اتریوم یک سیستم کتیبه به نام Ethscriptions را با الهام از بیت‌کوین معرفی می‌کند، که امکان ایجاد و اشتراک‌گذاری آثار دیجیتال را فراهم می‌کند. راه‌اندازی Ethereum Punks با استقبال بی‌نظیری روبرو شد که نشان‌دهنده‌ی تسلط این پلتفرم در فضای NFT است. با این حال، افزایش کارمزد تراکنش می‌تواند نتیجه محبوبیت کتیبه باشد.

خلاصه‌ی خبر

  • کتیبه‌های اتریوم با 10000 کتیبه‌ی Ethereum Punk در 24 ساعت راه‌اندازی شد.
  • تسلط اتریوم بر فضای NFT با NFTهای تراشه‌های آبی ادامه دارد.

اتریوم Ethscriptions را معرفی می‌کند: ثبت NFTها و تسلط بر بازار

کتیبه‌های اتریوم و راه‌اندازی Ethereum Punks

اتریوم با پیشگامی در ثبت NFT‌ها در پلتفرم خود، مسیر بیت‌کوین را دنبال می‌کند. اخیرا ویژگی جدیدی به نام Ethscriptions با الهام از کتیبه‌های بیت‌کوین معرفی شده است. Ethscriptions به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از داده‌های تماس تراکنش اتریوم آثار دیجیتالی ایجاد و به اشتراک بگذارند. در کنار این راه‌اندازی، Ethereum Punks، مجموعه‌ای از پانک‌های غیرقراردادی مشابه آن‌چه در بیت‌کوین یافت می‌شود، رونمایی شده است. واکنش به این اتفاق فوق العاده بوده و تمام 10000 کتیبه به سرعت واگذار شد.

تسلط اتریوم در فضای NFT

با قابلیت‌های قرارداد هوشمند و پذیرش گسترده، اتریوم به بستری برای NFT‌های معتبر، معروف به NFT‌های تراشه آبی تبدیل شده است. بر اساس رتبه‌بندیNFT های DappRadar بر اساس حجم، فروش و ارزش بازار، پنج NFT برتر همگی در شبکه اتریوم هستند. Axie Infinity با فروش چشمگیر بیش از 19.3 میلیون و حجم بیش از 4.2 میلیارد، پیشتاز است. Crypto Punks با فروش قابل توجه بیش از 28000، حجم بیش از 3.5 میلیارد و ارزش بازار نزدیک به 2 میلیارد دلار در رده‌ی دوم قرار دارد. Bored Ape Yacht Club (BAYC) و Mutant Ape Yacht Club (MAYC) جایگاه‌های سوم و چهارم را در اختیار دارند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت این مجموعه‌های NFT ساخته شده بر روی اتریوم است.

افزایش احتمالی در کارمزد معاملات

تاثیر کتیبه‌ها بر کارمزد معاملات

با توجه به تاثیر کتیبه‌ها و Ordinals بیت‌کوین، اتریوم ممکن است افزایش در کارمزد تراکنش‌ها را تجربه کند. محبوبیت کتیبه‌ها می‌تواند منجر به افزایش حجم تراکنش‌ها در شبکه و در نتیجه افزایش هزینه‌ها شود. در 16 ژوئن، اتریوم بالاترین کارمزد را در بین سایر پلتفرم‌ها ثبت کرد و از 4.6 میلیون کارمزد روزانه فراتر رفت. میانگین کارمزدها در هفت روز گذشته نیز از 4.3 میلیون فراتر رفته است.

آدرس‌های فعال و نتیجه‌گیری

علیرغم راه اندازی Ethscriptions، هیچ تاثیر قابل توجهی بر تعداد آدرس‌های فعال در 24 ساعت گذشته وجود نداشته است. در حال حاضر، تقریباً 465000 آدرس فعال در آن بازه زمانی وجود دارد. در حالی که Ethscriptions فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای علاقه‌مندان به NFT به ارمغان می‌آورد، باید دید که چگونه سیستم کتیبه آینده‌ی اتریوم را شکل می‌دهد و توجه بیشتری را به این پلتفرم جلب می‌کند.