شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
آموزش حفظ امنیت

پس از گم شدن کلید خصوصی چگونه به کیف پول دیجیتال خود دسترسی پیدا کنیم؟

در دنیای ارزهای دیجیتال که به سرعت در حال تحول است، ایمن نگه داشتن دارایی‌های دیجیتالی، بسیار مهم است. یکی از موارد مهم در امنیت رمزنگاری، ذخیره یک نسخه پشتیبان از کلیدهای خصوصی است. چرا که از دست دادن کلیدهای خصوصی می‌تواند باعث از دست دادن غیر قابل بازگشت پول شود. سؤالی که به وجود می‌آید این است که آیا بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، امکان‌پذیر است؟ چه میزان احتمال دسترسی به کیف پول دیجیتال پس از گم شدن کلید خصوصی، وجود دارد؟

در این مقاله نحوه بازیابی کیف پول دیجیتال را بررسی می‌کنیم و به سؤالات بالا پاسخ می‌دهیم.

کلید خصوصی چیست؟

هر کیف پول دیجیتالی بر پایه کلیدهای رمزنگاری ساخته شده است که یک عنصر اساسی از ساختار آن را تشکیل می‌دهد. این کلیدها که برای هر کاربر، منحصربه‌فرد است، نقش اساسی در ایمن‌سازی دارایی‌های فرد، ایفا می‌کنند. کلید خصوصی، مشابه یک رمز عبور، عمل می‌کند تا به وجوه خود دسترسی داشته باشید. این در حالی است که کلید عمومی، نشان‌دهنده آدرس کیف پول و مانند شماره کارت بانکی است. کلیدهای خصوصی که از طریق الگوریتم‌های پیچیده تولید می‌شوند، پایه اصلی مالکیت در حوزه دارایی دیجیتال هستند.

کلید خصوصی

چرا ایمن نگه داشتن کلید خصوصی مهم است؟

بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال به سادگی ممکن نیست. کلید خصوصی و مالکیت، به طور جدایی‌ناپذیری به هم مرتبط بوده و حفاظت از آنها نیاز به دقت بسیار دارد. به عبارت دیگر، عملکردی مشابه امضای دیجیتال دارد و باید همیشه مخفی و امن، نگه داشته شود. با کمک کلید خصوصی نه تنها می‌توان به رمزارزها دسترسی پیدا کرد، بلکه برای انجام تراکنش‌ها نیز لازم هستند. زمانی که کاربر بخواهد از کیف پول خود ارز دیجیتال، ارسال کند، از کلید خصوصی برای امضای تراکنش، استفاده می‌کند.

این امضا توسط شبکه با استفاده از کلید عمومی منطبق شده و مورد تأیید قرار می‌گیرد. در صورتی که صحت تایید شود، تراکنش پذیرفته و به بلاکچین ارسال می‌شود و انتقال پول انجام می‌شود.

اهمیت کلید خصوصی

گم شدن کلید خصوصی با چه ریسک‌هایی همراه است؟

در دنیای دیجیتال از دست دادن کلید خصوصی، ممکن است ریسک‌های زیادی را به همراه داشته باشد. مهم‌ترین ریسک محتمل، ضرر مالی است که جبران‌ ناپذیر است. هکرها می‌توانند با جعل هویت کاربر  به صورت غیرقانونی به دارایی، دسترسی پیدا کرده و کلاه‌برداری کنند. استفاده از روش‌های پشتیبان‌گیری ایمن، اهمیت زیادی دارد تا نیازی به بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال در آینده نباشد.

در سال ۲۰۱۳، هاولز Howells، یک متخصص فناوری اطلاعات بریتانیایی، ناخواسته هارد دیسکی را که بیت کوین‌های او در آن قرار داشت، دور انداخت. اکنون بیت کوین‌های او میلیون‌ها دلار ارزش دارد، ولی آنها قابل دسترسی نیستند. مشابه همین موضوع، استفان توماس، ۷۰۰۲ بیت کوین دارد، اما وجوه آن قفل شده است، زیرا رمز عبور خود را فراموش کرده است.

شرکت بازیابی رمزنگاری Unciphered در نامه‌ای سرگشاده، پیشنهاد باز کردن هارد دیسکی که حاوی ۷۰۰۲ بیت کوین است را به استفان توماس داد، اما او به این پیشنهاد، پاسخ نداده است.

شرکت بازیابی کریپتو

چگونه کلید خصوصی کیف پول خود را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کلید خصوصی خود باید به کیف پول نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری که در آن ذخیره می‌شود، دسترسی داشته باشید. در بیشتر موارد می‌توانید کلید خصوصی را در تنظیمات کیف پول خود یا با کلیک کردن روی گزینه‌ای با عنوان (Export private key)، پیدا کنید. با این حال، برخی کیف پول‌های غیر‌حضانتی نظیر متامسک و لجر به کاربران، اجازه نمی‌دهند از کلیدهای خصوصی خود به دلایل امنیتی، خروجی Export بگیرند.

اگر از کیف پولی مانند بایننس یا کوین بیس، استفاده می‌کنید، ممکن است به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، اما برای امنیت آن را با شما به اشتراک نگذارند.

انتقال کلید خصوصی

چگونه کلید خصوصی گمشده را بازیابی کنیم؟

کلید خصوصی باید همواره در جایی امن (ترجیحاً آفلاین روی یک برگه کاغذ)، نگهداری شود. اکنون به این سؤال می‌رسیم که در صورت از دست دادن آن، نحوه بازیابی کیف پول ارز دیجیتال چگونه است؟ چگونه کلید خصوصی گمشده را بازیابی کنیم؟ طبق سایت Etherscan در صورت گم شدن کلید خصوصی، راهی برای بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، وجود ندارد. با این حال، به غیر از کلید خصوصی، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای وارد کردن آدرس کیف پول خود و در نهایت بازیابی توکن‌های موجود در آنها استفاده کنید.

عبارت بازیابی Mnemonic phrase

عبارت بازیابی یا Seed Phrase برای بازیابی کیف پول ارز دیجیتال، استفاده می‌شود. این عبارت، یک نسخه پشتیبان کاربرپسند و قابل خواندن برای انسان است که در صورت نیاز می‌تواند برای بازیابی کلیدهای خصوصی مرتبط با کیف پول، استفاده شود. این رویکرد برای افرادی که ترجیح می‌دهند به پشتیبان‌گیری دیجیتال، وابسته نباشند مفید است. اما از آنجایی که هر کسی عبارت بازیابی را بداند به کلید خصوصی و وجوه مربوطه دسترسی خواهد داشت، نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید.

عبارت بازیابی به عبارت دقیق‌تر:

  • یک لیست از واژگان است که ترتیب‌ آنها از اهمیت برخوردار است و شده از ۱۲ تا ۲۴ کلمه تصادفی تشکیل شده است
عبارت بازیابی

فایل Keystore/JSON

هنگام ایجاد کیف پول MyEtherWallet می‌توانید از روش JSON/Keystore استفاده کنید. در این روش فایل JSON/Keystore که نسخه رمزنگاری شده کلید خصوصی شما است به شما داده می‌شود. در واقع با رمز عبور منتخب شما رمزنگاری می‌شود. در این حالت، لازمه دسترسی به کیف پول، داشتن فایل و رمز عبور است.  JSON در واقع معادل Javascript Object Notation نمادگذاری اشیا در جاوا اسکریپت است.

به طور کلی این موارد معمولاً با ایجاد یک آدرس کیف پول توسط ارائه‌دهنده خدمات کیف پول به شما داده می‌شود. اگر به هر یک از این موارد دسترسی دارید باید بتوانید به سادگی به آدرس خود، وارد شوید. در صورتی که هیچ یک از این موارد را ندارید ممکن است بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال برای شما امکان‌پذیر نباشد.

فایل Keystore

خدمات بازیابی قانونی Forensic Recovery Service

زمانی که کلید خصوصی گم شده است و هیچ نسخه پشتیبانی وجود ندارد، افراد یا شرکت‌های متخصص در بازیابی ارزهای دیجیتال، ممکن است بتوانند کمک کنند. این سرویس‌ها از روش‌های مختلفی از جمله حملات Brute Force‌ برای بازیابی کلیدهای گمشده استفاده می‌کنند. با این حال، آنها معمولاً هزینه‌های قابل توجهی را دریافت می‌کنند و ممکن است موفقیت را تضمین نکنند.

خدمات بازیابی قانونی

روش اثبات دانش صفر Zero Knowledge Proof

یکی دیگر از روش‌ها برای بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، اثبات دانش صفر است که یک گروه ریاضی‌دان در سال ۱۹۸۰ آن را به وجود آوردند. پس از آن طی سال‌های ۱۹۸۵ و ۲۰۱۲ ریاضی‌دانان و دانشمندان دیگر، تغییراتی را در طرح اولیه آن ایجاد کردند. در سال ۲۰۱۶ پروژه زی‌کش این تکنولوژی را به کار برد و در نهایت، پروژه‌های دیگر ارز دیجیتال از این تکنولوژی برای اثبات هویت دیجیتالی در شبکه‌های بلاک چین، استفاده کردند.

در این روش، با دو نوع کد به نام ثابت کننده Prover و تأیید کننده  Verifier مواجه هستیم. وظیفه کد ثابت کننده همانطور که از نام آن مشخص است، به اثبات رساندن رازی است که از آن اطلاع دارد. از طرف دیگر، کد تأیید کننده وظیفه دارد داده‌های ثابت کننده را منتشر کند. شما می‌توانید بدون نیاز به رمز عبور از روش دانش اثبات صفر برای اثبات هویت دیجیتال، استفاده کنید.

به عبارت دیگر، به سیستم پشتبیانی کننده ثابت می‌کنید که مالک کیف پول و رمزارزهای مربوطه هستید، تا در نهایت بتوانید به دارایی خود دسترسی پیدا کنید.

استفاده از برنامه فایندر اوتر FinderOuter

آخرین روشی که می‌خواهیم به شما برای بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، معرفی کنیم، برنامه فایندر اوتر است. این برنامه یکی از موفق‌ترین ابزارها برای پیدا کردن اطلاعات گمشده است. به دلیل رابط کاربری ساده‌ای که دارد، کاربران می‌توانند از آن به راحتی استفاده کنند. دقت کنید که برنامه FinderOuter را از منابع معتبر، دانلود کنید. سپس در صورت داشتن هر گونه اطلاعات هر چند جزئی از کلید خصوصی خود، آنها را با فرمت Base-16 یا Base-58 به برنامه، منتقل کنید.

لازم به ذکر است که توسعه‌دهندگان فایندر اوتر قصد دارند قابلیتی را به برنامه اضافه کنند تا بر اساس پروتکل بهبود بیت کوین BIP، تا بتوان عبارت بازیابی را به طور کامل و دقیق، بازگرداند.

روش‌‌‌های مختلف برای پشتیبان‌گیری از کلید خصوصی

پشتیبان‌گیری از کلید خصوصی را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه تعدادی از آنها را توضیح می‌دهیم.

کیف پول کاغذی

استفاده از کیف پولهای کاغذی که اسناد ملموسی هستند و آدرس عمومی و کلید خصوصی را در خود نگه می‌دارند، یک روش رایج برای پشتیبان‌گیری از کلیدهای خصوصی است. از آنجا که نمی‌توان آن را به صورت آنلاین هک کرد، ایجاد یک کیف پول کاغذی به صورت آفلاین، امنیت بالاتری را ارائه می‌دهد. با این وجود، کیف پول‌های کاغذی در طول زمان در معرض زوال، از دست دادن و آسیب فیزیکی هستند. همچنین آنها تراکنش‌های منظم را دشوار می‌کنند، زیرا فرد باید کلید خصوصی را در یک کیف پول دیجیتال، وارد کند که می‌تواند دردسرساز باشد. از آنجایی که بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، کار دشواری است، نگهداری درست از آنها اهمیت زیادی دارد.

کیف پول کاغذی

فایل دیجیتال رمزنگاری شده

نگه داشتن کلیدهای خصوصی بر روی یک دستگاه ذخیره‌سازی خارجی مانند هارد دیسک یا فلش مموری، به عنوان یک فایل دیجیتال رمزنگاری شده، روش محبوب دیگر است. اما همواره احتمال سرقت و یا خرابی داده‌ها وجود دارد. بنابراین تهیه نسخه پشتیبان از آن ضروری است.

ذخیره‌سازی ابری رمزگذاری شده Encrypted Cloud Storage

استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری رمزگذاری شده، یکی دیگر از روش‌ها است. کلیدهای خصوصی رمزگذاری شده را می‌توان در فضای ابری، نگه داشت و با یک رمز عبور قوی به آن دسترسی داشت. این رویکرد، قابلیت دسترسی از هر مکانی با اتصال به اینترنت را دارد و اغلب با قابلیت‌های پشتیبان‌گیری خودکار، همراه است. با این حال، همواره سؤالاتی در مورد امنیت و قابلیت اطمینان ارائه‌دهنده  خدمات ابری، وجود دارد.

بسیاری بر این باور هستند که با اتصال به اینترنت، داده‌ها در معرض ریسک بیشتری قرار می‌گیرند. کاربران باید همواره به دلیل مشکلات بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال، آنها را ایمن نگه دارند.

روش بازگرداندن کیف پول با عبارت بازیابی

استفاده از عبارت بازیابی برای بازگرداندن کیف پول، یک فرآیند ساده است که هر فردی به سادگی می‌تواند انجام دهد. اولین قدم برای کاربر باید نصب کیف پولی باشد که ارزهای دیجیتال خود را روی آن نگه داشته است. پس از باز کردن نرم‌افزار، کاربر باید گزینه بازیابی یا بازیابی کیف پول را در تنظیمات یا منوی اصلی، انتخاب کند. بعد از انتخاب گزینه بازیابی، کاربر، لازم است به دستورالعمل‌های نمایش داده شده روی صفحه، عمل کند.

هنگامی که کیف پول برای اولین بار، راه‌اندازی می‌شود، احتمالاً خواسته می‌شود که عبارت بازیابی را به ترتیب صحیح، وارد کنید. در صورت درخواست برنامه کیف پول، کاربر ممکن است مجبور باشد رمز عبور کیف پول بازیابی شده را بازنشانی کند. در نهایت، کیف پول با آخرین تراکنش‌ها و اطلاعات، به روز می‌شود و کاربر می‌تواند به موجودی صحیح و تاریخچه تراکنش، دسترسی داشته باشد.

مراحل بازگرداندن کیف پول با عبارت بازیابی

  •   نصب یا راه‌اندازی کیف پول
  • پیدا کردن گزینه بازیابی کیف پول
  • دنبال کردن دستورالعمل‌های ارائه شده
  • ورود عبارت بازیابی به ترتیب
  • صبر کردن برای همگام‌سازی Synchronization
  • دسترسی به کیف پول بازیابی شده
بازگردانی کیف پول

روش بازگرداندن کیف پول با کلید خصوصی

بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال در اکثر مواقع، امکان‌پذیر نیست، اما در صورت در اختیار داشتن آن با انجام مراحل زیر می‌توانید وجوه خود را بازگردانید.

نصب کیف پول

ابتدا باید کیف پول را نصب و نرم‌افزار را راه‌اندازی کنید. سپس دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا مراحل نصب به پایان برسد. برای به حداقل رساندن خطرات امنیتی، کیف پول را از وبسایت رسمی، دانلود کنید.

دسترسی به کیف پول

پس از نصب نرم‌افزار، کیف پول را باز کرده و بخش مربوط به بازیابی وجوه یا وارد کردن کیف پول موجود را پیدا کنید. پس از انتخاب گزینه «وارد کردن کلید خصوصی» آن را با دقت وارد کنید.

وارد کردن کلید خصوصی

تأیید و ایمن‌سازی

نرم‌افزار کیف پول، پس از وارد کردن کلید خصوصی، موجودی مربوطه را در بلاک‌ چین، جست‌وجو می‌کند. موجودی نمایش داده شده باید با میزان موجودی شما مطابق باشد. پس از تأیید، لازم است اقدامات امنیتی بیشتری را برای محافظت از کیف پول خود، انجام دهید.

پشتیبان‌گیری و آزمایش

پس از بازیابی و ایمن شدن کیف پول خود باید یک نسخه پشتیبان جدید، تهیه کنید. هر گونه تغییر در گذرواژه‌ها باید در این نسخه پشتیبان، قرار بگیرد. با این حال، کلید خصوصی و عبارت بازیابی باید بدون تغییر بمانند و نیازی به به‌روزرسانی در پشتیبان‌گیری‌های بعدی ندارند. در مرحله بعد برای آزمایش تراکنش‌ها و اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن بازیابی، مقداری ارز دیجیتیال را ارسال و دریافت کنید.

اقدامات امنیتی بیشتر

برای آن که در آینده مجبور به بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال یا والت خود از طریق روش‌های دشوار نباشید، بهتر است اقدامات امنیتی لازم را رعایت کنید. این اقدامات می‌تواند شامل پشتیبان‌گیری‌های مکرر و تأیید هویت دو عاملی (در صورت پشتیبانی کیف پول) باشد. حفظ امنیت وجوه، مستلزم به روز نگه داشتن نرم‌افزار کیف پول با جدیدترین ویژگی‌های امنیتی است.

تأیید هویت دو عاملی 2FA

آیا هنگام بازیابی کیف پول، تغییری در کلید خصوصی ایجاد می‌شود؟

در اکثر فرآیندهای بازیابی کیف پول استاندارد، کلید خصوصی مرتبط با یک آدرس کیف پول خاص، ثابت می‌ماند. هدف این است که وقتی کاربر، کیف پولی را با استفاده از عبارت بازیابی یا هر روش دیگری، بازیابی می‌کند، با استفاده از کلیدهای خصوصی یکسان به همان کیف پول، دسترسی پیدا کند. در واقع در صورت موفقیت‌آمیز بودن بازیابی، کاربر به همان وجوه و آدرس‌هایی که قبل از هر گونه مشکلی در کیف پول بوده است، دسترسی خواهد داشت.

با این حال، کاربران باید جزئیات نرم‌افزار و سرویس کیف پولی را که استفاده می‌کنند، بدانند. زیرا ممکن است در نحوه مدیریت کیف پول‌های مختلف، تغییراتی وجود داشته باشد. لازم است دستورالعمل‌های ارائه‌دهنده کیف پول را با دقت دنبال کنید تا از روند درست بازیابی، اطمینان حاصل کنید.

اشتباهات رایج که هنگام بازیابی کیف پول باید از آن اجتناب کنید

کاربران باید در طول فرآیند بازیابی کیف پول، احتیاط کنند تا از مشکلات رایجی که ممکن است منجر به از دست دادن وجوه شود، دوری کنند. ورود و تایپ نادرست کلید خصوصی، یک اشتباه جدی است که می‌تواند باعث از بین رفتن دائمی دسترسی شود. علاوه بر این، کاربران نباید عبارت بازیابی یا کلید خصوصی را در اختیار افراد، شرکت‌ها یا حتی صرافی رمزارز، قرار دهند. همچنین احتمال کلاه‌برداری فیشینگ از طریق ایمیل و روش‌های دیگر، وجود دارد.

کاربران باید همیشه قبل از وارد کردن داده‌های مهم، آدرس وبسایت‌ها را دوباره بررسی کنند. در نهایت به‌روزرسانی نکردن نرم‌افزار آنتی‌ویروس و عدم پشتیبان‌گیری از کلیدهای خصوصی جدید ایجاد شده (در صورت انتقال وجه به کلید جدید)، خطرات جدی دارد. با رعایت این موارد می‌توانید دارایی‌های خود را ایمن نگه دارید.

اشتباهات رایج هنگام بازیابی کیف پول

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید، بازیابی کلید کیف پول ارز دیجیتال به سادگی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل لازم است که اقدامات امنیتی لازم را رعایت کرد تا از احتمال از دست دادن دارایی‌ها جلوگیری کرد. در حال حاضر، راه حل ساده‌ای برای بازگردانی کلید خصوصی وجود ندارد. از آنجایی که کلید خصوصی و مالکیت، دو ماهیت جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند، از دست دادن آن به معنای از دست دادن وجوه است. بهتر است همواره چند نسخه پشتیبان از عبارت بازیابی خود داشته باشید تا در صورت گم‌شدن کیف پول، دوباره بتوانید آن را برگردانید.

نوشته های مشابه