رمزارزها

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ بیت کوین 2024

شناسایی بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین یکی از دغدغه‌های فعالان بازار رمزارزها در این روزها به‌شمار می‌رود. در اردیبهشت ۱۴۰۲ قرار است رویداد هاوینگ چهارم بیت کوین اتفاق بیفتد. با وجود عدم قطعیت درباره پیش‌بینی‌ اتفاق‌هایی که در آینده رخ می‌دهند، نمی‌توان از تاثیر این رویداد بر کل بازار چشم‌پوشی کرد.

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟ کدام آلت کوین‌ها تحت‌تاثیر هاوینگ رشد بهتری خواهند داشت؟ اگر شما هم به‌دنبال پاسخ برای این سوالات هستید تا پایان همراه ما باشید.

سلب مسئولیت نوبیتکس

فهرست عناوین

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟

تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین قابل استخراج وجود دارد که تاکنون بیش از ۱۹ میلیون از آن‌ها استخراج شده و کمتر از ۲ میلیون دیگر باقی‌مانده است. طبق مکانیزم پروتکل بیت کوین، حدودا هر ۴ سال یک بار تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که ماینرها از استخراج هر بلاک در شبکه بیت کوین به دست می‌آورند نصف می‌شود. به این فرآیند هاوینگ گفته می‌شود و هدف آن کنترل تورم و حفظ ارزش بیت کوین در بلندمدت است.

 تاثیر هاوینگ بر قیمت ارزهای دیجیتال به طور قطعی قابل پیش‌بینی نیست، اما به دلیل کاهش عرضه بیت کوین، انتظار می‌رود که قیمت آن در بلندمدت افزایش یابد. با رشد بیت‌ کوین احتمالاً شاهد رشد کل بازار نیز خواهیم بود.

بررسی تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین 

برخلاف ارزهای فیات که عرضه آن‌ها توسط بانک‌های مرکزی تنظیم می‌شود و به‌طور مداوم تغییر می‌کند، عرضه کل بیت‌کوین ثابت و غیرقابل تغییر است. عرضه محدود و مکانیزم صدور بیت‌کوین باعث برتری آن نسبت به ارزهای فیات شده است. به همین دلیل بیت‌ کوین مشابه طلا به عنوان یک ابزار مناسب جهت ذخیره ارزش شناخته می‌شود و با ارزهای فیات تفاوت دارد.

 زمانی که پاداش ماینرها کاهش پیدا می‌کند و عرضه محدود می‌‌‌شود، افزایش تقاضا تاثیر مثبتی بر قیمت می‌گذارد و می‌تواند بیت‌ کوین را برای سرمایه‌گذاران جذاب کند. هرچند ماهیت نصف شدن پاداش استخراج‌کنندگان از هر بلاک قابل پیش‌بینی است و این موضوع باعث نمی‌‌شود شوک بزرگی به شبکه وارد شود، اغلب بین تحلیلگران بازار و فعالان حوزه کریپتو درباره شکل تاثیرگذاری هاوینگ بر قیمت‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

برخی معتقدند هاوینگ باعث افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین می‌شود، زیرا کاهش نرخ تورم منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش ارزش آن خواهد شد. برخی دیگر استدلال می‌کنند که تاثیر هاوینگ پیشاپیش در قیمت بیت کوین لحاظ شده است و این رویداد تاثیر خاصی بر قیمت آن نخواهد داشت.

 هرچند عوامل مختلفی مانند تقاضا، احساسات بازار و قوانین و مقررات نیز بر روند قیمت بیت کوین تاثیرگذارند، بعد از اتفاق افتادن هاوینگ و عبور از نوسانات اولیه روند قیمت معمولا صعودی است.

به عقیده برخی تحلیل‌گران از جمله ریچارد بیکر (Richard Baker)، سرمایه‌گذاران باید در مورد هاوینگ بعدی محتاط باشند. اگرچه کاهش عرضه باعث افزایش قیمت خواهد شد، کاهش فعالیت استخراج می‌تواند باعث توقف قیمت شود. موضوعی که در این مرحله مطرح می‌شود توسعه شبکه است، چون تا زمانی که شبکه به رشد خود ادامه دهد، این احتمال وجود دارد که بیت کوین پتانسیل خود را به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش حفظ کند.

بررسی تاثیر هاوینگ بر بازار ارزهای دیجیتال

هاوینگ بیت کوین اغلب توجه و هیاهوی زیادی را در بازار به‌وجود می‌آورد. بخش‌های مختلف بازار تحت تاثیر این رویداد قرار می‌گیرند که در ادامه ابعاد مختلف بازار بعد از هاوینگ بررسی می‌شود.

کاهش عرضه

 هاوینگ، سرعت عرضه بیت کوین‌های جدید به شبکه را هر چهار سال یک بار به نصف کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند منجر به افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت شود.

افزایش احساسات مثبت

انتظار برای افزایش قیمت، می‌تواند باعث افزایش خوش‌بینی و تمایل به سرمایه‌گذاری در بیت کوین شود. این خوش‌بینی می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای بیت کوین شود زیرا معامله‌گران سعی می‌کنند از افزایش قیمت پیش‌بینی شده سود ببرند. در نتیجه هاوینگ بیت کوین می‌تواند منجر به تحقق پیش‌گویی افزایش تقاضا و احساسات مثبت در بازار شود.

نوسانات

هاوینگ می‌‎تواند منجر به نوسانات کوتاه‌مدت قیمت بیت کوین شود. باید توجه کرد که در طول رویدادهای هاوینگ، احساسات بازار همیشه مثبت نیست. شرکت کنندگان در بازار همچنین ممکن است در مورد اثرات احتمالی هاوینگ بر قیمت، دچار ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) شوند. این احساسات متضاد می‌‌تواند منجر به نوسانات قیمتی کوتاه‌مدت و افزایش نوسانات بازار شود.

استخراج بیت کوین

تاثیر بر استخراج

هاوینگ سودآوری استخراج را کاهش می‌دهد. استخراج‌کنندگان با هزینه‌های بالا و بهره‌وری پایین ممکن است فعالیت خود را متوقف کنند که می‌تواند به طور موقت بر هش ریت شبکه تأثیر بگذارد.

امنیت شبکه

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

پاسخ ماینرها به هاوینگ

 اگر تعداد زیادی از ماینرها به دلیل کاهش سودآوری از شبکه خارج شوند، می‌تواند امنیت شبکه را به خطر اندازد.

قیمت بیت کوین

اگر قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یابد، می‌تواند انگیزه ماینرها برای ایمن نگه داشتن شبکه را افزایش دهد، حتی اگر درآمد آنها از محل استخراج هر بلاک نصف شده باشد.

توسعه فناوری بلاک چین

پیشرفت‌های فناوری بلاک چین می‌تواند به افزایش امنیت شبکه بیت کوین کمک کند، حتی اگر هش ریت تا حدودی کاهش یابد.

تاثیر بر سایر ارزهای دیجیتال

هاوینگ بیت کوین می تواند به طور غیرمستقیم بر سایر ارزهای دیجیتال، به خصوص آنهایی که به بیت کوین مرتبط هستند، تأثیر بگذارد. دلیل این اتفاق، افزایش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به سایر ارزهای دیجیتال با شروع روند صعودی در بازار بیت کوین به‌عنوان بخشی از این اکوسیستم است.

لیست بهترین ارزها برای خرید قبل از هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴

از آن‌جایی که هاوینگ به عنوان رویدادی تاثیرگذار بر روند کلی بازار شناخته شده است، بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ ۲۰۲۴ کدامند؟ در ادامه با فرض اینکه روند صعودی بعد از هاوینگ مانند سال‌های گذشته تکرار شود، به معرفی برخی از آلت کوین‌های با پتانسیل رشد خوب خواهیم پرداخت؛ بدیهی است که این سناریو ممکن است اتفاق نیفتد، زیرا هیچ تضمینی برای افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ وجود ندارد. بنابراین هدف از نوشتن این مقاله، ارائه توصیه برای سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های خاص نیست و لازم است قبل از اختصاص سرمایه به هر ارز دیجیتال، شخصاً درباره آن تحقیق کرده و ریسک‌های مرتبط با این سرمایه‌گذاری را بپذیرید.

هرچند آلتکوین‌های با ارزش بازار کوچک‌تر معمولاً در زمان رونق بازار بیشترین سود را دارند، باید دقت کنید که این آلت کوین‌ها ریسک‌های بزرگ‌تری نیز به‌همراه دارند.

بنابراین به جای تمرکز روی پروژه‌هایی که حتی در بازار صعودی احتمال شکست در آن‌ها زیاد است، پروژه‌هایی را معرفی خواهیم کرد که بعد از هاوینگ اگر کل بازار ارزهای دیجیتال وارد یک روند صعودی شود، احتمالاً عملکرد خوبی خواهند داشت.

اتریوم برای سرمایه گذاری قبل از هاوینگ

اتریوم (Ethereum)؛ رهبر قراردادهای هوشمند و بهترین رمزارز برای سال ۲۰۲۴

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و به احتمال زیاد برای مدت طولانی این جایگاه را حفظ خواهد کرد. ارزش بازار اتریوم ۳۶۵ هزار میلیارد دلار است در حالی که کل بازار رمرارز سوم یعنی تتر، تنها حدود ۹۷ هزار میلیارد دلار ارزش دارد.

اگر پس از هاوینگ چهارم بیت کوین، یک بازار صعودی کریپتو وجود داشته باشد، احتمالا اتریوم عملکرد خوبی خواهد داشت. اتریوم در حال حاضر به دلیل ارائه امکانات پیشرفته‌تر برای پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین، مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)،، توکن‌های غیرقابل تعویض یا ان اف تی (NFT)، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، بازارهای پیش‌بینی و موارد دیگر، به پلتفرمی ایده‌آل برای این پروژه‌ها تبدیل شده است.

با وجود به‌روز رسانی‌های متعدد در پروتکل اتریوم و تغییر مکانیزم اجماع آن به اثبات سهام (Proof of Stake) به‌علاوه پیشرفت‌هایی که در در راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ ایجاده شده است، انتظار می‌رود در صعود بعدی بازار ارزهای دیجیتال، اتریوم شرایط مطلوب‌تری داشته باشد.

دلیل دیگری که ممکن است سبب افزایش قیمت اتریوم در ماه‌های آینده شود، راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) بر پایه اتریوم است. که تاثیر مثبتی بر این رمزارز خواهد گذاشت.

بایننس کوین (BNB)؛ یک جایگزین مقیاس‌پذیر برای اتریوم با پشتیبانی بایننس

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۷ توسط صرافی ارز دیجیتال بایننس راه‌اندازی شد. BNB در سال‌های بعد از راه‌اندازی مسیر خود را طی کرد و اکنون توکن بومی بلاکچین بایننس استمارت چین است. 

بایننس اسمارت چین با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است.  توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند می‌توانند از تمام ابزارهای محبوب موجود در اکوسیستم اتریوم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز روی زنجیره BNB استفاده کنند.

بلاکچین BNB برای دستیابی به عملکرد بهتر در زمینه تمرکززدایی اقدامات موثری را انجام داده است. مجموعه اعتبارسنج‌هایی که بلاک‌های جدید را به بایننس اسمارت چین اضافه می‌کنند دارای مجوز هستند، به این معنی که هر کسی نمی‌تواند نود راه‌اندازی کند و به عنوان یک اعتبارسنج به شبکه بپیوندد.

جالب است بدانید که بایننس کوین بعد از کاردانو بیشترین همبستگی را با بیت کوین دارد. یعنی اگر قیمت بیت کوین بالا برود، احتمالاً قیمت BNB نیز افزایش خواهد یافت و بالعکس.

البته توجه داشته باشید که همبستگی به معنای یکسان بودن حرکت قیمت‌ها نیست. ممکن است گاهی اوقات قیمت‎ها در جهت مخالف حرکت کنند، اما به‌طور کلی همبستگی نشان‌دهنده یک ارتباط قوی بین دو دارایی در گذشته است.

افزایش نظارت‌های حقوقی بر صرافی بایننس و کناره‌گیری مدیرعامل آن در ماه‌های گذشته نگرانی‌هایی در مورد این صرافی به‌وجود آورده که با همکاری بیشتر بایننس و قانون‌گذاران در آینده، BNB ممکن است بخشی از زمین از دست رفته خود را در ماه‌های آینده بازیابی کند.

هرچند در این مدت صرافی بایننس تا حدودی بین توکن BNB و خود فاصله ایجاد کرده است (احتمالا برای جلوگیری از مشکلات احتمالی قانونی)، اما همچنان به حمایت از BNB و اکوسیستم زنجیره BNB ادامه می‌دهد.

یک بلاکچین با حمایت قوی از محبوب‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان، مطمئناً در صورت شروع یک دوره صعودی جدید پس از هاوینگ شانسی برای نمایش عملکرد خوب دارد.

سولانا برای سرمایه گذاری قبل از هاوینگ

سولانا (Solana)؛ یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین بلاک چین‌ها

سولانا (SOL) یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند موجود است. اگرچه وجود مشکلات فنی باعث توقف چندین باره این بلاک چین شده است و یکی از بزرگ‌ترین حامیان آن، صرافی ارز دیجیتال FTX، در یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ صنعت ارز دیجیتال سقوط کرد.

با وجود این مشکلات، سولانا همچنان سرپا و فعال است. مقیاس‌پذیری چشمگیر آن باعث شده است تا از موارد کاربردی پشتیبانی کند که به سادگی در اکثر بلاک‌چین‌ها امکان‌پذیر نیست.

سولانا میزبان تعدادی از پروژه‌های محبوب از جمله استپن (Stepn)، هلیوم (Helium)، مجیک ایدن (Magic Eden) و اُرکا (Orca) است.

اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) سولانا در مقایسه با رقبایی مانند کاردانو از تنوع بسیار بیشتری برخوردار است. عامل دیگری که باعث می‌شود SOL در حال حاضر ارزش بررسی داشته باشد، این واقعیت است که از بالاترین قیمت خود فاصله زیادی دارد. بنابراین، اگر معتقدید که سولانا پتانسیل رشد در بازه زمانی بلندمدت دارد، خرید مقداری SOL با این قیمت‌ها می‌تواند به ویژه قبل از نصف شدن بعدی بیت کوین، می‌تواند جزو گزینه‌های شما باشد.

دوج کوین (Dogecoin)؛ یک میم کوین با جذابیت عمومی

دوج کوین (DOGE) یکی از گزینه‌ها برای خرید قبل از هاوینگ بیت‌کوین محسوب می‌شود، چون از زمان راه‌اندازی مسیر خوبی را پیموده است. دوج‌کوین به دلیل جذابیت میم‌گونه‌اش، در دسترس بودن روی پلتفرم‌های معاملاتی بزرگ مانند رابین‌هود (Robinhood) و قیمت پایین هر واحد (البته این بیشتر یک مزیت روانی است تا یک مزیت واقعی)، برای بسیاری انتخابی مناسب است.

مشارکت طرفداران دوج‌کوین در تبلیغات ویروسی رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و تیک‌تاک برای افزایش قیمت دوج کوین به ۱ دلار و استفاده از دوج کوین به عنوان یک روش پرداختی توسط شرکت‌های بزرگی مانند تسلا احتمالاً بر روند قیمتی این رمزارز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. 

در بازار صعودی گذشته، قیمت دوج کوین به شدت بالا رفت، اما نتوانست به یک دلار برسد. باید منتظر بمانیم که آیا دفعه بعد متفاوت خواهد بود؟

تون یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ است

تون کوین (Toncoin)؛ یک بلاکچین مقیاس‌پذیر با حمایت تلگرام

تون کوین (TON) یک پروژه بلاکچینی جذاب با پتانسیل جذب تعداد بسیار زیادی از کاربران است. این امر به دلیل ادغام تدریجی Toncoin و بلاکچین TON با تلگرام اتفاق خواهد افتاد.  

به عبارت دیگر، Toncoin به دلیل ارتباط با تلگرام، که یک پلتفرم پیام‌رسان محبوب با ۸۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه است، پتانسیل بالایی برای رشد و جذب کاربران جدید دارد. ادغام این دو می‌تواند به پذیرش گسترده Toncoin و بلاکچین TON کمک کند.

 از تون کوین می‌توان برای خرید و فروش نام‌های کاربری خاص و ارزشمند تلگرام در بازار فرگمنت (Fragment) استفاده کرد. این کار شبیه خرید و فروش دامنه‌های وب‌سایت است اما برای نام های کاربری تلگرام اتفاق می‌افتد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم Toncoin ادغام آن با کیف پول تون اسپیس (TON Space) است که کاربران می‌توانند به صورت مستقیم از برنامه تلگرام به آن دسترسی داشته باشند. با این کیف پول می‌توان Toncoin ارسال کرد یا حتی آن را بین توکن‌های مختلفی که در شبکه بلاکچین TON صادر شده‌اند، تبادل کرد.

در آزمایش‌ها، بلاکچین TON به‌عنوان سریع‌ترین بلاکچین جهان شناخته شده است. 

پیشرفت مثبت دیگر Toncoin این است که توسط اداره خدمات مالی دبی (DFSA) به همراه XRP تایید شده است. این مجوز به مؤسسات مالی فعال در مرکز مالی بین‌المللی دبی اجازه می‌دهد با TON تراکنش انجام دهند.

پالیگان (Polygon)؛ مجموعه‌ای از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم

دلیل انتخاب پالیگان (MATIC) به عنوان یک رمزارز آینده‌دار بعد از هاوینگ، همکاری‌های این پروژه با برندهای شناخته شده‌ای مانند ردیت (Reddit)، استارباکس (Starbucks)، درفت‌کینگز‌ (DraftKings) و رابین‌هود (Robinhood) به موفقیت قابل توجهی دست یافته است.

نمونه‌ای از این موفقیت در محصول مجموعه آواتارهای ردیت مشهود است که از NFTها روی بلاکچین پالیگان استفاده می‌کند و تا به حال به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است.

علاوه بر جلب توجه و همکاری با برندهای مطرح، فناوری این پروژه نیز توسط غول‌های صنعت رمزارزها پذیرفته شده است. به تازگی، صرافی ارز دیجیتال اوکی‌اکس (OKX) اعلام کرد در حال توسعه یک پلتفرم بلاکچین به نام ایکس وان(X1) است. دلیل ارتباط این موضوع هم این است که پلتفرم X1 بر اساس CDK (مجموعه ابزارهای توسعه بلاک چین) پالیگان ساخته شده است.

یکی دیگر از پیشرفت‌های هیجان‌انگیز برای پالیگان این است که تیم در حال انتقال توکن متیک (MATIC) فعلی به یک توکن جدید به نام POL است. تیم پالیگان توکن POL را به عنوان یک توکن «بسیار پربار» توصیف می‌کند، زیرا به دارندگان اجازه می‌دهد به‌طور همزمان به عنوان اعتبارسنج در چندین بلاکچین خدمت کنند. قراردادهای هوشمند توکن POL نیز در اواخر اکتبر ۲۰۲۳ در شبکه اصلی اتریوم منتشر شد.

سویی (Sui)؛ پلتفرم مقیاس‌پذیر و کارآمد برای قراردادهای هوشمند

سویی (Sui) یک بلاک چین لایه ۱ است که با هدف ارائه تراکنش‌های سریع، مقیاس‌پذیر و امن طراحی شده است. این بلاک چین از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کند که برای توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بهینه شده است. توکن های SUI برای حاکمیت شبکه، هزینه‌های تراکنش (Gas) و استیکینگ (Staking) ضروری هستند. باید دقت کنید که  سویی هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و ممکن است با اشکالاتی روبرو شود. پس بهتر است قبل از ورود سرمایه شرایط آن را به‌دقت بررسی کنید.

اینترنت کامپیوتر (ICP)؛ پلتفرم مناسب برای متحول کردن محاسبات و ذخیره‌سازی داده

پروتکل اینترنت کامپیوتر با هدف افزایش کارایی، سرعت و غیرمتمرکزسازی به دنبال متحول کردن محاسبات و ذخیره‌سازی داده است. ICP مسائل سنتی اینترنت مانند انحصار خدمات و آسیب‎پذیری‌های امنیتی را حل می‌کند. می‌توان گفت ICP نیز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و ممکن است در آینده با چالش‌های جدید روبه‌رو شود.

سلستیا (Celestia)؛ پلتفرم پیشرو در مقیاس‌پذیری و نوآوری بلاکچین

سلستیا (TIA) یک پلتفرم ماژولار (Modular) و مقیاس‌پذیر است که نوآوری بلاکچین را به همراه دارد. Tia مکانیزم‌هایی مانند پل‌ بین‌زنجیره‌ای با حداقل اعتماد لازم و همچنین زنجیره‌های مستقل را فراهم می‌کند. معماری بازطراحی شده بلاکچین Tia به دنبال افزایش استفاده از منابع و مقیاس‌پذیری است. سلستیا در حال توسعه است و جامعه کوچکی دارد، اما این جامعه به طور پیوسته رشد می‌کند. با این حال، قبل از سرمایه‌گذاری لازم است تحقیقات خود را انجام دهید.

چگونه بهترین ارزها را برای سوددهی قبل از هاوینگ ۲۰۲۴ شناسایی کنیم؟

با وجود هزاران رمزارز موجود در بازار، انتخاب یک سبد مطمئن قبل از هاوینگ کمی چالش‌برانگیز است. در ادامه به برخی نکاتی اشاره خواهیم کرد که برای شناسایی بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ به شما کمک می‌کند.

با توجه به رویکرد خود رمزارز را انتخاب کنید 

بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند با گزینه‌های فراوان، به خصوص برای تازه‌کاران، گیج‌کننده باشد. با این حال، صرف زمان برای تحقیق و درک عواملی که بر ارزش یک کوین تأثیر می‌گذارند، بسیار مهم است.

اگر به دنبال سود در کوتاه مدت هستید توکن‌هایی با قیمت پایین و پتانسیل رشد بالا به شما کمک خواهد کرد اما این توکن‌ها نوسانات ,و البته ریسک بیشتری دارند. رویکردی دیگر انتخاب توکن‌ها با توجه به فرصت سرمایه‌گذاری بلندمدت است که توجه به توکن‌هایی با عوامل فاندامنتال قوی و کاربری واضح و تیم توسعه حرفه‌ای مهم است. می‌توانید از ترکیب این رویکردها استفاده کنید یعنی مجموعه‌ای از رمزارزها را برای کوتاه‌مدت و بلندمدت انتخاب کنید تا دستاورد بیشتری داشته باشید.

ارزش بازار

ارزش بازار آسان‌ترین ویژگی برای انتخاب ارز دیجیتال است که فقط بر اساس یک عدد واحد قرار می‌گیرد. ارزش بازار با ضرب تعداد کل توکن‌های در گردش در قیمت بازار فعلی توکن محاسبه می‌شود. بسته به کل ارزش بازار آنها، سکه‌ها در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند که مقایسه ارزهای دیجیتال را آسان‌تر می‌کند.

چهار دسته رایج به شرح زیر استفاده می شود:

 • بزرگ: > ۵ میلیارد
 • متوسط: ۱-۵ میلیارد
 • کوچک: ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار
 • بسیار کوچک: کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار

هر چه ارزش بازار پایین‌تر باشد، به طور معمول نسبت ریسک به پاداش بالاتر است.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هرگز صددرصد ایمن نیست، اما انتخاب یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر به معنای سرمایه‌گذاری در یک پروژه با نظارت و ارزیابی دقیق، یک تیم معتبر و احتمالاً حمایت از سرمایه‌گذاران نهادی است.

توجه به سقف عرضه (Max Supply ) و عرضه در گردش (Circulating Supply)

هنگام ارزیابی جذابیت قیمت فعلی یک توکن، باید ارزش بازار کل را در مقایسه با ارزش بازار رقیق‌شده (Fully Diluted Market Cap) در نظر بگیرید. یعنی هر چه اختلاف بین سقف عرضه و عرضه در گردش بیشتر باشد، احتیاط بیشتری لازم است زیرا انتشار توکن در آینده می‌تواند منجر به کاهش قیمت فعلی بازار شود.

 • عرضه کل (Total Supply): تعداد توکن‌های موجود در گردش
 • عرضه حداکثر (Max Supply): حداکثر تعداد توکن‌هایی که در طول عمر آن کوین منتشر خواهند شد.

بررسی وایت‌پیپر (Whitepaper)

یک وایت‌پیپر خوب باید شامل عناصری مانند چشم‌انداز، تیم، فناوری، سابقه، شرکا و مشاوران، اقتصاد توکن، کارایی و غیره باشد. باید با دید انتقادی به آن نگاه کنید و اطلاعات آن را تأیید کنید.

بخش‌های مهم وایت‌پیپر

 در بررسی وایت پیپر بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • چشم‌انداز: هدف پروژه چیست و چگونه به کاربران کمک می‌کند؟
 • تیم: اعضای تیم و سابقه آنها
 • فناوری: راه‌حل فناوری و نحوه عملکرد آن
 • شرکا و مشاوران: بررسی اعتبار پروژه از طریق شرکا و مشاوران
 • اقتصاد توکن: نوع توکن، سقف عرضه، نحوه تأمین ارزش و غیره
 • موارد استفاده: مشکلاتی که پروژه برای کاربران حل می‌کند
 • فناوری: جزئیات فنی بلاک‌چین، زیرساخت، الگوریتم اجماع و غیره
 • استاندارد توکن: توکن بر روی کدام بلاکچین صادر شده است؟ ERC-20، (بلاکچین اتریوم)، BEP-20 (بلاکچین بایننس هوشمند)، TRC-20 (بلاکچین ترون) یا سایر موارد؟ پلتفرم زیربنایی بر هزینه تراکنش‌ها، کارایی، قابلیت مقیاس‌پذیری و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

شناسایی بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری قبل از هاوینگ دغدغه این روزهای فعالین بازار است. بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال به دنبال هاوینگ، منتظر شکل‌گیری یک روند صعودی دیگر در بازار هستند. در این مقاله تلاش کردیم ضمن معرفی برخی از آینده‌دارترین رمزارزها، به اصولی که برای انتخاب یک ارز مطمئن لازم است بدانید، اشاره کنیم. توجه کنید که به هیچ عنوان بدون تحلیل شخصی اقدام به خرید یا فروش نکنید. به نظر شما کدام رمزارزها بعد از هاوینگ رشد خوبی را تجربه خواهند کرد؟

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =