معرفی و بررسی

آشنایی با زبان برنامه نویسی سالیدیتی؛ مهم‌ترین زبان دنیای بلاک چین

سالیدیتی محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی برای توسعه قراردادهای هوشمند اتریوم است. این زبان برنامه نویسی پرکاربرد در حال حاضر بر روی پلتفرم‌های بلاک چین متعددی مانند اتریوم کلاسیک، اتریوم، کانتر پارتی و تندرمیت در دسترس است. برنامه‌هایی که با زبان سالیدیتی نوشته می‌شوند معمولاً شامل قراردادهای بیزینسی، تأمین مالی جمعی، مزایده و … در بستر بلاک چین هستند.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی در حال حاضر مهم‌ترین زبان برنامه نویسی در دنیای بلاک چین خصوصاً بلاک چین اتریوم است. یادگیری این زبان سخت نیست و برنامه نویسان آشنا به زبان‌های دیگر مانند جاوا اسکریپت به‌راحتی می‌توانند با سالیدیتی ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل اگر به دنبال یادگیری یک زبان برنامه نویسی کاربردی در دنیای بلاک چین هستید قطعاً سالیدیتی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. با نوبیتکس همراه باشید تا بیشتر با زبان برنامه نویسی سالیدیتی آشنا شویم.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست؟ محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی اتریوم

سالیدیتی (Solidity) یک زبان برنامه نویسی سطح بالا برای ایجاد قراردادهای هوشمند است. زبان سالیدیتی در سال 2014 توسط گوین وود، یوئیچی هیرای، کریستین ریتویسنر و الکساندر برگساسی، به‌منظور امکان‌پذیر کردن ایجاد قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های بلاک چین، معرفی شد. این زبان برنامه نویسی بلاک چین، ارتباط نزدیکی با C++، جاوا اسکریپت و پایتون دارد.

از زبان برنامه نویسی سالیدیتی در اکثر موارد برای توسعه برنامه‌ها بر روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌شود. این زبان برنامه نویسی سطح بالا از کتاب‌خانه‌ها، وراثت و انواع مفاهیم پیچیده‌ای که توسط کاربر تعریف می‌شوند پشتیبانی می‌کند. اگر در کنار برنامه نویسی بلاک چین به کسب درآمد از راه مبادله ارزهای دیجیتال فکر می‌کنید، می‌توانید از طریق صرافی نوبیتکس به خریدوفروش ارز دیجیتال در بستری امن بپردازید.

ارتباط زبان برنامه نویسی سالیدیتی با قراردادهای هوشمند؛ نقش سالیدیتی در اتریوم

قراردادهای هوشمند درواقع برنامه‌های خود-انجام (Self-executing) هستند که انجام معاملات دیجیتالی، تجارت، مبادله ارز، انتقال دارایی و موارد مشابه را با توجه به مجموعه‌ای از شرایط از پیش تعریف‌شده به نام پروتکل قرارداد هوشمند امکان‌پذیر می‌کنند. قراردادهای هوشمند علاوه بر این‌که باعث اطمینان از پیروی قوانین و شرایط قرارداد توسط دو طرف می‌شوند، تعهدات قرارداد را نیز به‌طور خودکار اجرا می‌کنند.

توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان در اکثر موارد از زبان برنامه نویسی سالیدیتی برای نوشتن قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند. این زبان برنامه نویسی به آن‌ها کمک می‌کند تا کدهای سطح بالایی بنویسند که به‌راحتی در کد ماشین سطح پایین نیز قابل‌اجرا هستند. در سالیدیتی برای ساده‌سازی فرآیند توسعه، از پیش‌شرط‌ها، پس شرط‌ها و غیر متغیرها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب فرآیند تولید قراردادها برای کاربران بسیار ساده‌تر از سایر زبان های برنامه نویسی خواهد بود.

مزایای زبان سالیدیتی؛ چرا سالیدیتی محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند است؟

سالیدیتی، به دلایل زیر، زبان محبوب توسعه‌دهندگان برای ایجاد قراردادهای هوشمند است:

  • یادگیری و استفاده بسیار آسان
  • فراهم کردن شفافیت و دقت بالا
  • سرعت، کارایی و امنیت بالای قراردادهای نوشته‌شده با سالیدیتی
  • سازگاری کامل با شبکه بلاک چین اتریوم
  • زبان برنامه نویسی ایستا (امکان شناسایی خطاها در مرحله توسعه)

کاربردهای سالیدیتی؛ دلیل اهمیت سالیدیتی چیست؟

تقریباً هر نوع قرارداد هوشمندی که در بلاک چین اتریوم قابل‌اجرا باشد را می‌توانید به‌راحتی با سالیدیتی بنویسید. این زبان برنامه نویسی کاربردهای فراوانی در ایجاد قراردادهای رأی‌گیری، سرمایه‌گذاری گسترده، حراج‌ها و مزایده‌های کور، کیف پول‌های چند امضایی و موارد  پیشرفته دیگر دارد.

سالیدیتی می‌تواند شرایط شناسایی و امکان رأی دادن افراد مختلف بدون امکان رأی دادن مجدد در برنامه‌های رأی‌گیری را فراهم کند. همچنین با سالیدیتی می توانید قرار داد هوشمندی بنویسید که در مزایده ها به صورت خودکار،  بیشترین پیشنهاد را قبول کند و پیشنهاد های کمتر را بازگرداند.

علاوه بر این می‌توان کارهای بسیار پیچیده‌تری همچون طراحی بخشی از شبکه ریپل را با استفاده از سالیدیتی انجام داد. بنابراین دفعه بعدی که عبارت “ریپل قیمت” را در گوگل سرچ کردید به این موضوع فکر کنید که شما نیز می‌توانید با یادگیری چند زبان برنامه نویسی مانند سالیدیتی، شبکه بلاک چین یا حتی رمز ارز خود را داشته باشید!

مزایای یادگیری سالیدیتی، بهترین گزینه برای آموزش برنامه نویسی بلاک چین

مهم‌ترین مزیت سالیدیتی یادگیری آسان است. علاوه بر یادگیری، استفاده از این زبان نیز برای شما بسیار راحت خواهد بود. درک این زبان حتی از درک و یادگیری جاوا اسکریپت نیز راحت‌تر است. به‌طورکلی افرادی که با زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت آشنایی نسبی دارند می‌توانند به‌سرعت و حتی راحت‌تر از زبان‌اصلی خود، سالیدیتی را بیاموزند.

علاوه بر این افرادی که با پایتون و C++ آشنا هستند نیز در استفاده از این زبان جدید احساس راحتی خواهند کرد. اتریوم دومین بلاک چین محبوب جهان محسوب است که کاربردهای آن هرروز بیشتر می‌شود. یادگیری زبان سالیدیتی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا وارد اکوسیستم در حال رشد اتریوم شده و از فرصت‌های ویژه آن بهره‌مند شوید.

برای آموزش سالیدیتی منابع کمی وجود دارد و مجبور هستید تا از دوره های آموزشی آنلاین استفاده کنید. ازآنجایی‌که امکان خرید دلاری از آموزشگاه‌های آنلاین ارائه‌دهنده این دوره ها وجود ندارد، یکی از راه تهیه ارزهای دیجیتال مانند تتر و تبدیل آن‌ها به دلار وبمانی یا پرفکت مانی در صرافی‌های خارجی است. ازآنجایی‌که قیمت تتر همیشه ثابت و برابر یک دلار است می‌توانید تتر‌های خود را برای طولانی‌مدت نگه‌داری کنید و نگران تغییر قیمت آن‌ها نیز نباشید.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی؛ راهی برای ورود به دنیای برنامه نویسی بلاک چین

در این مقاله با زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) و اهمیت آن در دنیای بلاک چین خصوصاً بلاک چین اتریوم آشنا شدیم. این زبان برنامه نویسی به دلیل یادگیری آسان و مزایای فراوان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین است. اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی بلاک چین را دارید این نرم‌افزار می‌تواند گزینه خوبی برای شروع باشد.

شما می‌توانید با مراجعه صفحه اصلی سایت نوبیتکس از قیمت روز ارزهای دیجیتال مانند قیمت ارز BNB باخبر شوید و در محیطی امن به خریدوفروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

نوشته های مشابه