب مسئولیت نوبیتکس

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴

تنوع بالای پروژه‌ها باعث می‌شود ورود سرمایه به ارزهای دیجیتال برای افراد مبتدی چالش‌برانگیز باشد. در ادامه ارزهای دیجیتال برتر بر اساس ارزش کل بازار یا ارزش کل توکن‌های در حال گردش معرفی شده‌اند. این پروژه‌ها جزء رتبه‌های برتر سایت کوین‌ مارکت کپ (CoinMarketCap) هستند که توانسته‌اند سابقه خوبی برای خود ثبت کنند. در ادامه با این پروژه‌ها آشنا خواهید شد.

بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (BTC) با ارزش بازار ۸۵۱.۸ میلیارد دلار پرچم‌دار رمزارزها است. فرد یا گروهی ناشناس به اسم ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ از بیت‌ کوین رونمایی کرد و  اولین ارز دیجیتال روانه بازار شد. مانند اکثر ارزهای دیجیتال زیربنایی، بیت کوین روی بلاکچین مخصوص خود با شبکه‌ای از هزاران رایانه یا ماینر اجرا می‌شود. فرآیند هاوینگ باعث شده هر ۴ سال یک بار از میزان پاداشی که به ازای استخراج هر بلاک از شبکه بیت کوین به ماینرها پرداخت می‌شود، کاسته شود. اواخر آوریل (اوایل اردیبهشت) امسال  هاوینگ چهارم اتفاق خواهد افتاد و به عقیده تحلیلگران با کاهش سرعت عرضه بیت‌ کوین، تقاضا برای خرید آن افزایش می‌یابد. پذیرش ETFهای بیت کوین و هاوینگ پیش‌رو، باعث شده تحلیلگران توجه ویژه‌ای به این رمزارز داشته باشند.

اگر در ماه مه ۲۰۱۶، یک بیت کوین را با قیمت حدود ۵۰۰ دلار خریداری می‌کردید، تا ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴، قیمت همان بیت کوین حدود ۴۳٬۳۷۹ دلار بود. یعنی بیت کوین طی این مدت ۸٬۵۷۶ درصد رشد داشته است؛ اما توجه کنید در این بازه زمانی  قیمت بیت‌ کوین نوسانات زیادی را تجربه کرد.

 اتریوم (Ethereum)

اتریوم (ETH) با ارزش بازار تقریبا ۲۸۴ میلیارد دلاری، به‌عنوان یک ارز دیجیتال و یک پلتفرم بلاکچین شهرت دارد. ویژگی‌های کاربردی‌ اتریوم، مانند ثبت و اجرای خودکار قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و عرضه توکن‌های غیرقابل تعویض یا ان اف تی (NFT) آن را به بلاکچین مورد علاقه توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) تبدیل کرده است.

اتریوم که رتبه دوم بازار را دارد، از آوریل ۲۰۱۶ تا پایان ژانویه ۲۰۲۴، رشدی ۲۰٬۹۰۰ درصدی را تجربه کرده یعنی قیمت اتریوم از حدود ۱۱ دلار به حدود ۲٬۳۱۳ دلار افزایش یافته است. 

تتر (Tether)

تتر (USDT) با ارزش بازار ۹۶ میلیارد دلار یک استیبل کوین است؛ یعنی توسط ارزهای فیات مانند دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و همواره ارزشی برابر با ۱ دلار دارد. در حالت کلی ارزش تتر نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ثابت‌تر است. آن دسته از افرادی که نسبت به نوسانات شدید بازار و پروژه‌های رمزارزی نگران هستند، برای کاهش ریسک سبد خود و در امان ماندن از نوسانات ارزهای دیجیتال به خرید تتر پناه می‌برند. از آنجایی که همه رمزارزها تحت‌تاثیر قوانین با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند بهتر است برای اطمینان اخبار مرتبط با آن‌ها تحت‌نظر باشد.

بایننس کوین بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

بایننس کوین (BNB)

ارزش بازار باینس کوین (BNB) معادل ۴۷.۲ میلیارد دلار است. این ارز دیجیتال که اکنون با نام BNB شناخته می‌شود، به دلیل عملکرد خود در طول زمان، به یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری نسبتاً پایدار تبدیل شده است. باینس کوین در سال ۲۰۱۷ توسط بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان راه‌اندازی شد.این توکن ارز دیجیتال بومی بلاک‌چین BNB Chain است. BNB Chain شبیه اتریوم است ولی کارمزد تراکنش‌های بسیار کمتری دارد و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را به راحتی پیاده‌سازی کنند.

یکی از مزایای BNB این است که بایننس هر سه ماه یک بار مقداری از این ارزها را می‌سوزاند یا از بین می‌برد. آخرین توکن‌سوزی در تاریخ ۱۶ اکتبر انجام شد و ۲.۱۴ میلیون توکن، معادل حدود ۴۸۰.۳۹ میلیون دلار، از گردش خارج شد. این اقدام در کوتاه‌مدت تأثیری روی قیمت نداشت، اما مدیریت تعداد توکن‌ها و کاهش میزان توکن‌های موجود می‌تواند در بلندمدت تأثیر مثبتی داشته باشد. 

بعد از اتفاقاتی که برای مدیرعامل سابق صرافی بایننس افتاد وچانگ‌پنگ ژائو به نقض الزامات مبارزه با پولشویی اعتراف کرد. قیمت BNB  حدود ۷.۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. اما به‌عنوان یک ارز باثبات بهتر است اقدامات آن را زیر نظر داشته باشید.

سولانا (Solana)

سولانا (SOL) که ارزش بازار آن ۴۱.۴ میلیارد دلار ثبت شده، برای کمک به تقویت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمندتوسعه یافته است. بلاکچین سولانا از مکانیزم‌های ترکیبی اثبات سهام (Proof of stake) و اثبات تاریخ (Proof of history) برای پردازش سریع و ایمن تراکنش‌ها استفاده می‌کند. 

هنگامی که سولانا در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، قیمت ابتدایی آن حدودا ۰.۷۷ دلار بوده و تا اواخر ژانویه ۲۰۲۴، به حدود ۱۰۵.۴۲ دلار رسید که در این مدت ۱۳٬۵۹۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. برخی به‌روزرسانی‌های بلاکچین سولانا در تاریخ ۶ فوریه باعث شد این شبکه چند ساعتی از دسترس خارج شود و کمی بر قیمت سولانا تاثیر گذاشت، اما این رمزارز همچنان جزء برترین‌های بازار به‌شمار می‌رود.

ریپل یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری است

ریپل (Ripple)

ارزش بازار ریپل (XRP) برابر با ۲۷.۲ میلیارد دلار ثبت شده است. این ارز توسط یک شرکت فناوری دیجیتال و پردازش پرداخت با همین نام و در سال ۲۰۱۲ ارائه شد. XRP در شبکه ریپل برای تسهیل تبادل انواع مختلف ارز، از جمله ارزهای فیات استفاده می‌شود.

در ابتدای سال ۲۰۱۷ قیمت XRP برابر با ۰.۰۰۶ دلار بود. در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ قیمت آن به ۰.۵۳ دلار رسید که یعنی در این مدت معادل  ۸٬۶۷۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

کاردانو (Cardano)

کاردانو (ADA) با ارزش بازار ۲۷.۳ میلیارد دلار معمولاً جزء ۱۰ رمزارز برتر بازار است. این پروژه به دلیل مکانیزم اثبات سهامش شهرت یافته است. کاردانو با این مکانیزم اجماع موفق شد زمان تراکنش را تسریع کند و مصرف انرژی و تأثیرات منفی زیست‌محیطی را کاهش دهد. کاردانو مانند اتریوم یک پلتفرم مناسب برای توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز به‌شمار می‌رود.

توکن ADA کاردانو نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بزرگ، رشد نسبتاً متوسطی داشته است. در سال ۲۰۱۷ قیمت ADA برابر با ۰.۰۲ دلار بود. در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ قیمت آن ۰.۵۲ دلار بود، یعنی در این مدت ۲٬۵۰۰ درصد افزایش داشته است و انتظار می‌رود روند توسعه خود را بهبود دهد.

آوالانچ (Avalanch)

آوالانچ (AVAX) با ارزش بازار ۱۲.۹ میلیارد دلار یکی از برترین بلاکچین‌های لایه اولی است که دو ویژگی مهم ارائه می‌دهد: سرعت تراکنش بالایی دارد و کارمزد تراکنش آن کم است.  آوالانچ همچنین ارزش قفل‌شده یا TVL بالایی دارد. این بدان معناست که مقدار زیادی پول در بخش امور مالی غیرمتمرکز در این پلتفرم سرمایه‌گذاری شده است. به زبان ساده‌، آوالانچ یک پلتفرم بلاکچینی سریع و ارزان است که کاربران زیادی در آن به فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز مانند استیکینگ، وام دهی یا مشارکت در استخرهای نقدینگی می‌پردازند و سرمایه زیادی در آن قفل شده که نشان‌دهنده اعتماد و فعالیت در این شبکه است.

دوج کوین (Dogecoin)

دوج کوین (DOGE) با ارزش بازار ۱۱.۴ میلیارد دلار یک میم‌ کوین پرطرفدار است. اگر چه در سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را به‌عنوان یک شوخی آغاز کرد، اما به لطف جامعه فعالش به سرعت به یک ارز دیجیتال برجسته تبدیل شد. برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، هیچ محدودیتی برای عرضه دوج کوین‌ وجود ندارد.

افزایش عرضه می‌تواند باعث شود ارزش یک دارایی در طول زمان کاهش پیدا کند و این موضوع یک ویژگی منفی برای این میم‌کوین محسوب می‌شود. قیمت دوج کوین در سال ۲۰۱۷ برابر با ۰.۰۰۰۲ دلار بود. تا ژانویه ۲۰۲۴، قیمت آن به ۰.۰۸ دلار رسید که معادل افزایش ۴۰٬۳۶۸ درصدی است.

ترون (Tron)

ترون (TRX) که ارزش بازار ۱۰.۷ میلیارد دلاری دارد، در سال ۲۰۱۷ توسط بنیاد ترون در سنگاپور تأسیس شد. تا دسامبر ۲۰۲۱، به‌عنوان یک بلاک‌چین غیرمتمرکز فعالیت داشت، اما بعد از آن به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا دائو (DAO) تبدیل شد. در حال حاضربیش از ۱۶۷ میلیون کیف پول در شبکه ترون وجود دارد.

قیمت ترون که در زمان عرضه تنها ۰.۰۰۲۵ دلار ارزش داشت، در اواسط سال ۲۰۲۳ به ۰.۰۸۲ دلار رسید. این افزایش ۳،۱۸۰ درصدی، ترون را به یکی از سریع ترین ارزهای دیجیتال در حال رشد در جهان تبدیل کرده است.

چین لینک (LINK) با ارزش بازار ۱۱.۰۳ میلیارد دلار موفق شده است خود را به عنوان یکی از پروژه‌های تاثیرگذار در بازار معرفی کند. چین لینک از یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل (Oracle) برای تسهیل تعاملات ایمن بین بلاک‌چین‌ها و داده‌های خارجی، رویدادها و روش‌های پرداخت استفاده می‌کند.

 همکاری‌های استراتژیک چین لینک با گوگل و شرکت‌های اطلاعاتی به یکی از نقاط قوت آن تبدیل شده است. ارزش آن از ۰.۴ دلار در سال ۲۰۱۸ به نزدیک ۵۰ دلار در سال ۲۰۲۱ رسید اما این روزها با قیمت ۱۸.۷ دلار معامله می‌شود. با توجه به تغییرات قیمت چین لینک بهتر است روند آن را زیر نظر داشته باشید.

پولکادات (Polkadot)

پولکادات (DOT) با ارزش بازار ۸.۸ میلیارد دلاری یکی از بلاکچین‌های مهم زیرساختی است. توسعه‌دهندگان در این پلتفرم می‌توانند بلاکچین‌های با کاربرد خاص را طراحی کنند و به‌عنوان زیرشاخه‌های متصل به بلاکچین اصلی فعالیت داشته باشند. 

جیمز وو (James Wo)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال دیجیتال فایننس گروپ (Digital Finance Group) می‌گوید که این آلت‌کوین از امنیت خوبی برخوردار است و در فعالیت توسعه‌دهندگان و بسیاری از پروژه‌ها پیشرو است.

 پیشرفت پولکادات کند بوده و برای کمک به تقویت اکوسیستم خود فاقد برنامه‌های کاربردی است که باید برطرف شود تا بتواند در مجموع رشد را تجربه کند.

پالیگان برای سرمایه گذاری در 2024

پالیگان (Polygon)

پالیگان (MATIC) با ارزش بازار ۸.۴۴ میلیارد دلار یک پلتفرم مقیاس‌پذیر مبتنی بر اتریوم است که آن را به یک سیستم چند زنجیره‌ای کامل (معروف به اینترنت بلاک چین) تبدیل کرده است. پالیگان به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد dAppهایی با کارمزد تراکنش پایین بسازند.

به اعتقاد برخی پالیگان کارایی را افزایش داده و باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های کارمزد تراکنش شده است. کارمزد تراکنش در پالیگان ارزان‌تر از اتریوم است. این سیستم چندزنجیره‌ای از مزایای امنیت، اکوسیستم پویا و منبع‌باز (OpenSource) بودن اتریوم برخوردار است. عرضه اولیه آن در سال ۲۰۱۹ با قیمت ۰.۰۰۲۶ آغاز شد و امروز قیمت پالیگان به ۰.۸۳ دلار رسیده که یعنی ۳۱٬۴۲۲ درصد رشد را تجربه کرده است.

شیبا اینو (Shiba Inu)

شیبا اینو (SHIB) یک میم‌ کوین است و در سال ۲۰۲۰ توسط فردی با نام مستعار ریوشی (Ryoshi) راه اندازی شد. شیبا اینو ارزش بازاری برابر با ۵.۴ میلیارد دلار دارد. این پروژه به شدت تحت تاثیر ارز دیجیتال دوج کوین قرار گرفته و حتی برای نماد خود نیز از لوگو سگ استفاده کرده است.

شیبا اینو به عنوان یک توکن ERC-20 روی بلاکچین اتریوم طراحی شده است. در هنگام راه‌اندازی توکن SHIB، نیمی از عرضه به ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم (که به هیچ وجه درگیر این پروژه نیست) ارسال شد. این پروژه این اقدام را سوزاندن توکن معرفی کرد.

 در نهایت، بوترین بخش عمده‌ای از دارایی‌های SHIB خود را سوزاند و بقیه توکن‌های خود را برای تأمین بودجه کمک‌های مالی به فروش رساند. شیبا اینو در سال ۲۰۲۱ به‌شدت محبوب شد و به دومین میم کوین از نظر ارزش بازار تبدیل شد.

 اقدامات تیم توسعه شیبا برای راه‌اندازی سرویس نام دامنه shib. و سایر به‌روز‌رسانی‌ها در آینده شیبا و افزایش قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود و بهتر است تحت نظر باشد.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین (LTC) با ارزش بازار ۵.۱۰ میلیارد دلاری، یکی از اولین آلت‌کوین‌هایی است که برای بهبود برخی از کمبودهای بیت‌ کوین، مانند سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها و انحصار در استخراج، طراحی شد. 

هدف LTC استفاده در تراکنش‌های روزانه است، در حالی که بیت‌ کوین بیشتر به‌عنوان ابزاری برای «ذخیره ارزش» به کار می‌رود. علاوه بر سرعت پردازش، عرضه این دو با هم تفاوت دارد. سقف عرضه لایت‌ کوین ۸۴ میلیون واحد و سقف عرضه بیت‌ کوین تنها ۲۱ میلیون واحد است.

در هر صورت لایت‌ کوین به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین رمزارزها با قیمت ۴ دلار در سال ۲۰۱۳ توانست تا سال ۲۰۲۱ به ۳۴۵ دلار برسد و در سال ۲۰۲۴ حدود ۷۰ دلار ارزش دارد به دلیل کارایی آن بهتر است زیر نظر باشد. 

سویی (Sui)

سویی (SUI) یک پروژه بلاکچینی است که پلتفرمی بسیار مقیاس پذیر و کارآمد برای قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است. یکی از ویژگی‌های جالب Sui، استفاده از زبان قرارداد هوشمندی به نام «Sui Move» است که از زبان قرارداد هوشمند Move الگو گرفته است. زبان Move به دلیل توسعه اولیه برای پروژه استیبل کوین لیبرا (Libra) به رهبری فیسبوک، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. امروزه Sui و Aptos از برجسته‌ترین پروژه‌هایی هستند که از زبان Move استفاده می‌کنند.

بلاکچین Sui قادر است تراکنش‌ها را به‌صورت موازی اجرا کند، که منجر به تأخیر بسیار کم و استفاده کارآمدتر از CPU برای اعتبارسنج‌ها می‌شود. در آزمایش‌ها، بلاکچین Sui توانایی پردازش ۱۲۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. اخیراً اکوسیستم دیفای SUI عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته، به‌طوری که ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای روی بلاک چین SUI از ابتدای سال بیش از دو برابر شده است.

آینده‌دارترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری افراد تازه‌کار

آن دسته از افرادی که به‌تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند، بهتر است روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنند که سابقه طولانی‌تری دارند و اکوسیستم و منابع آن‌ها در این مدت تکامل یافته است؛ چون سازگاری این رمزارزها با کیف‌ پول‌های مختلف بهبود یافته و در صورت بروز مشکل، یافتن راه‌حل آن آسان‌تر است.

اگر تازه‌کار هستید، به ارزهای دیجیتالی توجه کنید که دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • ارزش بازار قابل توجه (حداقل ۱ میلیارد دلار)
  • لیست شدن در صرافی‌های متعدد ارز دیجیتال و امکان خرید و فروش آسان با ارزهای فیات
  • نقدینگی بالا (حداقل ۱۰۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه)
  • محصولی کارآمد و عملی داشته باشد، نه صرفاً وعده‌هایی که قرار است در آینده عملی شوند

با توجه به ارزهایی که این معیارها را برآورده می‌کنند، به طور خودکار بسیاری از پروژه‌های کم‌کیفیت را فیلتر کرده و احتمال قربانی‌شدن و کلاهبرداری را کاهش می‌دهید. همچنین، اگر روزی تصمیم به فروش ارزهای دیجیتال خود و تبدیل آن‌ها به ارز فیات گرفتید، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

معمولاً ده پروژه برتری که در سایت کوین‌ مارکت کپ لیست شده‌اند این ویژگی‌ها را دارند؛ اما بهتر است با میزان سرمایه‌ای وارد شوید که در صورت نابودی درگیر مشکلات فراوان نشوید و همچنین بعد از خرید ارزهای دیجیتال به روند عملکرد پروژه‌ها توجه داشته باشید تا درصورت وجود مشکل در زمان مناسب سرمایه خود را خارج کنید.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران بلندمدت

بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال ترجیح می‌دهند به جای خرید و فروش مداوم، ارزهای دیجیتال خود را برای مدت طولانی نگه دارند. این روش برای آن دسته از افرادی که نمی‌خواهند زمان و انرژی زیادی برای پیگیری اتفاقات و اخبار دنیای کریپتو صرف کنند روش مناسبی است.

برای سرمایه‌گذاری بلند مدت بهتر است به خرید بیت‌ کوین و اتریوم پایبند باشید چون از نظر فنی مستقل هستند و به پروژه‌های دیگر وابستگی خاصی ندارند. نکته‌‌ی دیگری که باید در سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر داشته باشید این است که ارزهای خود را با استفاده از کیف پول‌های امن و ترجیحاً کیف پول‌ سخت‌افزاری نگهداری کنید. کیف‌ پول‌های لجر (Ledger) به‌عنوان یکی از بهترین‌ انواع کیف پول سخت‌افزاری شناخته می‌شوند.

بهترین ارزها برای سرمایه گذاری در 2024

چگونه بهترین ارزهای دیجیتال را برای خرید انتخاب کنیم؟

از بین هزاران ارزدیجیتال مختلف، انتخاب ۱۶ رمزارز می‌تواند چالش برانگیز باشد. در ادامه به برخی از ویژگی‌هایی که برای انتخاب یک پروژه‌ی مناسب بهتر است در نظر داشته باشید اشاره کرده‌ایم.

دسترس‌پذیری

مهم است که یک ارز دیجیتال به راحتی در طیف وسیعی از صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز در دسترس و قابل خرید و فروش باشد.

ارزش بازار

ارزش بازار بالا به تنهایی به معنای با ارزش بودن یک پروژه نیست، اما یک نشانه خوب برای ثبات این پروژه‌ها در برابر دستکار‌ی‌های بازار محسوب می‌شود، زیرا نوسان قیمتی آن‌ها نیاز به جابه‌جایی سرمایه هنگفتی دارد.

پروژه‌های پیشرو و رهبر 

بازار ارز دیجیتال را می‌توان به چندین بخش تقسیم کرد؛ رمزارزهای پایه، امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، پروژه‌های لایه ۲ میم کوین‌ها. بهتر است پروژه‌ها از حوزه‌های مختلف انتخاب شوند و همچنین در حوزه خود پیشرو باشند.

کاربردی باشند

پروژه انتخابی بهتر است یک محصول کاربردی داشته باشد و صرفاً بر اساس وعده‌های آینده نباشد. آن دسته از کوین‌هایی که شبکه بلاکچین اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده‌اند به‌علاوه توکن‌های کاربردی که در یک بلاکچین به‌کار می‌روند یا به‌عنوان توکن‌های حاکمیتی در یک پروتکل غیرمتمرکز فعال استفاده می‌شوند، معمولاً نسبت به سایرین گزینه‌های مطمئن‌تری هستند.

تیم توسعه‌دهنده و فعال بودن شبکه

اکثر پروژه‌های کریپتو و بلاک چینی که کیفیت بالایی دارند در مورد تیم و سابقه فعالیت‌شان شفاف هستند. بهتر است پروژه‌هایی انتخاب شوند که توسط افراد حرفه‌ای توسعه و مدیریت می‌شوند و به‌طور مداوم در حال بهبود و به‌‎روزرسانی هستند.

سخن پایانی

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری به میزان ریسک‌پذیری و اهداف سرمایه‌گذاری افراد بستگی دارد. در مقاله اشاره کردیم که بهتر است افرادی مبتدی چه رمزارزهایی و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند چه ارزهایی را برای سرمایه‌گذاری خریداری کنند. در هر صورت، به خاطر داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال نوسان بالایی دارد و سرمایه‌گذاری در آن‌ها با ریسک قابل‌توجهی همراه است. همیشه قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری شخصاً تحقیق کنید. همچنین وضعیت مالی‌تان را در نظر بگیرید؛ هرگز بیش از آنچه توان از دست دادن دارید، سرمایه‌گذاری نکنید.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید