اخبار ارزهای دیجیتال

پیروزی Yuga Labs در یک پرونده‌ی کپی‌رایت

Yuga Labs، خالق مجموعه‌ی NFT معروف Bored Ape Yacht Club یا BAYC مدعی شده است که در یک پرونده‌ی قضایی نقض علامت تجاری علیه Ryder Ripps و Jeremy Cahen به پیروزی دست یافته است. در یک قضاوت پیش از محاکمه‌ی اصلی، یک قاضی فدرال اعلام کرد که Yuga Labs مستحق دریافت خسارت از طرف آن دو نفر است.

Yuga Labs قضاوت دادگاه را نه یک پیروزی عادلانه برای آن‌ها، که “یک پیروزی برای کل صنعت Web3” توصیف کرد.

پیروزی خالق BAYC، Yuga Labs در یک پرونده‌ی کپی‌رایت

مجموعه‌ی ان‌اف‌تی RR/BAYC ساخته‌ای است که Bored Apes را شامل می‌شود. ریپس و کاهن ادعا می‌کنند که این مجموعه صرفاً پاسخی طنزآمیز و انتقادی به Yuga Labs است. این دو نفر می‌گویند NFTهای Bored Ape ارجاعات نژادپرستانه و ظریف نازی‌ها را به تصویر می‌کشد.

این موضوع که برخی از اعضای جامعه‌ی NFT در خصوص مجموعه‌ی Bored Ape چنین احساساتی دارند نیز خود جالب توجه است. با این حال، سازندگان BAYC همواره این ادعاها را “توطئه” خوانده و هرگز در رد این ادعاها تردید نکرده‌اند.

Yuga Labs اقدامات قانونی خود را در ژوئن 2022 آغاز کرد و شکایتی را برای نقض علامت تجاری علیه رایدر ریپس و همکارش تنظیم کرد. ادعای این اقدام قانونی این است که رایدر ریپس و همکارش با فروش NFTهایی که به دروغ معادل مجموعه‌ی Bored Ape و تحت عنوان طنز جا زده شده بودند، خریداران را فریب دادند و همچنین با اتهامات خود به شهرت Bored Ape Yacht Club آسیب رساندند.

دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده‌ی آمریکا در کالیفرنیا در 21 آوریل دریافت که Yuga Labs مالک قانونی علائم تجاری BAYC است. علاوه بر این، مشخص شد که رایدر ریپس و جرمی کاهن از این علائم تجاری بدون رضایت Yuga Labs استفاده کرده‌اند، که به طور بالقوه باعث سردرگمی خریداران بالقوه‌ای که به دنبال خرید NFTهای معتبرBored Ape  هستند می‌شود.

استدلال پیشین رایدر ریپس و جرمی کاهن  این بود که مجموعه‌ی RR/BAYC تنها یک پارودی به حساب می‌آید، بنابراین تحت اصلاحیه اول به عنوان شکلی از بیان محافظت می‌شود. با این حال، قاضی F. Walter، که ریاست این پرونده را بر عهده داشت، حکم داد که استفاده‌ی آن‌ها از علائم تجاری BAYC در رده‌ی استفاده‌ی منصفانه یا بیان هنری قرار نمی‌گیرد.

خسارات در دادگاه معین خواهد شد

اگرچه دادگاه به صراحت اعلام کرد که « Yuga Labsمستحق خسارات مالی و جبران تاکیدی است»، اما درخواست سازندگان BAYC در رابطه با تعیین خسارت در پرونده‌شان را رد کرد.

بر اساس رای دادگاه، موضوع خسارت در جریان رسیدگی تعیین می‌شود. Yuga Labs ابتدا درخواست خسارت قانونی 200000 دلاری کرده بود، اما این ادعا توسط قاضی رئیس دادگاه رد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 7 =