تحلیل ارز‌های دیجیتال

چرا قیمت بیت کوین تا 35 هزار دلار افزایش یافت؟ بررسی 4 دلیل اساسی

قیمت بیت کوین بالاخره پس از مدت‌ها، ناامیدی سرمایه‌گذاران را پشت سر گذاشت و برای نخستین بار از اوایل می سال 2022 به بالای 35 هزار دلار رسیده است. دلایل بسیار زیادی، فراتر از حدس و گمان‌های معمول پشت این اتفاق وجود دارد که در ادامه ۴ دلیل مهم برای رشد قیمت بیت کوین تا 35 هزار دلار را بررسی خواهیم کرد.

سلب مسئولیت نوبیتکس

  1. احتمال تائید ETF اسپات بلک راک بسیار بالاست

به نظر می‌رسد محرک اصلی این افزایش قیمت چشمگیر، انتظارات رو به رشد از چراغ سبز احتمالی تائید ETF اسپات بیت کوین در آمریکا باشد. گفته می‌شود حتی مرکز این افزایش قیمت اخیر هم تائید احتمالی ETF بلک راک باشد. کارشناسان معتقدند این شرکت در حال گرفتن تصمیماتی است که به احتمال زیاد چراغ سبز آن‌ها را پیش از این از SEC گرفته است.

دامن زدن به این گمانه‌زنی‌ها از افشاگری اسکات جانسون، وکیل مالی دیویس پولک، شروع شد و در نهایت با انتشار تصویری در توییتر سابق تقویت شد و گفته‌هایی آن به آن در هر جهت دامن زد.

اریک بالچوناس تحلیلگر ETF در بلومبرگ اشاره کرد که ETF اسپات بیت کوین بلک راک در بازار بورس نزدک یعنی DTCC لیست شده است. بالچوناس افزود که این‌ها بخشی از فرایند عرضه یک ETF ارز دیجیتال به بازار است. به گفته این تحلیلگر بلک راک قبلاً تائید عرضه ETF بیت کوین را دریافت کرده و حالا در حال آماده کردن مقدمات است.

هرچند جیمز سیفارت معتقد است که تصمیم‌گیری درباره این مسئله می‌تواند ماه‌ها زمان ببرد.

  1. اختلافات ETF گری اسکیل به نتیجه می‌رسد

دیروز نقطه عطف مهمی در کشمکش گری اسکیل و SEC رقم خورد. دادگاه استیناف  ایالات متحده حکم مهمی را صادر کرد که به موجب این حکم، SEC باید درخواست مجوز ETF بیت کوین اسپات گری اسکیل را بررسی کند. این حکم رسمی دادگاه بود و به گری اسکیل فرصت می‌دهد تا صندوق بیت کوین تراست خود را به یک ETF اسپات تبدیل کند.

  1. خرس‌های بازار تحت فشار قرار گرفته‌اند

بخش بزرگی از بازار به اشتباه افتاده بود. داده‌های کوین گلس نشان می‌دهد که تنها دیروز 161 میلیون دلار از معاملات آتی بیت کوین لیکوئید شده است. به این رقم لیکوئید شدن 35 میلیون دلار در صعود امروز را هم اضافه کنید. در نتیجه این اتفاقات short sellerها مجبورند بیت کوین را با قیمت‌های بالاتری بازخرید کنند تا موقعیت خود را پوشش دهند.

  1. ماجرای یک خریدار نهادی

در تحلیلی که اخیراً توجه بسیاری را در جامعه ارز دیجیتال به خود جلب کرده است، تحلیلگری به نام Skew به یک الگوی معاملاتی جالب در بیت کوین دست پیدا کرد. او متوجه شد که یک خریدار جالب‌توجه از زمانی که قیمت بیت کوین در 30.6هزار دلار بود، از استراتژی TWAP یعنی قیمت میانگین وزن زمانی استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد این مسئله بیشتر از چیزی که به نظر می‌آید بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد.

استراتژی TWAP یک روش معاملاتی الگوریتمی است که هدف آن انجام سفارشات در یک دوره خاص در قیمت میانگین آن دوره است. این سبک از سفارش اغلب زمانی انجام می‌شود که یک نفر مایل باشد مبلغ زیادی خرید کند و از طرفی نمی‌خواهد بازار را جا به جا کند و نوسانی ایجاد کند. این مسئله بیانگر این است که احتمالاً یک سرمایه‌گذار نهادی پشت این داستان باشد.

اسکیو تخمین زد که این خریدار در هر ساعت چیزی نزدیک به 500 هزار خرید کوچک انجام می‌دهد و در هر ساعت به 6 میلیون دلار بیت کوین می‌رسد و تنها بیش از 5 مورد از چنین خریدی 30 میلیون دلار بیت کوین به دست آورده است.

این تحلیلگر همچنین درباره نقش صرافی کوین بیس در این شرایط و ماجرا صحبت کرد. او خاطرنشان کرد که چنین خریدی باید بیت کوین کافی برای پاسخگویی به خریدار داشته باشد. در نگاه به دفتر سفارشات به نظر می‌رسد که ترجیحی برای فروش بیت کوین از حدود قیمت 37 هزار دلار وجود دارد. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین در کوین بیس به نسبت سایر صرافی‌ها بسیار بالاتر است، به نظر می‌رسد که تقاضای بالا یا فعالیت خرید منحصربه‌فردی در این صرافی در جریان است.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *