شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
آموزش مفاهیم پایه

نومریر NMR چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه سرمایه‌گذاران زیادی روی ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری می‌کنند. این ارزها به دلیل ویژگی مهم غیرمتمرکز بودن، مورد استقبال زیادی قرار گرفته‌اند. چرا که نهاد یا دولتی نمی‌تواند روی آن‌ها کنترل داشته باشد. همچنین به دلیل کاهش کارمزد، فرآیند ساده‌تر، پتانسیل خوب برای رشد و کاربردهای زیاد دیگری که دارند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

ارز دیجیتال نومریر، یکی از رمزارزهایی است که این روزها مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. نومریر یک نرم افزار بر پایه بلاک چین است که به عنوان یک صندوق پوشش ریسک (یکی از انواع شرکت‌های خصوصی که افراد برای استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود، پول خود را در آن قرار می‌دهند) عمل می‌کند.

این پروژه با استفاده از روش‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علم داده و رمزنگاری قیمت سهام را پیش‌بینی می‌کند.  علاوه بر آن، نومریر به کاربران اجازه می‌دهد تا سهم‌های موجود در بازار را در قالب توکن، خرید و فروش کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتری توضیح دهیم ارز نومریر چیست و چگونه کار می‌کند.

ارز nmr

آشنایی با توکن نومریر (NMR)

ارز NMR نومریر توکن اختصاصی پروژه نومریر با استاندارد ERC20 است. ارز دیجیتال نومریر از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کند و به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا در بلاک‌چین اتریوم، معامله سهام را انجام دهند. پروژه NMR دو کاربرد برای معامله‌گرها دارد که به دو بخش سیگنال‌ها و مسابقات تقسیم می‌شود. در بخش مربوط به سیگنال‌ها، استراتژی‌های متفاوت بازار سهام برای بررسی سبک‌های متنوع معاملاتی یا سهام خاص، بارگذاری می‌شود.

در بخش تورنمنت یا مسابقات، یک رقابت هفتگی بین کاربران وجود دارد که در آن الگوریتم‌های معاملاتی را در مورد بازار سهام، می‌فرستند. از جمله کاربردهای این توکن، پرداخت در سیستم ارز نومریر و سهام‌گذاری در شبکه است. نومریر برای تشویق کاربران به مشارکت بیشتر در مسابقات، ارز nmr ‌را به عنوان پاداش در نظر گرفته است.

کاربران در این پروژه مطابق پیش‌بینی‌هایی که دانشمندان داده در آن انجام می‌دهند معامله می‌کنند. صرافی BTSE از جمله صرافی‌های فعالی است که این ارز در آن معامله می‌شود.

کاربران می‌توانند این ارز دیجیتال را در مدل‌های متعدد پیش‌بینی قرار داده و طبق عملکردی که دارند تشویق یا مجازات شوند. در ادامه مطلب به شما توضیح می‌دهیم پلتفرم ارز نومریر چیست و چه قابلیت‌هایی دارد.

ارز نومریر چیست؟

معرفی پلتفرم نومریر

نومریر به توسعه‌دهندگان و متخصصان علم داده کمک می‌کند مدل‌های یادگیری ماشین را آزمایش و ایجاد کنند. هدف پلتفرم نومریر، ایجاد یک ساختار غیرمتمرکز در حوزه Data Science است تا به توسعه‌دهنده‌ها فرصت ایجاد مدل‌های جدیدی از یادگیری ماشین را بدهد که قابل پیش‌بینی و بهبود هستند. صندوق‌های سنتی، از نظر متخصصان و کارشناسان برای مدیریت سرمایه بهره می‌برند. اما نومریر، مدعی است که فقط از پیش‌بینی کاربران و سرمایه‌گذاران خود استفاده می‌کند که هوش مصنوعی نیز نقش مهمی را در این موضوع دارد.

 

پلتفرم نومرایر

هدف ارز دیجیتال نومریر

هر پروژه‌ای با یک هدف ایجاد می‌شود و ارز نومریر نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از اهداف این پلتفرم دادن ارزش به کار متخصصان علوم داده است. یکی از تأثیرات مهم نومریر، ارزشی است که این پروژه بر کار متخصصان علم داده Date Science قائل است. هر چقدر کاربران، پیش‌بینی‌های درست‌تری داشته باشند می‌توانند توکن NMR‌ بیشتری را دریافت کنند.

از جمله اهداف دیگری که این پروژه دنبال می‌کند استفاده از هوش مصنوعی است. اگرچه هوش مصنوعی گسترش زیادی در بازار مالی داشته است اما اتکای زیاد به آن، ریسک زیادی خواهد داشت. به نظر می‌آید پروژه نومریر قصد دارد با استفاده جسورانه‌تر از هوش مصنوعی، این دیدگاه را تغییر دهد.

پروتکل نومریر چگونه کار می‌کند؟

برای کار با پروتکل نومریر کافی است مراحلی را که در ادامه توضیح می‌دهیم انجام دهید.

 • در ابتدا لازم است در سایت ai ثبت نام کنید.
 • سپس می‌توانید مواردی مانند اطلاعات آموزشی، داده‌ها و نمونه‌هایی را که در سایت قرار دارد دانلود کنید.
 • مدل خود را ساخته و سپس پیش‌بینی مورد نظرتان را به Numerai بفرستید.
 • در مرحله بعد می‌توانید NMR را در مدل‌های خود سپرده‌گذاری یا استیک کنید تا طبق نتایج پیش‌بینی، توکن را دریافت کنید.
 • در نهایت می‌توانید به صورت خودکار، پیش‌بینی هفتگی خود را انجام دهید و از این طریق به مرور زمان میزان توکن استیک‌شده خود را بیشتر کنید.

مجموعه داده‌ها

چگونه از پروتکل Numerai استفاده کنیم؟

تمام داده‌های این پلتفرم رایگان و شفاف در دسترس همه قرار دارند. در نتیجه کاربران می‌توانند به سادگی آن‌ها را ذخیره کنند. هر شناسه یک سهام در دوره زمانی مشخص را نشان می‌دهد که ویژگی‌های متنوع سهام را در آن بازه زمانی بیان می‌کند. هدف (target) در این پروتکل، معیاری از عملکرد ۴ هفته آینده را نشان می‌دهد.

ثبت مدل در پلتفرم نومریر

همانطور که متوجه شدید یکی از کارهایی که می‌توانید در این پلتفرم با کمک آمار لحظه‌ای انجام دهید ایجاد یک مدل برای پیش‌بینی قیمت آینده دارایی است. شنبه هر هفته رأس ساعت ۱۸:۰۰ UTC یک دوره‌ جدید باز می‌شود که برای پیش‌بینی و ساخت مدل است و اطلاعات آن دوره نیز منتشر می‌گردد.

برای شرکت در هر یک از دوره‌ها لازم است آخرین پیش‌بینی خود را تا پایان زمان مشخص شده که روز دوشنبه ۱۴:۳۰ UTC است ارسال کنید. اگر می‌خواهید در مسابقات شرکت کنید باید پیش‌بینی مورد نظر خود را هر هفته ارسال کنید. شما به عنوان کاربر این امکان را نیز دارید که آخرین داده‌ها را دانلود کرده و پیش‌بینی مدّ نظر را به شکل دستی از طریق وب‌سایت ارسال کنید.

ثبت پیش‌بینی

جمع‌آوری امتیاز براساس پیش‌بینی

بعد از آن که پیش‌بینی خود را در Numerai ثبت کردید و زمان اعلام نتیجه نهایی رسید با توجه به دقت تحلیل و میزان درستی آن، توکن nmr دریافت می‌کنید. به طور کلی تحلیل‌هایی که ارسال می‌کنید ۴ هفته زمان می‌برد تا امتیازدهی شوند. با توجه به اینکه هر دوره ۴ هفته طول می‌کشد، در صورتی که هر هفته پیش‌بینی جدیدی را بفرستید می‌توانید به صورت چندگانه تا سقف ۴ پیش‌بینی امتیاز بگیرید.

شاید بد نباشد که بدانید امتیازهای لحظه‌ای که دریافت می‌کنید به صورت عمومی در پروفایل شما قابل مشاهده است.

استیک کردن توکن در نومریر

به طور کلی استیک کردن به فرآیندی گفته می‌شود که دارایی‌های خود را در یک کیف پول ارز دیجیتال یا پلتفرم معینی نگه دارید تا از آن درآمد کسب کرده و عملکرد شبکه بلاک‌چین را بهتر کنید. به همین ترتیب استیکینگ staking توکن به این معنا است که NMR را در یک قرارداد هوشمند در بلاک‌چین اتریوم، قفل کنید.

در مدت زمانی که این سپرده‌گذاری را انجام می‌دهید Numerai به شما مجوز می‌دهد که به nmr قفل‌شده اضافه یا از آن کم کنید.

استیک کردن نومریر

تاریخچه رمز ارز نومریر

برای درک بهتر آن که ارز نومریر چیست کمی از تاریخچه آن را به شما توضیح می‌دهیم. بنیان‌گذار این شرکت ریچارد کریپ بود که در سال ۲۰۱۵ صندوق پوشش ریسک Numeraire را تأسیس کرد. این پروژه در بازه زمانی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ دارای ۴ دوره تأمین مالی (funding round) بود که طی آن شرکت توانست بیشتر از ۲۱ میلیون دلار جمع‌آوری کند.

در نهایت در سال ۲۰۱۷ شرکت اقدام به انتشار یک میلیون از توکن نومریر کرد و کوین‌ها را میان دانشمندان داده‌ که در مسابقات شرکت کرده بودند توزیع کرد. هدفی که این پروژه دنبال می‌کند این است که به کاربران، اجازه مبادله سهام از طریق یک مدل خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، رمزنگاری و علم داده بدهد.

تیم توسعه‌دهنده ارز نومریر

ریچارد کریپ که مؤسس اصلی پروژه نومریر است در دانشگاه Cornell درس خوانده است. تیم توسعه‌دهنده دارای عضو دیگری به نام آنسون چو (Anson Chu) است که از دانشگاه UC Irvine مدرک کارشناسی خود را گرفته است. او به عنوان توسعه‌دهنده سابقه فعالیت در شرکت‌هایی نظیر Dell و Uber را دارد و در حال حاضر مدیری فناوری پروژه nmr است.

آخرین عضو این پروژه به عنوان توسعه‌دهنده ریچ آلن (Rich Allen) است که در جایگاه مدیرعامل مجموعه مشغول به فعالیت است. او ۳۰ سال تجربه در زمینه بازارهای مالی و تکنولوژی دارد و از جمله مهم‌ترین سوابق کاری او Merrill Lynch و Asia Trade‌ است.

لینکدین ریچارد کریب

نقشه راه ارز NMR

نقشه راه این پروژه برای اولین بار در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تحت اسم master plan‌ منتشر شد. roadmap ارز نومریر شامل موارد زیر می‌شود:

 • انحصار اطلاعات
 • انحصار پول
 • انحصار داده
 • تمرکززدایی

در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ تمرکز اصلی پروژه روی انحصار اطلاعات بوده است. به عبارتی دلیل مهمی که این توکن انحصاری ایجاد شد همین موضوع بوده است که انگیزه‌ای را هم برای متخصصان به وجود آورد. ۳۰ هزار فرد متخصص در حوزه مالی در این پلتفرم فعالیت دارند که نسبت به صندوق‌های دیگر، تعداد بیشتری است.

پاداشی که در ابتدا به صورت هفتگی در نظر گرفته بودند ۱۰۰۰ دلار آمریکا بود که اکنون این مبلغ به ۶۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است. در همین سال پلتفرم NMR ،مقدار توکن استیک شده را از ۱۵۰۰ به ۲۰۰۰ عدد افزایش داد. هدف از انجام این کار، افزایش پاداش برای کسانی بود که به درستی پیش‌بینی کرده‌اند.

طبق آمار به دست آمده این اقدام باعث شد مشارکت در دوره پیش‌بینی ۲۰ درصد بیشتر شود.

نقشه راه سه ماه چهارم سال ۲۰۱۷

پلتفرم نومرایر بیشتر از هر چیز می‌خواهد یک API در راستای کمک به توسعه هوش مصنوعی باشد. اگرچه انجام پیش‌بینی‌ها در آن منجر به کسب درآمد می‌شود، اما هدف مهم‌تری دارد. این هدف در جهت طراحی یادگیری ماشین است که برای مدیریت سرمایه در بازار مالی می‌توان از آن استفاده کرد.

نقشه راه سه ماهه اول سال ۲۰۱۸

علاوه بر هدفی که در مطلب بالا مطرح شد این پروژه قصد دارد به کسانی که در طراحی و مدل‌سازی سابقه فوق‌العاده‌ای دارند اعتبار ببخشد. افرادی که بتوانند پیش‌بینی درستی ارائه دهند علاوه بر پاداش می‌توانند شهرتی را نیز در این زمینه به دست آورند.

از کجا ارز دیجیتال نومریر (Numraire) را بخریم؟

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز زیادی هستند که این رمزارز را ارائه می‌دهند. از جمله صرافی‌های مهم برای خرید  که nmr که متمرکز هستند صرافی رمزاز نوبیتکس، کوین بیس پرو (coin base pro)، kucoin، Mexc و Gate.io را می‌توان نام برد. در صورتی که دنبال صرافی غیرمتمرکز برای خرید ارز نومریر هستید Uniswap و Balancer گزینه‌های خوبی برای انتخاب هستند.

خرید ارز دیجیتال نومریر از صرافی ایرانی

افراد زیادی هستند که ترجیح می‌دهند از صرافی ایرانی ارز دیجیتال خریداری کنند. از جمله صرافی‌هایی که می‌توانید از آن ارز نومریر را خرید کنید نوبیتکس است. برای این کار کافی است ابتدا یک حساب کاربری باز کنید و مراحل احراز هویت خود را تکمیل کنید. نه تنها ارز nmr بلکه سایر رمزارزها مانند تتر، اتریوم، بیت کوین و … را می‌توانید معامله کنید.

بعد از کامل شدن مراحل و تأیید هویت شما می‌توانید حساب تومانی خود را شارژ کنید و ارز دیجیتال nmr را از کاربران دیگر در نوبیتکس خریداری کنید.

بهترین کیف پول‌های ارز نومریر

شاید به نظر برسد دانستن برخی مطالب چندان ضرورتی ندارد. ولی در واقع اطلاعات دقیق‌تر و بیشتر به شما کمک می‌کند تا جواب سؤال ارز نومریر چیست را بهتر درک کرده و با دانش و تخصص بیشتری اقدام به معامله nmr کنید. در همین راستا بهترین کیف پول‌های ارز نومریر را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید گزینه بهتر و امن‌تری را برای نگهداری ارز دیجیتال خود انتخاب کنید.

از آن جایی که ارز نومریر بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است باید کیف پولی را انتخاب کنیم که از اتریوم پشتیبانی می‌کند. بعد از بررسی این موضوع لازم است بدانید که قصد ذخیره چه میزان از این توکن را دارید. معمولاً افرادی که مقدار زیادی دارند برای امنیت بیشتر، آن‌ها را در کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor‌ نگه می‌دارند.

در غیر این صورت می‌توانید از والت‌های نرم‌افزاری مانند کیف پول تراست ولت ،  Coinomi، Metamask، Atomic wallet‌ و… استفاده کنید.

کیف پول Atomic

چرا نومریر ارزشمند است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که به نومریر ارزش می‌دهد فناوری نوآورانه آن است. این پروژه ارزش خود را از فناوری‌ای می‌گیرد که برای ایجاد نرم‌افزار، ظرفیت فنی و یوتیلیتی است. یکی از مواردی که به این توکن ارزش می‌دهد قدرت بخشیدن به برنامه‌های کاربردی سیستم است.

ارزش بازار این رمزارز، متأثر از نوسان‌های بازار کریپتو است و معمولاً با ارزش ذاتی مطابقت ندارد. کاربران در Numerai می‌توانند سهام را معامله و مدل‌های پیش‌بینی را ارائه کنند. ارز NMR نومریر، دارای یک سیستم تشویقی است که به کاربران امکان می‌دهد این توکن را با توجه به مشارکت خود دریافت کنند.

آشنایی با فانکشن Numerai (NMR)

همانطور که قبلاً به این موضوع اشاره کردیم نومریر در بستر اتریوم اجرا می‌شود و در این اکوسیستم کاربران امکان همکاری کامل دارند. شما می‌توانید کوین‌های خود را در هر ERC-20 Dex معامله کرده و در کیف پول‌هایی مانند متامسک ولت که با اتریوم سازگاری دارند ذخیره کنید. پروتکل NMR از یک سیستم تحت عنوان Metamodel بهره می‌برد که کل پیش‌بینی‌هایی که از اعضای شبکه دریافت شده در آن وجود دارد.

این فناوری این قابلیت را دارد که به صورت خودکار، پیش‌بینی‌ها را ارزیابی و درستی آن‌ها را مشخص کند. کاربران در Numerai Stock Univers به بیش از ۵۰۰۰ دارایی محبوب دسترسی دارند. از آن جایی که این سهم‌ها مربوط به بازارهای مختلف در سراسر جهان هستند به شما فرصت می‌دهد تا به سهام معروف بین‌المللی دسترسی داشته باشید.

کاربران سطح پیشرفته می‌توانند با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون  R، مدل‌های هوش مصنوعی را بسازند. مسابقه‌هایی که در این پلتفرم برگزار می‌شوند از موارد ضروری هستند. کاربران از طریق ارائه الگوریتم معاملاتی در بازار سهام می‌توانند به این رقابت وارد شوند. همچنین آن‌ها از استیک کردن برای انجام پیش‌بینی در مورد مجموعه داده‌ها استفاده می‌کنند. سپس این پیش‌بینی‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و طبق میزان دقت و درستی امتیاز می‌گیرند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت Numeraire

در این بخش از مقاله ارز نومریر چیست؟ به بررسی روند قیمتی آن می‌پردازیم. حتماً به این موضوع آگاه هستید که بازار ارزهای دیجیتال، دارای نوسان زیادی است. ارز نومریر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله مواردی که روی قیمت رمزارزها از جمله قیمت nmr تأثیر می‌گذارند میزان تقاضا، جنگ اقتصادی بین کشورها و اختلال‌هایی است که در پلتفرم‌ها به وجود می‌آیند.

همین دلایل نیز باعث می‌شود که پیش‌بینی قیمت ارز NMR نومریر، به سادگی امکان‌پذیر نباشد. برای آن که بتوانید پیش‌بینی دقیق‌تر و درست‌تری از روند قیمتی این رمزارز داشته باشید لازم است فاکتورهای بالا و موارد دیگری نظیر شرایط اقتصادی کشورها، اخبار و بازار مالی را به خوبی بررسی کنید.

پیش‌بینی قیمت NMR

مزایا و معایب رمزارز نومریر

ارز دیجیتال نومریر مانند هر رمزارز دیگری مزایا و معایب خود را دارد. در این بخش برای معرفی ارز NMR به صورت جامع‌تر، مزایای آن را توضیح داده و سپس به سراغ معایب آن می‌رویم.

مزایای ارز nmr

 • به دلیل محدود بودن عرضه نومرایر ارزش این رمزارز بهتر حفظ می‌شود.
 • هر هفته در پلتفرم نومریر مسابقه‌ای مربوط به تحلیل اقتصادی برگزار می‌شود که افراد متخصص در آن، از طریق داده‌های جدیدی که به آن دسترسی دارند مدل‌های مالی می‌سازند.
 • کاربرانی که پیش‌بینی‌های درستی دارند، توکن‌های nmr‌ را که به تازگی منتشر شده‌اند دریافت می‌کنند. وگرنه تمام NMRهایی که استیک شده بودند سوازنده شده و در نهایت از چرخه خارج می‌شوند.
 • همه تحلیل‌گران لازم است برای آن که جلوی دست‌کاری را بگیرند مقداری از توکن نومریر را روی مدل‌های خود سپرده کنند.

معایب ارز nmr

 • یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های نومریر این است که لازم است مهارت‌های پیشرفته کامپیوتری داشته باشید. اگر شما فرد غیرمتخصصی باشید توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین کار ساده‌ای نخواهد بود. اگر بخواهید از توسعه مدل خود به کسب درآمد برسید داشتن این مهارت‌ها ضروری است.
 • تنها عیب دیگر این پلتفرم ظهور رقیب‌های بیشتر است که می‌تواند ارز نومریر را به خظر بیندازد. اگرچه پلتفرم نومرایر در استفاده از الگوریتم پیش‌بینی یادگیری ماشین، پیشرو است اما وجود رقبایی نظیر Quantiacs و Quantconnect‌ عرصه را برای آن سخت می‌کند.
مدل نومریر با زبان برنامه‌نویسی پایتون
مدل نومریر با زبان برنامه‌نویسی پایتون

آیا ارز دیجیتال نومریر استخراج می‌شود؟

یکی دیگر از مواردی که به ما کمک می‌کند پاسخ سؤال ارز نومریر چیست را دقیق‌تر متوجه شویم نحوه استخراج آن است. اگر در بازارهای مالی فعال باشید احتمالاً می‌دانید که برخی افراد به جای خرید بیتکوین، ترجیح می‌دهند به روش سنتی و با کمک ماینر آن را استخراج کنند. آیا این امکان برای نومریر هم وجود دارد؟‌ جواب خیر است.

به دلیل آن که ارز نومریر از الگوریتم اثبات سهام (POS)‌ برای توکن‌های خود استفاده می‌کند. بدان معنا که شما می‌توانید سرمایه خود را بر روی شبکه قفل و سپرده کرده و پس از زمان معینی پاداش خود را دریافت کنید. اگر سرمایه خود را در استخرهای استیکینگ سپرده کنید پاداش‌هایی در قالب توکن NMR و تخفیف کارمزد هم می‌توانید دریافت ‌کنید.

وجه تمایز ارز دیجیتال NMR با سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال NMR به عنوان اولین صندوق تأمینی است که ایجاد شده است. زمانی که افراد زیادی در مسابقات برای دریافت توکن بیشتر شرکت می‌کنند به همین تناسب، ارزش آن نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین زمانی که نتایج پروژه افراد شرکت‌کننده آشکار می‌شود؛ Numerai این فرصت را پیدا می‌کند تا به صورت فعال در معاملات بازار سهام شرکت کند. در واقع این صندوق تأمینی از معدود مواردی است که بر پیش‌بینی داده‌هایی که هوش مصنوعی آن‌ها را تولید می‌کند تکیه می‌کند.

تأثیر هوش مصنوعی بر NMR

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به سؤال ارز نومریر چیست پاسخ دهیم. شما می‌توانید با انجام پیش‌بینی‌های درست در این پلتفرم به عنوان پاداش، توکن دریافت کنید. اگر جزو افرادی هستید که از مهارت‌های کامپیوتری پیشرفته برخوردار هستید احتمالاً بتوانید از آن برای کسب درآمد استفاده کنید. این ارز دیجیتال به دلیل عرضه محدودی که دارد ارزش خود را بهتر حفظ می‌کند.

ولی لازم است به این نکته نیز واقف باشید که بازار ارزهای دیجیتال همواره نوسان زیادی را تجربه می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید تمام جوانب مثبت و منفی آن را بررسی کرده و سپس برای معامله آن اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =