بالانسر پروتکلی قدرتمند در حوزه دیفای و ارزهای دیجیتال است که نسل تازه‌ای از یک صرافی غیرمتمرکز را برای کاربران فراهم کرده است. علاوه بر امکان معاملات در این بستر، بالانسر یک ابزار مدیریت سبد سرمایه خودکار نیز است. در ادامه بیشتر با پروتکل بالانسر و ارز دیجیتال BAL و امکانات آن آشنا خواهیم شد. 

آشنایی با ارز بالانسر

ارز بالانسر توکن حاکمیتی پلتفرم balancer است و برای مشارکت در رأی‌گیری‌های بخش حاکمیتی ارز بالانسر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارز بالانسر با نماد اختصاری BAL شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال را می‌توان با ارائه نقدینگی یا خریدوفروش در پروتکل بالانسر به دست آورد.

 عرضه کل ارز بالانسر 96,150,704 واحد است و از این تعداد 46,926,549 در حال گردش است. بالاترین قیمت بالانسر74.77 دلار و پایین‌ترین قیمت بالانسر 3.65 بوده است. بر اساس آمار تقریباً توزیع کامل ارز بالانسر تقریباً 8 سال به طول می‌انجامد.

پلتفرم بالانسر چیست؟

 بالانسر نوع جدیدی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز مبادلات رمزارز است که متکی به دفتر سفارشات و حتی حساب کاربری نیست. بالانسر یک بازار ساز خودکار (AMM) محسوب می‌شود که روی بلاک چین اتریوم توسعه‌یافته است و ویژگی‌ها و محصولات مختلفی را در اختیار کاربران  قرار می‌دهد. در حال حاضر تعداد بازارسازهای خودکار در فضای دیفای رو به افزایش است و بالانسر یکی از معروف‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز از این دست به شمار می‌رود. 

پلتفرم بالانسر چیست

کاربران با استفاده از استخرهای نقدینگی می‌توانند توکن‌های اتریومی با استاندارد ERC-20 را بدون یک متمرکز و نظارت‌کننده به عنوان واسطه، سواپ کنند و همین‌طور سهمی از کارمزد خریدوفروش به دست آورند چراکه خود آن‌ها تأمین‌کننده نقدینگی این سیستم محسوب می‌شوند. ویژگی مخصوص بالانسر وجود یک یا چند توکن در استخرها بدون نیاز به ارز اتریوم (ETH) است.

تاریخچه بالانسر

بالانسر در سال 2018 به صورت یک برنامه تحقیقاتی توسط فرناندو مارتینلی و مایک مک‌دونالد در شرکت نرم‌افزاری BlockScience ایجاد شد و در مراحل سرمایه‌گذاری‌های اولیه و خصوصی خود موفق به جذب 3 میلیون دلاری از سرمایه‌گذاران خود شد. بالانسر نهایتاً در سال 2020 فعالیت رسمی خود را به عنوان یک بازار ساز خودکار آغاز نمود. مؤسسان اصلی بالانسر هر کدام تجربه‌های بسیار زیادی در حوزه کارآفرینی و امنیت داشته‌اند و پیش از شروع  همکاری در پروژه بالانسر افراد به نام و مشهوری در حیطه فعالیت حرفه‌ای خود محسوب می‌شدند.

اعضای تیم بالانسر

  اعضای تشکیل دهنده بالانسر شامل افراد با استعدادی از کشورهای مختلف دنیا است که درک عمیقی از ساختار کلی دیفای و تولید برنامه‌های غیرمتمرکز دارند.

پروتکل بالانسر چگونه عمل می‌کند؟

پروتکل بالانسر به شکل هوشمند سبدگردانی پورتفولیو کاربران را انجام می‌دهد و برای این کار از ابزارهای مخصوصی مانند تنظیم خودکار سبد با بهره‌مندی از حسگر قیمتی و یا ارائه‌دهنده نقدینگی استفاده می‌کند. شاید این تعاریف کمی پیچیده به نظر برسد پس اجازه بدهید ساده‌تر بیان کنیم: کاربران با مشارکت در استخرهای نقدینگی قابل تنظیم، سود کسب می‌کنند!

 آشنایی با استخرهای بالانسر

پروتکل بالانسر از چندین استخر نقدینگی مختلف تشکیل‌شده است. این استخرها به نوعی قرارداد هوشمند هستند اما می‌توان آن‌ها را به چندین حالت مختلف تعریف کرد.

  ارزش استخرها با حضور دو یا چند توکن اتریومی یکسان و برابر نگه داشته می‌شود. بنابراین هر کدام از توکن‌های درون استخر وزنی برابر با یکدیگر دارند و کاربر می‌تواند توکن‌های درون استخر را بخرد یا بفروشد. قرارداد هوشمند در صورت ایجاد نابرابری میان توکن‌های درون استخر،  تنظیم نقدینگی و توزیع برابر را به طور خودکار برای توکن‌ها انجام می‌دهد و آن‌ها را بالانس می‌کند.

استخرهای بالانسر

استخرهای عمومی (Public): 

 استخرها عمومی بدون محدودیت اجازه می‌دهند تا همه افراد با افزودن دارایی‌های دیجیتال خود، نقدینگی ایجاد کنند. سازندگان استخرهای عمومی می‌توانند پیش از راه‌اندازی یکسری پارامتر تعریف کنند؛ اما پس از فعال شدن استخر این پارامترها قابل‌تغییر نخواهند بود. استخرهای عمومی برای سرمایه‌گذاران خردی که قصد دارند دارایی‌های هولد شده خود را در اختیار این استخرها قرار دهند و در عوض آن درآمد کسب کنند بسیار جذاب خواهد بود.

 استخرهای خصوصی (Private): 

 در استخرهای خصوصی فقط سازنده می‌تواند دارایی را اضافه یا آن را برداشت کند. سازنده استخر خصوص امکان تغییر پارامترهای استخر، از جمله وزن، دارایی‌های قابل قبول، و هزینه‌ها  و کارمزدها را دارد. استخرهای خصوصی برای مدیران دارایی که دارای پورتفولیوهای بزرگ هستند و ترجیح می‌دهند برای دارایی‌های دیجیتال خاص کارمزد دریافت کنند، انتخابی عالی محسوب می‌شود.

استخرهای هوشمند (Smart):

استخرهای هوشمند ساختاری شبیه استخرهای خصوصی دارند؛ اما فرد آن‌ها را کنترل نمی‌کند بلکه یک قرارداد هوشمند کنترل کننده استخرهای هوشمند است.

طراحی آزادانه بالانسر باعث شده است که هر کسی بتواند استخر مورد نظر خود را ایجاد و ویژگی‌ها و گزینه‌های قیمتی مناسب با سلیقه و خواست خود را ایجاد کند.

از کجا بالانسر بخریم

از کجا ارز دیجیتال بالانسر را بخریم؟

ارز بالانسر تقریباً در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال مطرح دنیا در دسترس است از جمله آن‌ها می‌توان به  Binance، BingX، Bybit، OKX وBitrue اشاره کرد. در میان صرافی‌های فعال در ایران نیز شما می‌توانید ارز بالانسر را از نوبیتکس خریداری کنید.

بهترین کیف پول‌های بالانسر

بالانسر دارای کیف پول مخصوص خود است و پیشنهاد این پروتکل برای نگهداری ارز BAL استفاده از این کیف پول است اگرچه بهتر است برای محافظت حداکثری از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لدجر نانو یا ترزور استفاده شود. همچنین کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری مانند: تراست والت، اتمیک والت و کوینومی نیز در دسترس کاربران است و از ارز BAL پشتیبانی می‌کنند. 

امنیت پروتکل BAL چگونه است؟

برای بالانسر امنیت در اولویت قرار دارد و این پروتکل 3 بار توسط شرکت‌های  Trail of Bits، ConsenSys و OpenZeppelin ممیزی شده است. خود پروتکل بالانسر کنترلی بر استخرهای نقدینگی ندارد و آن‌ها توسط قرارداد هوشمند کنترل می‌شوند. بنابراین احتمال وجود باگ یا اشکال امنیتی در قرارداد هوشمند استخرها قابل‌تصور است.

مزایا و معایب بالانسر

 مزایا:

  • کاملاً غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز است.
  • استخرهای نقدینگی بدون محدودیت برای همه باز است.
  • بازار ساز خودکار AMM های قابلیت  تنظیم و شخصی‌سازی دارد.

معایب:

  • تنها از  توکن های ERC-20 پشتیبانی می‌شود.
  • هیچ برنامه تلفن همراهی در دسترس نیست.
  • هزینه گس(کارمزد) بالا است.
  • دارای ساختار پیچیده برای استفاده تازه‌کاران است.
  • عدم وجود رگلاتوری برای صرافی‌های غیرمتمرکز

 چطور توکن بال (BAL) را به دست آوریم؟ 

با مشارکت در شبکه بالانسر می‌توان توکن بال دست آورد این فعالیت‌ها می‌تواند با سواپ توکن، خریدوفروش یا تأمین نقدینگی به دست آید همچنین می‌توان به‌سادگی توکن بال را از صرافی نوبیتکس خرید.

کیف پول های بالانسر

 نقشه راه بالانسر

با بررسی نقشه راه بالانسر به طور واضح می‌توان تلاش این پروتکل برای افزایش شرکای تجاری به منظور تقویت استخرها را مشاهده کرد. همچنین تغییراتی در تجربه کاربری محصول در نظر گرفته‌شده است و توکنومیکس پروتکل در حال تکامل است.

سخن پایانی؛ آینده بالانسر چگونه می‌تواند باشد؟

 بالانسر یک پروتکل مناسب برای سرمایه‌گذاران رمزارز است که قصد دارند دارایی‌های دیجیتال خود را به بهترین قیمت خریدوفروش کنند یا یک سبد دارایی راکد را به کار بیندازند.

 استخرهای نقدینگی خصوصی روی پلتفرم بالانسر ویژگی بسیار برجسته‌ای است که می‌تواند برای مدیران سبد سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران در مقیاس بزرگ مفید واقع شود. استخرهای چند توکنی دسترسی به فهرستی  از رمزارزها را امکان‌پذیر می‌کند که توانایی  تنظیم خودکار را ارائه می‌کنند.