آموزش مفاهیم پایه

ارز دیجیتال زیرو ایکس ZRX چیست؟

در دنیای امروز، با توجه به پیشرفت فناوری و افزایش توجه به ارزهای دیجیتال، مفهوم رمز‌ارزها یا به اصطلاح کریپتوکارنسی‌ها روز‌به‌روز به اهمیت بیشتری دست پیدا کرده و ارز زیرو‌ ایکس (ZRX) یکی از ارزهای رمزنگاری شده است که از این دسته به شمار می‌رود.

ارز زیرو‌ ایکس (ZRX) یک ارز رمزنگاری شده می‌باشد که بر بستر بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم توسعه پیدا کرده است.

این ارز با هدف ایجاد یک پلتفرم باز و استاندارد برای صرافی‌های مختلف؛ از جمله صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز، برای معاملات مبتنی بر بلاکچین ایجاد شده است.

در واقع، ارز زیرو‌ ایکس (ZRX) با توجه به اینکه تنها به عنوان یک پروتکل ارزی برای ارتقای امنیت معاملات به کار می‌رود، به نوعی یک پروتکل مستقل از معاملات است.

رمز‌ارز زیرو ایکس 0X یک پروتکل باز توسعه داده شده توسط شرکت Labs0X است و هدف آن فراهم کردن یک زیرساخت برای تبادل دارایی‌های دیجیتالی با استفاده از قراردادهای هوشمند است.

 ارز زیرو ایکس چیست؟

ارز دیجیتال زیرو ایکس 0X چگونه کار می‌کند؟

رمز ارز زیرو ایکس 0X به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند ارز دیجیتال خود را با استفاده از سیستم بازارساز خودکار، به‌ صورت مستقیم با دیگر کاربران مبادله کنند. به عبارت دیگر، این پروتکل باز، به‌عنوان یک زیرساخت معاملاتی امکان ترید دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند.

به منظور استفاده از این پروتکل، کاربران باید به یک کیف پول متصل شوند که قابلیت پشتیبانی از پروتکل زیرو‌ایکس 0X را داشته باشد. سپس می‌توانند دارایی‌های خود را به کیف پول اضافه کرده و با استفاده از پروتکل، به صورت مستقیم با دیگر کاربران معامله کنند.

برای انجام معاملات، کاربران می‌توانند از چندین روش استفاده کنند. یکی از روش‌ها، استفاده از سفارشاتی است که شما به عنوان یک مشتری، می‌توانید خرید و فروش ارز دیجیتال خود را با قیمت و شرایط دلخواه خود، به دیگران پیشنهاد دهید و دیگر کاربران نیز می‌توانند با قیمت و شرایط شما موافقت کنند و معامله‌ای صورت بگیرد. در صرافی‌های متمرکز به این نوع سفارش، سفارش محدود (Limit) گفته می‌شود.

یکی از مزایای پروتکل زیرو ایکس ‌‌0X این است که تراکنش‌های انجام شده توسط کاربران، در بلاکچین ثبت می‌شود و اطلاعات آن‌ها به‌صورت شفاف در دسترس همه قرار دارد. همچنین، این پروتکل قابلیت انجام تراکنش‌های سریع و با هزینه کم را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

تاریخچه ارز زیرو ایکس

پروتکل 0x در سال 2016 توسط ویل وارنر و امیربندعلی تأسیس شد و هدف آن ایجاد یک زیرساخت متقابل برای صرافی‌های غیر متمرکز بود تا بتوانند به صورت مستقیم و بدون نیاز به واسطه، تراکنش‌های توکن‌های اتریوم را انجام دهند.

ویژگی‌های ارز ZRX

آشنایی با ارز زیرو ایکس به دلیل چند عامل مختلف، اهمیتی بیش از آنچه که ممکن است فکر کنید پیدا کرده است. در ادامه برخی از این دلایل را بررسی می‌کنیم:

1– افزایش استفاده از بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده

با توجه به اینکه استفاده از بلاکچین و ارزهای دیجیتال در حال افزایش است، شناخت بهتر این ارزها و تکنولوژی زیر‌ساختی آن‌ها، امری ضروری به شمار می‌رود.

2- ارزش زیرو ایکس به عنوان یک رمز ارز

با توجه به اینکه ارز ZRX به عنوان یک ارز رمزنگاری شده دارای ارزش است، آشنایی با این ارز به شما کمک می‌کند تا به طور کلی با بازار رمز‌ارزها آشنا شوید. همچنین، با توجه به نوسانات قیمت زیرو ایکس 0X و قیمت سایر ارزهای دیجیتال شده، آشنایی با آن به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور بهتری تصمیم‌گیری‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در این بازار را انجام دهید.

3- موضوعات مرتبط با زیرو ایکس

به طور کلی، زیرو ایکس به‌عنوان یک ارز رمزنگاری‌شده و تکنولوژی پشتیبانیش، در بسیاری از موضوعات مرتبط با بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده، مورد بحث قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، می‌توان به بررسی تاثیر این ارز بر بازار ارزهای دیجیتال، کاربردهای آن در صنعت مالی و مباحث مرتبط با تکنولوژی بلاکچین و امنیت آن، اشاره کرد.

 مزایای استفاده از زیرو ایکس

مزایا و معایب زیرو ایکس

زیرو ایکس (ZRX) دارای مزایا و معایب خاص خود است که در ادامه و به طور خلاصه به برخی از این مزایا و معایب این ارز دیجیتال اشاره خواهیم کرد.

 مزایای استفاده از زیرو ایکس:

استفاده از زیرو ایکس (ZRX) در تراکنش‌های مالی، از مزایایی مانند سرعت بالا و هزینه کمتر نسبت به روش‌های دیگر انتقال پول برخوردار است  و استفاده از آن بدون نیاز به واسطه‌گری صورت می‌گیرد. 

همچنین، استفاده از توکن ZRX در تراکنش‌های مالی، به شما امکان می‌دهد تا به بهترین نحو با قابلیت‌های آن آشنا شوید و از آن به صورت بهینه استفاده کنید. به علاوه، زیرو ایکس برای پلتفرم‌های DeFi استفاده می‌شود و آشنایی با آن به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل با پلتفرم‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها به طور موثرتر استفاده نمایید.

معایب زیرو ایکس:

به مانند هر ارز دیجیتال دیگری، ارز زیرو ایکس (ZRX) نیز دارای برخی معایب است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ریسک بازار:

 قیمت زیرو ایکس مانند هر ارز دیجیتال دیگری، به طور گسترده‌ای تحت تأثیر قیمت‌های بازار است. به عبارت دیگر، قیمت این ارز بستگی به میزان تقاضای بازار، عرضه و توانایی شبکه‌ی بلاکچین زیرو ایکس در برابر رقبایش دارد. به همین دلیل، قیمت این ارز در طول زمان به شدت نوسان می‌کند و معامله با آن ممکن است با ریسک‌هایی همراه باشد.

وابستگی به شرکت صاحب زیرو ایکس:

 در حال حاضر، شرکت Labs0X توسعه دهنده شبکه‌ی بلاکچین زیرو ایکس است و بیشترین کنترل بر روی شبکه دارد. اگر شرکت Labs0X به هر دلیلی دچار مشکل شود یا فعالیت خود را متوقف کند، ممکن است برخی از خدمات و ابزارهایی که بر اساس زیرو ایکس ساخته شده‌اند، تحت تأثیر قرار گیرند.

در نهایت، باید گفت که ارز ZRX به عنوان یکی از پیشروان اصلی در حوزه‌ی فناوری بلاکچین شناخته شده است و به دلیل ویژگی‌های آن مانند سرعت بالا، هزینه کمتر و بیشترین قابلیت شخصی‌سازی، بسیاری از افراد و شرکت‌ها آن را ترجیح می‌دهند. با این حال همانند همه ارزهای دیجیتال دیگر، برخی معایب و ریسک‌هایی وجود دارد که باید در هنگام استفاده از آن‌ها در نظر گرفته شود.

 کیف پول‌های ZRX

کیف پول ZRX به کیف پولی اشاره دارد که برای نگهداری و مدیریت توکن ZRX استفاده می‌شود.

کیف پول ZRX امکان نگهداری امن و مدیریت توکن ZRX را فراهم می‌کند. با استفاده از این کیف پول، شما می‌توانید توکن 0X خود را در یک محیط امن ذخیره کنید و تراکنش‌های مربوط به آن را انجام دهید. همچنین، کیف پول ZRX امکان مشاهده موجودی، ارسال و دریافت توکن 0X را فراهم می‌کند.برخی از کیف پول‌های ZRX امکاناتی مانند اتصال به صرافی‌ها یا دسترسی به دستگاه‌های سخت افزاری مخصوص نگهداری توکن‌ها را نیز دارا می‌باشند.

انواع کیف پول‌های ZRX

برای ذخیره و مدیریت توکن0X ، انواع مختلفی از کیف پول‌ها وجود دارد. در زیر، چند نوع از کیف پول‌هایی که برای ذخیره کردن توکن ZRX مناسب هستند را ذکر خواهیم کرد:

1.  کیف پول‌های سخت‌افزاری:

 این نوع کیف پول‌ها از طریق یک دستگاه فیزیکی عمل کرده و از اتصال اینترنتی خودداری می‌کنند. برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری معروف شامل Ledger Nano S و Trezor می‌شوند.به علاوه این کیف پول‌ها به دلیل امنیت بالا، برای ذخیره کردن توکن‌ها توصیه می‌شوند.

2.  کیف پول‌های نرم‌افزاری:

 این نوع کیف پول‌ها، برنامه‌های کامپیوتری یا اپلیکیشن‌های موبایل هستند که بر روی دستگاه شما نصب می‌شوند. 

برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای ذخیره کردن توکن ZRX عبارتند از: تراست ولت، متامسک، مای اترولت MyEtherWallet و اکسدوس Exodus.

3.  کیف پول‌های تحت وب

این نوع کیف پول‌ها بر روی سرویس‌های آنلاین قرار دارند و به شما امکان می‌دهند تا توکن‌های خود را به صورت آنلاین مدیریت کنید. 

برخی از کیف پول‌های تحت وب معروف برای ذخیره  0X عبارت‌اند از:

Coinbase Wallet و MyCrypto 

آیا زیرو ایکس (ZRX) قابل استخراج است؟ 

خیر، زیرو ایکس (ZRX) قابل استخراج نیست. در این پروتکل به جای استخراج، توزیع ZRX به عنوان پاداش برای افرادی صورت می‌گیرد که به پروتکل کمک کرده و خدماتی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، تریدرها برای ارائه سفارشات خود و انجام تراکنش‌های موفق، پاداشی به شکل ZRX دریافت می‌کنند.

بنابراین، در کل ZRX قابل ترید و معامله است و قابلیت استخراج ندارد.

چطور ارز دیجیتال ZRX بخریم؟

چطور ارز دیجیتال ZRX بخریم؟

جهت خرید ارز 0X از صرافی ارزدیجیتال نوبیتکس، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

۱- ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در نوبیتکس:

ابتدا برای ثبت‌نام اولیه، تنها نیاز به یک آدرس ایمیل فعال دارید. برای امنیت حساب کاربری، توصیه می‌شود از یک رمز عبور غیر‌تکراری و قوی استفاده کنید.

۲- تائید حساب کاربری:

بعد از ثبت‌نام اولیه، برای خرید و فروش ارز ZRX، باید مراحل احراز هویت را انجام دهید. روش احراز هویت در نوبیتکس وابسته به نوع کاربری مالی آن است و شامل ارائه اطلاعات هویتی دقیق و صحت در ارسال اطلاعات می‌شود.

۳- شارژ حساب تومانی یا رمز‌ارز قابل‌تبدیل:

با استفاده از این راهنما، حساب کاربری خود را شارژ کنید. در نوبیتکس، خرید ارز 0X با تومان و تتر امکان‌پذیر است.

۴- خرید ارز ZRX:

خرید ارز دیجیتال 0X در نوبیتکس به صورت بازار همتا به همتا (P2P) انجام می‌شود. به عبارت دیگر، شما ارز مورد‌نظر خود را از کاربران فعال در پلتفرم نوبیتکس خریداری می‌کنید و تکمیل فرآیند خرید بستگی به پذیرش معامله از سوی دیگر کاربران دارد.

پیش بینی آینده و اینکه آیا زیرایکس آیا ارزش خرید دارد؟

قیمت و ارزش هر ارز دیجیتال مانند 0x، تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد که شامل میزان عرضه و تقاضا، رویدادها و اعلان‌های مرتبط با پروژه، عملکرد کلی بازارهای رمزارز و شرایط اقتصادی جهانی می‌شود.

اگر مایل به سرمایه‌گذاری در ارز 0x هستید، مهم است که در نظر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پویا و ناپایدار است و نوسانات زیادی دارد. پس قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری، بهتر است تحقیق کرده و اطلاعات لازم را جمع‌آوری و به نظرات و توصیه‌های متخصصان در حوزه رمزارزها گوش فرا دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =